#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/04/2013 17:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κύπρος: Πρόσθετα μέτρα 351 εκ. ευρώ ζητά η τρόικα



Σε αλλεπάλληλες συσκέψεις, σε επίπεδο Υπουργικού Συμβουλίου, τεχνοκρατών και πολιτικών ηγετών, διαμορφώνεται η τελική διαπραγματευτική θέση της Λευκωσίας για το μημόνιο, το οποίο αναμένεται να υπογραφεί στα μέσα της βδομάδας.

Η ηλεκτρονική έκδοση της εφημερίδας «Ο Φιλελεύθερος» αποκάλυψε νωρίτερα σήμερα το πλήρες κείμενο του Μνημονίου (στα αγγλικά) που έχει συνομολογηθεί ανάμεσα στην Κυβέρνηση και την Τρόικα.

Το Μνημόνιο θέτει ως στόχο για την Κύπρο την εμφάνιση πρωτογενούς ελλείμματος έως 2,4% του ΑΕΠ το 2013 και κατ΄ επέκταση απαιτεί πρόσθετα μέτρα λιτότητας ύψους 351 εκατ. ευρώ ή 2,1% του ΑΕΠ.

Μεσοπρόθεσμος στόχος είναι η επίτευξη πρωτογενούς πλεονάσματος στο 4% του ΑΕΠ έως το 2017 και η διατήρησή του στα επίπεδα αυτά στη συνέχεια.

Ανάμεσα στα μέτρα που προβλέπει το κυπριακό Μνημόνιο είναι:

- Πρόσθετα έσοδα τουλάχιστον 70 εκατ. ευρώ από τη φορολόγηση ακινήτων.

- Αύξηση του φορολογικού συντελεστή για τις επιχειρήσεις στο 12,5% (από 10% που είναι σήμερα).

- Αύξηση της φορολόγησης τόκων και μερισμάτων στο 30%.

- Μειώσεις μισθών των δημοσίων υπαλλήλων και συντάξεων με βάση την εξής κλίμακα: 0% για 0 - 1.000 ευρώ, 6,5% για 1.001-1.500 ευρώ, 8,5% για 1.501-2.000 ευρώ, 9,5% για 2.001-3.000 ευρώ, 11,5% για 3.001-4.000 ευρώ και 12,5% για ποσά άνω των 4.001 ευρώ (πρόκειται για μέτρο του 2012).

Για το 2014 προβλέπεται περαιτέρω μείωση όλων των μισθών και συντάξεων κατά 3%.

- Μείωση του αριθμού των δημοσίων υπαλλήλων τουλάχιστον κατά 5.000 έως το 2016.

Αυτό θα γίνει μέσω του «παγώματος» νέων προσλήψεων, της αύξησης της κινητικότητας αλλά και της εφαρμογής ενός 4ετούς προγράμματος που θα στοχεύει στην κατάργηση τουλάχιστον 1.800 μόνιμων θέσεων.

- Αύξηση του ορίου συνταξιοδότησης κατά 2 χρόνια για διάφορες κατηγορίες εργαζομένων και αύξηση του ορίου για τις μειωμένες συντάξεις κατά 6 μήνες κάθε χρόνο, ώστε να ευθυγραμμιστεί με το κανονικό όριο.

- Αποκρατικοποιήσεις ύψους τουλάχιστον 1,4 δισ. ευρώ στο διάστημα 2013-2016.

- Αύξηση των φόρων σε τσιγάρα, ποτά και βενζίνη.

- Αύξηση του ΦΠΑ από το 17% στο 19%.

- Φορολόγηση των κερδών άνω των 5.000 ευρώ από τα παιχνίδια του ΟΠΑΠ και το εθνικό λαχείο κατά 20%.

- Αύξηση των τιμολογίων των δημόσιων υπηρεσιών, τουλάχιστον κατά 17%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 01/04/2013 18:16:43

    Καλώς τα παιδία μας, στον Παράδεισο του €.

  2. Theo1 avatar
    Theo1 01/04/2013 18:25:53

    Το σαλαμάκι άρχισε να κόβεται φέτα -φέτα και στην Κύπρο. Ε ρε γλέντια!!!
    Η χαρά του κάθε νεοφιλελεύθερου τρόλλ!!!

  3. Queen For The Black Side avatar
    Queen For The Black Side 01/04/2013 18:50:24

    Τα καθάρματα έπιασαν δουλειά. H επιχείρηση φτωχοποίηση, υπερχρέωση, υποδούλωση, προτεκτορατοποίηση, μόλις ξεκίνησε. Δε μπορεί, αντίδοτο στο ...φάρμακο-φαρμάκι, σίγουρα υπάρχει. Κι αν όχι, πρέπει να το ''ανακαλύψουμε''!

