#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/03/2013 16:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και Plan C από την Κύπρο

[caption id="attachment_209098" align="alignnone" width="600" caption="Φωτο: "Έθνος""][/caption]

Κι άλλο σενάριο σωτηρίας της Κύπρου βλέπει το φως της δημοσιότητας τις τελευταίες ώρες. Το σχέδιο που επεξεργάζονται στη Λευκωσία προβλέπει τη σύσταση εταιρείας ειδικού σκοπού η οποία θα έχει περιουσιακά στοιχεία το φυσικό αέριο και ακίνητα – φιλέτα της Κύπρου, μεταξύ των οποίων και ακίνητα της Εκκλησίας που προσέφερε ο Αρχιεπίσκοπος Κύπρου.

Η εταιρεία αυτή θα εκδώσει ομόλογα με ρήτρα τα έσοδα από την αξιοποίηση των κοιτασμάτων και την πώληση των ακινήτων, ομόλογα που θα μπορούν να αγοραστούν και από ξένους και από Έλληνες. Η εταιρεία που θα συσταθεί θα είναι ΝΠΙΔ ώστε τα ομόλογα να μην εγγραφούν στον κυπριακό προϋπολογισμό, να μην εγγραφούν δηλαδή στο κυπριακό χρέος.

Η πρόταση ξεκινά με την παραδοχή ότι και Κύπριοι αλλά κυρίως Ρώσοι θα αγόραζαν τέτοια ομόλογα, κάτι που πάντως δεν είναι σίγουρο.

Επίσης, στις τράπεζες θα ακολουθηθεί το μοντέλο της ΑΤΕ, δηλαδή ο διαχωρισμός σε καλή και κακή τράπεζα με την πρώτη να βγαίνει στην αγορά και να δανειοδοτείται χωρίς πρόβλημα.

Αλλά και αυτό το σενάριο πρέπει να περάσει από την τρόικα που, όμως, δεν πολυπιστεύει ότι θα βρεθούν αγοραστές για τα ομόλογα, οπότε μπορεί να το απορρίψει και αυτό.

Ο χρόνος κυλάει υπέρ των δανειστών αφού η πίεση για την κυπριακή κυβέρνηση είναι μεγάλη όσο παραμένουν κλειστές οι τράπεζες και υπάρχει ο φόβος της χρεοκοπίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νιόβη avatar
    Νιόβη 20/03/2013 17:12:41

    «Noble Energy reported a natural gas recovery of 5 to 8 trillion cubic feet of gas south of Cyprus in late 2011, in the island's first foray to tap offshore resources».

    http://www.reuters.com/article/2013/03/20/us-cyprus-parliament-idUSBRE92G03I20130320

    Είναι τρομακτική η δυναμικότητα του κοιτάσματος. Δεν μπορώ να φανταστώ ποιός δεν θα ήθελε δικαίωμα «συνεκμετάλλευσης» τέτοιου πακτωλού μέσω ομολόγων.

    • cyprusnet avatar
      cyprusnet @ Νιόβη 20/03/2013 20:13:35

      Το θελουν τζαμπα ομως, αρα παμε μονοι μας στην Λιρα με ολες τις καταστροφικες παρενεργειες και θα ανεβουμε σιγα σιγα, γιατι και οι Ρωσια νομιζουν οτι μας ελενχουν!!

  2. Αρχιμήδης avatar
    Αρχιμήδης 20/03/2013 17:27:45

    Είναι το σχέδιο "εύρηκα" των Στουρνάρα-Μάνου που πήγε στράφι χωρίς καν να συζητηθεί...

  3. Π. Ευθυμιάδης avatar
    Π. Ευθυμιάδης 20/03/2013 17:28:46

    Οι Κύπριοι το έριξαν στο λεβέντικο (λες τους χρωστούσε όλος ο ..ντουνιάς) και την πάτησαν. Η ώρα του ταμείου έρχεται και θα βρούν παπάδες . Οι μυστικές υπηρεσίες Ευρωπαϊκών χωρών έχουν καιρό που το ψάχνουν και τα πορίσματα είναι έτοιμα.
    Το τι λεν οι δικοί μας γραφικοί (Καμμένος , Αλαβάνος , Τσίπρας και λοιποί αντιμνημονιακοί) δεν τα υπολιγίζει κανένας. Η πλάκα είναι οτι η ρητορική του Τσίπρα αναφέρεται στην σωτηρία της Ευρώπης.... μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά μαύρη και στα λαγκάδια. Ο κ. Μηλιός ρωτήθηκε πριν αποφασίσει το γιούρογκρούπ; Το απίθανο είναι ότι οι Κύπριοι πολιτικοί δεν ενδιαφέρονται για το λαό αλλά για τους ξένους καταθέτες όπως προέκυψε από ανακοινώσεις Ευρωπαίων. Οι ίδιοι πρότειναν κούρεμα μόνο των μικρών.

    • IanRush avatar
      IanRush @ Π. Ευθυμιάδης 20/03/2013 17:55:32

      Όχι μόνο για τη σωτηρία της Ευρώπης, αλλά και την παγκόσμια ειρήνη και την επιβράδυνση της κλιματικής αλλαγής...

    • Tasos avatar
      Tasos @ Π. Ευθυμιάδης 20/03/2013 18:17:26

      Φυσικότατο είναι να ενδιαφέρονται για τους ξένους καταθέτες γιατί αν τους χάσουν θα χάσουν (που ήδη έχασαν) το 1 από τα 2 συστατικά της οικονομίας τους.
      Είναι σαν να έρχονταν εδώ και να μας έλεγαν να αδειάσουν όλες τις μέδουσες της Ευρώπης γιατί τα νερά μας είναι πολύ πιο καθαρά από το μέσο όρο! Εκεί θα λέγαμε μετά ότι νοιαζόμαστε για τους βρωμιάρηδες τουρίστες κι όχι για το λαό?
      Μα ο λαός της Κύπρου έτρωγε κυρίως από το τραπεζικό σύστημα τους.
      Πολύ καλά κάνουν και θέλουν να το προστατέψουν.

  4. Νιόβη avatar
    Νιόβη 20/03/2013 17:34:36

    Noble Energy reported a natural gas recovery of 5 to 8 trillion cubic feet of gas south of Cyprus in late 2011, in the island's first foray to tap offshore resources.

    http://www.reuters.com/article/2013/03/20/us-cyprus-parliament-idUSBRE92G03I20130320

    Τα κοιτάσματα αυτά φαίνεται να είναι θηριώδη. Δεν νομίζω ότι θα έμενε κανείς αδιάφορος στην προοπτική της «συνεκμετάλλευσης» μέσω ομολόγων.

  5. Νιόβη avatar
    Νιόβη 20/03/2013 17:35:15

    Συγγνώμη για το διπλό σχόλιο που θα δείτε, αλλά...

  6. IanRush avatar
    IanRush 20/03/2013 17:39:39

    Και αυτό το σχέδιο είναι που θέλει και τον πιο πολύ χρόνο κάτι που δεν έχει η Κυπρος, ποιος μπορεί να αποτιμήσει με σιγουριά πλέον τα έσοδα από την πώληση ακινήτων.Άντε να δούμε το plan d τι περιέχει

  7. fe avatar
    fe 20/03/2013 18:03:35

    υπαρχει και plan d...............το ειπε το πρωι ο παπαδοπουλος και ο αρχιεπισκοπος κυπρου.ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΛΙΡΑ.....εκει να σε σω σοιμπλε πως θα κρατησεις το ευρω.Πρεπει οι κυπριοι να το φτασουν ως το τερμα.

    • IanRush avatar
      IanRush @ fe 20/03/2013 18:09:50

      Και ποιός σου είπε ότι ο Σόιμπλε θέλει να κρατήσει το ευρώ. Το χρήμα θα μαζέψει από τις οικονομίες του Νότου και θα αποχωρήσει από το ευρώ.Αν ήθελε να κρατήσει το ευρώ θα επέβαλε κούρεμα καταθέσεων στην Κύπρο;

      • MCA avatar
        MCA @ IanRush 20/03/2013 20:33:52

        Άρα με βάση τα λεγόμενα σας,ποιές είναι οι επιλογές των χωρών του Νότου;

  8. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 20/03/2013 18:05:05

    Οι δικολάβοι της Κυπριακής Δημοκρατίας θάχουν σίγουρα πλάνα...Σε διατεταγμένη υπηρεσία χθες μίλησαν και τι είπαν...;

  9. fe avatar
    fe 20/03/2013 18:20:53

    και σενα ποιος σου ειπε οτι δεν θελει να το κρατησει;και γιατι κανουμε τοσες θυσιες...για το ατιμο το ευρω δεν κανουμε;

    Μ αρεσει να σας διαβαζω..εχετε προδιαγραψει ολοι την αποτυχια της κυπρου και την λυπαστε απο τωρα για τα δεινα που θα τραβηξει.

