#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/02/2013 14:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μαζικά συλλαλητήρια στο Σύνταγμα



Ολοκληρώθηκαν τα συλλαλητήρια των συνδικάτων στο Σύνταγμα και οι διαδηλωτές αποχωρούν μέσω της Λεωφόρου Αμαλίας.

Συνδικαλιστικά στελέχη υπολογίζουν τον αριθμό των διαδηλωτών σε 70-80.000 και η ΕΛΑΣ σε 40.000.

Σύμφωνα με την ΓΣΕΕ η συμμετοχή στην απεργία στον ιδιωτικό τομέα ξεπέρασε το 80% και σε ορισμένες περιπτώσεις ήταν 100%.

«Ο εργαζόμενος λαός που υποφέρει μία απόφαση πρέπει να πάρει. Να ανακαλύψει τη δύναμή του και μαχητικά να τραβήξει προς τα μπρος, προς τη ρήξη και την ανατροπή, ως το τέλος, διαφορετικά θα βρεθεί με την πλάτη κολλημένη στον τοίχο» δήλωσε η Αλ.Παπαρήγα,από τη συγκέντρωση του ΠΑΜΕ στην Ομόνοια.

Παρών στη συγκέντρωση της ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ,στο Πεδίον του Αρεως ήταν ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξης Τσίπρας, ο οποίος δήλωσε:«Ο ελληνικός λαός πλέον δεν μπορεί να περιμένει να σωθεί από κανέναν σωτήρα και κανέναν ευεργέτη. Έχει καταλάβει ότι μόνο αν πάρει την τύχη στα χέρια του και μόνο με τη δική του πλάτη θα μπορέσει να βγει από το αδιέξοδο.Λύση από αυτή την καταστροφή δεν μπορεί να υπάρξει με μνημόνιο, παρά μονάχα με δημοκρατία, ανεξαρτησία, και δίκαιη ανάπτυξη»

Ένταση επικράτησε γιά αρκετή ώρα,στην περιοχή των Εξαρχείων,με συμπλοκές μεταξύ ΜΑΤ και αντιεξουσιαστών.

Λίγο πριν τη λήξη της πορείας , στην Πανεπιστημίου και στην Πλατεία Κοραή,ρίχτηκαν μολότωφ από το μπλοκ των αντεξουσιαστών και η αστυνομία απάντησε με κρότου-λάμψης και χημικά.Στη συνέχεια,ο μεγαλύτερος όγκος των αντιεξουσιαστών κατευθύνθηκε στα στενά των Εξαρχείων.

Εγιναν προσαγωγές από την Αστυμομία ενώ σύμφωνα με πληροφορίες,στη Φειδίου, ένα άτομο που κρατούσε την ελληνική σημαία δέχθηκε επίθεση από κουκουλοφόρους και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.

Ένταση και στο κέντρο του Ηρακλείου μεταξύ των αστυνομικών και αντιεξουσιαστών, μετά τις πληροφορίες για προσαγωγές τεσσάρων νεαρών για τις σοβαρές ζημιές που προκλήθηκαν νωρίτερα, σε περιπολικό της ΕΛ.ΑΣ.

Οι νεαροί πέταξαν πέτρες και μπουκάλια στους αστυνομικούς, οι οποίοι επιχείρησαν να τους απωθήσουν από τους κεντρικούς δρόμους του Ηρακλείου, ενώ ένταση  υπήρξε στην οδό Αργυράκη και στην περιοχή του Αγίου Μηνά.

Ομάδα νεαρών κατέλαβε το κιόσκι στην πλατεία Ελευθερίας ζητώντας να αφεθούν ελεύθεροι οι προσαχθέντες, ενώ νωρίτερα είχε επιτεθεί σε ενεχυροδανειστήριο.

Με αιτήματα, μεταξύ άλλων, την υπογραφή συλλογικών συμβάσεων και λήψη μέτρων κατά της ανεργίας ολοκληρώθηκαν λίγο μετά τις 2 το μεσημέρι και όλες οι συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας που πραγματοποιήθηκαν στη Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο της 24ωρης γενικής απεργίας.