  4. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 01/04/2013 19:27:20

    Σωστά theo1!!! 3 χρόνια στην Ελλάδα, πήξαμε στο νεοφιλελευθερισμό ρε παιδί μου...Κάθε μέρα απολύσεις ΔΥ, ιδιωτικοποιήσεις και μείωση φόρων για να μειωθεί το κράτος...Ας ελπίσουμε στην Κύπρο να εφαρμοστεί ένα σωστό σοσιαλιστικό μνημόνιο χωρίς απολύσεις ΔΥ, με αύξηση φόρων για να χρηματοδοτούνται κρατικές δαπάνες/ελλείμματα και χωρίς ιδιωτικοποιήσεις...

  5. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 01/04/2013 19:31:07

    Ας αποχωρησει αμεσα η Κυπρος απ την Ευρωζωνη, κι αν της βγει σε καλο το κοιταμε κι εμεις. Τοσοι αφορισμοι και καταρες για τη Μερκελ την Ε.Ε τη Τροικα κτλ, απλα για εντυπωσιασμο και μετα ...τιποτα.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Μικρασιάτης 01/04/2013 20:00:35

      Φίλε Μικρασιάτη, αν έχεις χρόνο, προτείνω να διαβάσεις το χθεσινό άρθρο των Αντινέων: "To Γερμανικό Σχέδιο Άλωσης της Ευροζώνης."
      Της αλήστου οι αλητείες κατά της Ελλάδας και της Κύπρου δεν προκαλούν έκπληξη πλέον.

  6. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 01/04/2013 19:55:50

    Νά προσέξουν μόνο νά διαβάσουν καλά τό μνημόνιο πρίν ὑπογράψουν,μήν τήν πατήσουν σάν κάποιους ἄλλους...

  7. sceptic avatar
    sceptic 01/04/2013 20:11:05

    Δεν θέλω αηδίες ,το ευρώ είναι πάνω από όλα άρα όλα είναι μια χαρά...

  8. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 01/04/2013 20:21:39

    Όποιος θέλει δάνειο με καλούς όρους θα κάνει αυτό που θέλει η ευρωζώνη. Οι υπόλοιποι εν δυνάμει δανειστές (ΗΠΑ, Ρωσία, Κίνα κ.α) δεν μπορούν να αναλάβουν το ρίσκο αυτό με τόσο χαμηλό επιτόκιο. Η ευρωζώνη δανείζει φθηνά αλλά έχει απαιτήσεις που ισχυροποιούν το ευρώ. Υπάρχει και ο δρόμος του εθνικού νομίσματος όμως αυτό απαιτεί πολύ σκληρές θυσίες και καταδίκη 50 ετών για τη νέα γενιά. Πισωγύρισμα. Η λύση είναι ξεκάθαρη. Σε κανέναν δεν αρέσει να τον ακρωτηριάζουν όμως κάποιες φορές είναι απαραίτητο.

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ Δεξιόχειρας 01/04/2013 21:08:39

      " Υπάρχει και ο δρόμος του εθνικού νομίσματος όμως αυτό απαιτεί πολύ σκληρές θυσίες και καταδίκη 50 ετών για τη νέα γενιά. Πισωγύρισμα."

      Πριν την υπογραφή του μνημονιόυ στην ελλάδα αναλυτές ανέλυαν τις τραγικές επιπτώσεις της επιστροφής στην δραχμή, επιπτώσεις που θα αποφεύγονταν με την παραμονή στο ευρώ (υποτίθεται). Ποιές ήταν οι τραγικές επιπτώσεις της δραχμής; Υποχώρηση του εισοδήματος περίπου 30% κυρίως εξαιτίας της αναμενόμενης υποτίμησης. Τώρα το ΑΕΠ θα έχει υποχωρήσει 25% μέχρι το τέλος του 2013 με μία ανεργία απο τις χειρότερες στον πλανήτη.

      Συμπέρασμα: Η άποψη "με το ευρώ καλύτερα" είναι πολύ δύσκολο να υποστηρίζεται τώρα πια σαν αδιαμφισβήτητη αλήθεια. Και δεν τολμώ να φανταστώ τις απόψεις ενός εκλογικού σώματος το 2014 ή το 2015 αν η κατάσταση με το ευρώ δεν βελτιωθεί θεαματικά.

  9. ΚΜ avatar
    ΚΜ 01/04/2013 21:16:37

    Και να θέλουμε να αγιάσουμε, δεν μας αφήνουν.

  10. παπαδοπουλος ηλιας avatar
    παπαδοπουλος ηλιας 02/04/2013 15:43:21

    ευτυχώς που αρκούσε μονο το κουρεμα και ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΘΟΥΝ ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΑ!!
    αφού τους το εξιγήσαμε αυτό,τι δεν καταλαβαίνουν οι Κύπριοι?