Κωνσταντίνος Μπογδάνος: Ένας «εύκολος» στόχος
07/07/2015 13:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κωνσταντίνος Μπογδάνος: Ένας «εύκολος» στόχος

Το δημοψήφισμα άνοιξε την «πόρτα του τρελάδικου». Πόλωσε επικίνδυνα, δίχασε οριζόντια την ελληνική κοινωνία, σε έχοντες και μη έχοντες

Αν χαρακτηρίστηκε από κάτι αυτή η σύντομη προεκλογική περίοδος για το δημοψήφισμα, ήταν οι προσωπικές αντεγκλήσεις και το «κράξιμο» σε όσους «αναγνωρίσιμους» στήριξαν ανοικτά την καμπάνια του «ΝΑΙ».

Σε λεκτικές υπερβολές είχαν δικαίωμα να προβούν μόνο οι υπέρμαχοι του «ΟΧΙ». Όσοι ήθελαν «ΝΑΙ» θα έπρεπε να προσέλθουν με ησυχία να ψηφίσουν, δίχως να προσπαθήσουν να επηρεάσουν κανέναν και έπειτα να κρυφτούν στα σπίτια τους.

Με θάρρος ο Κωνσταντίνος Μπογδάνος εξέφρασε την άποψη του και επικρίθηκε σφόδρα για αυτήν. «Με θάρρος και στην ήττα» απάντησε με προσωπική του ανάρτηση.

Άραγε ενόχλησε λέγοντας ότι «οι Τράπεζες δεν θα ανοίξουν την Τρίτη» (παρεμπιπτόντως δικαιώθηκε) ή η προβολή της «ψηφιακής δραχμής», του «Future Tax coin», για το οποίο είχε αρθρογραφήσει πριν γίνει Υπουργός ο Βαρουφάκης;

Τώρα του ζητούν να παραιτηθεί, να μεταναστεύσει, να αποσυρθεί σε Μοναστήρι.

Αν το καίριο ζήτημα της χώρας είναι οι απόψεις του Μπογδάνου, του Ρουβά, του Τσιμιτσέλη, έχουμε πολύ σοβαρό πρόβλημα ως κοινωνία.

Αν δεν ανεχόμαστε τη διαφορετική άποψη, φασίζουμε επικίνδυνα.

Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε που η οικονομική κρίση οδηγεί κοινωνίες σε ολοκληρωτικές νοοτροπίες, αλλά ουσιαστικά η τελευταία «κόκκινη γραμμή» που έχουμε είναι η δημοκρατία, οι ατομικές ελευθερίες, η ελευθερία έκφρασης, η ανοχή στη διαφορετική άποψη.

Μια κοινωνία που κομπάζει για την ανοχή στη διαφορετικότητα, ενώ παράλληλα στοχοποιεί νέα παιδιά, καλλιτέχνες, δημοσιογράφους, επειδή υποστήριξαν με θέρμη κάτι διαφορετικό από το περιβόητο «λαϊκό αίσθημα», είναι απλά για τα μπάζα. Να αντιπαρατεθεί με τις απόψεις τους, όχι να χαρακτηρίσει σκαιά τους "αντιφρονούντες".

Σε τελική ανάλυση προκρίθηκε μια συμπεριφορά μίσους ενάντια σε όσους κρίθηκαν «βολεμένοι». Ποιοι είναι άραγε οι βολεμένοι;

Όσοι έχουν δουλειά;

Όσοι έχουν ακόμη εξήντα ευρώ στις τράπεζες να «τραβήξουν» και σήμερα;

Όσοι έχουν αναγνωρισιμότητα από τη δουλειά τους;

Όσοι έχουν γκόμενα;

Όσοι ακόμη αγοράζουν τσιγάρα;

Έχουμε την πεποίθηση ότι αυτό το δημοψήφισμα άνοιξε την «πόρτα του τρελάδικου». Πόλωσε επικίνδυνα, δίχασε οριζόντια την ελληνική κοινωνία, σε έχοντες και μη έχοντες.

