#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/03/2013 18:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα απόπειρα απόδρασης σχεδίαζε ο Π. Βλαστός



Νέα απόδραση εκτιμάται ότι ετοίμαζε ο βαρυποινίτης Παναγιώτης Βλαστός, από τις φυλακές Τρικάλων, μετά την αποτυχημένη απόπειρα με ελικόπτερο πριν από λίγες ημέρες, χωρίς ωστόσο,να συμμετείχε στη χθεσινοβραδυνή  των 11 κρατουμένων των ίδιων φυλακών.

Όπως ανακοινώθηκε νωρίτερα, από τον εκπρόσωπο Τύπου της ΕΛ.ΑΣ, Χρήστο Παρθένη, σε έρευνα που έγινε στις φυλακές μετά την απόδραση των 11 κρατούμενων από την πτέρυγα των Αλβανών, στο κελί του Βλαστού βρέθηκαν 5 λάμες και 4 σέγες κοπής μετάλλων καθώς και 2 μαχαίρια.

Σύμφωνα με τις ανακοινώσεις του εκπροσώπου Τύπου, οι δύο από τους 11 δραπέτες συνελήφθησαν στις 2 μετά το μεσημέρι, στην περιοχή Κρηνίτσα Τρικάλων, περίπου 4-5 χιλιόμετρα από τις φυλακές. Και οι δύο είναι Αλβανοί, 27 και 30 ετών.

Σύμφωνα με τις μέχρι στιγμής πληροφορίες, την απόδραση είχαν σχεδιάσει οκτώ από τους κρατούμενους που διέφυγαν.

Το σχέδιο εκτελέστηκε με την βοήθεια συνεργών των κρατουμένων, οι οποίοι, χτες στις 8.20 το βράδυ, πραγματοποίησαν πραγματική επιδρομή στις φυλακές, πετώντας αρχικά μια φωτοβολίδα πάνω από το σωφρονιστικό κατάστημα και στην συνέχεια «γάζωσαν» με καλάσνικοφ και εκατοντάδες σφαίρες το κεντρικό φυλάκιο, αλλά και από άλλες πλευρές το κτίριο, με αποτέλεσμα να τραυματίσουν τους δύο σωφρονιστικούς υπαλλήλους της εξωτερικής φρουράς και να ανοίξουν δρόμο για τους κρατούμενους.

Από την πρώτη στιγμή τέθηκαν σε συναγερμό όλες οι υπηρεσίες της Ελληνικής Αστυνομίας στη Θεσσαλία, τη Δυτική Μακεδονία, τη Στερεά Ελλάδα, την Ήπειρο και σε άλλες περιοχές για τον εντοπισμό των δραπετών και των δραστών της ένοπλης επίθεσης.

Στα μπλόκα και στις έρευνες συμμετέχουν Ομάδες Πρόληψης - Καταστολής Εγκλημάτων, της Δίκυκλης Αστυνόμευσης, της Ασφάλειας, της Υποδιεύθυνσης Αποκατάστασης Τάξης, αλλά και σκύλοι ανίχνευσης, ενώ από το πρωί γίνονται έρευνες από αέρος από δύο ελικόπτερα της Ελληνικής Αστυνομίας.

Από τις έρευνες που διενεργήθηκαν από τρεις ομάδες ΕΚΑΜ, που πήγαν στα Τρίκαλα από την Αθήνα και την Θεσσαλονίκη, στο εσωτερικό των φυλακών βρέθηκαν αντικείμενα, τα οποία χρησιμοποιήθηκαν από τους κρατουμένους κατά την διάρκεια της απόδρασης, όπως αυτοσχέδια σκάλα, που αποτελείται από μεταλλική σκάλα διώροφου κρεβατιού, λωρίδες από σεντόνια και ξύλα καθώς και σχοινιά με γάντζους.

Οι κρατούμενοι, την ώρα που ήταν σε εξέλιξη η μάχη έξω από τις φυλακές, βγήκαν από το παράθυρο κελιού, όπου είχαν κόψει τα κάγκελα με λάμα, εφθασαν στον εσωτερικό περίβολο σκαρφάλωσαν στον τοίχο, στο σημείο όπου είχαν τραυματίσει τον φρουρό οι συνεργοί τους και χάθηκαν στο σκοτάδι.

Το φυλάκιο είναι διάτρητο από τις σφαίρες που έριχναν οι κακοποιοί έξω από τις φυλακές.

Το όχημα τύπου ΒΑΝ που χρησιμοποίησαν οι δράστες της ένοπλης επίθεσης, εντοπίστηκε σε αγροτική περιοχή στη Νίκαια Λάρισας, περίπου στις 12:30 σήμερα το μεσημέρι, ολοσχερώς καμμένο.

Οι έρευνες συνεχίζονται προς κάθε κατεύθυνση και οι αστυνομικές υπηρεσίες βρίσκονται διαρκώς σε κατάσταση συναγερμού για τον εντοπισμό και των υπολοίπων δραπετών και των δραστών της ένοπλης επίθεσης.

