Λες και έχουμε εμφύλιο πόλεμο
28/03/2014 12:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Λες και έχουμε εμφύλιο πόλεμο

Η κατάσταση είναι εξαιρετικά επικίνδυνη κι ευχόμαστε να βγούμε ψεύτες. Όμως, «μυρίζει» πολύ σοβαρός τρομοκρατικός κίνδυνος

Ένα περιστατικό σπάνιο, αλλά ιδιαίτερα ανησυχητικό έλαβε χώρα το περασμένο Σάββατο αλλά δεν έτυχε και ιδιαίτερης δημοσιότητας ίσως γιατί το γάλα είναι πιο σοβαρό από αυτό. Ο λόγος για την εισβολή 20-30 ατόμων με προτεταμένα όπλα, καδρόνια και άλλα αντικείμενα στην πλατεία Εξαρχείων και η «απαγωγή» ενός ή δύο ατόμων στα οποία φόρεσαν κουκούλες και τα πήραν μαζί τους μπροστά στα έκπληκτα μάτια δεκάδων ατόμων.

Δε μιλάμε για μια απλή σύναξη μπαχαλάκηδων που κρατούσαν απλά μια – δυο μολότοφ και ξύλα. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι έφεραν όπλα βαρέως τύπου, πιθανότατα Καλάσνικοφ! Είναι εντυπωσιακό. Λες και έχουμε εμφύλιο πόλεμο, λες και η χώρα αυτή είναι ξέφραγο αμπέλι, κάποιοι «άτακτοι» μπούκαραν σε μια γειτονιά στο κέντρο της Αθήνας με βαρύ οπλισμό και απήγαγαν κάποιους.

Δεν έχει γίνει γνωστό τι ακριβώς συνέβη πραγματικά, ούτε κι αν είναι γνήσιο ένα ανυπόγραφο κείμενο που είδε το φως και στο οποίο γίνεται λόγος για μια «ομάδα συντρόφων του αναρχικού χώρου».

Ο συντάκτης δεν εξηγεί αν όντως υπήρξε περιστατικό απαγωγής, ποιος απήχθη και ακριβώς για ποιον λόγο.

Όπως αναφέρει το κείμενο που αναρτήθηκε στο indymedia, «Το Σάββατο 22 Μάρτη στις 22.00 σύντροφοι του αναρχικού χώρου πραγματοποιήσαμε μια πολιτική παρέμβαση στην πλ. Εξαρχείων με ένα σαφέστατο μήνυμα και πολλαπλούς αποδέχτες. Από εδώ και στο εξής δεν θα γίνεται ανεκτή οποιαδήποτε εχθρική συμπεριφορά απέναντι στον πολιτικοποιημένο κόσμο της περιοχής, τους κατοίκους της, τους κινηματικούς χώρους και τα στέκια. Δεν είμαστε διατεθειμένοι να αφήσουμε την ιστορική περιοχή των Εξαρχείων έρμαιο στις κάθε λογής μαφίες και συμμορίες. Δεν είμαστε διατεθειμένοι να παρακολουθούμε απαθείς προκλήσεις και εχθρικές συμπεριφορές απέναντι σε άτομα ή χώρους του κινήματος και κατοίκους των Εξαρχείων».

Στο κείμενο γίνεται λόγος και για «βαρύ οπλισμό» που χρησιμοποιήθηκε για την προστασία διαφυγής της ομάδας:

«Ο αριθμός των συντρόφων που συμμετείχαν αλλά και η ύπαρξη βαρύ οπλισμού χρησιμοποιήθηκε για την εμπέδωση του μηνύματος σε αποδέκτες που καταλαβαίνουν δυστυχώς μόνο με αυτό τον τρόπο, όπως επίσης και για την εξασφάλιση των εμπλεκόμενων αγωνιστών κατά την αποχώρηση τους».

Το ανυπόγραφο κείμενο καταλήγει: «Τα Εξάρχεια ανήκουν στους αγωνιζόμενους και όχι στις μαφίες και τους ένστολους κρατικούς προστάτες τους».

Πολλοί ήταν αυτοί που είπαν ότι πρόκειται για ξεκαθάρισμα λογαριασμών των αναρχικών με ομάδες εμπόρων ναρκωτικών που λυμαίνονται την περιοχή. Ποιος ξέρει μπορεί να είναι κι έτσι, όμως, πώς είναι δυνατόν να αποδεχθεί μια σύγχρονη και ευνομούμενη κοινωνία ότι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα; Κι ότι κάποιοι παίρνουν τα όπλα σα να είναι πολιτοφυλακή για να υποκαταστήσουν την Αστυνομία και να διώξουν τους ναρκέμπορους;

Δεν ξέρουμε πώς το βλέπει αυτό η κυβέρνηση, το υπουργείο Δημόσιας τάξης ή όποιος αρμόδιος φορέας. Εμείς πιστεύουμε ότι πρόκειται για ένα εξωφρενικό γεγονός που μας βάζει σε υποψίες ότι ετοιμάζεται κάτι πολύ χειρότερο. Ότι η τρομοκρατία, βαριά και ελαφριά είναι εδώ και απειλεί με τον πιο φρικιαστικό τρόπο.

