#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/12/2013 02:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μην ανάβετε το τζάκια συστήνει το ΥΠΕΚΑ: Πρόβλημα σωματιδίων πάνω από την Αθήνα



Σύσταση προς τους πολίτες «να περιορίσουν κατά το δυνατό την άσκοπη χρήση τζακιών»,προκειμένου να συνεισφέρουν στην προστασία της υγείας όλων ,απηύθυναν απόψε με κοινή ανακοίνωση τα υπουργεία Υγείας και Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής.

Όπως αναφέρουν, σύμφωνα με τις προβλέψεις της Εθνικής Μετεωρολογικής Υπηρεσίας, από το βράδυ του Σαββάτου μέχρι και την Κυριακή ευνοείται η συσσώρευση ατμοσφαιρικής ρύπανσης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kostas avatar
    kostas 22/12/2013 02:39:05

    συσταση απο τους πολιτες στα υπουργεια να βγει ο ΕΦΚ στο πετρελαιο θερμανσης γιατι θα τους παρει και θα τους σηκωσει ...

  2. Στέργιος avatar
    Στέργιος 22/12/2013 03:33:17

    Ναι, μην ανάβετε τα τζάκια, καλύτερα να πεθάνετε από το κρύο. Και ο Στουρνάρας θα εξοικονομήσει τη σύνταξη που θα σας έδινε, και θα γίνετε λίπασμα για τα δεντράκια στα πάρκα, που είναι και οικολογικό.

  3. George avatar
    George 22/12/2013 07:51:03

    Μήπως να κάνει και μια καμπάνια για εγκατάσταση smoke/CO alarms? Δεν μπορώ μεν να καταλάβω πως γονείς μπορούν να κοιμούνται ήσυχοι το βράδι -όταν δίπλα έχουν τα αγγελούδια τους χωρίς προστασία ("οικονομία" 15-20 ευρώ!) -αλλά αφού υπάρχουν τέτοιοι, πρέπει να αφυπνισθούν.

  4. katalytikos avatar
    katalytikos 22/12/2013 08:21:59

    Και σε όσον αφορά στις εξαγγελίες για δωρεάν ρεύμα σε όσους ανήκουν στο κοινωνικό τιμολόγιο και για διπλάσιο αριθμό ημερών από όσες η τιμή των σωματιδίων ξεπερνά τα 150 μgr/m3, απλώς θολώνουν περισσότερο το τοπίο.
    1: Οι αρμόδιοι ανακοινώνουν μόνο τις μέσες 24ωρες τιμές! Όμως οι υψηλές τιμές των σωματιδίων εμφανίζονται στο διάστημα 19.00 έως 02.00.
    Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι στο διάστημα αυτό η τιμή είναι 160 μgr/m3, δηλ μεγαλύτερη από το όριο των 150 μgr/m3 για το δωρεάν ρεύμα και στο υπόλοιπο διάστημα δηλ από 02:00 μέχρι 19.00, επειδή δεν ανάβουν τζάκια, είναι 50 μgr/m3 . Τότε λοιπόν η μέση τιμή των σωματιδίων που θα ανακοινωθεί είναι 82 μgr/m3, δηλαδή κάτω από το όριο για το οποίο προβλέπεται δωρεάν ηλεκτρικό, παρά του ότι οι πολίτες χρησιμοποίησαν τις ηλεκτρικές συσκευές θέρμανσης το διάστημα που η ρύπανση ήταν πάνω από το όριο!!
    2: Το ανακοινώνουν 24 ώρες μετά, οπότε ο καταναλωτής δεν γνωρίζει πότε μπορεί να χρησιμοποιήσει ηλεκτρικό χωρίς χρέωση, αντί να κάψει ξύλα.

    • daresome avatar
      daresome @ katalytikos 22/12/2013 20:37:39

      Δυστυχώς αυτό με το δωρεάν ρεύμα είναι απλώς "εξαγγελίες" όπως σωστά το λέτε στην αρχή. Στην πραγματικότητα όμως δεν υπάρχει καμία επίσημη πρόβλεψη και ρύθμιση για το θέμα αυτό. Επικοινώνησα απευθείας με τη ΔΕΗ και μου διευκρίνισαν ότι όλα αυτά έχουν απλώς εξαγγελθεί, αλλά στην επιχείριση δεν έχει έρθει καμία επίσημη απόφαση/ρύθμιση. Σωστοί οι προβληματισμοί σας, όλοι τα αναρωτιόμαστε αυτά, αλλά επί της ουσίας το τοπίο είναι κατ΄αρχήν θολό ως προς το αν ισχύει εν τέλει το μέτρο με το δωρεάν ρεύμα.

  5. Εμείς στο Νότο avatar
    Εμείς στο Νότο 22/12/2013 08:45:11

    Τρία πουλάκια κάθονταν, επάνω στη θερμάστρα!

