14/06/2013 15:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κ. Παπούλιας: Αναδιάρθρωση με την ΕΡΤ ανοιχτή

Υπέρ της αναδιάρθρωσης της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης, αλλά με την ΕΡΤ ανοιχτή, τάσσεται ο Κάρολος Παπούλιας, όπως σημείωσαν νωρίτερα κύκλοι της Προεδρίας της Δημοκρατίας.

«Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας θεωρεί ότι η αναδιάρθρωση μπορεί να γίνει με την δημόσια ραδιοτηλεόραση ανοιχτή και αυτό πρέπει να γίνει το ταχύτερο», ανέφεραν συγκεκριμένα πηγές από το Προεδρικό Μέγαρο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Β.Κ.Σιάπκα avatar
    Β.Κ.Σιάπκα 14/06/2013 22:11:11

    Δεν μπορεί να γίνει αναδιάρθρωση με ενεργές τις συμβάσεις εργασίας.
    Εάν ο Πρόεδρος θέλει να συμβάλλει επι της ουσίας, αντί να τον χρησιμοποιούν ως ύστατο όπλο για τη μητέρα των μαχών ανάμεσα στους κρακικοδίαιτους πολίτες που επιδιώκουν να μη πάψει ποτέ ο παρασιτισμός τους έναντι των μη κρατικοδίαιτων πολιτών, ΝΑ ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΙ δημοψήφισμα εάν θέλει ο ελληνικός λαός να έχει δημόσια τηλεόραση.
    Μια χαρά έχει η Βουλή κανάλι που το χρηματοδοτεί και μπορεί να λάβει ex of και το αρχείο της ΕΡΤ, μια χαρά μπορεί να αποκτήσει την άδεια της ΕΡΤ το Συμβούλιο Απόδημου Ελληνισμού, συμπράτοντας πχ και με την Εκκλησία ή και με άλλα κοινωφελή ιδρύματα που ενδιαφέρονται και να το χρηματοδοτούν.
    Να αποφασίσουμε εάν θέλουμε να έχουμε δημόσια τηλεόραση στην εποχή του διαδικτύου που μπορείι ο καθένας να φτιάξει την δική του τηλεόραση.
    Το δημoσιο ας διαχειρίζεται με πνεύμα δημοσίου συμφέροντος όλες τις άδειες που έχει παραχωρήσει στους ιδιώτες και έχει ολοκληρώσει την δουλειά του κατ' εμέ.
    Η Ευρώπη είναι μια γερασμένη ήπειρος με γαρασμένους θεσμούς και με αρτηριοσκληρωτικές αντιλήψεις, εξ' ου και ο συνασπισμός όλων των κρατικοδίαιτων της ΕΒU και λοιπών. Οι χώρες τους μπορεί να έχουν περισσευούμενα λεφτά για να τους τροφοδοτούν ακόμα, εμάς μας τελείωσαν.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Β.Κ.Σιάπκα 14/06/2013 22:19:22

      Εξαιρετική αγαπητή μου, εξαιρετική. Και μια άκρως δημοκρατική διέξοδος στο διαφαινόμενο αδιέξοδο.

    • new.fe avatar
      new.fe @ Β.Κ.Σιάπκα 14/06/2013 22:29:52

      Γιατι δεν το κανε απο την αρχη και προτιμησε το hard way;

      • Β.Κ.Σιάπκα avatar
        Β.Κ.Σιάπκα @ new.fe 15/06/2013 11:01:44

        Διότι οφείλανε και το πασοκ και η δημαρ να είναι συνεπείς με την πραγματικότητα: αναδιάρθρωση με ενεργείς συμβάσεις δεν γίνεται. Επιλέξαν να συνταχθούν με τις κρατικοδίαιτες αντιλήψεις.
        Να δοθεί ο λόγος στον ελληνικό λαό που υποψιάζομαι πως έχει καλύτερη επαφή με την πραγματικότητα απο ΟΛΑ τα κόμματα, να λύσει αυτός τον γόρδιο δεσμό οριστικά.
        Αν δεν τον λύσει θα είναι άξιος της μοίρας του

        • Β.Κ.Σιάπκα avatar
          Β.Κ.Σιάπκα @ Β.Κ.Σιάπκα 15/06/2013 15:16:15

          Δυστυχώς αγαπητέ Ακενατών δεν διαθέτουμε βουλευτές που θα αποφασίσουν την διεξαγωγή δημοψηφίσματος. Δεν διαθέτουν την συγκεκριμένη πολιτειακή κουλτούρα.Διότι από αυτούς εξαρτάται, ως ορίζει το άρθρο 44:

          2. Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας προκηρύσει με διάταγμα δημοψήφισμα για κρίσιμα εθνικά θέματα , ύστερα απο απόφαση της απόλυτης πλειοψηφίας του ολου αριθμού των βουλευτών , που λαμβάνεται με πρόταση του Υπουργικού Συμβουλίου.