Ο Χριστόδουλος Ξηρός είναι έξω, ο Μαζιώτης και η Ρούπα είναι έξω, ο Σακκάς και άλλοι αντιεξουσιαστές – μέλη τρομοκρατικών οργανώσεων καταζητούνται. Και τώρα μια ομάδα αγνώστων έχει πάρει τα καλάσνικοφ και κάνει καταδρομικές επιθέσεις στα Εξάρχεια έστω ή τάχα ια να πολεμήσει τους εμπόρους ναρκωτικών. Που πάει αυτή η κοινωνία; Θα γίνουμε Ουκρανία να βγαίνουν πότε οι Χρυσαυγίτες να δέρνουν και πότε οι ακροαριστεροί να υποκαθιστούν το νόμο με τον δικό τους νόμο;

Και ύστερα θα ακούμε τον Σακελλαρίδη να λέει ότι θα διώξει την αστυνομία από το κέντρο γιατί προκαλούν με την παρουσία τους;

Η κατάσταση είναι εξαιρετικά επικίνδυνη κι ευχόμαστε να βγούμε ψεύτες. Όμως, «μυρίζει» πολύ σοβαρός τρομοκρατικός κίνδυνος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Θρίαμβος avatar
    Θρίαμβος 28/03/2014 13:31:52

    Πράγματι, η δημοκρατία μας κινδυνεύει. Κάποια άρθρα του Συντάγματος οφείλουν να ανασταλούν προσωρινά μέχρι αποκαταστάσεως της ομαλότητος.

  2. Aegean times avatar
    Aegean times 28/03/2014 13:40:41

    Ο Δένδιας είναι κάπου γιατί τον έχουμε χάσει τελευταία...

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 28/03/2014 14:17:48

    Με τους αναρχικούς έχουμε εμφύλιο.Απλώς αρνούνται οι υπόλοιποι να το αναγνωρίσουν.

    • Αντιγραικύλος avatar
      Αντιγραικύλος @ ψυχραιμια 28/03/2014 16:57:12

      Συμμοριτοπόλεμο, για την ακρίβεια..

  4. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 28/03/2014 14:26:18

    Γιατί σας κάνει έκπληξη; Ρωτήστε γνωστούς σας που μένουν στα Εξάρχεια και θα σας πουν ότι αστυνομία εκεί δεν εμφανίζεται παρά μόνο αν γίνει κάτι ιδιαίτερα τρομακτικό, του τύπου "τεμάχισε ζωντανές τη γυναίκα του και την πεθερά του με αλυσσοπρίονο και σούβλισε τον πεθερό του". Φίλος μου στα Εξάρχεια χρειάστηκε να καλέσουν την αστυνομία για αρκούντως σοβαρή υπόθεση στην πολυκατοικία τους. Μετά από αλλεπάλληλες οχλήσεις, εμφανίστηκε ένας αστυνομικός και ψυθιριστά και έντρομος είπε "αστυνομία" στο κουδούνι της πόρτας (ίσα που ακουγόταν...). Δεν θυμάμαι αν φορούσε πολιτικά. Είναι αποδεκτό από το κράτος ότι τα Εξάρχεια "αστυνομεύονται" μόνα τους. Ρωτήστε κατοίκους.

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ ΒΙΣ 28/03/2014 14:45:16

      Ούτε σταθμάρχης του ΟΣΕ δεν μπορεί να περάσει με στολή από τα Εξάρχεια. Τα αστυνομικά μέτρα τύπου Δένδια, ισχύουν για μια εβδομάδα, μετά επιστρέφουν στον κανονικό ρυθμό. Μία κλούβα στο Υπουργείο Πολιτισμού, μία στο ΠΑΣΟΚ παραπάνω και παίζουν κλέφτες και αστυνόμοι κάθε σαββατοκύριακο.

  5. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 28/03/2014 14:50:15

    Και νόμιζα ότι οι κακοι είναι ήδη μέσα...

  6. ΜΒ avatar
    ΜΒ 28/03/2014 15:30:28

    Να 'τη και η τρομοκρατία.... Και έλεγα πότε, μα πότε επιτέλους θα "ανακαλύψουν την πυρίτιδα" των Εξαρχείων, μήπως και αφυπνίσουν κανένα φοβικό αντανακλαστικό και ποδηγετήσουν πάλι τους αγανακτισμένους υπέργηρους που τους ψήφισαν. Πάρτε το είδηση, ο μεγαλύτερος τρομοκράτης για τους πολίτες είναι το φασιστικό κρατίδιο-προτεκτοράτο που δημιούργησαν οι μνημονιακές κυβερνήσεις.

