Μυτιλήνη: Συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας και πορείες από πρόσφυγες και μετανάστες
07/09/2015 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μυτιλήνη: Συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας και πορείες από πρόσφυγες και μετανάστες

Με συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας, πορείες και συγκρούσεις ξεκίνησε και η σημερινή μέρα στη Μυτιλήνη.

Νωρίς το πρωί χιλιάδες μετανάστες και πρόσφυγες εγκατέλειψαν τον καταυλισμό του Καρά Τεπέ και πορεύτηκαν προς το λιμάνι της πόλης όπου και ενώθηκαν με χιλιάδες άλλους που ζουν στο λιμάνι. Όλοι μαζί κατευθύνθηκαν προς το δημαρχείο και το κτίριο της Περιφέρειας ενώ αυτή τη στιγμή έχουν καταλάβει την πλατεία Κυπρίων Πατριωτών και έχουν κόψει την πόλη στη μέση. Αίτημά τους η γρήγορη καταγραφή τους και η μετάβασή τους στην Αθήνα.

Ισχυρή αστυνομική δύναμη που συνόδευε το πλήθος έχει παραταχθεί στην είσοδο της οδού Ερμού εμποδίζοντας τον τεράστιο αριθμό προσφύγων και μεταναστών να φτάσει στην κεντρική αγορά της πόλης. Αστυνομικές πηγές ανέφεραν ότι σε περίπτωση που συμβεί αυτό δεν αποκλείονται λεηλασίες.

Στο μεταξύ από το πρωί έχουν εκδηλωθεί φωτιές κατά μήκος του δρόμου, από τον καταυλισμό στον Καρά Τεπέ μέχρι την πόλη, ενώ φωτιά εκδηλώθηκε και στο δασικό αλσύλλιο Τσαμάκια. Πηγές της Πυροσβεστικής υπηρεσίας μιλούν για φωτιές αντιπερισπασμού που ανάβουν μετανάστες κινούμενοι προς το λιμάνι.

imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 05/09/2015 23:18:38

    LesvosNews.gr tinyurl.comΜυτιλήνη.. Η πρωτεύουσα της Συρίας!!! (ΥΤ-vid) 05-09-2015

  2. Οπούντιος Λοκρός avatar
    Οπούντιος Λοκρός 06/09/2015 11:32:42

    Τώρα διαμαρτύρονται αλλά στόν εκλογικό χάρτη όλα αυτά τα νησιά, πλήν Χίου, είναι ρόζ. Ε δεν ήξερες, ε δεν ρώταγες ?

  3. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 06/09/2015 15:43:14

    Ο Δήμαρχος Μυτιλήνης, κ. Σπύρος Γαληνός, καλεί σε αποχή από τις Εκλογές. "Το νησί της Λέσβου βιώνει μία πρωτόγνωρη και ιδιαίτερα δύσκολη κατάσταση. Ένα νησί 85,000 ψυχών, σηκώνει στις πλάτες του μία τεράστια ανθρωπιστική κρίση. Αυτή τη στιγμή υπάρχει σοβαρός κίνδυνος για την ασφάλεια, την υγεία, την ακεραιότητα, τόσο των συμπολιτών μας, όσο και των κατατρεγμένων μεταναστών και προσφύγων που εισρέουν κατά χιλιάδες στο νησί της Λέσβου. Επανειλλημμένα, έχουμε απευθύνει δραματικές εκκλήσεις για την λήψη μέτρων, ώστε να αποσυμφορηθεί άμεσα η Λέσβος. Εκκλήσεις, τόσο προς την ΕΕ, όσο και την κεντρική κυβέρνηση, οι οποίες μέχρι σήμερα δεν εισακούστηκαν. Καλούμε λοιπόν τον λαό της Λέσβου να μη συμμετέχει στις προσεχείς εκλογές και δηλώνουμε ξεκάθαρα την πρόθεσή μας, να μη στηθούν κάλπες, αν δεν ληφθούν άμεσα μέτρα για την αποκλιμάκωση της έντασης. Δυστυχώς, επειδή οι απεγνωσμένες φωνές μας δεν έχουν βρει καμία ανταπόκριση, είμαστε αποφασισμένοι να υλοποιήσουμε τα παραπάνω, σε περίπτωση που δεν δοθεί άμεση λύση". πηγή: Δικαιολογητικά - 05/09/2015 @13:09 ***** Μαχητής Ισλαμικού Κράτους (χαμογελώντας): "Απλά.. περιμένετε! Ήδη περισσότεροι από 4.000 μαχητές του Ισλαμικού Κράτους έχουν λαθραία διεισδύσει στις χώρες της Ευρώπης, καλυπτόμενοι ανάμεσα σε δυστυχισμένους πρόσφυγες. Θα σάς χτυπήσουν, μόλις τους δοθεί η εντολή.. Όνειρό μας είναι να υπάρχει Χαλιφάτο όχι μόνο στη Συρία αλλά και σε ολόκληρο τον κόσμο. Θα το πετύχουμε. Θεού θέλοντος." [ Άρθρο -απόσπασμα- Aaron Brown, δημοσιογράφου, Sunday Express, 06/09/2015] ***** Μηχανή του Χρόνου - 1955 Tα Σεπτεμβριανά: 60 χρόνια έχουν περάσει από τα θλιβερά γεγονότα του οργανωμένου πογκρόμ της νύχτας 6ης Σεπτεμβρίου 1955, κατά της Ελληνικής Κοινότητας της Κωνσταντινούπολης, Σμύρνης, καθώς και των άλλων μειονοτήτων. http://tinyurl.com/p43tpwr (YT-vid)

  4. tt avatar
    tt 06/09/2015 17:36:25

    Τζιχάντ φωνάζουνε. Η λεπίδα ήρθε, ε Αλέξη;

    • Eva avatar
      Eva @ tt 07/09/2015 00:46:35

      Και μην τον ξαναχαρακτηρισουμε αποτυχημενο. Διοτι τα καταφερε.