          Δημοψήφισμα προκηρύσεται απο τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας με διάταγμα και για ψηφισμένα νομοσχέδια που ρυθμίζουν σοβαρό κοινωνικό ζήτημα , εκτός απο τα δημοσιονομικά , εφόσον αυτό αποφασιστεί απο τα τρία πέμπτα του συνόλου των βουλευτών , ύστερα απο πρόταση των δύο πέμπτων του συνόλου και όπως ορίζουν ο Κανονισμός της Βουλής και νόμος για την εφαρμογή της παραγράφου αυτής.Δεν εισάγονται κατά την ίδια περίοδο της Βουλής περισσότερες απο δύο προτάσεις δημοψηφίσματος για νομοσχέδιο.

          Γενικά όταν κάτι δεν μας αρέσει εύκολα το ..βαφτίζουμε αντισυνταγματικό.
          Το δημοψήφισμα είναι προβλεπόμενο απο το Σύνταγμά μας αλλά δεν λέει πουθενά ότι ..όταν πολλοί ή λιγότεροι πολίτες το θελήσουν μπορούν να προκαλέσουν την διεξαγωγή του.

          Η πρωτοβουλία , σε κάθε περίπτωση ανήκει στο Υπουργικό συμβούλιο και στην απόλυτη πλειοψηφία της Βουλής για εθνικά θέματα.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Β.Κ.Σιάπκα 15/06/2013 00:51:17

      δέν μαζεύται με τίποτα
      όντως με ενεργές συμβάσεις δεν μπορεί να γίνει αναδιαρθρωση
      αλλά αυτό απο μόνο του σαν δικαιολογία δεν στέκει..
      ο λογος ειναι ο'τι το διαδοχο σχημα μπορουσε να ειχε προετοιμαστεί παράλληλα (με μυστικότητα) και το πέρασμα να γινει εντος 24ωρου
      με τα 'στοιχεία' της ΕΡΤ που κλεινει να περνάνε στην 'νεα δομή'
      και τις μεταδοσεις να συνεχίζονται με περιορισμενο προσωπικό

      ξηλώσαμε 'εθνικό αερομεταφορέα'.. 'Ελληνική ραδιο τηλεόραση' .. σε λίγο και το ίδιο το Ελληνικό κρατος.. θα φαινεται σαν ενας απαρχαιωμένος θεσμός .. απέχουμε ελάχιστα

      • Β.Κ.Σιάπκα avatar
        Β.Κ.Σιάπκα @ rally monkey 15/06/2013 15:21:49

        Η μυστικότητα σίγουρα δεν ήταν εφικτή.
        Ως χρεωκοπημένο κράτος οφείλουμε να θέσουμε τις προτεραιότητές μας:
        Απρόσκοπτη λειτουργία των τριων εξουσιών: νομοθετικής, εκτελεστικής, δικαστικής
        Αμυνα
        Υγεία
        Εκπαιδευση
        Ερευνα
        Δεν περισσεύουν φράγκα για τίποτα άλλο

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ Β.Κ.Σιάπκα 15/06/2013 23:19:41

          αυτο για την μυστικοτητα αν ειχε αναλάβει την εξουσία πριν απο 1 μήνα ίσως να το δεχόμουν..
          αν δεν μπορεις να εξασφαλίσεις μυστικότητα δεν ειναι δυνατόν να έχεις ουτε άμυνα, ουτε δικαιοσύνη, ούτε δημόσια τάξη

          ειναι φιλότιμη η προσπάθεια στήριξης

          αλλα πολιτική δεν ειναι μονο αποφάσεις
          χωρίς σωστή εκτέλεση οι αποφάσεις δεν σημαινουν απολυτως τίποτα

  2. Zame avatar
    Zame 14/06/2013 23:21:52

    Νεότητα είναι το στυλ της φαντασίας & η δυνατότητα ονείρου..
    Ελλάδα είναι αντίληψη.

  3. WY avatar
    WY 15/06/2013 08:02:21

    ## ανέφεραν συγκεκριμένα πηγές από το Προεδρικό Μέγαρο.##
    ........................................................................................................

    Μάλλον διά πηγές ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΩΝ θά πρόκειται!!!!!!

  4. Χρήστος avatar
    Χρήστος 15/06/2013 10:40:50

    Εγώ προτείνω αυτό το σοφό μοντέλο να υιοθετηθεί και να εφαρμοστεί σε όλο το δημόσιο τομέα. Διεφθαρμένες οι εφορίες; Κλείσιμο και επαναλειτουργία σε 3 μήνες. Διεφθαρμένα τα τελωνεία; Το ίδιο. Οι πολεοδομίες, το ΙΚΑ, τα νοσοκομεία, τα πανεπιστήμια. Όοοοολα. Και η διάλυση των πάντων αποφασιστικότητα χρειάζεται κι από αυτήν την αποφασιστικότητα το παρελθόν του Δαφνοστεφανωμένου είναι εγγύηση επιτυχίας. Μ' αυτούς τους καναλάρχες και τους μεγαλοεργολάβους που λυμαίνονται παράνομα τις συχνότητες δεν τον βλέπω και τόσο αποφασιστικό όμως.

  5. Γιάννης ο όμορφος avatar
    Γιάννης ο όμορφος 15/06/2013 11:58:20

    Τέσσερα χρόνια στην Ελλάδα της κρίσης και δεν είχες κάνει καμιά δήλωση ή "διαρροή", τώρα έπρεπε να μιλήσεις, Πρόεδρε;;
    Τελικά, το μεγαλύτερο λάθος του Καραμανλή ήσουν εσύ...