Κι όλα αυτά για ένα δημοψήφισμα που έβγαλε παμψηφεί το «ΟΧΙ» και μέσα σε μία ώρα ερμηνεύτηκε ως «ΝΑΙ»!!!

Όσο για το ποιοι τελικά έκαναν τα κέφια των Γερμανών ας περιμένουμε λίγο να δούμε. Γιατί η άποψη ότι το «ΟΧΙ» ενισχύει τις απόψεις εκείνων που θέλουν αν πετάξουν την Ελλάδα έξω από την Ευρώπη, κερδίζει δυστυχώς ολοένα και περισσότερο έδαφος.

Μικρός Οδυσσέας

ΥΓ: Δεν γνωρίζω προσωπικά κανέναν από τους προαναφερθέντες. Αλλά όταν στέλνουν σε μένα τον μη «αναγνωρίσιμο» μήνυμα τύπου «ξέρουμε ποιος είσαι» (δεν το έκρυψα ποτέ) μπορώ να αντιληφθώ πλήρως τι bullying τράβηξαν οι «επώνυμοι». Γενικότερα όμως οφείλω να ευχαριστήσω τους φίλους και αναγνώστες του site για τη χρόνια «ασυλία» στις απόψεις μου. Στους καιρούς που ζούμε δεν είναι κάτι αυτονόητο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/07/2015 13:04:47

    Σε αντιλαμβάνομαι πλήρως...

    • M.O. avatar
      M.O. @ Strange Attractor 07/07/2015 18:33:46

      Αποκλείεται!

  2. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 07/07/2015 13:27:14

    Αναδημοσιευω σχολιο δημοκρατη " Η βραδειά ήταν μαγική ! Μπορώ να τη συγκρίνω μόνο με τη νύχτα της μεταπολίτευσης, όταν, μαθητής γυμνασίου, ξέφυγα από τον πατέρα μου και κατέβηκα στο κέντρο. Πρέπει όμως αυτή τη φορά η κινηματική ομοψυχία και ο ενθουσιασμός να κατευθυνθεί σε άλλους σωστότερους δρόμους. Σύντροφοι του ΣΥΡΙΖΑ " οι καιροί ου μενετοί " . Πρέπει άμεσα να σπάσετε τρία αποστήματα:1ον. Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης. Σχόλια εδώ δεν χρειάζονται. 2ον. Τοπική Αυτοδιοίκηση. Που οφείλεται αυτή την κραυγαλέα διάσταση θέσεων Δημάρχων -ΚΕΔΕ και λαϊκής βούλησης που είδαμε; Ήταν άραγε μόνον εσφαλμένη εκτίμηση των Δημάρχων ;3ον.Τριτοβάθμια συνδικαλιστικά σωματεία. Πρέπει άμεσα να αναθεωρηθεί το απολιθωμένο σύστημα εκλογης των προεδρείων τους. Σύντροφοι η άμεση διάνοιξη αυτών των αποστημάτων είναι προϋπόθεση για όσα πρέπει να ακολουθήσουν !" ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΧΟΥΝ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ . ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΤΗς ΖΩΗΣ..... 1. Να κλεισουν τα ΜΜΕ 2. Οι τοπικοι αρχοντες να αντικαταστηθουν απο λαικους εκπροσωπους 3. Τα συνδικατα να εχουν διαφορετικη εκπροσωπηση (δηλαδη απο την μειοψηφια) :) Περαν των ανωτερω παρακολοθυω εδω και παρα πολυ καιρο την εκσταρεια αποδομησης πολιτικων και δημοσιογραφων που ειναι πιθανον αντιθετοι με τον ΣΥΡΙΖΑ και τους ΑΝΕΛ. Π.χ Ολοι οι δημοσιογραφοι στα ΜΜΕ τα ιδιωτικα, ολοι οι ιδιοκτητες, παρα πολλοι πολιτικοι της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ. Σαμαρας , Βενιζελος, Βοριδης, Φωφη τωρα, Γεωργιαδης απασχολουν και ειναι καθημερινα πρωτοι σε αρνητικα σχολια. Τα κουτια της Πανδωρας. τα Ολυμπια, τα κοντρα, η αυγιανη κλπ ασχολουνται με ψευτικες επιθεσεις με συνωμοσιες κλπ. Οι συνταξιουχοι 50ρηδες κανουν υπερωριες στα μπλογκ για να μη χασουν αυτα που εισπαττουν κακως. Η φοροδιαφυγη στα νησια οργιαζει. Ολοι μαυρα και 70% ΟΧΙ οταν ο τουρισμος παει χαλια. Και τελος ενα ερωτημα... Γιατι ολοι αυτοι που θιγονται , υβριζονται και αποδομουνται δεν προσφευγουν στην δικαιοσυνη? Δεν νομιζω οτι ειναι κακο. Απλα καποιοι υβριστες θα καταδικαστουν καποιοι που δεχονται επιθεση θα δικαιωθουν και καποια μπλογκ θα κλεισουν.

