04/02/2013 11:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κεφαλογιάννης: "Ανοησίες Στουρνάρα"

Σειρά χθες δεν είχε ένας ακόμη «απλός» βουλευτής, να ξιφουλκήσει κατά του Στουρνάρα ,αλλά ο ίδιος ο γραμματέας της ΝΔ Μανώλης Κεφαλογιάννης. Ο οποίος, σχολιάζοντας τις πρόσφατες δηλώσεις του υπουργού για εκτροχιασμό των δημοσίων οικονομικών επί κυβέρνησης Καραμανλή, έκανε λόγο για ανοησίες: «Τον θεωρώ πολύ έξυπνο άνθρωπο και βαθύ γνώστη των οικονομικών για να λέει τέτοιες ανοησίες. Θα τον καλέσουμε στην Συγγρού, αν θέλει, να έρθει να τον εξετάσουμε αν ξέρει καλά την οικονομική ιστορία της Ελλάδας”, ήταν η δήλωση του κ. Κεφαλογιάννη.

 

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GO avatar
    GO 04/02/2013 11:49:38

    Να αγιάσει το στόμα του.

  2. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 04/02/2013 12:58:39

    Το στόμα του Στουρνάρα εννοείται. Ο ΚΚ junior έβλεπε το όχημα να κατευθύνεται προς το γκρεμό και πατούσε γκάζι. Κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει τον εκτροχιασμό των δημοσιονομικών, ειδικά τα τελευταία χρόνια της διακυβέρνησης Καραμανλή.

    • dim avatar
      dim @ MAYRO XABIARI 04/02/2013 14:44:57

      Και οι δυο πλευρές έχουν τα δίκια τους και τα επιχειρήματα τους... Ο ΚΚ το τελευταίο χρόνο, δε πάτησε γκάζι, αντίθετα έκανε ό,τι ήταν δυνατόν, μέσα στα πλαίσια της "ομηρίας" του από τη ισχνή πλειοψηφία που είχε και με τους Μανώληδες και Σία στα κάγκελα, να περιορίσει το έλλειμμα... Ζήτησε από τους πρώτους μήνες του 2009 10 σημεία συναίνεσης, και μόνο ο Κωλοτούμπας είπε ναι, ο ΓΑΠ είχε βάλει ήδη μπροστά το σχέδιο του "λεφτά υπάρχουν" και της πρόκλησης εκλογών το Μάρτιο του 2010 λόγω ΠτΔ... Ακόμα και τον Αύγουστο του 2009 πρότεινε το πάγωμα μισθών και συντάξεων και μια σειρά από μέτρα που θα ανακόπτανε τη πορεία του ελλείμματος... Το έλλειμμα το πρώτο εξάμηνο του 2009, ήταν 6% και αν συνέχιζε αυτή τη πορεία θα ήταν 12% το δωδεκάμηνο... Με τα μέτρα της ΔΕΘ του ΚΚ, θα περιοριζόταν στο 8%-9% και πάντως σίγουρα μονοψήφιο... Το έγκλημα ΓΑΠ-ΠΑΠ-ΚΑΤΣ, ήταν ότι όχι μόνο δε πήραν κανένα μέτρο, αντίθετα προχώρησαν σε παροχές, και επίσης άλλαξαν και το τρόπο προσδιορισμού του ελλείμματος, και έτσι, όχι μόνο δεν έμεινε στο 8%, το πήγαν με παροχές και μη πάγωμα στο 12% και μετά με αλλαγή μεθόδου στο 15%, και άρα σε διασυρμό της χώρας...