  5. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 06/09/2015 19:20:09

    Μυτιλήνη ώρα μηδέν: Βόμβες μολότοφ κατά προσφύγων από νεαρούς http://tinyurl.com/nhpobuf MSN Εθνικά | Copyright: News247.gr | 1 ώρα πριν

  6. δεξιος αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης 07/09/2015 00:16:50

    Αυτα που γινονται στα νησια ειναι μονο η αρχη .Υπαρχει σιγουρα εξωθεν και εσωθεν σχεδιο εξοντωσης της Ελλαδας και θα το υλοποιησουν την καταλληλα στιγμη αυτοι οι απλυτοι ληστες που μπαινουν μεσα καθε μερα.Νομιζετε οτι ειναι τυχαιο που ο μεταβατικος δεν αρθρωνει μιση λεξη γι αυτο?Δυστυχως πολλοι προδοτες μαζευτηκαν τελευταια και δεν θα φθασουν οι κουκουλες να τους φορεσουμε.Αλλα τι λεω,εχουν υφασμα μπολικο και θα τις ραψουν μονοι τους,ετσι για να μην ανησυχουμε.Ολα ειναι προσχεδιασμενα με τους δηθεν δυστυχισμενους.Οταν ξεσπασει η μπορα ολοι θα δουμε την σκοπιμοτητα της εισαγωγης τους.

  7. Λιψ avatar
    Λιψ 07/09/2015 11:13:36

    Ο δήμαρχος της Μυτιλήνης εξακολουθεί να μιλάει για "κατατρεγμένους", τη στιγμή που οι περισσότεροι είναι οικονομικοί μετανάστες, τυχοδιώκτες, και του έχουν κάνει το νησί βόθρο. Ειλικρινά, αυτούς τους ανθρώπους δεν τους λυπάμαι. Αν οι Μυτιληνιοί είναι τόσο κολλημένοι ακόμα με την Αριστερά και τις ιδεοληψίες τους, τους αξίζει μία πραγματική καταστροφή...

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Λιψ 07/09/2015 12:01:46

      Αυτες ειναι σκεψεις απελπισιας, φανατισμου πασπαλισμενες με λιγη κακιουλα.....Καλυτερα να τις αποφευγουμε γιατι αν δουμε Ελληνικα σπιτια καμμενα και Ελληνοπουλα να κειτονται σε καμμια παραλια θα κλαιμε μετανοημενοι και δεν θα σκεπτομαστε οτι αυτοι ειναι Μυτιληνιοι, Σαμιωτες η Κρητικοι. Σ αυτα που ερχονται πρεπει να νοιωθουμε ολοι Ελληνες γιατι μονο αυτο θα μας σωσει στα δυσκολα. Επισης να κανουμε κανα σταυρο να αναδειξει ο Θεος καποιον ηγετη που να μην ειναι σαν τη κοινωνια του σημερα αλλα να μπορεσει να σταθει ανταξιος των περιστασεων. Εγω ανθρωπινως δεν βλεπω τιποτα αλλο που να μπορουμε να κανουμε.....

      • Οπούντιος Λοκρός avatar
        Οπούντιος Λοκρός @ Ρηνα 07/09/2015 19:10:47

        Και Ελληνόπουλα βρέθηκαν να κείτονται σε παραλίες, ξεχνάμε γρήγορα Ρήνα μου, και ηλικιωμένοι βρέθηκαν νεκροί μετά απο βασανιστήρια, και σπίτια βρέθηκαν λεηλατημένα αλλά εμείς το χαβά μας. Ας ελπίσουμε ότι η διδασκαλία μέσω του παραδείγματος να συνεχιστή, μπας και βάλουμε μυαλό. Πολύ ζυμαρένιοι γίναμε και δεν θα μας βγει σε καλό.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Ρηνα 08/09/2015 03:40:09

        Δεν είπε ότι εύχεται την καταστροφή τους! Είπε ότι την αξίζουν! Έχει μεγάλη διαφορά! Μακάρι ο Θεός να μας γλιτώσει από το λεπίδι αλλά, αντικειμενικά, δεν αξίζουμε να το γλιτώσουμε, ως κοινωνία.

  8. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 07/09/2015 11:23:15

    εκτός θέματος η ανάρτηση ωστόσο, σχετική:
    Συγκλονιστική ιστορία εγκατάλειψης στη Χιλή: Skai.gr: υποσιτισμένο, άπλυτο, γυμνό, 2χρονο αγοράκι, επιβίωσε θηλάζοντας από έγκυο σκυλίτσα http://tinyurl.com/psygshu

  9. sender avatar
    sender 07/09/2015 20:16:38

    Η χώρα βρίσκεται σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης και οι εκλογές στην παρούσα στιγμή είναι εγκληματική απόφαση.Είναι παράδοξο,που δεν δημιουργήθηκε άμεσα(υπό τον ΠΤΔ)κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας.Τι να υποθέσει κανείς;μειωμένη εκτίμηση(και αντίληψη)της τεράστιας εθνικής τους ευθύνης,από τους πολιτικούς φορείς;και υπάρχει μια προεκλογική ευφορία,πολλά κέφια,μια ξεγνοιασιά,ένα παράλληλο σύμπαν για τους πολιτικούς της σήμερον.Πολιτικός αυτισμός;

  10. λαέρτης avatar
    λαέρτης 07/09/2015 21:36:50

    ΤΟ ΝΕΟ ΠΟΥ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΣΙΜΠΛΑΣ ΜΗΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΤΖΙΧΑΝΤ????????