#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/01/2013 10:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μήνυμα αισιοδοξίας από τον Πρωθυπουργό



Μήνυμα αισιοδοξίας και ενότητας έστειλε ο Πρωθυπουργός από τον Πειραιά, μετά την ολοκλήρωση της τελετής αγιασμού των υδάτων, στο πλαίσιο του εορτασμού των Θεοφανείων.

Ο Πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς,  μετά την τελετή του Καθαγιασμού των Υδάτων στο λιμάνι του Πειραιά, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

 

«Από εδώ, από τον Πειραιά μας, από το σημαντικότερο λιμάνι της Μεσογείου, θέλω να στείλω ένα μήνυμα αισιοδοξίας και ενότητας, ότι θα τα καταφέρουμε. Η δύναμη του Ελληνικού λαού, η επιχειρηματικότητα του Έλληνα και πάνω από όλα η αισιοδοξία και η ενότητα που υπάρχει σήμερα, πιστεύω ότι ήταν πάντοτε τα εφόδια τα οποία μας έδωσαν προκοπή και ευημερία. Και θα μας δώσουν και πάλι.

Σήμερα των Φώτων, η δύναμη που πήραμε από την τελετή, ο Αγιασμός των Υδάτων, μας γεμίζει και πάλι αισιοδοξία και δύναμη ότι θα τα καταφέρουμε. Με τη βοήθεια του Θεού θα τα καταφέρουμε. Να είστε καλά».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 06/01/2013 12:05:50

    ΜΑΚΑΡΙΟΣ ἀνήρ, ὃς οὐκ ἐπορεύθη ἐν βουλῇ ἀσεβῶν καὶ ἐν ὁδῷ ἁμαρτωλῶν οὐκ ἔστη καὶ ἐπὶ καθέδρᾳ λοιμῶν οὐκ ἐκάθισεν.

  2. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 06/01/2013 13:51:49

    Nαι, αλλη δουλεια δεν ειχε ο θεος παρα να ασχολειται με την εξοφληση του επαχθους χρεους, το οποιο φορτωσαν στις πλατες του ελληνικου λαου οι πολιτικοι του ΠΑΣΟΚ και της Ν.Δ των τελευταιων 30 χρονων. Οσο για την "ενοτητα" και την "αισιοδοξια" του ελληνικου λαου, ας κανει μια απλη βολτα ο πρωθυπουργος για ν' ακουσει τι λεει ο κοσμος.

    • αννίβας1 avatar
      αννίβας1 @ Μ.Γ 06/01/2013 15:55:25

      ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ φίλε Μ.Γ....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Μ.Γ 06/01/2013 16:41:51

      Το τι δουλειά κάνει ο Θεός μάλλον είσαι ο πλέον ακατάλληλος να γράψεις μιας που είμαι σχεδόν βέβαιος πως μαζί Του επαφές δε διατηρείς καθόλου ή το πολύ-πολύ να πατάς μόνο 5-6 φορές το χρόνο σε ναό. Επομένως αυτές οι ασχετοσύνες που γράφεις αχρείαστες. Πρέπει να μελετήσεις πολύ καιρό και με ταπείνωση τη Βίβλο για να καταλάβεις πόσο πολύ άδικο έχετε όσοι μιλάτε έτσι για την πρόνοια του Θεού σε όσους Τον σέβονται...

      • DebbyTant avatar
        DebbyTant @ Γεώργιος Τ. 06/01/2013 20:19:04

        Εσυ ο ταπεινος πιστευεις στο χριστο κ μας μαλωνεις εμας που δεν ειμαστε πελατες στην εκκλησια σου? Σορρυ μπορει ο κυριος να θελει αλλη αντιπροσωπια του θεου στη γη απ τη δικη σου.