    • IanRush avatar
      IanRush @ fe 20/03/2013 18:54:40

      Κάθε μέρα που γεννά κρίσεις το ευρώ η Γερμανία προσφεύγει σε πολύ φτηνό δανεισμό για τα ομόλογά της, η ισοτιμία του ευρώ πέφτει και γίνονται ανταγ/ερες οι εξαγωγκαι καταθέτες από το νότο προτιμούν την ασφάλεια των γερμανικών.Θυμάσαι μια τραπεζική ένωση των χωρών της ευρωζώνης που είχε συμφωνηθεί και στο πρώτο γιουρογκρουπ του Γενάρη θα συζητούσαν την πρόοδό της άκουσες τίποτα; Αν Γερμανοί ήθελαν να βοηθήσουν το νότο ένα πράγμα θα έκαναν θα ενίσχυαν τη ζήτηση των Γερμανών η οποία είναι υποτονική και θα κατευθυνόταν σε ένα μεγάλο μέρος σε προϊόντα του νότου για να πάρουν ανάσα οι εξαγωγικές επιχειρήσεις, σαν ένα είδος διάχυσης των παραγωγικών πλεονασμάτων της Γερμανίας, αντί αυτής της πολιτικής κρατούν παγωμένες για 10 χρόνια τις αμοιβές παρά τη΄μεγάλη αύξηση των γερμανικων εξαγωγών και με την κρίση στο νότο και τη μεταφορά κεφαλαίων το γερμανικό τραπεζικό σύστημα εξυγιαίνει σταδιακά τα ανοίγματά του και οι γερμανικές επιχειρήσεις έχουν πρόσβαση σε φτηνό χρήμα σε αντίθεση με τις επιχειρήσεις του νότου που προσφεύγουν σε πανάκριβο δανεισμό. Και μετά από όλα αυτά πιστεύεις ότι ο Σόιμπλε θέλει να σώσει το ευρώ;

  10. yianna avatar
    yianna 20/03/2013 19:00:55

    Και ποιός θα είναι ο underwriter? Από τον εντοπισμό κοιτασμάτων έως την τελική διάθεση υπάρχει πολύς δρόμος. Ή θα βγουν από το Ευρώ ή θα γυρίσουν δαρμένοι, δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα. Δηλαδή τι άλλαξε με αυτό που είχαν πριν έξη μήνες?
    Πάντως αυτό που συμβαίνει με αυτήν την ΕΕ έχει αρχίσει και εξοργίζει όλους μας. Ανησυχώ πολύ για τις κυπριακές Τράπεζες εδώ και τις επιπτώσεις στην ήδη επιβαρυμένη κατάσταση μας.

  11. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 20/03/2013 20:34:05

    Δεν ξέρω για το Plan C ,αλλα προβλέπω πως το ...Plan D θα είναι η αρχική πρόταση των Γερμανών ,σύν γράψιμο στον πίνακα εκατό φορές "θα είμαι καλό παιδί και δεν θα ξαναμφισβητήσω τις αποφάσεις του Ράιχ!" (σε καλιγραφικά Γερμανικά)

  12. IanRush avatar
    IanRush 20/03/2013 20:45:50

    Ιταλία εκτός ευρώ, Γαλλία όσο προλαβαίνει να καταρτίσει ένα ρεαλιστικό αντισχέδιο εξόδου από την κρίση για την ευρωζώνη,Ελλάδα-Πορτογαλία παραγωγή πρωτογενών πλεονασμάτων (προυπολογισμού-πληρωμών) ώστε να μην είναι φτερά στον άνεμο, και Ισπανία πραγματικά δεν ξέρω, θεωρώ είναι η μόνη χώρα με τριπλάσια προβλήματα από εμάς