      Τώρα πάμε όμως και στις ευθύνες της πλευράς ΚΚ... Αυτές για εμένα εντοπίζονται στη πρώτη περίοδο 2004-2007... Εκεί έπρεπε να γίνει η «επανίδρυση του κράτους», τότε, που ο ΚΚ ήταν παντοδύναμος... Όμως επέλεξε τη μέθοδο της ήπιας προσαρμογής, που τελικά και υπό το βάρος των απαιτήσεων της βάσης, που ήταν επί 11 χρόνια στην απέξω, μετατράπηκε από ήπια προσαρμογή, σε ήπιο εκτροχιασμό των δημοσίων οικονομικών... Σίγουρα ο ΚΚ δε παρέδωσε 15% έλλειμμα, αλλά και το 8% έλλειμμα είναι λάθος, έπρεπε να έχει φροντίσει να πάμε σε πρωτογενή πλεονάσματα, και να μη πρέπει να μας επιβάλλουν οι ξένοι κάτι που θα έπρεπε από μόνοι μας να έχουμε κάνει εδώ και χρόνια....

      • ~Mara~ avatar
        ~Mara~ @ dim 04/02/2013 15:20:29

        Αγαπητή Dim, μήπως θυμάσαι την "λύσσα" ντόπιων και ευρωπαίων νταβατζήδων, για τον νόμο περί "βασικού μετόχου" που δέχθηκε ο Καραμανλής???
        Μήπως θυμάσαι την Επίτροπο κυρία... Ντανούτα Χούμπνερ, αρμόδια για την περιφερειακή πολιτική, που είχε πάρει απόφαση να κόψει όλα τα κοινοτικά κονδύλια από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης (πάνω από 1 δις ευρώ) αν η Ελλάδα επέμενε να συνεχίσει τον αγώνα της για την υπεράσπιση του νόμου περί «βασικού μετόχου» στο Δικαστήριο των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων???
        Τέτοιος ωμός και απροκάλυπτος εκβιασμός, δεν έχει ξαναγίνει.
        Η διεφθαρμένη Ευρώπη προστάτευε με νύχια και δόντια τα ντόπια όργανα της.
        Ο κόσμος δεν τα έβλεπε αυτά???

      • MAYRO XABIARI avatar
        MAYRO XABIARI @ dim 04/02/2013 16:20:30

        Και πριν την αναθεώρηση το έλλειμμα ήταν πάνω από το 13%. Ο εκτροχιασμός είναι προφανής για κάποιον που στοιχειωδώς ξέρει να διαβάζει τα νούμερα. Ακόμα κι η ΤτΕ χτυπούσε το καμπανάκι από καιρό (με πολύ διακριτικότητα βέβαια, μη μας πουν και ...αγενείς). Θα τον παραδεχόμουνα αν έβγαινε και έκανε ότι έπρεπε κι ας τον έριχναν. Τι περίμενε, το θαύμα; Χορτάτος ήταν από εξουσία, καλύτερα με ένα μπαμ στο Κούγκι παρά με ένα κλαψούρισμα στο κρεβάτι. Θα είχε μείνει στην ιστορία σαν ο πολιτικός που δικαιώθηκε από τις εξελίξεις κι ότι είχε προσπαθήσει να σώσει τη χώρα, αλλά δεν τον άφησαν. Ενώ τώρα, ... άστα βράστα.

        • dim avatar
          dim @ MAYRO XABIARI 04/02/2013 16:29:49

          Συμφωνώ, ήμουνα από αυτούς που έλεγαν ας πάρει τα μέτρα και ας πέσει... Αλλά υπήρχε και ο αντίλογος, ότι μια μακρά προεκλογική περίοδος 7 μηνών (Σεπ 09 - Μαρ 10 - αφού ο ΓΑΠ είχε ξεκαθαρίσει οτι θα προκαλέσει εκλογές με αφορμή το ΠτΔ), θα έκανε κακό στη χώρα...

          Όσο για το έλλειμμα ήταν 12 και κάτι προ αναθεώρησης, αλλά ΜΕΤΑ ΠΑΡΟΧΩΝ ΓΑΠ και ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΚΚ που θα μπορούσαν να εφαρμοστούν μετά τη ΔΕΘ.... Άρα ο ΚΚ δικαιούται να υποστηρίζει ότι με τη δική του πολιτική το έλλειμμα θα ήταν μονοψηφιο... Αλλά λέω και πάλι, αυτό δεν τον "αθωωνει" πλήρως... Χρέος του θα ήταν όχι να συζητάμε για αν θα ήταν 5%- 8% ή 12% αλλά να έχει προχωρήσει στη παραγωγή πρωτογενών πλεονασμάτων από τη πρώτη κιολας τετραετία... Αλλά νόμιζε ότι θα μείνει για 12 χρόνια πρωθυπουργός, και ότι είχε χρόνο μπροστά του, του έσκασε και η παγκόσμια κρίση του 2008 και πέταξε το πουλάκι...

