Κοινωνικό μέρισμα: Όταν δεν μπορούν να μοιράσουν δυο γαϊδουριών άχυρα
03/06/2014 13:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κοινωνικό μέρισμα: Όταν δεν μπορούν να μοιράσουν δυο γαϊδουριών άχυρα

Κατόπιν κάλπης και εορτής έρχονται να ξαναμοιράσουν τα αδιάθετα λεφτά διότι κατάλαβαν ότι τα κριτήρια ήταν λανθασμένα και υπερβολικά!!!

Σύσκεψη, λέει θα κάνει ο αναπληρωτής υπουργός Οικονομικών, Χρ. Σταϊκούρας με βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και τον πανταχού παρόντα Χάρη Θεοχάρη προκειμένου να διευρύνουν τα κριτήρια για το κοινωνικό μέρισμα. Έχει περάσει 1,5 μήνας από τότε που ανακοινώθηκε ότι θα δοθεί αυτό το βοήθημα σε χιλιάδες οικογένειες, και 10 μέρες μετά τις εκλογές κάνουν σύσκεψη για να ξαναμοιράσουν 200 εκατ. ευρώ που έμεινε στα αζήτητα; Γιατί; Μα γιατί έκαναν αιτήσεις 820 χιλιάδες άνθρωποι, εγκρίθηκαν 366.000 και από το συνολικό ποσό των 450 εκατ. ευρώ που διατίθενται για το κοινωνικό μέρισμα, δόθηκαν τον πρώτο μήνα 133 εκατ. ευρώ και τον δεύτερο 106 εκατ. ευρώ. Τα υπόλοιπα 200 εκατ. δεν μοιράστηκαν παρ’ ότι χιλιάδες άνθρωποι το περίμεναν πως και πως.

Υπέστησαν την ταλαιπωρία να κάνουν την αίτηση και δεν πήραν φράγκο. Αυτοί άραγε τι ψήφισαν στις εκλογές; Και τώρα, κατόπιν κάλπης και εορτής έρχονται να ξαναμοιράσουν τα αδιάθετα λεφτά διότι κατάλαβαν ότι τα κριτήρια ήταν λανθασμένα και υπερβολικά.

Είναι χαρακτηριστικό ότι πρώτοι που θα κάνουν αιτήσεις είναι 75.000 νέοι άνεργοι οι οποίοι αποκλείστηκαν για αστείους λόγους, Υπήρξαν περιπτώσεις όπου άνεργος δεν πήρε ούτε ένα ευρώ διότι είχε ένα αυτοκινητάκι κι αυτό ήταν… τεκμήριο.

Δηλαδή για να έχουμε καλό ερώτημα. Είχαν οι «αρμόδιοι» 450 εκατ. ευρώ για να μοιράσουν και δεν μπόρεσαν να κάνουν ούτε αυτό; Δεν πήγαιναν στην Ακρόπολη να ρίχνουν 50ευρα και όποιος πιάσει;

Εδώ θυμίζει την παροιμία «δεν μπορούν να μοιράσουν δυο γαϊδουριών άχυρα».

Τελικά τα μοίρασαν...

Συναντήθηκαν τελικά στο υπουργείο Οικονομικών για να μοιράσουν καλύτερα το κοινωνικό μέρισμα. Όπως αποφασίστηκε αυξάνεται το ατομικό εισοδηματικό όριο για τη χορήγηση του «κοινωνικού επιδόματος» στα 7.050 ευρώ, από 6.000 που ίσχυε για τον άγαμο. Υπολογίζεται ότι οι 300.000 επιπλέον δικαιούχοι θα λάβουν το επίδομα, και άλλοι 40.000 επειδή είναι άνεργοι.

Με τα νέα δεδομένα, για μια τετραμελή οικογένεια το εισοδηματικό όριο διαμορφώνεται στις 11.700 ευρώ, αντί 10.000 ευρώ που ίσχυε ως τώρα.

Παράλληλα, με την νέα κατανομή που θα γίνει στους δικαιούχους, εκτός από τα εισοδήματα του 2012 θα συνεξεταστούν και τα εισοδήματα του 2013. Όσες αιτήσεις έχουν υποβληθεί αλλά απορρίφθηκαν, θα επανεξεταστούν από την υπηρεσία αυτομάτως τις επόμενες εβδομάδες, ενώ οι επιπλέον δικαιούχοι θα πρέπει να υποβάλουν εξ αρχής νέα αίτηση μέχρι 30 Ιουνίου, ώστε να πληρωθούν έως τις 10 Ιουλίου.