Οι συγκεντρώσεις ξεκίνησαν από διάφορα σημεία της πόλης,και κατέληξαν στο υπουργείο Μακεδονίας – Θράκης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Διαφωνών avatar
    Διαφωνών 20/02/2013 16:12:51

    Δεν ξέρω τί λέτε εσείς, αλλά το συλλαλητήριο ήταν...μάπα.

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ Διαφωνών 20/02/2013 17:47:23

      Mπορει να εχεις δικηο, αλλα αυτο σε χαροποιει ; Σε ικανοποιει η εικονα ενος λαου που εχει σκυψει το κεφαλι και εχει μετατραπει σε κοπαδι απο αβουλα προβατα ;

  2. Zugzwang avatar
    Zugzwang 20/02/2013 16:28:09

    Εμενα να με συγχωρησετε αλλα αυτες τις διαδηλωσεις δεν τις ειδα τοσο μαζικες. Για αλλη μια φορα ο ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ δεν μπορεσαν να συγκεντρωσουν παρα μονο την συνηθισμενη πελατεια τους + μερικες χιλιαδες λοιπους διαδηλωτες. Θυμηθειτε τι πληθη συγκεντρωναν οι Γεωργιος και Ανδρεας Παπανδρεου πριν γινουν πρωθυπουργοι και συγκρινετε με τον Τσιπρα σημερα. Μηπως γι'αυτο καποιοι, παρα tis δημοσκοποησεις, ονειρευονται αλλου ειδους λυσεις;

    Αλλα δεν χρειαζονταi πολλα λογια.Η ειδηση που ακολουθει τα λεει ολα."...ένα άτομο που κρατούσε την ελληνική σημαία δέχθηκε επίθεση από κουκουλοφόρους και μεταφέρθηκε στο νοσοκομειο..."

  3. WY avatar
    WY 20/02/2013 16:39:27

    Επειδή παρηκολούθησα κι αυτό τό (συλλ)ΑΛΗΤΗΡΙΟ ή εκτίμηση μου είναι:

    α.-Τό μπλόκ τού ΠΑΜΕ,πού έκανε τήν αρχή,ήταν ίσως από τά μεγαλύτερα πού έχω παρακολουθήσει από τόν Μάιο τού ΄10 μέχρι καί σήμερα.Επί μία ώρα + περνούσε εμπρός μέ πολύ αργό βηματισμό (βηματισμό κηδείας )ομολογώ,από τήν Βουλή καί τό υπολογίζω περίπου στίς 15.000.
    β.-Τά μπλόκς συνολικά ΑΔΕΔΥ+ ΓΕΣΕ+ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΤΑΡΣΥΑ κλπ,είχαν καλύψει μόνον τήν Σταδίου,αλλά πολλά μπλόκς είχαν μία απόσταση μεταξύ των ,τό προπορευόμενο δλδ από τό καθεύδον,πάνω από 20 μέτρα.Οί γραμμές του δέ ήσαν,θά έλεγα, αρκετά αραιές.

    Συμπέρασμα προσωπικό:
    Oί εκτιμήσεις τής Αστυνομίας διά 40.000 είναι καθ΄ υπέρβαση καί δέν ανταποκρίνονται στήν πραγματικότητα.
    Ιn somma :
    ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΤΙΣ 30.000!!!

    Μάλλον διά syriza gay parade επρόκειτο!!!

    • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
      Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ WY 20/02/2013 16:45:42

      WY, σε πάω!..
      (που έλεγε κι ο αξιομνημόνευτος!)

      Λες ο κόσμος να αρχίζει να καταλαβαίνει?

