10/01/2013 14:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κατέλαβαν το γραφείο του βουλευτή της ΝΔ Λ. Αυγενάκη

Σε κατάληψη του πολιτικού γραφείου του βουλευτή της ΝΔ Ηρακλείου Λευτέρη Αυγενάκη, που βρίσκεται στην παραλιακή λεωφόρο στο Ηράκλειο, προχώρησε ομάδα νεαρών αυτοαποκαλούμενων αντιεξουσιαστών.

Η κατάληψη ξεκίνησε περίπου στις 11 το πρωί όταν οι νεαροί μπήκαν στο γραφείο του βουλευτή και άπλωσαν πανό στο μπαλκόνι διαμαρτυρόμενοι για τις συλλήψεις στη βίλα Αμαλία και ολοκληρώθηκε με την αποχώρησή τους λίγο πριν τη 1 μετά το μεσημέρι.

Ο κ. Αυγενάκης σε δήλωσή του πριν από λίγο, ανέφερε μεταξύ άλλων ότι «Ο στόχος που επέλεξαν τα εν λόγω κατευθυνόμενα πρόσωπα, καθόλου δεν εξυπηρετεί τη μεθόδευσή τους. Όταν οι αντιεξουσιαστές επιτίθενται σε νέους πολιτικούς, αυτοδημιούργητους, απολύτως ξένους προς συμφέροντα, σκάνδαλα και διαπλοκές, τότε η επίθεσή τους στρέφεται εναντίον όλης της κοινωνίας του Ηρακλείου και της Κρήτης, κοινωνίας της οποίας την υπηρεσία έχω αποδείξει κατά τα 5 χρόνια της Κοινοβουλευτικής μου διαδρομής, ότι βρίσκομαι με αφοσίωση, σεβασμό και εργατικότητα».

Παράλληλα ο κ. Αυγενάκης τονίζει ότι όσοι βρίσκονται πίσω από αυτή την πρακτική πολιτικής βίας, οφείλουν να συναισθανθούν το βάρος της ευθύνης που αναλαμβάνουν απέναντι στη δημοκρατική ομαλότητα, απέναντι στο σύνολο των συμπολιτών μας, οι οποίοι δίνουν σκληρούς καθημερινούς αγώνες επιβίωσης και έχουν άλλα μεγάλα και επείγοντα προβλήματα.

Ο ίδιος, επίσης, έκανε λόγο για επικίνδυνες περιθωριακές ομάδες αυταρχικής νοοτροπίας και τέλος τόνισε ότι περιμένει από τους συναδέλφους του βουλευτές όλων των κομμάτων να καταδικάσουν με τον κατηγορηματικότερο τρόπο αυτή την πρακτική βίας που στρέφεται εναντίον του ίδιου του κοινοβουλευτικού πολιτεύματος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 10/01/2013 14:48:10

    Δέν φώναζε τή Ντόρα νά τούς διώξει...

  2. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 10/01/2013 15:41:14

    Από Εξάρχεια μεριά άκουγα, με τέσσερα κατοστάρικα για τρεις ώρες, κάνουν κατάληψη είκοσι άτομα όπου θέλει ο πελάτης (..20 x 20)

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Ανώνυμος 10/01/2013 16:16:33

      Καλοοοο!Προσφερομαι να πληρωσω για μια καταληψη στην Κουμουνδουρου με την Δουρου και την Κωνσταντοπουλου μεσα !Σε αναμονη !

      • Re, ti ginetai! avatar
        Re, ti ginetai! @ Ραβινος 10/01/2013 18:25:56

        Ναι, ΑΛΛΆ, μόνον ότι ο "ανώνυμος" ΔΕΝ κάνει πλάκα. ΙΣΧΥΕΙ αυτό.

        Στα Εξάρχεια ΔΕΝ υπάρχουν μπράβοι- φουσκωτοί, γιατί τον ρόλο αυτό παίζουν οι "αναρχικοί/μπαχαλάκηδες", που δεν είναι μοναχά Έλληνες...

    • dim avatar
      dim @ Ανώνυμος 10/01/2013 16:50:17

      20 άτομα μόλις κατέλαβαν τον Real fm !...

      Ποιός την είχε "παραγγείλει" αυτή τη κατάληψη?

  3. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 10/01/2013 16:29:02

    Χτυπάει ο γάιδαρος τό σαμάρι;

  4. factorx avatar
    factorx 10/01/2013 20:40:39

    Τα γραφεία του Εμπορικού Συλλόγου Ηρακλείου «στόχευσαν» περίπου 25 άτομα του αντιεξουσιαστικού χώρου, ύστερα από την κατάληψη των γραφείων του βουλευτή της ΝΔ, Λευτέρη Αυγενάκη.

    Οι αντιεξουσιαστές επιχείρησαν, μέσω των μικροφωνικών εγκαταστάσεων σε διάφορα σημεία του Ηρακλείου, να μεταδώσουν τα μηνύματά τους και να εκφράσουν την αντίθεσή τους για τις συλλήψεις στη βίλα Αμαλία.

    Ωστόσο, η μετάδοση των μηνυμάτων απετράπη από τον πρώην πρόεδρο του Συλλόγου, ο οποίος αντέδρασε αφαιρώντας από το κύκλωμα τις ασφάλειες. Στη συνέχεια οι καταληψίες αποχώρησαν.

    Nωρίτερα, ομάδα περίπου 40 ατόμων πήγαν στον ραδιοφωνικό σταθμό της ΕΡΤ 3, τον 102FM, στην οδό Αγγελάκη στη Θεσσαλονίκη, ζητώντας να διαβαστεί κείμενο τους, όπως και έγινε.

    Εξέφρασαν τη συμπαράσταση τους στους καταληψίες της Βίλας Αμαλίας, κατήγγειλαν τη στάση της κυβέρνησης και τις επεμβάσεις της Αστυνομίας και αποχώρησαν ειρηνικά.

    Το απόγευμα, παρέμβαση μερικών δεκάδων αλληλέγγυων υπήρξε και από τον Realfm, από όπου μετέδωσαν ηχογραφημένο μήνυμα.

  5. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 10/01/2013 22:59:03

    Απλό είναι ρε παιδιά.
    Τί Αυγή, τί Αυγενάκης....μέσα στη μαστούρα νόμιζαν οτι είναι τα γραφεία της εφημερίδας ../