  6. Κυνας avatar
    Κυνας 22/12/2013 08:52:30

    Εναλλακτικος τιτλος αρθρου:

    "Οσοι εχουν ακομα χρηματα για πετρελαιο θερμανσης στην Ελλαδα κρινονται επαρκης προς επιβιωσην και διδετε παραταση ζωης για να βγαλουν τον χειμωνα απο την κυβερνηση, οι υπολοιποι ειναι καταπατητες της Γης και "κερδοσκοποι ζωης"..... ψοφος".

  7. Nemesis avatar
    Nemesis 22/12/2013 09:04:04

    Το μόνο πρόβλημα για την Αθήνα (και την υπόλοιπο Ελλάδα βεβαίως) είναι το ΥΠΕΚΑ.. Αλλά ότι και να κάνουν σε λίγο καιρό αι αυτοί θα γίνουν σωματίδια καθιστώντας παρα ταυτα αίθριο τον καιρό της Ελληνική πολιτικής σκηνής

  8. χμμμμμ avatar
    χμμμμμ 22/12/2013 09:04:25

    Ασκοπη χρήση τζακιων?
    Μηπως να χρησιμοποιουμε μαγκαλια, που ο καπνος τους μενει εντος του σπιτιου?
    Οι κυριοι υπουργοι ξερουν τι μηνα εχουμε? Ξερουν τι θερμοκρασια εχει εξω? Ξερουν ποσοι εβαλαν πετρελαιο?
    Αυτο θα πει στην κυριολεξια, υπουργοι εκτός τοπου και χρόνου.
    Λιγο σεβασμος στον ανθρωπινο πονο δεν θα εβλαπτε.

    • Mariana avatar
      Mariana @ χμμμμμ 22/12/2013 10:32:02

      Σεβασμός στον ανθρώπινο πόνο από ποιούς?
      Από αυτούς που τον δημιουργούν κάθε μέρα?
      Δεν έχει λογική...

  9. Lichnee avatar
    Lichnee 22/12/2013 10:52:59

    Η εξαγγελία θα έπρεπε να λέει:
    "Παρακαλείται η πλέμπα να κρυώνει μόνο τις εργάσιμες και μόνο όταν δεν ενοχλεί".
    Μα καλά,πάνε καλά;
    Είναι τόσο απλό.Ρίξτε την τιμή του πετρελαίου θέρμανσης και θα μειωθεί το φαινόμενο.Έλεος!

  10. ΓΓΣ avatar
    ΓΓΣ 22/12/2013 11:29:49

    Θα δει επιτέλους κάποιος αρμόδιος τις προδιαγραφές των pellets; Εισάγονται από ΒΑλκανικές χώρες με καθορισμένες προδιαγραφές ή είναι προερχόμενα από υπόλοιπα μελαμινών ή φορμάϊκων κ.α. που περιέχουν ουσίες που προκαλούν, καιόμενες, δυσφορία; Μήπως με τον τρόπο αυτό, του νέου καυσίμου, ξεφορτώνονται τα τοξικά τους απορρίματα, ακόμα και τα ραδιενεργά, στους "εξυπνους" Έλληνες που βρήκαν οικονομική λύση για τους καυστήρες και τα τζάκια τους;
    Τόσο αποπνικτική ήταν παλαιότερα η ατμόσφαιρα από την καύση δασικής ξυλείας στις σόμπες, στα τζάκια, ιδιαίτερα στα χωριά; Ας μας πουν τουλάχιστον αν ΥΠΑΡΧΟΥΝ προδιαγραφές για τα PELLETS?

    • μόνος_στην_πόλη avatar
      μόνος_στην_πόλη @ ΓΓΣ 22/12/2013 16:29:42

      Στη Λέσβο πάντως τα φέρνουν με φορτηγά από Τουρκία (δεν συμφέρει από Βουλγαρία) και δεν έχουν προδιαγραφές. Ρώτησα εδώ έναν ντόπιο γιατί δεν φτιάχνουν τοπικά καύσιμα με τόσες ελιές, άρα ξυλεία, που έχει το νησί και μου απάντησε: τρελλός είσαι; το υπουργείο βιομηχανίας, οι άδειες που απαιτούνται, και η εφορία παρέα με τους λογιστές θα σε κλείσουνε πριν προλάβεις να βγάλεις το πρώτο ευρώ. Λοιπόν με τέτοια χάλια στους νόμους και τόση φορολογία θα πνιγούμε στην ανάπτυξη (από το 2114 και μετά...). Βέβαια στην Αθήνα όλα αυτά είναι μικρές λεπτομέρειες για τους τροφαντούς βολεμένους και καλοζεσταμένους υπουργούς μας.

      • juliet avatar
        juliet @ μόνος_στην_πόλη 22/12/2013 18:22:46

        Eκτός από τις δυσκολίες με τις διαδικασίες παραγωγής υπάρχουν και τεχνικές δυσκολίες . Η ελιά είναι δύσκολη στη παραγωγή του πέλλετ , ξύλο σκληρό , αν και έχει θερμαντικές ικανότητες .
        Η μίξη πυρηνόξυλου με οξιά , δρυ , το πεύκο ακατάλληλο, θα μπορούσε να δώσει αλλά μικρή ποσότητα .
        Μια επένδυση όμως τέτοια είναι τάξεως των 7- 8 εκατομμυρίων ........πότε θα κάνει απόσβεση αν δεν υπάρχει υλικό , αρκετό για να καλύψει . Τα κωνοφόρα είναι δεν τα πιο κατάλληλα ένεκα ρητίνης.
        Άσε που τα μεταφορικά , από άλλες χώρες κάνουν το κόστος υψηλό . Δεν υπάρχει πρώτη ύλη αρκετή .