Οι δύο τραυματισμένοι εξωτερικοί φρουροί μεταφέρθηκαν στο Νοσοκομείο Τρικάλων, όπου υποβλήθηκαν σε χειρουργική επέμβαση και νοσηλεύονται εκτός κινδύνου.

Για πρωτοφανή ένοπλη επίθεση στρατιωτικού τύπου κάνει λόγο,σε ανακοίνωσή του το υπ.Δικαιοσύνης.

Οι δύο τραυματισμένοι εξωτερικοί φρουροί μεταφέρθηκαν στο Νοσοκομείο Τρικάλων, όπου υποβλήθηκαν σε χειρουργική επέμβαση και νοσηλεύονται εκτός κινδύνου.

Για πρωτοφανή ένοπλη επίθεση στρατιωτικού τύπου κάνει λόγο,σε ανακοίνωσή του το υπ.Δικαιοσύνης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. DebbyTant avatar
    DebbyTant 22/03/2013 22:22:02

    Κατεβηκαν οι μπραβοι με τους μπισνεσμεν απο Ρουσια και ειπαν να βγαλουν κανα εξτραδακι.

  2. μακεδων avatar
    μακεδων 22/03/2013 23:08:58

    Υπουργείο παιδικής χαράς οι μεγαλύτερες παρανομίες μέσα στο υπουργείο γίνονται κάνουν κουμάντο κάτι κυρίες που έχουν μπλέξει το πλεξιμο με τις νομικές γνώσεις

  3. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 23/03/2013 00:02:56

    Ρε καθηστε μεσα...δεν εχετε ιδεα το τι γινεται εξω...

  4. cynthia avatar
    cynthia 23/03/2013 08:27:46

    Στον Αρμαγεδώνα που σαρώνει την Κύπρο μας και τον ελληνισμό, μιά λεπτομέρεια της μητροπολιτικής Ελλάδας με σημειολογία .

  5. kapar13 avatar
    kapar13 23/03/2013 09:26:34

    Πολύ απόδραση πέφτει τώρα τελευταία.
    Τι έγινε ρε παιδιά; Μας τελείωσαν οι πυρήνες και γέρασε η Τζούλια;

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ kapar13 23/03/2013 13:12:32

      Ο Σαμαράς πήρε τηλέφωνο τους φύλακες και τους είπε ν'αφήσουν ελεύθερους 11 Αλβανούς, αλλά να γίνει και μια μάχη πρώτα, να τραυματιστούν και άνθρωποι κιόλας, για να είναι πιο εντυπωσιακό το θέαμα, ώστε να αποπροσανατολιστεί η κυρά Κούλα και ο Μπάμπης για να μην ξέρουν τι γίνεται στην Κύπρο. Ενώ αν ήξεραν θα άλλαζαν τα πράγματα! Ξέρετε, εκτός από τα οικονομικά, στον κόσμο όλο συμβαίνουν ένα κάρο πράγματα καθημερινά, πόλεμοι, εμφύλιοι, ληστείες, δολοφονίες, χαμός, δεν γίνονται όλα αυτά για να αποπροσανατολίζουν εμάς από τα οικονομικά. Έλεος!

  6. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 23/03/2013 11:09:14

    Ρουπακιώτη παραιτήσου, όχι για τις αποδράσεις, αλλά γιατί ο Κουβέλης έβαλε εσένα το συνδικαλιστή στο υπουργείο που χρειάζεται τις πιο ριζοσπαστικές μεταρρυθμίσεις

  7. Κάποιος..... avatar
    Κάποιος..... 23/03/2013 11:39:50

    Αδειάζουν τα κρεβάτια ρε μάγκες για τους νέους τρόφιμους των φυλακών, που θα χωρέσουμε όλοι εμείς οι εγκληματίες φοροφυγάδες με τους κακόμοιρους μετανάστες ; Εξάλλου δεν υπάρχει σάλιο για νέες φυλακές , οπότε τι μένει;
    Φύγε εσύ....έλα εσύ!!!

  8. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 23/03/2013 12:59:17

    Είδηση στην Αλβανία: 11 έλληνες κρατούμενοι σε αλβανικές φυλακές για ποινικά αδικήματα πραγματοποιούν απόδραση με τη βοήθεια καλάσνικωφ και ομοεθνών συνεργών τους από έξω...
    Επειδή το περιστατικό συνέβη ακριβώς αντίστροφα (δηλαδή 11 αλβανοί κρατούμενοι σε ελληνικές φυλακές, κλπ...), σας το γράφω έτσι για να φανταστείτε πώς θα το αντιμετώπιζε ο ανθελληνικότατος, έτσι και αλλιώς, αλβανικός τύπος...
    Εμείς εδώ είμεθα πολιτικώς ορθοί, δεν ασχολούμαστε με τέτοιες ασημαντότητες...

