#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/04/2013 14:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να κλείσουν τα γραφεία του ΚΚΕ ζητάει η ΧΑ



Ελεύθεροι αφέθηκαν το μεσημέρι οι έξι συλληφθέντες για τα επεισόδια που σημειώθηκαν χθες το βράδυ στα Χανιά, μεταξύ μελών της Χρυσής Αυγής και μελών αριστερών και αντιφασιστικών οργανώσεων. Τα επεισόδια ξεκίνησαν από την πλατεία της Δημοτικής Αγοράς και συνεχίστηκαν μέχρι και το ενετικό λιμάνι της πόλης.

Το πρωί, τέσσερα μέλη της Χρυσής Αυγής και δύο μέλη αντιφασιστικών οργανώσεων οδηγήθηκαν στον εισαγγελέα, αφού είχαν υποβληθεί μηνύσεις εκατέρωθεν, για να αφεθούν αργότερα ελεύθεροι, καθώς θα οριστεί τακτική δικάσιμος.

Η Νομαρχιακή Επιτροπή του ΚΚΕ στα Χανιά εξέδωσε ανακοίνωση, με την οποία καταγγέλλει τη Χρυσή Αυγή για επίθεση μελών της σε βάρος πολιτών, μεταναστών και εργαζομένων.

Σύμφωνα με τον γραμματέα του ΚΚΕ στα Χανιά Αλέκο Μαρινάκη, στα επεισόδια δεν συμμετείχαν μέλη του ΚΚΕ, που αυθόρμητα συγκεντρώθηκαν και πραγματοποίησαν πορεία στο κέντρο της πόλης, προκειμένου να διαμαρτυρηθούν για τη συμπεριφορά των μελών της Χρυσής Αυγής.

Ανάλογη ανακοίνωση εξέδωσε και η Χρυσή Αυγή που κάνει λόγο για «οργανωμένη επίθεση μελών του ΚΚΕ και αριστεριστών κατά μελών της Χρυσής Αυγής σε κεντρικό σημείο των Χανίων». Μάλιστα, η Χρυσή Αυγή ζητά να κλείσουν τα γραφεία του ΚΚΕ στην Κρήτη και σε όλη την Ελλάδα.

Τα επεισόδια καταδικάζει με ανακοίνωσή του και το Στέκι Μεταναστών, υποστηρίζοντας ότι υπήρξαν τραμπουκισμοί από μέλη της Χρυσής Αυγής. Στην ανακοίνωση αναφέρεται ότι κατά τη διάρκεια της συμπλοκής μέλος της Χρυσής Αυγής κατέληξε στα νερά του λιμανιού, ενώ, τραυματίστηκε και εργαζόμενος σε κατάστημα του ενετικού λιμανιού που προσπάθησε να σταματήσει τη δράση των μελών της Χρυσής Αυγής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 03/04/2013 16:23:51

    Σταλινικοί vs Χιτλερικοί: Μια μάχη που σε όλον τον κόσμο έχει τελειώσει εδώ και δεκαετιές στην Ελλάδα συνεχίζεται με αμείωτο πάθος... ΟΤΙ ΝΑ 'ΝΑΙ!!!!

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ Συριζαλβανία του Χότζα 03/04/2013 18:18:20

      Λέτε να αλληλοεξοντωθούν;

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ MAYRO XABIARI 03/04/2013 19:56:57

        Τι λες τώρα,για κάτι τέτοια ζούνε!
        Ξέρεις ποια κόμματα εχουν τη μεγαλυτερη συσπείρωση;
        Για μάντεψε;..

        • MAYRO XABIARI avatar
          MAYRO XABIARI @ Μεγάλες στιγμές 04/04/2013 11:21:30

          Σωστός.

  2. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 03/04/2013 17:42:13

    Ζούμε σε σοβιετικό ή σε φασιστικό κράτος και μιλάμε για απαγορεύσεις ;;;

  3. kat avatar
    kat 03/04/2013 21:18:32

    Το καλύτερο θέαμα για τους τουρίστες.

  4. stamoschios avatar
    stamoschios 03/04/2013 21:50:23

    Το ένα άκρο ανατέλει και το έτερο δύει.