    • dikastisdredd avatar
      dikastisdredd @ Ρεαλιστης 07/07/2015 16:39:09

      Όλα αυτά με κάνουν να αισθάνομαι ότι πάμε για μια "βελούδινη σοσιαλιστική επανάσταση" αφού ήδη ο "λαός" αρχίζει να συνηθίσει στο δελτίο.

  3. Παύλος avatar
    Παύλος 07/07/2015 13:40:30

    Μεγάλε Μικρέ Οδυσσέα, Έχεις απόλυτο δίκαιο σε αυτά που γράφεις. Εγώ θα προσθέσω μόνο μία σκέψη για προβληματισμό:
    Ας φανταστούμε τι θα γινόταν ( αναφορικά με τα φασιστικά "μπούλινγκ" της πλέριας δημοκρατίας του "ψηφίζω, χωρίς να γνωρίζω το αντικείμενο, πάνω στο οποίο επιλέγω" ), αν κυριαρχούσε το ΝΑΙ ! Και προ πάντων : Σκεφτείτε τι θα γινόταν σε μια Ελλάδα όπου θα κυβερνούσε η Κεντρο-Δεξιά και στην οποία θα έκλειναν οι τράπεζες με τον κόσμο να θα ξεροσταλιάζει επί εβδομάδες στα ΑΤΜ !!;;!! Δεν θα έμεινε ....'λίθος επί λίθου" !!!!!!
    Γιαυτό μην εκπλήσσεται κανείς για θέματα, όπως αυτό που περιγράφεις, αγαπητέ Μικρέ Οδυσσέα. Απλούστατα, η "φασιστοδημοκρατία" της Αριστεράς έχει κατισχύσει από μακρού και από άκρου εις άκρον στον ..."σοφό" λαό, που ........"έχει και μνήμη και κρίση" !!!!!!! Τρομάρα του, αλλά και τρομάρα της από' δω μεριάς, που υποκύπτει καθημερινά σ' αυτόν τον Αριστερό φασισμό !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • M.O. avatar
      M.O. @ Παύλος 07/07/2015 18:41:57

      Μεγάλος ναι (σε χρόνια). Κατά τα λοιπά την εύλογη υπόθεση σου, την έχω ακούσει από πάρα πολύ κόσμο. Όμως για να είμαστε ακριβείς και η Κεντροδεξιά έχει τεράστιες ευθύνες για πολλά πρόσωπα, στα οποία έδωσε καίριες θέσεις

      • Παύλος avatar
        Παύλος @ M.O. 08/07/2015 19:24:09

        Ναι, συμφωνώ Μ.Ο., αλλά αυτά είναι παρωνυχίδες, μπροστά στα τερατουργήματα που μας οδηγούν στην άβυσσο !!! Καθένας θα λάβει την θέση που του αρμόζει στην Ιστορία της σύγχρονης Ελλάδας.