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ ΒΙΣ 23/03/2013 23:04:39

      Επιχειρηση στρατιωτικου τυπου βαρεια οπλισμενων Αλβανων, λεει ο Ρουπακιωτης, κατα ελληνικης δημοσιας υπηρεσιας και εμεις αγρον αγοραζουμε... 13 μονο σχολια σ'αυτη την αναρτηση! Αλλα τι να πεις; Εδω καιγεται η γουνα μας (με την Κυπρο και με την συμφωνια Τουρκιας-Ισραηλ) και 10000 ατομα συγκεντρωθηκαν στο Ηρακλειο για το Χαρλεμ σεικ!

  9. ήγγικεν avatar
    ήγγικεν 23/03/2013 16:34:41

    Όταν ο Ριζαϊ με την αλβανική σημαία κεφαλομαντηλο, κράταγε πέντε Ελληνες φρουρούς με τα χέρια ψηλά έπαιζε πρώτη είδηση στην αλβανία, να'στε έτοιμοι για καλύτερα.

  10. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 23/03/2013 18:40:44

    Ακομα δεν εχει βγαλει ανακοινωση ο συριζα , οτι κακως οι φρουροι της φυλακης ανταπεδωσαν τα πυρα? Θα ειναι μαλλον απασχολημενοι με το να σωσουν τη Κυπρο...

    • Απόδραση avatar
      Απόδραση @ Μικρασιάτης 23/03/2013 20:18:35

      Μπα, θα κατάλαβαν ότι δεν τους έπαιρνε να το κάνουν..βλέπεις τα αλβανάκια και οι έξω βοηθοί τους γάζωσαν σκοπιές, αυτοκίνητα κι αστυνομικούς( μαχόμενους, όχι ιμιτασιόν ανδρείκελα, σαν αυτά που ανοίγουν τις πόρτες στα αφεντικά)

  11. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 23/03/2013 21:26:48

    Γιατί δεν βγαίνουν φωτογραφίες των δραπετών;;

  12. Αργοναύτης avatar
    Αργοναύτης 24/03/2013 07:40:33

    Στις 9 Σεπτέμβρη 1971,οι 1200 κρατούμενοι των φυλακών Αττικα της Πολιτείας της Νέας Υόρκης, καταλαμβάνουν τρία συγκροτήματα κ συλλαμβάνουν ως ομήρους 38 φύλακες κ σωφρονιστικούς υπαλλήλους. Οι αστυνομικοί κ οι στρατιώτες, εφορμούν μέσα σε ένα σύννεφο από δακρυγόνα, εξαπολύοντας καταιγιστικά πυρά κ διαλύοντας τα πρόχειρα οδοφράγματα, που είχαν στήσει οι κρατούμενοι. Ο τελικός απολογισμός 43 νεκροί(33 κρατούμενοι κ οι υπόλοιποι σωφρονιστικοί υπάλληλοι), ενώ οι τραυματίες ξεπερνούσαν τους 250. Η εικόνα της φυλακής, μετά τη σφαγή θύμιζε πεδίο μάχης. Κάντε ρε τη Μακρόνησο Guantanamo.

  13. Ασχετος avatar
    Ασχετος 24/03/2013 08:46:26

    Ο Ριζάι σε συνέντευξη του σε Αλβανική εφημερίδα δήλωσε ότι οι Έλληνες του πήραν τα καλύτερα χρόνια. 2 φορές που απέδρασε γιατί μας κατσικώθηκεεδώ και δεν πήγε στην πατρίδα του; Το αυτο ισχύει και για όλους οσους εκφράζουν παράπονα για την χώρα. Σε όποιον αρέσει, σε όποιον δεν αρέσει να πάει απο εκεί που ήρθε.

  14. δημης avatar
    δημης 24/03/2013 11:44:18

    ...ΚΑΙ ΤΑ...ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΑ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
    ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΕΤΣΟΚΟΨΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΠΙΔΡΟΜΕΙΣ;;;;;;;;;;;;;
    ΓΙΑΤΙ ΥΠΟΤΡΟΠΟΙ ΤΩΝ ΦΥΛΑΚΩΝ ΝΑ ΜΗΝ "ΤΣΙΠΑΡΟΝΤΑΙ" ;;;;;;
    -"ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ "...ΚΑΛΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ...ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΩΝ "ΑΔΙΚΑ;;;"... ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΦΥΛΑΚΩΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΤΣΙ;;;;;;

  15. occultist avatar
    occultist 24/03/2013 13:32:14

    Δύο φύλακες τραυματίσθηκαν.!!!! Από τις εκαντοτάδες σφαίρες που έπεσαν πώς και καμμιά ""αδέσποτη"" δεν κτύπησε κανένα δραπέτη ώστε να μειωθούν και οι υπεράριθμοι κρατούμενοι αλλά και να παραδειγματισθούν οι μελλοντικοί μιμητές τους;;;; Ο φόβος φυλ'άει στα έρημα με την τύχη του Κορκονέα.