#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/03/2013 19:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κλειστές οι κυπριακές τράπεζες μέχρι την επόμενη Τρίτη!!!



Βαρύ είναι το κλίμα στην Λευκωσία, όπου συνεδρίασε το υπουργικό Συμβούλιο, ενώ αύριο το πρωί ο πρόεδρος Αναστασιάδης θα έχει νέα σύσκεψη με τους αρχηγούς των κομμάτων.

Ο πήχης των προσδοκιών για βοήθεια από την Ρωσία έχει χαμηλώσει, καθώς δεν προέκυψε μέχρι το απόγευμα καμιά συμφωνία από τις επαφές στην Μόσχα του Κύπριου υπουργού Οικονομικών. Είναι χαρακτηριστικό οτι ο Κύπριος υπουργός ΟΙκο0νομικών που επισκέπτεται την Μόσχα δεν έγινε δεκτός από τον Πούτιν

Η Λευκωσία, σύμφωνα με κυπριακά μέσα ενημέρωσης, αναζητεί ξανά λύση στο πρόβλημα της χρηματοδότησης της οικονομίας μέσω της τρόικα.

Η προσπάθεια στρέφεται στο να βρεθεί η καλύτερη υπό τις περιστάσεις λύση για την Τράπεζα Κύπρου και τη Λαϊκή Τράπεζα, ώστε το τραπεζικό σύστημα να ανοίξει το συντομότερο και με τρόπο που θα διασφαλίζει την ομαλότητα στην εγχώρια αγορά.

Πάντως, αύριο Πέμπτη και μεθαύριο Παρασκευή θα παραμείνουν κλειστές οι τράπεζες, επιβεβαίωσε η εκπρόσωπος Τύπου της Κεντρικής Τράπεζας Αλίκη Στυλιανού, η οποία πρόσθεσε ότι αργότερα θα εκδοθεί επίσημη ανακοίνωση.

Εξαιρετικά δύσκολη είναι η κατάσταση στην αγορά, η οποία δείχνει να «βουλιάζει». Επιχειρηματίες προειδοποιούν ότι αν οι τράπεζες παραμείνουν κλειστές μέχρι την ερχόμενη Τρίτη, η κατάσταση θα είναι απελπιστική. Επίσης, ο επιχειρηματικός κόσμος θεωρεί ότι η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα θα έπρεπε από χθες να είχε διοχετεύσει κεφάλαια στις δύο μεγάλες κυπριακές τράπεζες για να ανακάμψει η οικονομία, να ανέβει η ψυχολογία και να ανοίξουν οι αγορές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δεξί μπακ-χαφ avatar
    Δεξί μπακ-χαφ 20/03/2013 19:48:27

    Ερώτηση: Γιατί στο Λονδίνο η Λαϊκή Τράπεζα είναι ανοικτή και στην Ελλάδα όχι? Πόσο "θωρακισμένοι" είμαστε τελικά? Κάτι βρωμάει κύριε ΥΠΟΙΚ

    • IanRush avatar
      IanRush @ Δεξί μπακ-χαφ 20/03/2013 20:02:23

      Η ΛΤ στην Ελλάδα θα περάσει στο ΤΤ αν επικυρωθεί η απόφαση ή όποια απόφαση με συμφωνία τρόικας-Κύπρου. Στη Βρετανία νομίζω για να μείνει κλειστή πρέπει να έχει την έγκριση της εκεί κεντρικής τράπεζας, χωρίς να είμαι και σίγουρος βέβαια

  2. IanRush avatar
    IanRush 20/03/2013 19:59:00

    Δυστυχώς το άρθρο θα έπρεπε να είχε περισσότερα θαυμαστικά.Η έλλειψη ρευστότητας και μη δυνατότητα πραγματοποιήσης οικονομικών συναλλαγών σκοτώνει το νησί και η αναστάτωση την τουριστική βιομηχανία.Αττίλας νο.2

  3. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 20/03/2013 20:03:12

    Με τέτοια αντιμετώπιση και ψυχρολουσία από τη Ρωσία, στο τέλος βλέπω τους Κύπριους να ψηφίζουν νομοσχέδιο που θα κουρεύει ΜΟΝΟ τις ρωσικές καταθέσεις!...

    • IanRush avatar
      IanRush @ MAYRO XABIARI 20/03/2013 20:09:44

      και εταιρικό φόρο στις ρωσικές επιχειρήσεις στο νησί με 90%, η νέα ΕΣΣΔ για τους Ρώσους επιχειρηματίες/ολιγάρχες θα ξεκινήσει από την Κύπρο και χωρίς κυβέρνηση ΑΚΕΛ

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ MAYRO XABIARI 20/03/2013 20:25:12

      Μά,θά ἔπρεπε!