  4. πΔπ avatar
    πΔπ 07/07/2015 13:47:33

    Το Σάββατο το μεσημέρι, στην πλατεία Συντάγματος λίγο πιό κάτω και δεξιά του συντριβανιού, μια νεαρή κοπέλα με πολλά κιλά κάκαλα και ακόμα περισσότερα κιλά απερισκεψίας, έσκισε μποστά στους τραμπούκους του ΣΥΡΙΖΑ, μία αφίσα του ΟΧΙ. Το κάκαλο ο ΣΥΡΙΖΑίος τσαλακόνοντας το σκισμένο χαρτί της έδωσε μπουνιά στα μούτρα. Παρόλο που με τράβαγε η γυναίκα μου, του επιτέθηκα φραστικά με χοντρά μπινελίκια και είχα πάρει φόρα με το αριστερό χέρι. Αντιλήφθηκα τότε πάνω από δέκα παριστάμενους πάσης ηλικίας και δήθεν τυχαίους να με έχουν ζώσει. Οφείλω να ομολογήσω ότι θα τις μάζευα αν το συνέχιζα. Είναι πραγματικό το γεγονός και δεν θα είχα λόγους να το γράψω αν δεν υπήρχε το συνεχές δημοκρατικό- φασιστερό μπουλινγκ. Δεν πειράζει σύντροφοι. Έχει ο καιρός γ... ουναράδικα!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ πΔπ 08/07/2015 10:36:23

      Πολλές συνιστώσες τους έχουν καθαρούς μπολσεβίκους μέσα. Όταν επισημαίναμε τον κίνδυνο για την Πατρίδα από πιθανή κυβέρνηση σύριζα μας έλεγαν διχαστικούς κάποιοι ΤΥΦΛΟΙ. Τώρα που έρχεται το χάος να δούμε τι θα λένε οι ΑΜΥΑΛΟΙ!

  5. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 07/07/2015 14:17:51

    Μια κοινωνία που διεκδικεί την ανοχή στη διαφορετικότητα,αλλά που δεν ανέχεται την μη ανοχή. Μια κοινωνία που χαρακτηρίζει δημοκρατία και σεβασμό στη διαφορετικότητα όσους συμφωνούν με την διαφορετικότητα και φασίστες και ρατσιστές όσους διαφωνούν με την έκφραση και την επιβολή της διαφορετικότητας... Μια τέτοια κοινωνία λοιπόν,λίγο απέχει από την σχιζοφρένεια. Μια τέτοια κοινωνία ανθρώπων δυστυχώς διαφεντεύει τις τύχες της Πατρίδας μας σήμερα... Υ.Γ. Μικρέ Οδυσσέα,μαζί σου πάντα,γιατί ξέρουμε ποιός είσαι.

    • M.O. avatar
      M.O. @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 07/07/2015 18:34:36

      Φίλε Κυθήριε, σε ευχαριστώ από καρδιάς

  6. roadrunner avatar
    roadrunner 07/07/2015 14:39:00

    Αυτοί είναι οι σταλινοφασίστες... δεν αλλάζουν.. Πλήρης περιφρόνηση, χαμόγελο, αυτοπεποίθηση, ξεμπρόστιασμα (για τα δικά τους πεπραγμένα και ειπωμένα) και ακόμη εντονότερη και δυνατότερη κριτική είναι το μόνο που τους κάνει να μαζεύονται (λίγο)...

    • M.O. avatar
      M.O. @ roadrunner 07/07/2015 18:43:20

      Το καλύτερο το είπε ο Αρκάς: "Ελλάδα είναι η χώρα που ο Λαζόπουλος κάνει σάτιρα και ο Αρκάς Προπαγάνδα"

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ M.O. 08/07/2015 10:36:46

        Τέλειος ο ΑΡΚΑΣ!