    • GO avatar
      GO @ MAYRO XABIARI 04/02/2013 17:21:28

      Εκσυγχρονιστής, εκσυγχρονιστής;

    • Δημήτρης Πολλάτος avatar
      Δημήτρης Πολλάτος @ MAYRO XABIARI 04/02/2013 19:14:44

      1000+

      • GO avatar
        GO @ Δημήτρης Πολλάτος 04/02/2013 20:06:02

        Κι εσείς εκσυγχρονιστής;
        Όλοι των swaps, εδώ;

        • MAYRO XABIARI avatar
          MAYRO XABIARI @ GO 05/02/2013 09:59:34

          Κι εσείς; Από την Σχολή Επιχειρηματολογίας;

  3. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 04/02/2013 14:25:32

    Δεν γνωρίζετε ή προσποιήστε ότι δεν γνωρίζετε ποιος ήταν ο Αρχιτέκτονας της Οικονομικής πολιτικής επί Σιμίτη και ΓΑΠ, που μας οδήγησε ΕΔΩ .
    Επίσης γνωρίζετε ότι χαίρει ιδιαιτέρας εκτίμησης στους κύκλους της Τρόικας;
    Γιατί βέβαια είναι ένα υπάκουο και πειθήνιο παιδί!!
    Οι κακές οι γλώσσες μάλιστα επιμένουν ότι ο διορισμός του έγινε με απαίτηση της Τρόικας!
    Συνεπώς αυτό μόνο που θεωρώ ΜΥΣΤΗΡΙΟ, είναι πως και γιατί ο Σαμαράς τον ανέχεται ακόμα.
    Τον μόνο που ωφελεί (εκτός από την Τρόικα ), είναι τον Τσίπρα, δίνοντας του τροφή για αβανταδόρική Αντιπολίτευση!
    Κατόπιν αυτών δεν με εκπλήσσει καθόλου, που τηρεί .. "άκρα του τάφου σιωπή", στο ζήτημα που εγέρθηκε με την ομολογία της Λαγκάρτ, περί του λάθος του υπολογισμού του πολλαπλασιαστή!!!!!

  4. GO avatar
    GO 05/02/2013 10:33:22

    Για την ταμπακέρα των swaps (Σημίτης, Παπαδήμος, Στουρνάρας), των στατιστικών στοιχείων (Σημίτης, Καραβίτης) κλπ, κλπ, κάτι;

  5. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 05/02/2013 10:54:48

    Α, τώρα θυμηθήκατε ότι θέλετε διάλογο ε; Στην σχετική ανάρτηση για τα swaps και τις ευθύνες Σημίτη ευχαρίστως, εδώ μιλάμε για τον εκτροχιασμό των δημοσιονομικών το 2006-2009 επί ΚΚ. Αν το αμφισβητείτε αυτό, τότε τι να πω, φοράτε παρωπίδες.

    • Λιογκος avatar
      Λιογκος @ MAYRO XABIARI 05/02/2013 11:09:54

      Για πρωινό τρως μαύρο χαμπιάρι?

      • MAYRO XABIARI avatar
        MAYRO XABIARI @ Λιογκος 05/02/2013 12:47:14

        Μέιρο χαμπιάρι.

    • GO avatar
      GO @ MAYRO XABIARI 05/02/2013 11:21:39

      Και κάτι ακόμα. Για να είμαστε ακριβείς, εδώ μιλάμε για τις ανοησίες που διατύπωσε ο Στουρνάρας (κατά Κεφαλογιάννη και κατ΄εμέ).

      • MAYRO XABIARI avatar
        MAYRO XABIARI @ GO 05/02/2013 16:29:27

        Εκθεση ΤτΕ 2009. Για να μη λέμε κι ότι θέλουμε.