    • Νιόβη avatar
      Νιόβη @ MAYRO XABIARI 20/03/2013 20:25:25

      Μόλις δώσατε σχήμα σε ένα διαπραγματευτικό ατού για τους Κυπρίους. Ελπίζω να έχουν σκεφτεί κάτι ανάλογο και στην Κύπρο.

      • MAYRO XABIARI avatar
        MAYRO XABIARI @ Νιόβη 20/03/2013 20:37:24

        Οτι το σκέφτηκαν είμαι σίγουρος, το αν είναι διατεθειμένοι να το χρησιμοποιήσουν, είναι άλλη ιστορία. Δυστυχώς υπάρχουν (και επαγγελματικές) εξαρτήσεις...

  4. λογικος avatar
    λογικος 20/03/2013 20:36:06

    εγω τα ελεγα απο την παρασκευη οτι οι γερμανοι δεν μπλοφαρουν και οτι ο δρομος για την λιρα ειναι ανοιχτος και σταματηστε να βλεπετε οραματα με ρωσους και δεν ξερω εγω τι αλλο αλλωστε και γεωπολιτικα να το δουμε δεν την παιρνει την ρωσια να μπλεξει με την μεσογειο και η αρκουδα το ξερει καλα αυτο

  5. dim avatar
    dim 20/03/2013 22:40:56

    Να δω από βδομάδα που οι Κύπριοι θα πουν το μεγάλο "ναι" και θα ψηφίσουν με συντριπτική πλειοψηφία μνημόνιο και κούρεμα καταθέσεων άνω των 100 χιλ. ευρώ, αναγνωρίζοντας έτσι ότι ο μόνος ασφαλής δρόμος είναι εντός ευρώ και με τη χρηματοδότηση της Ε.Ε, που θα τρέχουν να κρυφτούν οι ΤσιπροΚαμμένοι, που ξεσαλώσανε τα τελευταία 24ωρα και φθάσανε και στο σημείο να ζητάνε πτώση της κυβέρνησης και πρόταση μομφής κατά του Στουρνάρα..

    Είχα γνωρίσει λαϊκιστές και λαϊκιστές, εθνομηδενιστές και εθνομηδενιστές στη ζωή μου, αλλά αυτοί εδώ έχουν σπάσει κάθε ρεκόρ... Δεν υπάρχουν τα άτομα...

    • Τηλέμαχος Αναγνώστου avatar
      Τηλέμαχος Αναγνώστου @ dim 20/03/2013 23:43:00

      Καλά το λαϊκιστές αλλά το εθνομηδενιστές που κολλάει εδώ; Όσοι δεν θέλουν να ακολουθήσουν πιστά και τυφλά τις διαταγές ενός υπερεθνικού οργανισμού γιατί είναι εθνομηδενιστές; Σας αρέσει η λέξη και τη χρησιμοποιείτε παντού;

  6. Tasos avatar
    Tasos 20/03/2013 23:01:48

    Δεν αντιλαμβάνομαι την πρεμούρα των ευρωφανατικών για πιθανό ναυάγιο της προσπάθειας της Κύπρου και επιστροφή σε τρόικα-μνημόνια κλπ. Δηλαδή είμαστε εχθροί? θέλουμε κάτι άλλο από την προκοπή της χώρας μας? Νομίζουν ότι αν περάσει τελικά της Γερμανίας, εμείς θα ανακουφιστούμε επειδή τάχα είχαμε πάρει τη σωστή απόφαση με τα πολλά τα "ναι"? Έχουν αντιληφθεί με τη φόρα θα μας έρθει η τρόικα τον Απρίλη? όχι υποχώρηση σε τίποτε σοβαρό... ούτε μισο% μείωση στο ΦΠΑ δε θα ανεχτούν. Κι επειδή η τρύπα στα έσοδα δε μασκαρεύεται ότι κι αν σκεφτεί ο Στουρνάρας, μετά να δω πώς θα νιώσουν όταν η "σωστή" λύση του κουρέματος πάνω απο 100χιλ εφαρμοστεί κι εδώ γιατί δε θα γίνεται αλλιώς... Και οι καταθέσεις εδώ δεν είναι ρώσικες. Και δε θα αρκεί να είναι μόνο 10% το κούρεμα ούτε μόνο πάνω από 100χιλ.

    Είναι πραγματικά ντροπιαστικό να προσπαθείς να πείσεις ότι το σκύψιμο δεν είναι υποταγή αλλά επωφελής γυμναστική και πάνω στη προσπάθεια σχεδόν να χαίρεσαι που ίσως δικαιωθείς εις βάρος της Κύπρου (και μετά δικό σου).
    Ήμαρτον...

    • dim avatar
      dim @ Tasos 20/03/2013 23:44:34

      Εδώ η αναλογία καταθέσεων προς αεπ είναι ήδη κάτω από 1 προς 1, και οι καταθέσεις εδώ είχαν κάτι μονοψήφια επιτόκια... Αρα, κανένα κούρεμα δεν πρόκειται ποτέ να προταθεί εδώ...

      Τώρα για το πιθανό ναυάγιο που λες: μακάρι να μη ναυαγήσει τίποτα, ας αποδειχθεί ότι υπάρχει και δρόμος χωρίς τη χρηματοδότηση της Ε.Ε. και ας πέσει και ο Σαμαράς και δε με νοιάζει και καθόλου, αν αυτό είναι για το καλό της πατρίδας μας... Απλά αυτό που διαφαίνεται είναι ότι δεν υπάρχει καλύτερη λύση από το να είσαι δεμένος στο άρμα της Ευρώπης, και να παλεύεις βέβαια με επιχειρήματα να διορθώσεις και τις λανθασμένες συνταγές και πολιτικές που σου επιβάλλουν... Αλλά πάντα εντός ευρώ...

      Οι ΤσιπροΚαμμένοι εδώ και δύο χρόνια έχουν επενδύσει όλη τους τη πολιτική δράση πάνω στο δόγμα: "κατάργηση του μνημονίου, και δε θα τολμήσουν να μας αφήσουν στη τύχη μας, θα κάτσουν και θα δεχθούν αυτά που τους λέμε"... Ε, δεν είναι έτσι... Μακάρι να ήταν έτσι... Ο Βενιζέλος πήγε να πουλήσει τσαμπουκά και φύγανε για τρεις μήνες και μας είπαν «αν θέλετε ελάτε να τα ξαναπούμε αλλιώς καλή τύχη»… Και φυσικά μετά ήταν και ακόμα πιο αυστηροί γιατί είχαμε πια καθυστερήσει στους στόχους… Το ίδιο και οι Κύπριοι… Είπαν όχι, και η απάντηση ήταν «όταν το αποφασίσετε, και αν θέλετε φέρτε στο τραπέζι τα 5,8 δις και ελάτε να τα ξαναπούμε, αλλιώς, καλή τύχη στις συζητήσεις με τη Ρωσία, και ας δούμε πως και αν ποτέ θα ξανανοίξετε τις τράπεζες σας»…

      Τα έχουμε ξαναπεί αυτά: το κόστος του να υποχωρήσουν είναι πολλαπλά δυσανάλογο από το να μας θυσιάσουν ως Ιφιγένεια… Γιατί αν υποχωρήσουν σε εμάς, μετά θα ζητάνε και οι άλλες μεγαλύτερες οικονομίες χαλάρωση και να διατηρούν ελλείμματα και έτσι θα καταρρεύσει το ευρώ… Και δε μιλάμε τώρα που έχουμε πια πλεονάσματα… Τώρα ναι, μπορεί και να έλθει μια κάποια χαλάρωση.. Μιλάμε για όταν έπρεπε να καλύψουμε ένα δρόμο ετήσιων πρωτογενών ελλειμμάτων 24 δις, και οι ΤσιπροΚαμμένοι προτείναν να τους απειλήσουμε ότι δήθεν έχουμε κι εμείς πυρηνικά… Επίσης δε μιλάμε για το αν το θέμα τεθεί από Ιταλία, Ισπανία, Γαλλία κλπ.. Εκεί είναι άλλα τα μεγέθη… Εκεί θα παιχθεί το θέμα… Για αυτό έλεγε ο Σαμαράς: «Εμείς πρέπει τώρα να μείνουμε μέσα στο παιχνίδι, να είμαστε εκεί όταν θα αλλάξει η Ευρώπη, να μην έχουμε ήδη πέσει στο γκρεμό, γιατί κάποια στιγμή η Ευρώπη θα αλλάξει, αλλά εμείς θα έχουμε ήδη καταστραφεί πια, και αυτή η αλλαγή δε θα αφορά και εμάς τότε πια»….