  7. Vassilis avatar
    Vassilis 07/07/2015 14:57:48

    Μικρε Οδυσσεα εγω ουτε ξερω ποιος εισαι, ουτε και θελω να μαθω. Αναγνωριζω την λογικη στα γραπτα σου που ειναι ισως και το αντιδοτο στην σχιζοφρενεια που αναφερει και ο φιλος Κυθηριος. Με απλα λογια ( για να απαντησω στο αρθρο σου ) ζουμε καταστασεις....ΚΡΥΦΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Ο Θεος να βαελι το χερι του.

    • M.O. avatar
      M.O. @ Vassilis 07/07/2015 18:35:55

      Γιατί Βασίλη; Δηλαδή να μη γίνω διάσημος; (Αστειεύομαι ασφαλώς, σε ευχαριστώ)

      • Vassilis avatar
        Vassilis @ M.O. 07/07/2015 22:46:35

        Να γινεις διασημος εαν το θες.....αλλα πρωτα πρεπει να μαθεις τον ελληνα να ακουει....προς το παρον τον μαθαινεις να διαβαζει και αυτο ειναι οτι χειροτερο μπορεις να του κανεις, γιατι ετσι θα μαθει να σε ακουει θελει δεν θελει οταν αρχισεις να του μιλας. ( Μετα απο αυτο πολλα τρολ θα ψαχνουν να καταλαβουν τι ειπα ) Καλη συνεχεια και να σαι καλα.

        • M.O. avatar
          M.O. @ Vassilis 07/07/2015 23:05:57

          Τους βάζεις δύσκολα και τα παιδιά απλοί εθελοντές είναι. Φοβερή φράση πάντως. Επίσης Βασίλη, καλή συνέχεια

  8. Ραβινος avatar
    Ραβινος 07/07/2015 16:04:34

    Ψηφισα ΝΑΙ γιατι δεν επεσα στην παγιδα του συριζοφασιστικου διλημματος επι της προτασεως της συμφωνιας που δεν υπηρχε .Ψηφιζω ΝΑΙ σε ατομα οπως ο Μπογδανος διοτι εχουν την γνωση γι'αυτα που λενε και χαρακτηριζονται απο το πηγιαιο ταλεντο της αμεσοτητας στην επικοινωνια με το κοινο τους .Ας αντιπαραταξουν οι υβριστες φασιστες καποιον του επιπεδου μορφωσης και γνωσης του Μπογδανου και ας κρατησουν τις απειλες και τον εκφοβισμο για τον οικογενειακο τους περιβαλλον και μονο .Εδω ειμαστε και το'χουμε ξαναπει οτι 3ο γυρο δεν θα εχουν .Το ΟΧI του φασισταριου των συριζανελιστων θα το καταπιουν μεχρι τελευταιας σταγονας απο σημερα και στο εξης .Τον Τσιπρα θα τον τρωνε στα μουτρα τους για καθε μετρο που θα επιβαλλει προς δοξα της αντιστασης της "μαγκιας" που προσπαθησε να πουλησει πλην ομως την πατησε και μαζι μ'αυτον και η δολια Ελλαδα.Καληνυκτα Ελλαδα.

  9. dikastisdredd avatar
    dikastisdredd 07/07/2015 16:29:17

    Ο Κωνσταντίνος Μπογδάνος είναι ένας ιδιαίτερος τύπος παρουσιαστή - δημοσιογράφου. Δεν έχει τον κυνισμό των καλοπληρωμένων τηλεοπτικών "φιόγκων" που ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΤΟΧΟΙ. Καταρχήν αυτοσχεδιαζει στον λόγο, γιαυτό και κάνει μερικές φορές λάθη του τύπου... να διακόπτει τον λόγο άλλου....να παγιδεύεται στη προσπάθεια του να εκφραστεί κόσμια χωρίς μομφή.....να εμμένει σε κάτι.....κλπ. Δεν έχει ξύλινο λόγο. Μάλλον ευλύγιστο - ελαστικό. Είναι ευαίσθητος και ίσως μερικές φορές συναισθηματικός. Εκτιμώ ότι ψάχνει την αλήθεια σε αντίθεση με τους "φιόγκους" που θέλουν κόντρα & νούμερα για να δικαιολογήσουν τις αμοιβές τους. Το ότι του την έπεσαν, είναι αναμενόμενο στον μικρόκοσμο των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΕΠΑΡΧΙΩΤΙΚΩΝ MEDIA. Ο Μπογδάνος ενοχλεί τον κομπλεξικό, τον ιδεοληπτικό και τον φασίζοντα. Ο έξυπνος άνθρωπος δεν ενοχλείται απο τον Μπογδάνο. Απλά του αρέσει ή δεν του αρέσει. ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΤΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΣΥΔΟΣΙΑ ΤΩΝ MEDIA !