Μέσα στον Μάιο υπεβλήθησαν 115.000 νέες αιτήσεις και οι δικαιούχοι θα λάβουν τα χρήματα έως τις 10 Ιουνίου.

Για να δούμε τώρα θα μείνουν αδιάθετα ποσά, διότι στα ταμεία είχαν μείνει πάνω από 200 εκατ. ευρώ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 03/06/2014 13:59:43

    πως δεν μπορούν φάκτορα. δε΄ς τι έγινε με το μεγαρο μουσικής και τί (φαγοπότι) γίνεται με το εμπορικό κέντρο αθηνών, mall επί το ελλαδοκρεολικότερον. παρατήρηση: είναι πιο κούλ να λές μωλλ παρά εμπορικό κέντρο. σιγά, τι κοσμοπολίτες έιμαστε;

  2. Χμμμμμμ avatar
    Χμμμμμμ 03/06/2014 14:28:10

    αχ αχ αχ !! Σταικούρας, Θεοχάρης. Αφού δεν ξέρουν εκεί στο Μαξίμου ούτε καν το τι ποιεί η δεξιά τους , κάποιος πρέπει να τους ανοίξει τα μάτια. Επαναλαμβάνω Σταικούρας Θεοχάρης. Δείτε τους πολιτικούς τους μέντορες και θα καταλάβετε πως τίποτα δεν γίνεται στην τύχη.

  3. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 03/06/2014 14:49:09

    Tο Θεοχάρη τον βάζουν για να μοιράσει τα υπόλοιπα,ή για για να τα πάρει πίσω κι απ' αυτούς που τα πήραν;...

    • μελιτίνη avatar
      μελιτίνη @ Κυθήριος 03/06/2014 15:14:04

      Ο Θεοχάρης δίνει το κοινωνικό μέρισμα σε εκείνους που χρωστάνε στην εφορία... μην και το ξοδέψει κανείς για καφέ στην πλατεία και του βγούνε οι προσθέσεις μείον!!!

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ μελιτίνη 03/06/2014 19:03:01

        Ακριβώς.Κι έκανε αγώνα για να μην τα κατασχέτουν οι Τράπεζες (υπέρ της εφορίας φυσικά...).

  4. Κώστας-Μάρκος avatar
    Κώστας-Μάρκος 03/06/2014 14:53:44

    Ωραία τα μερίσματα, αλλά να πληρώσουν τα δεδουλευμένα πρώτα. Εργάζομαι στα προγράμματα εκμάθησης ελληνικής γλώσσας σε αλλοδαπούς και ο Αρβανιτόπουλος έχει να πληρώσει από Οκτώβριο του 13. Υποτίθεται ότι θα ζήσω μέχρι να τα πάρω;

  5. takis 400 avatar
    takis 400 03/06/2014 15:33:39

    γελαει ο κοσμος και μεσα απο τα δοντια βριζει,εγω δεν εκανα καν αιτηση,διοτι εχω 14.000 εισοδημα,2 παιδια,η συζυγος μακροχρονια ανεργη,υπολογιζετε το τεκμαρτο,το οτι παρακρατουνται απο το μισθο 350 ευρω το μηνα για δανειο δεν το λαμβανουν υποψη τους,για αυτους παιρνω πανω απο 10.000 χιλιαδες,μη σου πω οτι ξεπερναω τα 20 με τους υπολογισμους τους.Τωρα τους βριζουν εξω απο τα δοντια και νομιζουν οτι με μ@@@ς στυλ ανασχηματισμοι κτλπ θα αλλαξουν το κλιμα,οχι μονο δεν το αλλαζουν,αλλα το επιβαρυνουν κιολας,διοτι οσο νοιωθεις να σε κοροιδευουν τοσο εξαγριωνεσαι σαν ανθρωπος

