#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/05/2013 10:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καθήκοντα Προέδρου του ΙΚΥ ανέλαβε η Έφη Μπάσδρα

Καθήκοντα νέου Προέδρου του Διοικητικού Συμβουλίου του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών ανέλαβε   η  Έφη Μπάσδρα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.


Βιογραφικό Σημείωμα της Προέδρου του ΙΚΥ 

Η Έφη Κ. Μπάσδρα αποφοίτησε από την Οδοντιατρική Σχολή του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και ειδικεύτηκε στην Ορθοδοντική στο Πανεπιστήμιο Columbia της Ν. Υόρκης των ΗΠΑ. Εκπόνησε το διδακτορικό της και την υφηγεσία της στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου της Χαιδελβέργης στη Γερμανία. Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα εστιάζονται στην κυτταρική και μοριακή εμβιομηχανική των οστεοβλαστών, των χονδροβλαστών, του ενδοθηλίου των αγγείων και προσφάτως στους συσχετισμούς με καρκινογενετικές διεργασίες. Έχει δημοσιεύσει εκτενώς στην εξειδικευμένη περιοχή των κυτταρικών-μοριακών μηχανισμών της μηχανοδιέγερσης ποικίλων κυτταρικών τύπων, με έμφαση στον οστίτη ιστό και το αγγειακό ενδοθήλιο. Οι επιστημονικές της μελέτες έχουν τιμηθεί με πολλές ελληνικές και διεθνείς διακρίσεις και βραβεία, ανάμεσα τους το ιδιαίτερου κύρους ‘Arnold Biber Prize’ της Γερμανικής Γναθο-ορθοπεδικής Εταιρείας. Διετέλεσε Εκδότης-Διευθυντής του περιοδικού Παγκόσμια Ορθοδοντική Επιθεώρηση. Είναι μέλος της Συντακτικής Επιτροπής και κριτής περιοδικών και επιθεωρήσεων βασικής έρευνας, και ειδικής έρευνας στην βιολογική βάση των γναθοπροσωπικών παθοφυσιολογιών. Σήμερα είναι αναπληρώτρια καθηγήτρια στην Ιατρική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και διευθύνει την Μονάδα Κυτταρικής και Μοριακής Εμβιομηχανικής.

http://www.esos.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φώτης Κ. Αθανασόπουλος avatar
    Φώτης Κ. Αθανασόπουλος 25/05/2013 11:31:17

    Καλή δύναμι και καλή επιτυχία Έφη. Ένα ιστορικό Ίδρυμα με σημαντική προσφορά "συναντάται" με μιά δυναμική προσωπικότητα πού αναμένεται να του προσδώσει δυναμική , αναπροσανατολισμό , αναστοχοθεσία και επικαιροποίηση ρόλων ώστε να συμβάλει όπως του πρέπει και αναλογεί στην εξοδο από την κρίση που διέρχεται ο τόπος.

  2. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 25/05/2013 12:22:56

    Εντυπωσιακό !!!!

  3. akenaton avatar
    akenaton 25/05/2013 14:04:54

    Θερμά συγχαρητήρια Κα Μπάσδρα. Σας εύχομαι υγεία και δύναμη καθώς και κάθε επιτυχία στα νέα σας καθήκοντα.

  4. Β.Κ.Σιάπκα avatar
    Β.Κ.Σιάπκα 25/05/2013 14:24:21

    Καλή επιτυχία Έφη Μπάσδρα, η αξιοκρατία και η υποστήριξη της νέας γενηάς των Ελλήνων έχει ανάγκη επείγουσα από ανθρώπους με στιβαρό κώδικα αξιών και συνειδητό το Ελληνικό Πνεύμα.
    Καλή Δύναμη Ψυχής!

  5. anonymous avatar
    anonymous 25/05/2013 16:15:19

    Είχα πάρει εγώ και είμαι παιδί του λαού, ούτε παιδί πεφωτισμένου ούτε κλώνος. Εξετάσεις γράφεις. Έχει απομείνει σε εκκρεμότητα να τους πάω τη διατριβή, που αυτή τη στιγμή είναι στο τυπογραφείο.

    Άλλο χρειάζεται το ΙΚΥ. Να εγκαινιάσει συνεργασία με συγκεκριμένα πανεπιστήμια και αν ένας Καθηγητής/επόπτης διατριβής δεν ανταπεξέρχεται να αποσύρει το φοιτητή και να τον στέλνει σε άλλον. Τέτοιος μηχανισμός δεν υπάρχει.

    Αυτή τη στιγμή σου λένε: βρες το πρόγραμμα, βρες Καθηγητή, πάρε τα λεφτά, φέρε το χαρτί. Υπάρχει ένας υποτυπώδης έλεγχος αλλά δεν αρκεί για να περισώσει κάτι, αν κάτι στραβώσει.

    Επίσης είναι κρίμα να ξοδεύει το Ελλ. Δημόσιο χρήματα και αυτά τα παιδιά που επιστρέφουν να είναι άνεργα. Απαιτούνται και συναντήσεις υποτρόφων και να δούμε που μπορεί να βοηθήσει ο καθένας για να πάρει μπρος η κοινωνία. Δηλ. συνεργασία με αυτών των ανθρώπων μεταξύ τους.

  6. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 25/05/2013 17:07:06

    Συγχαρητήρια Έφη. Καλή δύναμη και επιτυχίες

  7. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 25/05/2013 17:28:06

    ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ!!!!
    Αγαπητή μου Εφη,
    Καλό Κουράγιο!
    Για όλα τα άλλα δεν έχω αμφιβολία!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 25/05/2013 17:29:35

      Και ξέρεις τι κάνουμε με τους φίλους, ε;
      Από Δευτέρα κριτική!!!
      Να είσαι καλά!

  8. M.O. avatar
    M.O. 25/05/2013 19:49:58

    Σιδεροκέφαλη!

  9. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 25/05/2013 20:54:13

    Έφη, συγχαρητήρια. Είμαστε περήφανοι για σένα. Καλή δύναμη στα νέα σου καθηκοντα.

  10. Διονύσης Γαρμπής avatar
    Διονύσης Γαρμπής 25/05/2013 21:38:48

    Συγχαρητήρια, κα Έφη. Πολλά πράγματα πηγαίνουν καλύτερα, όταν άνθρωποι ικανοί και φιλόδοξοι αναλαμβάνουν υπεύθυνες θέσεις.
    Καλή δύναμη, για όλα όσα υπηρετείτε, και καλή επιτυχία!

  11. Wolf avatar
    Wolf 26/05/2013 09:55:09

    Συγχαρητήρια σιδεροκέφαλη

  12. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar