#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/06/2013 11:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κόλαφος για Παπακωνσταντίνου το πόρισμα του ΣΔΟΕ



Κόλαφος είναι τον Γ. Παπακωνσταντίνου το πόρισμα του ΣΔΟΕ σχετικά με τα αποκρυβέντα χρήματα των συγγενών του. Το πόρισμα που κατατέθηκε στη Βουλή αναφέρει ότι η κ. Ελένη Παπακωνσταντίνου με τον σύζυγό της, Συμεών Συκιαρίδη, απέκρυψαν 4,1 εκατ. ευρώ ενώ για την έτερη εξαδέρφη του πρώην υπουργού, κυρία Μαρίνα Παπακωνσταντίνου και τον σύζυγό της Ανδρέα Ρωσσώνη η αποκρυβείσα φορολογητέα ύλη αγγίζει τα 1,2 εκατομμύρια ευρώ. Δηλαδή οι εξαδέρφες έκρυψαν 5,3 δις ευρώ και τα πρόστιμα μαζί και τις προσαυξήσεις φτάνουν τα 10 εκατ. ευρώ τα οποία και θα πρέπει να πληρώσουν.

Αν όντως ισχύουν όλα αυτά τότε μπαίνει «ταφόπλακα» στον πρώην υπουργό αφού υπάρχει πλέον δόλος για την αφαίρεση από τη λίστα Λαγκάρντ των ονομάτων των δύο συγγενών του με τους παχυλούς λογαριασμούς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 10/06/2013 11:26:07

    Όσο και να θέλω να φανώ επιεικής δεν μπορώ να ξεχάσω το υφάκι, το αγέρωχο και αλαζονικό ύφος και το "στήσιμο" του Παπακωνσταντίνου, όταν τον ρωτούσαν ,τι έγινε το πρωτότυπο usb και αυτός απαντούσε,"..είπαμε, χάθηκε, τελεία και παύλα"!!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΝΤΙΝΟΣ 10/06/2013 13:46:49

      Μα αυτή η αλαζονεία είχε ως αιτία τις "πλάτες" που νόμιζε πως θα τον προστάτευαν. Θα έχει την τύχη των δοσίλογων της κατοχής. Περνούσαν καλά για λίγο και μετά...

  2. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 10/06/2013 11:26:25

    "...απέκρυψαν 4,1 εκατ. ευρώ ενώ για την έτερη εξαδέρφη του πρώην υπουργού, κυρία Μαρίνα Παπακωνσταντίνου και τον σύζυγό της Ανδρέα Ρωσσώνη η αποκρυβείσα φορολογητέα ύλη αγγίζει τα 1,2 εκατομμύρια ευρώ. Δηλαδή οι εξαδέρφες έκρυψαν 5,3 δις ευρώ και τα πρόστιμα μαζί και τις προσαυξήσεις φτάνουν τα 10 εκατ. ευρώ τα οποία και θα πρέπει να πληρώσουν."

    Κάτι δε βγαίνει στα νούμερα...

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ MAYRO XABIARI 10/06/2013 11:48:29

      Δηλαδη ποσα θα επρεπε να πληρωσουν;

  3. Νικήτας avatar
    Νικήτας 10/06/2013 12:04:33

    O Παπακωνσταντίνου λειτουργεί σαν υπερασπιστής των συμφερόντων του μεγάλου κεφαλαίου.
    Όπως ακριβώς και η άρχουσα τάξη με το εξοργιστικό νομοσχέδιο περί δωρεάς για τα μαύρα φράγκα της λίστα λαγκάρντ ώστε να ασπρίσουν με το ευτελές 5% αντί του 45% όπως ανέδειξε το πρώτο θέμα και έχει προκαλέσει σάλο στην βουλή.

    Εξάλλου δεν ενδιαφέρει τον λαό μόνον η τύχη αυτού του σπιθαμιαίου παντελώς αγνώστου προτού του δώσουνε ρόλους αλλά πολύ περισσότερο τα δίς που θα προκύψουν απο την επιστροφή των κλεμμενων αφού αυτά θα μετατραπούν σε οικονομική ανάσα .
    Και στο δια τάυτα δεν γίνεται απολύτως τίποτα.

    Αν όμως δεν μπεί χέρι σε αυτόν τον τεράστιο πλούτο που προέρχεται απο λεηλασία πάσης μορφής θα συμβούν εκρήξεις απο την λαική οργή.
    Μάλιστα ο Έλληνας μπορεί να αποδυκνύει αυτοσυγκράτηση και ωριμότητα παραμένει όμως στις επάλξεις αν φρίξει απο το άδικο .

  4. Ραβινος avatar
    Ραβινος 10/06/2013 14:28:13

    Κανενα νεο απο τον ΣΔΟΕ για τον περιφημο κομιστη-εκδοτη ?Καμια απαντηση στην αντιστοιχη ερωτηση της Ντορας ?Καμια λιστα ποιους και γιατι τους κραταει ο κομιστης-εκδοτης και δεν διαλευκανεται η υποθεση ?

  5. γιαννου σπυριδουλα avatar
    γιαννου σπυριδουλα 11/06/2013 08:16:15

    Γιατί δεν έχω πια καμία εμπιστοσύνη στο πολίτευμα; Γιατί με μια αίσθηση ενοχής ανακαλύπτω ότι δε θέλω αυτή τη δημοκρατία; Γιατί μέσα μου επιθυμώ να έρθει μια μέρα όπου ένας στυγνός , πλην δίκαιος δικτάτορας, θα έρθει για να ξεχωρίσει την ήρα από το σιτάρι με συνοπτικό και καθαρό τρόπο; Ανησυχώ για τις αυθόρμητες σκέψεις μου αλλά είναι και οι μοναδικές που μου δίνουν ελπίδα για να συνεχίσω. Άνθρωποι σαν τον Παπακωνσταντίνου με το σοσιαλιστικό τους κάλυμμα να λειτουργεί ως ασπίδα στη διεφθαρμένη τους φύση, αδιαφορούν για τη μαύρη θέση τους στην ιστορία, ανταλλάσοντάς την με το πρόσκαιρο κέρδος στη σύντομη ζωή μας.