    • Κυνας avatar
      Κυνας @ takis 400 03/06/2014 18:57:11

      Αστους να βριζουνε τωρα στις εκλογες παλι ΝΔ θα ψηφισουν....ετσι εμαθαν και δεν ξεμαθαινει ο ανθρωπος ειδικα μετα απο μια ηλικια και μετα. Δεν ειδες την περασμενη φορα;; Με μερικες αερολογιες και φτηνες απειλες *τσουπ* το 20αρακι

    • Ήφαιστος avatar
      Ήφαιστος @ takis 400 05/06/2014 16:05:38

      Με τα 350 ευρώ το μήνα "αγοράζεις" το σπίτι σου, για ποιο λόγο πρέπει να μην στο υπολογίζουν? Οι υπόλοιποι που μένουμε στο ενοίκιο είμαστε τα κορόιδα?

      • takis 400 avatar
        takis 400 @ Ήφαιστος 05/06/2014 16:54:12

        και εσενα πρεπει να στο αφαιρουν απο το εισοδημα,το να εχεις στεγη να κοιμηθεις και να στεγασεις τα παιδια σου ειναι βασικο ανθρωπινο δικαιωμα και εφ οσον πληρωνεις για αυτο δεν θα επρεπε να φορολογειτε το ποσο που δαπανας για ολες τις βασικες αναγκες διαβιωσης και δεν εισαι κοροιδο για αυτο που αναφερεις,αφου ειμαστε ιδιοι απεναντι στο κρατος,αρα για εμενα και οι δυο κοροιδα,αν πιστευεις οτι ειναι σωστο αυτο,ε ναι τοτε εισαι 10 φορες περισσοτερο απο εμενα

  6. μη μερισματούχος avatar
    μη μερισματούχος 03/06/2014 18:11:12

    Ο Σταϊκούρας εγκλημάτισε και στο θέμα του μερίσματος στους ενστόλους (το περίφημο 500άρικο που πήρε μόλις το 30-40% των ενστόλων) και είδαμε όλοι τα αποτελέσματα.

    • Ανέστης avatar
      Ανέστης @ μη μερισματούχος 03/06/2014 22:58:14

      και κανένας δάσκαλος ή καθηγητής που παίρνει λιγότερα απο τους ¨ένστολους¨

  7. ἔρρει τά κάλα avatar
    ἔρρει τά κάλα 06/06/2014 16:24:02

    Φιλοξενείται ένας 30αρης από τους γονείς του,λόγω των γνωστών σε όλους,οικονομικών συνθηκών.Έχει δουλέψει το καλοκαίρι του 2013 και έχει εισπράξει 1200 ευρώ,πριν ήταν άνεργος και μετά συνέχισε να είναι άνεργος.Με ποιό σκεπτικό ρε πούστη μου,δεν δικαιούται το κοινωνικό,δήθεν λεγόμενο,μέρισμα;

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ ἔρρει τά κάλα 07/06/2014 02:01:20

      Εδώ είναι η μαμακία τους! Δεν δικαιούται γιατί φιλοξενείτε! Ε και; Μήπως το (ανύπαρκτο) εισόδημά του προστίθεται με των γονέων; Απίστευτα πράγματα!!!

  8. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 07/06/2014 02:00:18

    Εγώ είμαι παντρεμένος με ένα ανήλικο παιδί. Είμαι άνεργος από τον Μάη του 2012 με μόνο 2 μήνες εργασίας (μέσα στο 2013) στο διάστημα αυτό μέχρι σήμερα. Η σύζυγος είναι ελεύθερη επαγγελματίας που στην δήλωση για τα εισοδήματα του 2012 δήλωσε ζημιές. Εγώ δήλωσα την αποζημίωση από την απόλυση, τους 4 μήνες που δούλεψα το 2012 και μετά το επίδομα του ΟΑΕΔ. Αποζημίωση και επίδομα δεν φορολογούνται. Από περιουσία; Ένα σπίτι 34 τ.μ. και δύο αυτοκίνητα, ένα 1000 κυβικά του 1997 και ένα 1600 κυβικά του 2007.

    Κι όμως, παρόλα αυτά, δεν δικαιούμαι το μέρισμα γιατί η αποζημίωση (μετά από 12 χρόνια εργασίας στην ίδια δουλειά) θεωρείται εισόδημα σύμφωνα με τους φωστήρες του ΥΠΟΚ!