  11. Lichnee avatar
    Lichnee 22/12/2013 11:42:49

    Υπάρχουν.Όχι για την Ελλάδα αλλά υπάρχουν.Τώρα το πόσο τηρούνται...
    h*p://www.biomassenergy.gr/articles/technology/biomass/79-pellets-specifications-and-quality-standards

  12. θηραία avatar
    θηραία 22/12/2013 12:06:19

    Γι΄αυτό του χρόνου δεν θα έχετε σπίτια, να μάθετε να ανάβετε τζάκια και να μολύνετε την ατμόσφαιρα! Ακούς εκεί.. θέλετε και φτηνότερο πετρέλαιο!!!
    Θρασύτατοι....

  13. helios avatar
    helios 22/12/2013 12:34:25

    υπαρχουν απιστευτες ελληνικες πατεντες στο θεμα της θερμανσης που θα μπορουσαν να επιδοτηθουν και να επωφεληθουν ολοι:καταναλωτες,περιβαλλον,παραγωγη,επιχειρησεις και το ιδιο το κρατος,
    αλλα δεν θελουν προκειται για ελληνοφωνα σκουπιδια που εχουν βαλει ως στοχο να εξαφανισουν εναν ολοκληρο λαο.

  14. juliet avatar
    juliet 22/12/2013 12:51:58

    Yπάρχουν πρότυπα για τα ΡELLETS.
    Αν αναφέρεστε στους οικιακούς καυστήρες , είναι το ΕΝ plus το καλύτερο με διαφορά από τ΄άλλα στην περιεκτικότητα σε στάχτη κάτω του 0,5 και στην πρώτη ύλη της προέλευσης δηλ. καθαρό ξύλο και στο μέγεθος CHEP.
    Τα πλεονεκτήματα είναι δύο δεν βουλώνουν τακτικά , έχουν καλύτερη θερμική απόδοση και δεν τρίβουν εύκολα.
    Τα υπόλοιπα έχουν to ΕΝ Ι496Ι -πρότυπο - και στη ''καλή'' θέληση του καθενός.

  15. δημης avatar
    δημης 22/12/2013 13:38:22

    εντάξει θα καίμε :
    -τους "λαδωμένους "
    -τους "of sore "...
    -καί αυτούς που πήγαν το πετρέλαιο στα ύψη και την Ελλάδα στα χάλια που είναι...

  16. X Rhodesian s.a.s avatar
    X Rhodesian s.a.s 22/12/2013 17:26:19

    Τώρα να κλάψεις ή να γελάσεις..... τι να πώ...

  17. ΓΓΣ avatar
    ΓΓΣ 22/12/2013 17:31:30

    Όταν ερωτώ αν ΥΠΑΡΧΟΥΝ εννοώ αν έχουν θεσμοθετηθεί στην Ελλάδα κι αν ελέγχεται η ποιότητα αυτών που εισάγονται από τις γειτονικές χώρες.

    • juliet avatar
      juliet @ ΓΓΣ 22/12/2013 19:41:22

      Οι εταιρείες αυτές υποτίθεται ότι έχουν ελεγχθεί από
      ιδιωτικές εταιρείες πιστοποίησης στον τόπο παραγωγής τους ,πάντα για πέλλετ οικιακής χρήσης μιλάμε , οι μπρικέτες δεν υπάγονται (αυτό είναι άλλο θέμα, πονεμένο και αυτό )......γι΄αυτό σου είπα για ''καλή '' θέληση γιατί ...το άσμα λέει , για τα λεφτά τα κάνεις όλα . Ελπίζω να σε διαφώτισα λιγουλάκι .

  18. daresome avatar
    daresome 22/12/2013 18:24:09

    Δυστυχώς αυτό με το δωρεάν ρεύμα είναι απλώς "εξαγγελίες" όπως σωστά το λέτε στην αρχή. Στην πραγματικότητα όμως δεν υπάρχει καμία επίσημη πρόβλεψη και ρύθμιση για το θέμα αυτό. Επικοινώνησα απευθείας με τη ΔΕΗ και μου διευκρίνισαν ότι όλα αυτά έχουν απλώς εξαγγελθεί, αλλά στην επιχείριση δεν έχει έρθει καμία επίσημη απόφαση/ρύθμιση. Σωστοί οι προβληματισμοί σας, όλοι τα αναρωτιόμαστε αυτά, αλλά επί της ουσίας το τοπίο είναι ήδη θολό ως προς το αν ισχύει εν τέλει το μέτρο με το δωρεάν ρεύμα.