  5. Άρης avatar
    Άρης 04/04/2013 07:49:32

    Η εξίσωση των δύο άκρων πραγματικά είναι ανατριχιαστική... Πότε τα δύο άκρα δεν ήταν το ίδιο. Δεν ήταν το ίδιο ούτε στον Β'Παγκόσμιο, ούτε στο Πολυτεχνείο. Αν κάποιος έχει κυνηγηθεί σε αυτή την χώρα όσο κανέναν άλλον είναι οι κομμουνιστές. Για αυτό βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει πριν ξεστομίσετε την κοτσάνα σας.

    • ΠΑΝ avatar
      ΠΑΝ @ Άρης 04/04/2013 09:07:55

      σκεψου να ειχαν επικρατισει οι του ΚΚΕ ποιος θα ειχε κυνηγηθει και ποιοι θα ηταν στα πανω τους .γιαυτο αφηστε της φιλοσοφιες περι διωγμων και οι δυο μεσα στη μισσαλοδοξια ζουν και ποιος ειναι πιο πρακτορας πιο πολυ απο τον αλλον

    • ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ avatar
      ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ @ Άρης 04/04/2013 19:45:08

      Εδώ όι αριστεροί που ήταν και οι ηττημένοι του εμφυλίου από την αλλαγή του '81 +μετά αλωνίζανε, με την γνωστή κατάντια της χώρας μας. Που να κυβερνούσαν κιόλας. Πάμπολα παραδείγματα σοσιαλιστών πολιτικών που ξεκίνησαν με αριστερή δράση. Όλοι αυτοί είχαν ένα κοινό παρανομαστή, ως ξελιγωμένοι αλλάξαν πρώτα στυλ (αφήνοντας τα μούσια,τα ζιβάγκο+τα ταγάρια), μετά όλοι άλλαξαν γυναίκα+last but not least μασήσανε όλο το δημόσιο χρήμα. Εσύ γουστάρεις να πορεύεσαι ακόμη με το παραμύθι που σε μεγαλώσανε, ο.κ αλλά κράτα την για σένα. Αριστερός φασισμός μέσα στα πανεπιστήμια,στα συνδικάτα κ..λ.π. Τώρα που βλέπεις το αντίπαλο ακαραίο δέος νιώθεις κάπως. Κια για να μην ξεχνιόμαστε σε όλους τουσ μεγάλους εθνικούς αγώνες σε Ελλάδα+Κύπρο μην ξεχνάς ότι οι αριστεροί σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις ήταν απέναντι.

    • Χρηστου Νίκος avatar
      Χρηστου Νίκος @ Άρης 04/04/2013 21:11:32

      Αρη, σχετικά με τους κουμμουνιστές, μέχρι ενός σημείου συμφωνώ μαζί σου, στο ότι όντως περάσανε δύσκολα σε κάποιες φάσεις. Ομως λάβε υπόψιν σου ότι δεν ήταν αμέτοχοι ευθυνών, ούτε αρνάκια.
      Και από το 74 και εδώ, έδωσαν όλη την αγάπη τους, για την πρόοδο αυτού του τόπου και για την ευμάρεια που γνωρίζει σήμερα.
      Αν θα ήθελες, ενημέρωσέ με, για το πότε υπέγραψαν την αναγνώρηση, του Συντάγματος της Ελληνικής Δημοκρατίας.

    • WY avatar
      WY @ Άρης 05/04/2013 15:15:10

      Δέν χρειάζεται μυαλό!!!
      Τήν ιστορία χρειάζεται νά διαβάσης/ακούσεις,πού όσο κι άν προσπαθείτε νά παραμορφώσετε δέν καθίσταται δυνατόν,διότι εκτός τής γραφίδος τού ιστορικού,υπάρχει καί ή μνήμη τών επιγόνων εκείνων (παππούδων/γιαγιάδων Μας) πού κατασφιαγιάσθηκαν από αυτούς,πού ήθελαν νά μετατρέψουν τήν χώραν μας, σέ ένα ακόμη Γκουλάγκ τής μητερούλας σας ΕΣΣΔ!!
      Κι επειδή επί τόσα χρόνια σάς ΑΝΕΧΕΤΑΙ ή Δημοκρατία,θά μάς παραδώσετε μαθήματα κι Εθνικής Συνείδησης Εσείς!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  6. occultist avatar
    occultist 04/04/2013 09:53:15

