#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/12/2013 21:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μητροπολίτης Σπάρτης: Δεν έχω καμία σχέση με τον Μιχαλολιάκο


Παρέμβαση μετά το νέο βίντεο με τον αρχηγό της Χρυσής Αυγής που δημοσιεύθηκε το απόγευμα της Παρασκευής, έκανε ο μητροπολίτης Μονεμβασίας και Σπάρτης Ευστάθιος, διαψεύδοντας τα όσα ισχυρίζεται ο Νίκος Μιχαλολιάκος περί ευνοϊκών σχέσεων του κόμματός του με τον ιεράρχη.
Μιλώντας στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του Mega, ο μητροπολίτης τόνισε πως "ουδέποτε είχε σχέση το πρόσωπο αυτό με τη μητρόπολη". "Δεν υπάρχει καμία συνεργασία και καμία σχέση" επισήμανε και δήλωσε: 

"Εγώ και κατά το παρελθόν και εύχομαι και κατά το μέλλον, και παρακαλώ το Θεό να μου στηρίζει αυτή την πεποίθηση, ουδέποτε σε διεργασίες πολιτικές και κομματικές και προεκλογικές έχω λάβει μέρος".

Μάλιστα, ο μητροπολίτης Ευστάθιος ανέφερε πως στη Σπάρτη δεν υπάρχει γηροκομείο που να είναι της μητρόπολης. "Υπάρχει ένα γηροκομείο, αλλά εγώ δεν έχω πρόσβαση" είπε.

Κληθείς να δώσει μια εξήγηση για τα λεγόμενα του Νίκου Μιχαλολιάκου, ο κ. Ευστάθιος απάντησε: "Πώς να ξεύρω εγώ πώς σκέφτεται ο καθένας;".

Ερωτηθείς εάν είναι θεμιτό να υπάρχουν ιεράρχες που να διατηρούν σχέσεις με τη Χρυσή Αυγή, ο ίδιος απέφυγε να τοποθετηθεί σαφώς, λέγοντας: "Δεν θέλω να παρέμβω σε αυτό το θέμα. Ο καθένας για τον εαυτό του πρέπει να δίδει λόγο".

Πηγή: Mega

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 14/12/2013 09:17:41

    Με τους βλακώδεις χειρισμούς η ΧΑ πήγε 15%.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΠΕΛΙΑΣ 14/12/2013 10:20:19

      Με τη βλακεία που μας δέρνει ως λαό εννοείς; Αλλιώς είναι σα να λες, είμαι ενήλικος, έχω την ευθύνη της ψήφου αλλά δε φταίω που ψήφισα ψυχάκηδες ναζιστές. Μεγάλη αντίφαση στα μυαλά όσων συνεχίζουν να στηρίζουν ΧΑ. Μόνο σε ψυχιατρείο θα έπρεπε να βρίσκονται μαζί με αυτούς που χειροκροτούσαν το ΓΑΠ σε εκδήλωση του Πασόκ...

  2. Tassos avatar
    Tassos 14/12/2013 09:38:40

    Φυλακή πάει (λέω γω)

  3. Tassos avatar
    Tassos 14/12/2013 09:41:46

    Αν έχει σχέση θα βγει, θα μιλήσουν διάφοροι. Αν όχι, η ιταμότητα και η παλιανθρωπιά του Μιχαλολιάκου είναι προφανής (καλά δεν περιμέναμε αυτό για να καταλάβουμε το ποιόν του). Υπάρχουν όμως ιεράρχες που υποστήριξαν την ΧΑ και πρέπει να ξυριστούν και να πάρουν πόδι.

    • Διηνεκης avatar
      Διηνεκης @ Tassos 14/12/2013 12:48:43

      Να ξυρισουν τα γένια η το κεφάλι εννοείς

      • Tassos avatar
        Tassos @ Διηνεκης 14/12/2013 16:01:57

        !!! :-) :-) :-)

  4. Νιόβη avatar
    Νιόβη 14/12/2013 13:59:25

    Ο άλλος πόλος των διεθνιστών σφυροκοπά την Εκκλησία και δι᾽αυτής τον Χριστιανισμό στην Ελλάδα, αλλά από άλλο άκρο. Δεν χρειάζεται να ειπωθούν περισσότερα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Νιόβη 14/12/2013 15:02:24

      Έτσι μπράβο! Όλοι οι πράκτορες χορεύουν εναντίον Ελλάδας και Ορθοδοξίας. Πιο καθαρή κατάσταση δεν έχουμε δει στις τελευταίες δεκαετίες. Και μετά θίγονται τα 2 άκρα όταν τους τα λες.

  5. Σωτηρης avatar
    Σωτηρης 14/12/2013 14:35:43

    Aστο ρε παπουλη αστο... Αφου φαινεται απο το κυρηγμα του καθενος τι καπνο φουμαρει ο καθενας...
    Ετσι οπως τα ειπα ο φυρερισκος ειναι. Υποστηριζετε ανθρωπους που αποκαλουν αλλους ανθρωπους σκουπιδια(!) κυριοι εκπροσωποι του Ιησου Χριστου...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Σωτηρης 14/12/2013 19:02:55

      Tόν συγκεκριμμένο Ἱεράρχη τόν ἄκουσες μέ τά αὐτιά σου νά τά λέει αὐτά; Ἄν ὄχι (ἐννοεῖται),τότε μή πετᾶς λάσπες...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Σωτηρης 14/12/2013 22:05:16

      Υπάρχει και η λέξη "αλητεία" που χαρακτηρίζει ορισμένα σχόλια εδώ μέσα. Καλή ώρα το δικό σου...

  6. Stefanos avatar
    Stefanos 15/12/2013 10:09:29

    "έτσι όπως τα είπε ο φυρερίσκος είναι''. Επιλεκτική αποδοχή απόψεων της Χ.Α. κύριε Σωτήρη; Να αποδεχθείς λοιπόν ότι δεν είναι εγκληματική οργάνωση το κόμμα του και ότι δεν είναι νεοναζί. Κι αυτά τα έχει πει(ο Μιχαλολιάκος)!

  7. STAMATINA CHASOMERI avatar
    STAMATINA CHASOMERI 16/12/2013 11:30:41

    Εάν λέγει ότι δεν συνέδραμε την Χ.Α. δεν δύναμαι να γνωρίζω εάν λέγει αλήθεια ή όχι , ούτε και με αφορά η τοποθέτηση του Ιεράρχου .
    Όμως το ότι δεν είναι αυτός που ανέδειξε, συντηρεί και έχει Γηροκομείο υπό την εποπτεία του - έλεγχό του, δεν λέγει την αλήθεια και απορώ γι' αυτό, καθ' ότι τρόφιμος στο γηροκομείο του υπήρξε άτομο του οικογενειακού μου περιβάλλοντος επί σειρά ετών.