12/06/2013 11:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταγγελία της ΝΔ κατά των δημοσιογραφικών Ενώσεων για φίμωση των απόψεών της

Καταγγελία του Γραφείου Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, κατά των δημοσιογραφικών Ενώσεων για φίμωση των απόψεών της

«Πρωτοφανές γεγονός για τη δημοκρατία και την αντικειμενική ενημέρωση των πολιτών, αποτελεί η σημερινή απόφαση των δημοσιογραφικών συνδικαλιστικών οργανώσεων ΕΣΗΕΑ και ΠΟΕΣΥ, να απαγορεύουν το λόγο αποκλειστικά και μόνο σε στελέχη της Ν.Δ.

Αφού έδωσαν εξαίρεση εκπομπής μόνον στον ραδιοφωνικό σταθμό του ΣΥΡΙΖΑ «Στο Κόκκινο»,  όπου προφανώς αποκλείστηκε οποιαδήποτε άποψη του κόμματος της πλειοψηφίας, στη συνέχεια, άρχισαν να απαγορεύουν οποιαδήποτε παρέμβαση σε βουλευτές της Ν.Δ., σε οποιονδήποτε σταθμό.

Για παράδειγμα στον ΒΗΜΑ FM, που εκπέμπει με ειδική άδεια, επετράπη να ακουστεί μόνον η θέση του ΠΑΣΟΚ και της ΔΗΜΑΡ, ενώ στον αέρα, πραξικοπηματικά, κόπηκε με παρέμβαση της ΠΟΕΣΥ, η συνέντευξη του Βουλευτή της Ν.Δ. κ. Άδωνι Γεωργιάδη.

Γνωρίζαμε ότι οι συνδικαλιστικές δημοσιογραφικές Ενώσεις είναι κομματικά χειραγωγούμενες. Γνωρίζαμε ότι κάθε φορά που ξένος ηγέτης επισκεπτόταν τη χώρα μας ήταν γι αυτούς η καλύτερη μέρα για απεργία.

Θα ευχόμασταν οι δημοσιογραφικές Ενώσεις να  ήταν προσηλωμένες στους κώδικες δεοντολογίας όπως ισχύει παγκοσμίως.

Όμως, όπως φαίνεται,  για αυτούς δημοκρατία, ελευθεροτυπία και αντικειμενικότητα αποτελεί μόνον η άποψη της μειοψηφίας!

Ζητούμε άμεσα  από τον ΒΗΜΑ FM,  να επιτρέψει στον βουλευτή της Ν.Δ. κ. Άδωνι Γεωργιάδη να εκφράσει και την άποψη της ΝΔ, όπως άλλωστε είχε προγραμματιστεί!».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 12/06/2013 11:43:26

    Τι έγινε, μας τελείωσε η δημοκρατία?

    Φυσικά, αφού ξοδεύτηκε όλη χθες βράδυ, ρε παιδιά!

  2. Μακης avatar
    Μακης 12/06/2013 13:37:09

    Μονάχα κακό μπορεί να κάνει ο Άδωνις τούτη τη στιγμή...υπάρχουν άλλες φωνές πιο νηφάλιες και με μεγαλύτερο επικοινωνιακό αντίκτυπο. Ο Άδωνις παίζει τον ρόλο του Πάγκαλου στη κυβέρνηση ΓΑΠ (έξω από εδώ).

  3. fitsoulas avatar
    fitsoulas 12/06/2013 13:44:28

    Μα τι γίνεται; Πού είναι η παρουσία μας στο twitter;; Μόνο ο Άδωνις Γεωργιάδης κρατάει τις επάλξεις;;

  4. theo1611 avatar
    theo1611 12/06/2013 13:48:10

    Ποιό κόμμα της πλειοψηφίας βρε παιδιά?

    Αν η λέξη "πλειοψηφία" αντικατέστησε το πρόταγμα "αυτοδυναμία" του 2012, μας βλέπω να έχουμε κακά ξεμπερδέματα. Όλοι μας!

    ΥΓ: Επί του τύπου η παρατήρηση και όχι επί της ουσίας!

