Καλύτερα στην ανεργία παρά στη δημοσιοϋπαλληλία!
04/12/2014 17:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καλύτερα στην ανεργία παρά στη δημοσιοϋπαλληλία!

Ένα καταρχήν παράδοξο σημειώθηκε στην τελευταία προκήρυξη του ΑΣΕΠ, όπου τελικά υπέβαλαν δικαιολογητικά για πρόσληψη λιγότεροι από τις θέσεις που προκηρύχθηκαν!

Μπορεί η ανεργία στην Ελλάδα να μετράται σε εκατοντάδες χιλιάδες, αλλά αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι θα γίνουν περιζήτητες οι θέσεις στο Δημόσιο.

Πιο συγκεκριμένα, στην προκήρυξη 1Δ/2014 του ΑΣΕΠ, η οποία αφορούσε την πλήρωση 773 θέσεων αορίστου χρόνου υποβλήθηκαν 729 αιτήσεις, ήτοι 44 λιγότερες.

Από τις θέσεις που προκηρύχθηκαν, οι 705 ήταν Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (με σειρά προτεραιότητας) και οι 68 Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, τακτικού προσωπικού με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου, σε διάφορους κλάδους του Δημοσίου και Νομικών Προσώπων του Δημοσίου.

Αναλυτικότερα υποβλήθηκαν 526 αιτήσεις για την κάλυψη των 705 θέσεων Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης, δηλαδή 179 λιγότερες, και 203 αιτήσεις για την κάλυψη των 68 θέσεων Τεχνολογικής Εκπαίδευσης.

Οι θέσεις αφορούσαν υπουργεία όπως το Εργασίας και το Πολιτισμού, τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού, τον ΟΑΕΔ, ασφαλιστικά ταμεία (ΙΚΑ, ΟΑΕΕ), το Σώμα Επιθεώρησης Εργασίας, τη Γενική Γραμματεία Εμπορίου κ.ά.

Οι απόφοιτοι ΤΕΙ θα εισέλθουν στο Δημόσιο μέσω της συγκεκριμένης προκήρυξης σε ποσοστό 1 προς 3, ενώ για τις θέσεις πανεπιστημιακής εκπαίδευσης όσοι υπέβαλλαν δικαιολογητικά και έχουν τις νόμιμες προϋποθέσεις θα προσληφθούν όλοι!

Αν όμως σκεφτούμε ποιο είναι το επίπεδο αμοιβών στο Δημόσιο, ιδιαίτερα στους νεοπροσλαμβανόμενους, ποιες είναι οι προοπτικές για ένα νέο επιστήμονα εντός του κρατικού μηχανισμού, ίσως δεν είναι και τόσο παράξενο που οι νέοι ουσιαστικά λένε «καλύτερα στην ανεργία παρά στη δημοσιοϋπαλληλία!

Θεωρούμε δεδομένο ότι το αρμόδιο Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης θα ασχοληθεί με το φαινόμενο, ενδεχομένως μέσω μιας Επιτροπής Σοφών, από αυτές που καλούνται να σχεδιάσουν ένα άλογο και παραδίδουν καμήλα.

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Stormy Night avatar
    Stormy Night 04/12/2014 17:50:46

    Αυτές οι θέσεις είναι μόνιμες, ή με Συμβάσεις ορισμένου χρόνου; Γιατί ακούγεται απίστευτο να απαντούν οι νέοι επιστήμονες ''καλύτερα άνεργος παρά δημόσιος υπάλληλος'', τη στιγμή που εργάζονται τόσοι στον Ιδ.Τομέα με πολλά προσόντα, ημιανασφάλιστοι, απλήρωτοι μήνες και με ωράριο γαλέρας... Μία άλλη επίσης εκδοχή, είναι να μην εμπιστεύονται το αδιάβλητο της επιλογής. Κάκιστο κι αυτό.

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Stormy Night 04/12/2014 18:20:13

      Στην αρχή του κειμένου γράφει: "Πιο συγκεκριμένα, στην προκήρυξη 1Δ/2014 του ΑΣΕΠ, η οποία αφορούσε την πλήρωση 773 θέσεων αορίστου χρόνου υποβλήθηκαν 729 αιτήσεις, ήτοι 44 λιγότερες."

      • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
        Γεωργία Βασιλειάδου @ Χαλκιδέος 05/12/2014 00:20:34

        E, τώρα που δημοσιοποιείται, θα κάνουνε αίτηση 300.000 για τις 44 θέσεις. Σίγουρα.

    • foros1 avatar
      foros1 @ Stormy Night 04/12/2014 20:28:31

      ...ή να μην το πήραν είδηση!

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ foros1 04/12/2014 21:11:17

        Το πιό πιθανό...

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ foros1 04/12/2014 22:06:53

        Οχι, το πηραν ειδηση,μια χαρα. Απλουστατα δεν ενδιαφερονται γιατι στο δημοσιο δεν υπαρχει αξιοκρατια, ουτε ελπιδες ανελιξης για οσους εχουν χαρισματα,ιδεες ή ονειρα, για ενα καλυτερο αυριο. Σας λεω σε λιγο οι ΔΥ θα ειναι ειδος προς εξαφανιση...

    • Eva avatar
      Eva @ Stormy Night 04/12/2014 22:48:10

      Σαφως και δεν εμπιστευονται το ....αδιάβλητο!

  2. Απονενοημένος Διάβημας avatar
    Απονενοημένος Διάβημας 04/12/2014 21:03:48

    "...δικαίωμα συμμετοχής στην Προκήρυξη 1Δ/2014 έχουν μόνο όσοι περιλαμβάνονται σε οριστικούς πίνακες διοριστέων του ΑΣΕΠ..." Αναρωτιέμαι τι νόημα έχει ένας τέτοιος παραπλανητικός τίτλος? οτι...δεν υπάρχει ανεργία???

    • M.O. avatar
      M.O. @ Απονενοημένος Διάβημας 04/12/2014 21:59:40

      Να δείξει ότι το "πακέτο" δεν είναι ελκυστικό και δεν είναι λίγοι όσοι δεν έχουν αποδεχτεί διορισμούς. Το γεγονός ότι η προκήρυξη είχε ως αποδέκτες όσους περιλαμβάνονται σε πίνακες διοριστέων, κάνει πιο ισχυρό το επιχείρημα.

  3. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 04/12/2014 21:49:29

    Είναι για πρώτη φορά τα πράγματα όπως ακριβώς πρέπει να είναι.Το Δημόσιο δεν μπορεί να αποτελεί καταφύγιο και ''χρυσό κλουβί''.Η προτεραιότητα κάθε νέου επιστήμονα ή εργάτη πρέπει να είναι ο ανταγωνιστικός και δημιουργικός ιδιωτικός τομέας. Ο μισθός στο Δημόσιο πρέπει να είναι 1 ευρώ χαμηλότερος απο τον αντίστοιχο του ιδιωτικού. Δεν λέω να είναι χαμηλός.Λέω χαμηλότερος.

    • Ποταμίσιος Χάνος avatar
      Ποταμίσιος Χάνος @ Μεγάλες στιγμές 04/12/2014 23:37:20

      Δηλαδή να είναι 479; Αν υπάρχει η μονιμότητα, η σίγουρη σύνταξη, η σίγουρη ασφάλιση, γιατί να προτιμηθεί ο Ιδ.Τομέας, τουλάχιστον στην ισχνή και ανασφαλή κατάσταση που σήμερα βρίσκεται και όλοι γνωρίζουμε;

      • Μεγάλες στιγμές avatar