      • Tasos avatar
        Tasos @ dim 21/03/2013 00:50:50

        Αν και το σχόλιο μου δε πηγαινε σε εσένα αποκλειστικά, το πρόβλημα είναι ότι δε βλέπουμε να αλλάζει η συνταγή. Οπότε η σύγκριση δεν είναι με το ιδεατό "μνημόνιο" (με τα καλά του χωρίς τα κακά του) αλλά ανάμεσα σε αυτό που έχουμε όπως ακριβώς εφαρμόζεται (το υφεσιακό, αντικοινωνικό κλπ) και στην "άλλη" εκδοχη (πες τη και συριζαϊκή ή λαϊκίστικη).
        Αν αλλάξει η συνταγή χαίρω πολύ. Αυτό λέμε τόσους μήνες.
        Μιλάς για πλεονάσματα. Πού είναι τα πλεονάσματα?
        Πλασματικά είναι μέχρι τώρα. Χαλάρωση θα έχεις μόνο με αληθινό πλεόνασμα δηλαδή με το κράτος να πληρώνει κανονικά όλες τις υποχρεώσεις και μόνο όταν σταματήσει η κατηφόρα της ύφεσης.
        Βλέπεις να σταματάει η ύφεση? Πότε?
        Αυτό που φοβάμαι εγώ είναι ότι ακριβώς επειδή δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα κάποια στιγμή θα έχουν εξαντληθεί οι επιλογές και τότε θα πάμε και στο μετρητό (για το οποίο είναι άσχετο το τί επιτόκιο έδινε - δε λογίζεται "λίπος" το επιτόκιο).
        Εκτός αν αρχίζουμε να μιλάμε για ομόλογα πετρελαίου/αερίου οπότε θα έρθουμε σε αυτό ακριβώς το πρόβλημα που έχουν και οι Κύπριοι με αντίπαλα συμφέροντα να θέλουν κομμάτια από τη πίτα.

        Τέλος είναι φανερό ότι στην ΕΕ γίνεται και τζόγος. Εμείς λέμε να μείνουμε μέσα νομίζοντας ότι το μέλον της Ευρώπης είναι η ΕΕ. Κι αν η υπόθεση εργασίας είναι λαθεμένη και ποντάρουμε σε κάτι που ο ιστορικός του μέλλοντος θα έγραφε ότι είναι προφανές πως θα αποτύχει (η... πραγματική ενωμένη Ευρώπη)? Πιό πιθανό βλέπω το να συντηρείται μια ΕΕ μέχρι εκεί που δε πάει (από τη Γερμανία κυρίως) μέχρι να βγάλει όσο ζουμί αντέχει κι όταν δε θα είναι πια χρήσιμη, ο καθένας θα τραβήξει το δρόμο του.
        Οι τωρινές ηγεσίες είναι τόσο λίγες που το να ποντάρεις ότι θα επιτύχουν ομοσπονδοποίηση χωρίς να διαλύσουν το μαγαζί είναι παρακινδυνευμένο, δε νομίζεις?

      • Νιόβη avatar
        Νιόβη @ dim 21/03/2013 00:59:10

        «Εδώ η αναλογία καταθέσεων προς αεπ είναι ήδη κάτω από 1 προς 1, και οι καταθέσεις εδώ είχαν κάτι μονοψήφια επιτόκια… Αρα, κανένα κούρεμα δεν πρόκειται ποτέ να προταθεί εδώ…»

        Στη χώρα του χαρατσιού, νομίζω ότι τόση βεβαιότητα είναι παρακινδυνευμένη. Όσο για τον λόγο καταθέσεων/αεπ... ακόμα κι αν έχετε δίκιο, είμαστε ακόμα στη χώρα του χαρατσιού.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Tasos 20/03/2013 23:46:44

      Μα ακριβώς για να προστατευθούν απο την κρίση οι "έχοντες" στην Ελλάδα, έχουμε ήδη υποστεί οι πολλοί λοιποί, "κούρεμα" στους μισθούς 30 % !!!
      Βάλε και τα χαρατσια...
      Για τις καταθέσεις (που δεν έχουμε) θα φοβηθούμε;

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Uncle Stgm 21/03/2013 05:22:05

        Τα ειπες ΟΛΑ με δυο προτασεις, Θειε. Κι ασε τους αλλους να γραφουν αναλυσεις επι αναλυσεων. Τι νοιαζει τον απλο λαο, το μεσο Ελληνα αν φορολογηθουν/κουρευτουν οι καταθεσεις ανω των 100.000 , οταν μας εχουν ριμαξει στους φορους, στα Χαρατσια, στις μειωσεις των μεσαιων μισθων και συνταξεων ?

