18/03/2013 13:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα αναβολή της ψηφοφορίας από την κυπριακή βουλή

Για αύριο το βράδυ στις 18.00,μετατίθεται η προγραμματισμένη για σήμερα στις 16.00 το απόγευμα,συνεδρίαση της κυπριακής βουλής με αντικείμενο την ψήφιση του νομοσχεδίου για τις καταθέσεις στην Κύπρο.

Όπως ανακοίνωσε ο πρόεδρος της κυπριακής βουλής, Γιαννάκης Ομήρου, η νέα αναβολή κρίθηκε απαραίτητη καθώς υπάρχουν «τροποποιήσεις επί του προτιθεμένου να κατατεθεί νομοσχεδίου» οι οποίες χρειάζεται να μελετηθούν.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sawas avatar
    sawas 18/03/2013 14:23:17

    Μα γιατί?
    Σύμφωνα με το διάγγελμα Αναστασιαδη από την Τρίτη η ΕΚΤ δεν θα παρείχε ρευστότητα και 8000 θέσεις εργασίας θα χάνονταν!
    Αναβλήθηκε η απειλή?

    Ούτε 24 ώρες δεν αντέχει η αξιοπιστία τους

    • Queen For The Black Side avatar
      Queen For The Black Side @ sawas 18/03/2013 14:25:16

      Ποιός τους πιστεύει πλέον; Ούτε οι ίδιοι τους εαυτούς τους. Ανδρείκελα.

      • Δεξιόχειρας avatar
        Δεξιόχειρας @ Queen For The Black Side 18/03/2013 18:02:11

        Μη βρίζεις βασίλισσα μου.

    • akenaton avatar
      akenaton @ sawas 18/03/2013 15:37:00

      Την Τρίτη οι τράπεζες στην Κύπρο θα είναι μάλλον κλειστές!

    • Νιόβη avatar
      Νιόβη @ sawas 18/03/2013 15:52:33

      Ελπίζω την ίδια επισήμανση με τη δική σας να κάνουν και οι ίδιοι οι Κύπριοι.

    • Δεξιόχειρας avatar
      Δεξιόχειρας @ sawas 18/03/2013 18:00:39

      Μη βιάζεσαι.

  2. ΚΜ avatar
    ΚΜ 18/03/2013 14:45:35

    Κατά μια έννοια, είναι ενθαρρυντικό αυτό, γιατί δείχνει ότι δεν τους βγαίνουν τα κουκιά για το ΝΑΙ. Μη σώσουν και τους βγούν ποτέ!

    • Νιόβη avatar
      Νιόβη @ ΚΜ 18/03/2013 15:33:08

      Μακάρι.

    • Δεξιόχειρας avatar
      Δεξιόχειρας @ ΚΜ 18/03/2013 18:04:43

      Μην είστε ανόητος. Το ΝΑΙ είναι το λιγότερο κακό.

      • Νιόβη avatar
        Νιόβη @ Δεξιόχειρας 18/03/2013 18:42:34

        Τους έχετε πολύ εύκολους τους χαρακτηρισμούς, αγαπητέ. «Ανόητος» ο ένας, «αντεθνικά δόλιος» ο άλλος... Δεν κάνετε και λίγο κράτει; Κι εμείς διαφωνούμε μαζί σας, αλλά την προσέχουμε τη γλώσσα μας.

        • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
          Συριζαλβανία του Χότζα @ Νιόβη 18/03/2013 18:45:22

          Ναι ειδικά ο ΚΜ είναι το πρότυπο πολιτισμένης συζήτησης...

          • Νιόβη avatar
            Νιόβη @ Συριζαλβανία του Χότζα 18/03/2013 19:04:13

            Δεν ενοχλούμαι εξ ονόματος του ΚΜ (μόνο), Χότζα, ούτε κάνω τον συνήγορό του. Είναι ικανότατος να απαντήσει μόνος του. Βλέπεις, όμως, τυγχάνει να συμμερίζομαι τις απόψεις και του ΚΜ και του άλλου σχολιαστή, του «Πέτρου», που κατηγορήθηκε ως «αντεθνικά δόλιος» από τον Δεξιόχειρα. Εδώ, μάλιστα, ο ΚΜ έγινε «ανόητος» εξ αιτίας ενός σχολίου του που βρίσκεται ακριβώς πάνω από το επιδοκιμαστικό δικό μου άρα είμαι κι εγώ «ανόητη» κατά τον Δεξιόχειρα. Βλέπεις πως έχω ίδιους λόγους να ενίσταμαι. Οι χαρακτηρισμοί είναι εύκολοι, Δεξιόχειρα. Τα επιχειρήματα (κι όχι τα αόριστα και σκοτεινά «δεδομένα» σου) είναι το ζόρι.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Συριζαλβανία του Χότζα 18/03/2013 19:38:03

            Υπήρξα κοσμιώτατος στην έκφραση της βαθύτατης απαξίας μου.

          • Νιόβη avatar
            Νιόβη @ ΚΜ 18/03/2013 19:41:29

            Χαχαχα! :) Έχετε πραγματικά χιούμορ, δεν είχα άδικο χθες που σας το έγραψα.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Νιόβη 18/03/2013 19:45:55

            Να΄σαι καλά. Καλή Σαρακοστή.

  3. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 18/03/2013 15:01:09

    Οι αναβολές τί σημαίνουν; Σημαίνουν «χρόνο για να σκεφθούν» οι άμεσα ενδιαφερόμενοι. Δηλαδή πιέσεις, πιέσεις, πιέσεις. Και η παλέτα των μέσων πειθούς μπορεί να είναι ανεξάντλητη: όλοι θυμόμαστε πόσο ζεστό χρήμα είχε πέσει στην Κύπρο επί σχεδίου Ανάν...

    • akenaton avatar
      akenaton @ Σωτ Μητραλ 18/03/2013 15:11:55

      Κύριε Μητραλέξη, τι ζητάτε από τους κυπρίους; Να πουν όχι για λογαριασμό μας; Επειδή εμείς δηλαδή δεν έχουμε τα "κότσια" να μας ξελασπώσουν οι κύπριοι; Ο Χριστόφιας έριξε το καράβι στα βράχια και πέσατε πάνω στον 15 ημερών πρόεδρο να τον φάτε! Τι θέλατε να πει επιτέλους και γιατί δεν το λέει η κυπριακή βουλή χωρίς τις υποδείξεις κανενός ελλαδίτη; Τώρα υποννοείτε ότι μπορούν να εξαγορασθούν και ψήφοι βουλευτών; Δεν σας καταλαβαίνω, μπορείτε να γίνετε λιγάκι πιο σαφής; Τι θέλετε να πουν οι κύπριοι και ο Πρόεδρος Αναστασιάδης;

      • sawas avatar
        sawas @ akenaton 18/03/2013 16:08:45

        Να το κάνω πιο απλό το δίλημμα:
        α) ή πέφτεις και σηκώνεσαι β) ή σέρνεσαι μια ζωή στα τέσσερα.

        Και τα 2 έχουν το ρίσκο τους. Εσύ διαλέγεις.

        ΥΓ. υπάρχει και το αντίστοιχο παλιό καλό γερμανικό ρητό του Ferdinand von Schill (1776-1809)

  4. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 18/03/2013 19:29:24

    Δεν περνάει στην Κυπριακή Βουλή.