      • Υποθεσεις avatar
        Υποθεσεις @ Θόδωρος XVII-VI-MMXII 20/02/2013 18:07:09

        Να υποθεσω οτι εισαι κατα των συλλαλητηριων που οργανωνουν οι αθεοι και απατριδες αναρχοκομμουνισται και υπερ του "σκασε και κολυμπα" που επιλεγουν οι σωφρονες δεξηοι ; Να υποθεσω επισης οτι καθε μαζικη αντιδραση του κοσμου σου προξενει ανησυχια, μηπως και δεν προλαβει "να ολοκληρωσει το εργο της η κυβερνηση"; Να υποθεσω τελος οτι ανηκεις σ΄εκεινους που αδιαφορουν για το μελλον του τοπου και ενδιαφερονται μονο για την διασωση του κομματος και του αρχηγου που ψηφισαν ;

        • Γιώργος avatar
          Γιώργος @ Υποθεσεις 20/02/2013 18:44:38

          Την παρέλαση μπροστά στην βουλή την λες συλλαλητήριο; Από αγώνες πήξαμε...

        • WY avatar
          WY @ Υποθεσεις 20/02/2013 18:59:25

          Δέν γνωρίζω εάν τό συγκεκριμένο/απάντηση/ σχόλιό μου,θά τό αναρτήση ό διαχειριστής αλλά εάν ναί, σού λέω ότι επιεικώς είσαι ΑΝΟΗΤΟΣ.
          Έχω ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ ΣΕ ΟΛΑ (Ο Λ Α!!!!!!) ΤΑ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΙΟ τού ΄10 ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ καί έχω στό αρχείο μου πάνω από 2.000 φωτογραφίες,ένω έχω αναρτήσει κι αρκετές στό διαδίκτυο!!!
          Έχω εισπνεύσει αρκετά κιλά χημικών από τά ΜΑΤ,ακόμη καί τήν ημέρα πού όταν αυτά,τά τής πλατείας τού Αγνώστου Στρατιώτη,μάς ψέκασαν (εγώ τήν ##έφαγα## κυριολεκτικά ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΟΠΗΚΕ Η ΑΝΑΠΝΟΗ ΕΠΙ ΤΡΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΕΠΤΑ ΑΦΟΥ ΟΠΩΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ ΗΜΟΥΝ ΞΕΚΟΥΚΟΥΛΩΤΟΣ/ΜΑΣΚΑ!!!! ) ΑΚΡΙΒΩΣ δίπλα μου,έψέκαζαν τόν Θεοδωράκη καί τόν Γλέζο !!!
          Μέ έχουν κτυπήσει (έχω ανταποδώσει κι εγώ μερικές ψιλές είναι αλήθεια,στό μέτρον τού δυνατού!) ,όπως επίσης μέ εκυνήγησαν καί κάποια τσιπροφασισταριά,όταν ένας λάθρο μού έκλεψε τήν φ/μηχανή μέσα από τά χέρια μου κι αφού τόν ##τσάκωσα μετά από 20 μέτρα σπρίντ α λά Μπόλτ## τού χάρισα μερικές ψιλές διά νά μέ θυμάται καί γενικώς υπήρξα επί 3 χρόνια από τούς μάχιμους apolitic-αγανακτισμένους!!
          Όμως δέν ανέχομαι φιλαράκο,τόν ΄δικόν μου αγώνα/διαμαρτυρία/παρουσία,νά τόν καπηλεύονται τά συριζαιφασισταριά κι οί κάθε είδους καί ράτσας (ψε)Κα(σ)μμένοι καί νά έχουν τό θράσος νά δηλώνουν ότι ΜΕ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝ είτε οί ΜΕΝ είτε οί ΔΕ.

          Εσύ όμως φιλαράκο,όπως κι άλλοι πού ίσως ανεμιστηρολασπολογήσουν κατ΄ εμού,δέν μάς λές πού ήσουν στίς διαδηλώσεις???

          Είμαι σίγουρος ότι ευρισκόσουν στήν κάτω πλατεία καί συμμετείχες κι εσύ στίς διαδικασίες ##Τής Συμμετοχικής Δημοκρατίας## μέ/χωρίς κουκούλα κι έκτιζες τό μέλλον μας,συμφώνως μέ τά δόγματα τού ιδεολογικού σας πατερούλη.

