#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/08/2013 13:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κωλοτούμπα Μανιάτη για το «σεισμόσημο»



Γιάννης Μανιάτης, υπουργός Περιβάλλοντος, το πρωί στο Mega σχετικά με το «σεισμόσημο» σε όλα τα ακίνητα. «Είναι μια κατεύθυνση στην οποία πρέπει να κινηθεί η χώρα με πάρα πολύ προσοχή χωρίς να επιβαρυνθούν οι πολίτες οι οποίοι πια δεν αντέχουν άλλο αλλά ταυτόχρονα πρέπει να διασφαλίσουμε ότι δεν θα ξαναπάθουμε τις ζημιές που πάθαμε στο παρελθόν».

Διαβεβαίωσε ωστόσο ότι «θα υπάρξει η ελαχιστότατη επιβάρυνση στους πολίτες». «Θα προσπαθήσουμε να είναι όσο το δυνατόν μικρότερη», ανέφερε χαρακτηριστικά.

Αρνήθηκε πάντως να δώσει περισσότερες πληροφορίες για το θέμα, δεδομένου, όπως είπε, ότι «είναι μια συζήτηση που είναι σε εξέλιξη».

Δύο ώρες αργότερα, κι αφού όλα τα sites έγραφαν ότι επιβεβαιώνεται το σενάριο της επιβολής ενός ακόμη χαρατσιού στα ακίνητα, επειδή προφανώς το θέλει η τρόικα και οι ασφαλιστικές εταιρείες, ο κ. Μανιάτης εκδίδει ανακοίνωση που αναφέρει: «Δεν υπάρχει καμία τέτοια δέσμευση απέναντι στην τρόικα, ούτε πρόθεση της κυβέρνησης να προχωρήσει σε μια τέτοια ρύθμιση».

Χάθηκε η σοβαρότητα για να την βρει ο κ. Μανιάτης; Την ώρα που τα νοικοκυριά στενάζουν από τους φόρους, κάποιοι συζητούν για ένα ακόμη χαράτσι και μόλις βγαίνει στη δημοσιότητα το θέμα οι αρμόδιοι κάνουν κωλοτούμπα. Έτσι δεν πάμε μπροστά και επιβεβαιώνεται το antinews που προειδοποιεί την κυβέρνηση και τον πρωθυπουργό ότι αν δεν κάνουν κάτι εδώ και τώρα ο Τσίπρας θα τους σαρώσει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 20/08/2013 14:46:13

    Τι να πεις και τι να σχολιασεις
    Ενας Σαμαρας , 2-3 υπουργοι και μετα το χάος.
    Ποιον βούρδουλα?
    ουτε με αμονιαζολ που τα εξαφανιζει όλα σωζόμαστε.
    Κριμα
    κι ειναι τόσο απλα και ευκολα τα πραγματα.

  2. bQ avatar
    bQ 20/08/2013 14:46:33

    Ναι βρε! Τώρα είναι η πιο ....κατάλληλη στιγμή να πέσετε στα τέσσερα μπροστά στον Τόμσεν και να μας επιβάλλετε ΚΑΙ σεισμόσημο!! Εμείς μετά βέβαια ευγνωμονούντες, είτε το αντιλαμβάνεσθε είτε όχι, μάλλον θα σας το κοτσάρουμε χωρίς καμία τύψη πλέον το ...γα@όσημο.
    Είναι απλά θέμα χρόνου. Αφού τόσο επιμένετε....

  3. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 20/08/2013 15:34:17

    Ετσι και αλλιώς το ασφαλίζουμε υποχρεωτικά λόγω δανείου και υποθήκης.
    200 ευρώ κάθε Νοέμβριο δίνω.Θα προτιμούσα να τα παίρνει το κράτος παρά η ιδιωτική ασφάλεια

  4. Δ.Π. avatar
    Δ.Π. 20/08/2013 15:38:13

    Και μετά ψάχνεις να βρεις, γιατί έμεινε η Σαντορίνη μια βδομάδα χωρίς ρεύμα.

  5. Γιάννης Ιωάννου avatar
    Γιάννης Ιωάννου 20/08/2013 16:17:56

    Έτσι όπως τα λέτε.....«Έτσι δεν πάμε μπροστά και επιβεβαιώνεται το antinews που προειδοποιεί την κυβέρνηση και τον πρωθυπουργό ότι αν δεν κάνουν κάτι εδώ και τώρα ο Τσίπρας θα τους σαρώσει.»

    Και εγώ δεν υποτιμώ την δυναμική της νεοναζιστικής Χρυσής Αυγής. ΚΑΘΟΛΟΥ.

  6. tsakali avatar
    tsakali 20/08/2013 21:38:08

    να μην γραψω τιποτα κμετανιωσω, υπαλληλος με ιδεες golden boys o atimos!