      • Re, ti ginetai! avatar
        Re, ti ginetai! @ Γεώργιος Τ. 06/01/2013 22:33:24

        Για τον Εβραίο Θεό Ιαχβέ μιλάς σε Έλληνες, ...πατριώτη;

    • GLAD avatar
      GLAD @ Μ.Γ 06/01/2013 17:36:55

      Επειδή πολύ συχνά τώρα τελευταία επαναλαμβάνεται η ίδια καραμέλα : "...οι πολιτικοί του ΠΑΣΟΚ και της Ν.Δ των τελευταίων 30 χρόνων..." , οφείλω να σας θυμίσω το γνωστό στα τότε πανηγύρια της μάσας "... το ΠΑΣΟΚ και οι λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις..." και "...η θλιβερή δεξιά παρένθεση..." .
      Αν δεν τα γνωρίζετε , είναι πολύ εύκολο να ρωτήσετε και να σας ενημερώσουν οι κατάλληλοι άνθρωποι.
      Δεν είναι μακριά σας , μαζί είστε τώρα.
      Επιμείνετε λίγο στην διευκρίνηση του όρου "...λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις...".

      • Νικόλας avatar
        Νικόλας @ GLAD 06/01/2013 20:57:32

        Το χρέος που δημιουργήθηκε επί Ν.Δ. είναι μικρότερο από το χρέος που δημιουργήθηκε επί ΠΑΣΟΚ διότι το ΠΑΣΟΚ κυβέρνησε περισσότερα χρόνια. Εάν υποθέσουμε ότι η ΝΔ εάν κυβερνούσε για περισσότερα χρόνια θα δημιουργούσε χρέος με ίδιο ρυθμό, καταλήγουμε εύκολα στο συμπέρασμα ότι θα είχε δημιουργηθεί το ίδιο περίπου χρέος όποιος εκ των δύο και αν κυβερνούσε.

  3. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 07/01/2013 00:35:11

    Δεν υπάρχει ενότητα του κόσμου με άρθρα όπως το πρόσφατο και απαντήσεις όπως αυτή του ΣΥΡΙΖΑ. Εθνικός διχασμός υπάρχει. Βαθύτατος διχασμός.
    Εκτίμηση, σκέψη μου. Προς συλλογισμό.

  4. takis400 avatar
    takis400 07/01/2013 09:56:25

    δεν λετε στον προεδρο να δει τι γινεται με τον καμινη που του σκαβει το λακκο μεσα στον δημο,προχθες αρνηθηκε να κοψει κομματι του Χριστου σε επισημη τελετη,πριν κατι μηνες αφησε το βρεφοκομειο χωρις φαγητο,χρωσταει σε εργαζομενους οδοιπορικα 2 χρονων,οτι μνημονιακο το εφαρμοσε πρωτος-πρωτος,την Αθηνα την παρατησε στις γιορτες στο ελεος της wind kαι της καθε εταιρειας και μετα κομπαζε οτι μειωσε τα εξοδα κανοντας το τιποτα.Εργολαβος αυτοκτονησε για χρεη ενω ο δημος του χρωσταει 200.000 ευρω.Οι εργαζομενοι ειναι παραδοσιακα δεξιοι στον δημο,ομως εχουν αρχισει να βριζουν τους παντες και αυτο γινεται εξαιτιας των χειρισμων του δημαρχου.Αν ενδιαφερουν παραπανω λεπτομερειες ειμαι στη διαθεση του site.Kαι το κανω αυτο γιατι 25 χρονια δεν εχω ξαναδει τετοια πραγματα μεσα στο δημο.

  5. geo avatar
    geo 07/01/2013 21:27:47

    "η επιχειρηματικότητα του Έλληνα και πάνω από όλα η αισιοδοξία και η ενότητα που υπάρχει σήμερα"

    αυτη η φραση ηταν το σημερινο πρωινο ανεκδοτο στον καφε...ποια επιχειρηματικοτητα?σε ποιο περιβαλλον?αισιοδοξια?ενοτητα?

    ή ο Αντωνης Σαμαρας ζει σε αλλο κοσμο ή εμεις!!οση καλη διαθεση και να χεις...για υπομονη δεν συζητω!!