          Σακκουλιάστηκες ##ληγμένο λενινοσταλινικό πιτσίλισμα## ή νά στό κάνω Πειραιώτικα φραγκοδίφραγκα????

          • WY avatar
            WY @ WY 20/02/2013 19:01:36

            Τό σχόλιο/απάντηση,απευθύνεται φυσικά στόν/-ήν σύντροφο/-ισσα @ Υποθέσεις.

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ Θόδωρος XVII-VI-MMXII 20/02/2013 18:10:08

        Ο κόσμος κατάλαβε ότι όσες διαδηλώσεις και να κάνει, πάντα θα υπάρχει μια σχετικά μεγάλη μερίδα ψηφοφόρων που θα προτιμήσουν να θυσιάσουν το μέλλον όλων μας για την προσωρινή βολή τους.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ WY 20/02/2013 18:05:25

      Σωστη εκτιμηση !Προσωπικα χαρηκα το κυκλοφοριακο μεσω παραλιακης στον Κηφισο σε 8 λεπτα και με αλλα 10 λεπτα εφτασα Αχαρων συνολικα σε 18 λεπτα !Απολαυση οδηγησης χωρις αγχος !Δεν κανουν καθε μερα τετοια απεργια !

  4. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 20/02/2013 16:59:40

    Μπροστά μπροστά διακρίνουμε τα ΚΝΑΤ ;

  5. Ελπιδοφορος avatar
    Ελπιδοφορος 20/02/2013 17:34:35

    “ενώ σύμφωνα με πληροφορίες,στη Φειδίου, ένα άτομο που κρατούσε την ελληνική σημαία δέχθηκε επίθεση από κουκουλοφόρους και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.”

    Εάν αυτό είναι αλήθεια και δεν υπάρξει άμεση καταδίκη από όλα τα κόμματα φοβάμαι πως σε λίγο θα πρέπει όσοι δεν είμαστε μπολσεβίκοι να κρυβόμαστε.

    Είναι επιτακτική ανάγκη να βρεθεί ποιοι έκαναν αυτήν την αχαρακτήριστη ενέργεια και να τιμωρηθούν παραδειγματικά!
    Η Ελληνική σημαία μας ενώνει όλους δεν μας διχάζει!
    Αρκετά προβλήματα έχουμε ΚΑΙ ορισμένοι το έχουν παραξηλώσει, κάποιος πρέπει να τους βάλει στη θέση τους ΝΟΜΙΜΑ όσο προλαβαίνουμε.

  6. nikos asprogeras avatar
    nikos asprogeras 20/02/2013 18:01:36

    Στο σχολειο που φοιτα η κορη μου [γυμνασιο νεαs χαλκηδοναs]απο 37 καθηγητεs απεργησαν 4.Δεν αντεχει ο κοσμοs το μνημονιο,αλλα πολυ περισσοτερο τουs 2πλοθεσιτεs ,3πλοθεσιτεs και πλεον,συνδικαλιστεs.Ολοι τουs χωμενοι σε συμβουλια ,επιτροπεs,ακομη και σημερα εποχη μνημονιου,νομιμα, αλλα οχι ηθικα.Μιλανε λεs και κατεχουν τιs λυσειs για συνθετα προβληματα του τοπου.Ναι σε ολα,λεφτα υπαρχουν,κουβεντα για υπεραριθμουs δημοσιου,ΕΡΤ κλπ. Ο κοσμοs διαβαζει για το ξυλο που εφαγαν οι διαληλωτεs ανεξαρτητοι ελληνεs απο οπαδουs kastro,o αλλοs επειδη κρατουσε ελληνικη σημαια απο αναρχικουs,οι απολυμενοι του ριζοσπαστη στα μανταλακια απο το κομμα,και απεχει.5000000 αθηναιοι 30000 απεργοι ,ξεφτιλικια.