  10. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 07/07/2015 18:14:41

    Μικρέ , βρισκόμαστε σε βαθιά παρακμή ,πλέον . Παρακολουθούμε τη πορεία της καταστροφής , η οποία δεν είναι αναστρέψιμη . Τι να σχολιάσεις ; Όποιος έχει ήθος και αντίληψη περιθωριοποιείται , όταν η παράνοια , η χυδαιότητα και ο φασισμός επικρατούν . Δεν έχει νόημα , οι πολλοί έχουν αρνηθεί και να δουν και ν' ακούσουν και να καταλάβουν ....Εμείς που δεν ανήκουμε σ' αυτούς , στηρίζει ο ένας τον άλλον και όλοι μαζί προσπαθούμε , μήπως και κάποιος ακούσει .... ( ; )Γιατί για να τους κάνουμε το χατήρι να σωπάσουμε , δεν νομίζω !

  11. victoria (true) avatar
    victoria (true) 07/07/2015 18:23:07

    Πολλή εκδικητικότητα Μικρέ... Κυρίως προς την αριστεία, ακόμα και την ελάχιστη, δεν μιλάμε ψωνισμένα τώρα. Αντί να ζητάμε εμείς τα ρέστα. Για όλα αυτά που διάβρωσαν ταλιμπανίζοντας. Και μάλιστα στο όνομα των αξιών που διαβρώθηκαν, για να είναι η ύβρις τέλεια.

  12. ΠανΖ74Μεσ avatar
    ΠανΖ74Μεσ 07/07/2015 20:36:27

    Κρυφό σχολείο και λίγα λέτε. Ζούμε ξανά τις "ένδοξες" ημέρες του ΠΑΣΟΚ ειδικά της 1ης τετραετείας.Και τα χειρότερα έπονται δυστυχώς σε κάθε τομέα. Οικονομικό εθνικό ....

    • Naruto avatar
      Naruto @ ΠανΖ74Μεσ 08/07/2015 00:03:09

      Ετσι είναι , θυμάμαι τα πρώτα χρόνια του ΠΑΣΟΚ . Μονο που τότε δεν υπήρχε οικονομικό πρόβλημα και οι διορισμοί ηταν μαζικοί . Σε λίγα χρόνια η Ελλάδα με τα εκατομμύρια των λάθρο και τους νεομπολσεβίκους θα μετονομαστεί σε μπολσεβικιστάν .

  13. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 08/07/2015 08:00:13

    Ο Μπογδάνος είναι μια ευχάριστη έκλπληξη στα ΜΜΕ. Ξέρει γράμματα, μιλάει καλά Ελληνικά, έχει γενική και εγκυκλοπαιδική μόρφωση, γνωρίζει για ότι μιλάει, είναι αντισυμβατικός, αυτοσαρκάζεται, εκτίθεται, ρισκάρει, έχει χιούμορ, αναγνωρίζει τις ικανότητες των συνομιλούντων ακόμη κι όταν του αντιπαρατίθενται αλλά καυτηριάζει και δεν ανέχεται την ασχετοσύνη και δεν κολακεύει τους βλάκες. Αλλά δυστυχώς η βλακεία είναι ΑΝΙΚΗΤΗ.

  14. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 09/07/2015 13:15:22

    Τον βρίσκω διασκεδαστικό και μου αρέσει η εκπομπή του, ακόμη κι όταν διαφωνώ.