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ ΜΒ 28/03/2014 15:59:16

      Kάνε μια γύρα αυτό που καπνίζεις, κάνει καλό φτιάξιμο.

      • ΜΒ avatar
        ΜΒ @ Jimakos 29/03/2014 11:09:05

        Εσύ το διακινείς και το ξέρεις;

    • lord of the last days avatar
      lord of the last days @ ΜΒ 28/03/2014 16:21:08

      Υπάρχει και το left.gr μάστορα. Τουλάχιστον εκεί δεν γελάνε με τις χαζομάρες σου.

      • ΜΒ avatar
        ΜΒ @ lord of the last days 29/03/2014 11:10:20

        Συγγνώμη που σας "χάλασα" την αυτοϊκανοποίηση!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΜΒ 28/03/2014 17:22:18

      Αυτά στους συντρόφους σου. Εδώ δε σκεπτόμαστε με το δικό σας μυαλό που κόλλησε στο 1917.

      • EVA avatar
        EVA @ Γεώργιος Τ. 28/03/2014 21:38:15

        Σιγά το pretty collan πια εσείς πια!

      • ΜΒ avatar
        ΜΒ @ Γεώργιος Τ. 29/03/2014 11:35:45

        Πρώτον, με τα γραφόμενά σου θίγεις κυρίως το antinews, αφού το θεωρείς μονοδιάστατο φερέφωνο ολοκληρωτικών απόψεων σαν τη δική σου. Δεύτερον, αν είχα ενημερωτικό site, θα προτιμούσα να δημοσιεύω απόψεις αντίθετες από την πολιτική μου τοποθέτηση, προκειμένου να ενθαρρύνω το διάλογο και την αντιπαράθεση με ουσιαστικά επιχειρήματα και όχι με φρασεολογία του τεκέ (βλ. ανωτέρω σχόλια ομοϊδεατών σου). Τρίτον και σημαντικότερον: Εσύ και οι ομοϊδεάτες σου όχι μόνο έχετε κολλήσει στο 1917, αλλά υπερασπίζεστε και επικροτείτε 1. την πιο άγρια, σταλινικού τύπου, πρακτική καταστολής με άγριο ξύλο και χημικά όσων διαμαρτύρονται για την καταστροφή της ζωής τους και 2. την πλέον ανάλγητη μεθόδευση της ολοσχερούς απαλλοτρίωσης της ατομικής ιδιοκτησίας των πολιτών, προς όφελος ενός νεόκοπου ακραιφνούς καπιταλιστικού κρατισμού!

  7. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 29/03/2014 09:03:25

    Κρατήστε τον εμφύλιό σας στην Αθήνα. Σφαχτείτε, δαρθείτε μεταξύ σας και μετά περιμένετε τους "βαρβάρους". Αν εσείς, αριστεροί και δεξιοί ηλίθιοι Αθηναίοι, έχετε σκοπό να φτάσετε τα σύνορά σας στη Λαμία, με γειά σας με χαρά σας. Να δω μετά που θα κυκλοφορείτε τις Lexus σας.... Κρατήστε τους μπαμπουίνους δεξιούς σας, τους φαρισαίους-υποκριτές αριστερούς σας, και τους "περίεργους" αναρχικούς σας εκεί πέρα και αφανιστείτε με την ησυχία σας. Μη μας τους φορτώνετε άλλο στις πλάτες μας. Αρκετούς φόρους πληρώνουμε για το Αθηνοκεκτρικό κράτος σας.... Αν εσείς επιλέξετε εμφύλιο μεταξύ σας, εμείς οι υπόλοιποι, στη μη-Αθηνοκεντρική περιοχή, έχουμε το δικαίωμα να διαλέξουμε ήσυχοι το δρόμο μας χωρίς εσάς... ΥΓ. ποιά περιοχή της Ελλάδας δεν είχε συμμετάσχει στον εμφύλιο-συμμοριτοπόλεμο των ηλίθιων αριστεροδεξιών πιθήκων; Μήπως αυτοί ήταν πιο έξυπνοι από τους αριστεροδεξιούς πιθήκους της "πάνω-από-την-Αθήνα-περιοχή"; Και ποιά η γεωστρατηγική και γεωπολιτική σημασία αυτής της "ουδέτερης"περιοχής σήμερα, αλλά και μελλοντικά; Λέτε να είναι κορόϊδα οι κάτοικοι αυτής της "ουδέτερης περιοχής" να παρασυρθούν σε αυτόν τον επερχόμενο εμφύλιό σας; Και να αφήσουν στα χέρια των προαναφερθέντων αριστεροδεξιών Αθηνοκεντρικών πιθήκων τα μελλοντικά "πλούτη" της περιοχής τους;;;; ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: συνέλθετε γρήγορα "ψεκασμένα" Αθηναιάκια, γιατί ειδάλλως μόνοι σας θα μείνετε να σφάζεστε...

    • Κυθήριος avatar