  7. tpe avatar
    tpe 21/08/2013 11:05:57

    *************************************************
    Μακρυά από εμένα οι θεωρίες συνομωσίας, αλλά να υπενθυμίσω το εξής:
    Το 1999, λίγες εβδομάδες ΠΡΙΝ από το σεισμό της Αθήνας, ο "τεράστιος", ο Λαλιώτης ντε, ανακοινώνει την πρόθεση του ΥΠΕΧΩΔΕ να δημιουργήσει ένα ταμείο που θα ασφαλίζει όλα τα κτήρια έναντι κινδύνου σεισμού, για το 1/10 του κόστους που είχε στις ασφαλιστικές εταιρείες, την εποχή εκείνη.

    Λίγο καιρό ΜΕΤΑ το σεισμό, έκανε πως δεν το είχε πει...
    **************************************************
    Τέλος, αν στηθεί σωστά αυτό το πράγμα, ΑΝ λέμε, τότε θα είναι μία ΠΟΛΥ σωστή κίνηση. Προσωπικά, δεν θα με ενδιέφερε μιας κι έχω φροντίσει.

  8. cielo avatar
    cielo 21/08/2013 11:26:45

    Δηλαδη μας φαινεται πολυ λογικο να ασφαλιζουμε το σαραβαλακι μας (που σε τελευταια αναλυση ακομα κι'αν το χασουμε η καταστραφει εχουμε εναλλακτικες) αλλα ειναι εξωφρενικο να ασφαλιζουμε το σπιτι μας?
    Εχουμε ιδεαν τι στοιχιζει η επισκευη ενος σπιτιου εαν υποστει φθορες μετα απο σεισμο η φωτια?
    Εχουμε εναλλακτικη εαν καταστραφει το σπιτι μας?
    Δεν μου περισσευουν χρηματα γι'αυτο προτιμησα να καταργησω μια ασφαλιση υγειας που ειχα, συμπληρωματικη αυτης που μου παρεχει το ταμειο μου, και ασφαλισα το σπιτι μου εδω και μερικα χρονια.
    Ο τροπος που το εξεφρασε ο κ. Μανιατης ειναι απο ατυχης εως γελοιος... αλλα η κεντρικη ιδεα ειναι σωστη κατα την ταπεινη μου αποψη.

  9. d8 avatar
    d8 21/08/2013 11:43:13

    Πολύ ωραία. Προαιρετική λοιπόν η ασφάλιση, γιατί εμείς ΔΕΝ έχουμε να ασφαλίσουμε ΚΑΙ το σπίτι μας!

    • daresome avatar
      daresome @ d8 21/08/2013 21:08:17

      Υποτίθεται ότι η ασφάλιση απαιτείται από την τρόϊκα για να μην επιβαρυνθεί το κράτος σε περίπτωση θεομηνίας ... Αλλά όμως, μονά - ζυγά δικά τους δεν γίνεται ... Διότι τι έλεγε ο παμμέγιστος συνταγματολόγος για την επιβολή του χαρατσιού ? Θυμάστε μήπως ? Ότι τάχα μου αντιπροσωπεύει την ασφάλεια που παρέχει το κράτος στην ακίνητη περιουσία. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τις συνέχειες του χαρατσιού, που μας φοριούνται με άλλο όνομα στις μέρες μας, εετα, εφα κλπ. κλπ. Ωραία λοιπόν, αν απαιτείς κύριε κράτος να ασφαλίσω το σπίτι μου, τότε να μην σου πληρώνω τα χαράτσια που μηχανεύεσαι, γιατί την ίδια δουλειά που υποτίθεται ότι κάνουν τα χαράτσια, θα την κάνω τώρα με την ιδιωτική ασφάλιση. Όχι όμως να σου πληρώνω εσένα τρελούς φόρους για το ακίνητό μου - που δηλώνεις πλέον ευθέως ότι δεν δύνασαι να μου παρέχεις καμία ασφάλεια εις ανταπόδοση - και ταυτόχρονα να με υποχρεώνεις να πληρώνω και ξεχωριστή ιδιωτική ασφάλεια γι΄αυτά που δεν μου παρέχεις εσύ με τους φόρους που σου πληρώνω. Με λίγα λόγια, ή χαράτσι ή ασφάλιση ακινήτου - και τα δυο μαζί ξεχάστε τα !

  10. Nik avatar
    Nik 21/08/2013 13:40:47

    Και αν έχω φράγκα και θέλω να είμαι αυτασφαλιστής τι σας νοιάζει; Γιατί ντε και καλά αυτό το υποχρεωτικό που τελικά δεν ξέρουμε αν θα είναι ανταποδοτικό και αν θα υπάρχει χρήμα σε περίπτωση καταστροφής;

    Πόσοι πήραν την "εγγυημένη" επιστροφή μετά το φιάσκο των ασφαλιστικών του Ψωμιάδη; Κανείς, διότι ταμείο γιοκ.

    Ο κρατικισμός σας έχει σαπίσε τα μυαλά.