  5. IOKLOS ZARAS avatar
    IOKLOS ZARAS 12/06/2013 15:21:31

    Ηλθε η ωρα να μαθει η ΝΔ τι σημαινει αριστερα
    Τελειωστε τους. Ας παμε σε εκλογες. Αν δειξετε οτι ειστε Δεξιοι θα γυρισουν πισω απο παντου οι Δεξιοι ψηφοφοροι
    Αλλα αν δεν εξαφανισετε τα αριστερα σκουπιδια απο παντου στις επομενες εκλογες η ΝΔ θα εχει τα ποσοστα του πσσοκαληταριου

  6. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 12/06/2013 15:27:13

    Να οι αριστερόστροφοι δημοκράτες. Φασίστες του εσχάτου είδους! Φαρισαίοι αυθεντικοί και με τη βούλα. Ξεμπροστιάζονται κάθε μέρα και κοιμόμαστε πιστεύοντας λαϊκιστές...

  7. mid avatar
    mid 12/06/2013 16:39:16

    Συμφωνώ με τον φιλο παραπάνω ο Αδωνις έχει μετατραπεί σε πάγκαλο αν και τον είχα σε εκτίμηση λόγω της "αγάπης" μου για την αρχαία ελλάδα(εχω αγοράσει και βιβλία ειδικά έχει βγάλει και μια έκδοση με την πολιτεία του πλάτωνα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ)

  8. rasputin avatar
    rasputin 12/06/2013 17:38:42

    Τώρα θα τους μάθετε;Θα προκαλέσουν με κάθε τρόπο τους αναποφάσιστους ψηφοφόρους της ΝΔ , για να σιγουρέψουν ότι αν γίνουν εκλογές δεν θα βγούνε πρώτοι . Κυβέρνηση σημαίνει ευθύνες και η αριστερά δεν θέλει να μπλέκει με τέτοια .

  9. someone avatar
    someone 12/06/2013 18:27:40

    καλα καθε βδομαδα εχει εκπομπη στο βημα ο μπουμπουκος και σημερα δεν αφησαν να μιλησει???? να χουμε να λεμε

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ someone 12/06/2013 18:51:56

      Ε εντάξει, αφού μιλάει ο μπουμπούκος τον άλλο καιρό, χαλάλι. Η απεργία των ΕΣΗΕΑ και ΠΟΕΣΥ επιτρέπει εξαιρέσεις εκπομπών μόνο αν βρίζεις την κυβέρνηση, αν την υποστηρίζεις ισχύει η απεργία. Και αυτοί οι τύποι μιλούν για αντιδημοκρατικότητα της κυβέρνησης, λες και αυτοί είναι το απαύγασμα της δημοκρατίας...

  10. alex23 avatar
    alex23 12/06/2013 21:20:04

    τι διαφορετικο να περιμενεις απο τους κρατικοδιαιτους συνδικαλιστες ? δειτε την πορεια των περισσοτερων μολις καταλαβαν ή ενιωσαν τα προνομια τους χανονται..οι δεξιοι φυγανε προς μικροτερα κομματα, γιατι μεχρι προσφατα (κακως) η νδ τους ασωτους ιους τους ξαναπαιρνει πισω και τους κανει και υπουργους, ενω οι πασοκοι αγκιστρωμενοι στην αγαπη τους για εξουσια πηγαν στο πρωτο κομμα που θα ειχε πιθανοτητες καποια στιγμη να κυβερνησει..

    ειναι λοιπον δυνατον αυτοι να αφησουν καποιον, που προς τιμην του δεν φοβαται να τα βαλει με την τεταρτη εξουσια την ωρα που οι υπολοιποι της νδ εχουν κολλησει λαρυγγιτιδα και δεν μπορουν να μιλησουν και να αρχισει να κουνα τα χαρτια με τους μισθους τους ? θα γελαει ο καθε πικραμενος με τους αριστερους επαναστατες..

  11. Mao Zhe Tung avatar
    Mao Zhe Tung 13/06/2013 06:19:07

    ...όχι πριν απο πολύ καιρό ΟΛΟ το λεγόμενο "συνταγματικό τόξο" ξεσηκώθηκε κατά της ΕΡΤ που κάλεσε τον Κασιδιάρη σε μια εκπομπή.....
    Αφού σας αρέσει το φιλτράρισμα των διαφορετικών απόψεων να μη σας ενοχλεί αν γίνεται και για την δικιά σας άποψη.....

    Merci

  12. Δαφνη avatar
    Δαφνη 13/06/2013 15:47:53

    Οι δημοσιογραφηκες ενωσης το μονο που εκαναν ηταν να καταντησουν την ΕΡΤ παραμαγαζο αργοσχολων πουνομιζαν οτιδεν τους κουναει τι ποτα. Aς προσεχαν Ολοκληρη τη σεζονεκαναν σταση εργασιας.Τωραναπανε στα ιδιωτηκα καναλια για νακανουν μαγκιες.