    @Άρης,
    Να σε διορθώσω αγαπητέ. Εάν κάποιος έχει ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ τα συμφέροντα της χώρας του όσο κανένας άλλος είναι οι κομμουνιστές. Αλλως τε το μοντέλλο αυτό κατέρευσε στην ΄Μέκκα΄ του σοσιαλισμού αφήνοντας πίσω του ερείπια, εγκληματίες και πόρνες που για βιοπορισθούν κατέκλισαν την Ευρώπη.

  7. elgreco avatar
    elgreco 04/04/2013 11:26:12

    Τελικά τα νερά ηταν κρύα ;

  8. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 04/04/2013 11:28:51

    Σωστά, τουλάχιστον οι περισσότεροι από τα εκατομμύρια που εξόντωσε ο Στάλιν ήταν συμπατριώτες του (που λέει ο λόγος), όχι ξένοι όπως τα εκατομμύρια που εξόντωσε Χίτλερ.
    (Τα δύο άκρα δεν γεννήθηκαν ούτε περιορίστηκαν στην Ελλάδα)

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ MAYRO XABIARI 04/04/2013 12:39:07

      Συνολικα το Σφυρο-Δρεπανο εχει φαει περιπου 100 εκατ κοσμο (βαζω μεσα και τους Μαο, Πολ-Ποτ & Κιμ Ιλ Σουνγκ, λατρεμενους απο πολλους οπαδους του Συριζα του Κκε και του ΑνταρΣ) μιλοντας για καθαρες δολοφονιες (7 εκατομμυρια μονο στην Ουκρανια), εκτελεσεις αντιφρονουντων & αιχμαλωτων, εκτοπισμους, γκουλανγκ, ψυχιατρεια, killing fields, πορειες θανατου κτλ.
      Απ την αλλη η Σβαστικα εχει φαει περιπου 80 εκατ βαζοντας μεσα Εβραιους , στρατοπεδα συγκεντρωσεις, εκτελεσεις, μαχες βομβαρδισμους ΚΑΙ παραπλευρες απωλειες απο πεινα, και λοιπες θηριωδιες των Ναζι.
      Δεν ξερω αν θα εχουμε παραταση, αλλα ως τωρα ευκολα το παιρνει το ματσακι η ...''κοκκινη αρμαδα του Σταλιν''.

      /ενα παραδειγμα > ο μυθικος Μαο, καποια στιγμη την ''ειδε'' οτι το μελλον ηταν η παραγωγη χαλυβα, οποτε τραβιξε εκατομμυρια ανθρωπους απ τις αγροτικες εργασιες, και τους πηγε να δουλεψουν στη παραγωγη χαλυβα. Αποτελεσμα, επεσε τελειως εξω η αγροτικη παραγωγη, και 8 εκατομμυρια κοσμος πεθαναν απο πεινα. Λεπτομεριες θα μου πειτε, αφου πανω απ ολα στο Σφυροδρεπανο να κυματιζει κι ολα τα αλλα ερχονται μετα..../

  9. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 04/04/2013 17:57:20

    ΑΣ ΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΚΚΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΡΣΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΤΑ ΟΠΛΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ, ΕΞΥΠΗΡΕΤΩΝΤΑΣ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΑΛΛΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ, ΤΑ ΠΕΡΙΠΤΕΡΑ, ΤΑ ΠΑΡΑΜΑΓΑΖΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΚΡΑΙΑ ΤΗΣ ΧΑ.

    ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ ΤΟΥΜΠΕΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΚΕ.....!!!!

    ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟΥ ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΣΧΟΙΝΙ.....

    Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΦΑΣΙΣΤΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΜΑΥΡΟ ΦΑΣΙΣΤΑ.....

    ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ!!!!