#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/03/2013 15:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και βάση στην Κύπρο θέλουν οι Ρώσοι;



Ακόμη και βάση στην Κύπρο για την στρατιωτική της ενίσχυση στην περιοχή, φέρεται να ζήτησαν οι Ρώσοι από την κυπριακή κυβέρνηση.

Παρά το γεγονός ότι δεν επιβεβαιώνονται τα σενάρια αυτά, εντούτοις υπάρχουν οι φήμες ότι ζητείται η εγκατάσταση ρωσικής βάσης ως ένα από τα ανταλλάγματα για να βοηθήσει       η Μόσχα οικονομικά τη Λευκωσία.

Και το σενάριο αυτό ενισχύεται από το γεγονός ότι η Ρωσία έχασε πρόσφατα μία βάση που διέθετε στη Συρία και εμφανίζεται «γυμνή» στην Ανατολική Μεσόγειο την ίδια στιγμή που οι Αμερικανοί έχουν τη βάση της Σούδας ενώ οι Βρετανοί βρίσκονται στην Κύπρο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 20/03/2013 15:30:36

    Πολύς συνωστισμός.
    Στη Σούδα το Enterprise. Στο Ακρωτήρι το βρετανικό Invincible.
    Μόλις παρκάρει και το Адмирал Кузнецов στην Κύπρο, θα μποτιλιάρει η Ανατολική Μεσόγειος απο αεροπλανοφόρα.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Uncle Stgm 20/03/2013 17:01:01

      Το χιλιαρμενο!!!!!!!

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 20/03/2013 15:40:41

    Ας απελευθερώσουν την Κατεχόμενη, διώχνωντας του Τούρκους, να τους δωσει η Κύπρος στο Βορρά και βάση και "οικόπεδα" υδρογονανθράκων.
    χαχαχα
    Μετράμε 5 καταστροφές από το "ξανθόν γένος". Βέβαια πάντα είμασταν προτεκτοράτο των δυτικών αντιπάλων τους.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Προφήτης 20/03/2013 16:56:44

      Άχ Προφήτη μου, ονειρευόμαστε "Ορλωφικά"...
      Η "Εκατερίνα" τώρα ασχολείται με το τζούντο και τη σωτηρία της αρκούδας των Αλτάι, οι κόμητες και οι πρίγκηπές της ψάχνουν με δορυφόρους για υδρογονάνθρακες στον Αρκτικό...
      Που πάς να τους βάλεις τώρα να μπλέξουν με τον ΔΗΣΥ, το ΔΗΚΟ, το ΕΥΡΩΚΟ και με τους κουμμουνιστές του ΑΚΕΛ;

  3. ανεργος πειραιας avatar
    ανεργος πειραιας 20/03/2013 16:11:55

    Τι βρεγμενος , τι μουσκεμα !

  4. Νιόβη avatar
    Νιόβη 20/03/2013 17:32:21

    Ας την πάρει. Θα λειτουργήσει και εξισορροπιστικά. Η Αμερική πώς τις παίρνει με τις ντουζίνες, δηλαδή; Κι ας πάρει και μια στο Αιγαίο (και νομίζω ότι θα την ήθελε κι η ίδια, μια βάση στο Αιγαίο).

  5. anonymous avatar
    anonymous 20/03/2013 19:18:36

    Το πράγμα είναι πολύ απλό. Λένε στους δυτικούς. Ή κάνετε τις πάπιες ή τα βρίσκουμε με τους Ρώσους. Και βάση και όλα.

  6. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 20/03/2013 20:52:04

    Γιατί όχι? Οχι πως μετράει βέβαια στρατιωτικά η σημερινή Ρωσία ,οι ενοπλές δυνάμεις της είναι για γέλια. Αλλα τα πυρηνικά μετράνε...

    Το πρόβλημα όμως τότε θα είναι η στάση του Ισραήλ.

    • Κυψελιώτης avatar
      Κυψελιώτης @ ΣΤΕΛΙΟΣ 20/03/2013 22:03:58

      Μεγάλε, η ασχετοσύνη σου δεν έχει όρια.
      Για γέλια οι Ε.Δ. της Ρωσίας;
      Πας καλά;
      Τι άλλο θα διαβάσω..

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Κυψελιώτης 21/03/2013 08:58:02

        Αν σκεφτείς πως ασχολούμαι 30 χρόνια με τα αμυντικά θέματα , και επαγγελμάτικά μάλιστα ,η ασχετότητα μου είναι πραγματικά εντυπωσιακή!!!

        Αφού εσύ λοιπόν είσαι σχετικός ,αντε ψάξε τις αξιολογήσεις των επιδόσεων των Ρωσικών ΕΔ στις επιχειρήσεις στη Γεωργία, ή τον μέσο όρο ηλικίας και το MTBF των πλοίων του Ρωσικού Ναυτικού,ή τις ετήσιες ώρες πτήσης των χειριστών τηε Αεροπορίας, ή να θές κάτι ευκολο για να το καταλάβεις, ρώτα κάποιον αξ/κο ΤΘ που να έχει υπηρετήσει στην Κύπρο ,πόσα δευτερόλεπτα μπορεί να επιβιώσει το Τ-80 απέναντι ,πχ ,στο Leo2A6 , ή έστω και στο A4...