    • cresswell avatar
      cresswell @ Tasos 20/03/2013 23:49:16

      Θα κατάλαβες από την απάντηση του Dim, πως κάποιοι στην Ελλάδα θα αισθανθούν άσχημα αν η Κύπρος δεν εξευτελιστεί από αυτή τη διαδικασία και κερδίσει κάτι ... Αν δε κερδίσει πολλά, ίσως και να αισθανθούν πολύ παραπάνω από άσχημα ....

      • Νιόβη avatar
        Νιόβη @ cresswell 21/03/2013 01:05:42

        Αν κερδίσει (Ευρωπαϊκή αναδίπλωση, Ρώσικα δισ., την ανεξαρτησία της ακόμα και χωρίς πολυτέλειες, δεν ξέρω), μην απορήσεις αν δεις τουλάχιστον τους μισούς από όσους έχουν αναλάβει εργολαβικά την προώθηση του ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ να παίρνουν το άλλο δευτερόλεπτο σφουγγάρι για να σβήσουν ό,τι έχει πει το στόμα τους και να εμφανίζονται ως οι μεγαλύτεροι υπερασπιστές και χειροκροτητές αυτού που τώρα αντιμάχονται. Κράτησέ την αυτή την ανάρτηση κάπου γιατί θα έρθει η ώρα που θα με θυμηθείς. Στο υπόσχομαι. :)

      • dim avatar
        dim @ cresswell 21/03/2013 13:45:17

        Κάνεις τεράστιο λάθος... Ως αληθινός πατριώτης δε με νοιάζει κανένα κομματικό κέρδος, παρά μόνο το κέρδος της πατρίδας μου... Το ανέφερα ήδη και παραπάνω... Μακάρι να κερδίσει πολλά η Κύπρος, και ας πέσει και ο Σαμαράς και ο οποιοσδήποτε... Απλά επειδή ο γνήσιος πατριώτης πρέπει να είναι και ρεαλιστής (ενώ ο εθνικιστής είναι ποτισμένος από μαξιμαλιστικές επιδιώξεις και δε βλέπει καθαρά) λέω ότι επειδή είμαι βαθιά πεπεισμένος ότι σε αυτές τις καταστάσεις, όταν εσύ ζητάς βοήθεια, δε σε παίρνει και να κάνεις και τσαμπουκάδες, τελικά πρέπει να καταλήξεις στο μη χείρον βέλτιστο... Και αυτό είναι εντός ευρώ, με μνημόνιο, έστω και με λάθος συνταγή, μέχρι να μπορέσεις να αλλάξεις τη συνταγή, με επιχειρήματα, παραδείγματα, αποφασιστικότητα κλπ, αλλά όχι με απειλές, πυρηνικά και τσαμπουκάδες... Αυτά όταν είσαι εσύ στη δύσκολη θέση και ζητάς εσύ ο ίδιος βοήθεια, στους ισχυρούς δε περνάνε..

  7. Tassos avatar
    Tassos 20/03/2013 23:37:41

    Η όλη ιστορία έδειξε που μπορεί να φτάσεις αν η πολιτική σου ηγεσία είναι μυωπική. Είναι δυνατόν όταν Ευρωπαίοι (eurogroup) Αμερικανοί (ΔNT) σε λένε ότι το τραπεζικό σου σύστημα -πλυντήριο ετελεύτησε τον βίο του, εσύ να έχεις την αλαζονεία και να πουλάς τρέλλα με το ...Μόσκοβο και το ξανθό γένος? Θα περάσουν δύσκολες στιγμές καθώς θα πρέπει να στραφούν σε άλλες δουλειές εκτός του χρηματοοικονομικού τομέα.

  8. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 21/03/2013 11:22:24

    Η ΕΚΤ ανακοίνωσε ότι θα παρέχει ρευστότητα έως 25 Μαρτίου. Τα περιθώρια στενεύουν. Η λύση δε μπορεί να καθυστερήσει. Πολύ φοβάμαι ότι αν υπήρχε αυτή η λύση θα είχε βρεθεί ως τώρα. Μάλλον οι Κύπριοι πρέπει να ξεπεράσουν κι αυτοί το δικό τους εαυτό σε πολύ σύντομο χρόνο, με το να αποδεχτούν ότι η οικονομία τους όπως την ήξεραν ως τώρα, δεν υφίσταται πλέον. Δε θα έπρεπε όμως να έχουν πέσει από τα σύννεφα, διότι είχαν όλο το χρόνο και λύσεις να προετοιμάσουν και το κυριότερο να καταλάβουν ότι όταν στηρίζεις την οικονομία μιας χώρας σε ένα τομέα, δε μπορείς να τον αφήνεις με ελλιπή εποπτεία και ξεκρέμαστο.