#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/01/2014 10:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ιερώνυμος για τον Διαμαντόπουλο: Λυπηρό ένας βουλευτής να συμπεριφέρεται με τόσο ανόητο τρόπο



Την αντίδραση και του αρχιεπισκόπου Ιερώνυμου προκάλεσε η μεταμφίεση του βουλευτή Καστοριάς του ΣΥΡΙΖΑ, Βαγγέλη Διαμαντόπουλου σε παπά σε τοπικό καρναβάλι.

«Είναι λυπηρό, σε μία τόσο κρίσιμη περίοδο για τον τόπο, ένα μέλος του Κοινοβουλίου να συμπεριφέρεται με τόσο ανόητο τρόπο» δήλωσε ο Αρχιεπίσκοπος.

Υπενθυμίζεται ότι ο βουλευτής εμφανίστηκε στο πρωτοχρονιάτικο καρναβάλι του Αργους Ορεστικού ως «παπά Σούρας», που κοινωνούσε τους περαστικούς έτοιμος να «θάψει» το μνημόνιο.

Στο θέμα αναφέρθηκαν νωρίτερα και οι μητροπολίτες Άνθιμος και Σιατίστης Παύλος. Ο κ. Ανθιμος ζήτησε από τον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέξη Τσίπρα, να διαγράψει τον βουλευτή, ενώ ο Σιατίστης Παύλος τον χαρακτήρισε επικίνδυνο και ανόητο.

O ίδιος ο βουλευτής με ανακοίνωσή του επισημαίνει, μεταξύ άλλων: «Ο σεβασμός στη διαφορετικότητα ενυπάρχει στον πυρήνα τόσο της χριστιανικής πίστης, όσο και των αξιών της αριστεράς. Με αυτή την πεποίθηση και την επίκληση θα ήθελα να κλείσει το θέμα αυτό, που έλαβε δυστυχώς διαστάσεις καταρχήν διαφορετικές και κατά δεύτερον μεγαλύτερες, από εκείνες που του αναλογούσαν.

» Προσωπικά δεν είμαι διατεθειμένος να επανέλθω στο ζήτημα του καρναβαλιού τη στιγμή που ένα μεγάλο τμήμα του λαού μας αντιμετωπίζει πρόβλημα επιβίωσης οξύ και  παρατεταμένο όσο το 'μνημονιακό άρμα' της κυβέρνησης Σαμαρά συνεχίζει να επελαύνει πάνω σε μισθούς, συντάξεις, εργασιακά δικαιώματα και κοινωνικά αγαθά.»



http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231284975

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 06/01/2014 11:51:15

    Τι σκουπίδι είναι τουτος πάλι έ πως να μην φαληρησουμε με αυτούς που εξλεγουμε

  2. Ρηνα avatar
    Ρηνα 06/01/2014 12:11:44

    Aυτο ειναι μια προγευση του πως προκειται να πολιτευτουν αυτοι οι ανθρωποι.....
    Μονο αν ο Θεος τους φωτισει-μερα που ειναι- μπορει ν αλλαξει το "υψηλο" φρονημα τους και να κατανοησουν τι σημαινει βαφτισμενος Ορθοδοξος Χριστιανος. Δυστυχως λιγοι το κατορθωνουν και οταν ο Θεος που μακροθυμει και περιμενει το πλασμα Του, βλεπει οτι παραμενει αμετανοητο, μετερχεται αλλα μεσα, μεσα σωτηριας. Ομως οταν μας ακουμπαει η ανασα του Θεου, ως αμαρτωλους, την αισθανομαστε βαρεια, καυστικη, γιατι ερχεται με επωδυνη μορφη, προκειμενου να Τον πλησιασουμε εξαγνισμενοι. Καρκινοι, ατυχηματα παιδιων, πτωχευσεις, αναπηριες κλπ ειναι στην ημερησια διαταξη. Αν πουμε "γιατι σε μενα Θεε μου" ειμαστε λαθος. Αν ομως πουμε ¨γιατι οχι σε μενα Θεε μου" ειμαστε στο σωστο δρομο.......Χρονια Πολλα και καλη φωτιση σε ολους τους Ελληνες.

  3. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 06/01/2014 12:39:25

    "Μωραίνει ο κύριος ον βούλεται απωλέσει" και ο Λαός μας λέει "Όταν το μυρμήγκι θέλει να χαθεί, βγάζει φτερά"!
    Πράγματι όπως πολλές φορές το έχουμε πει αν ο Τσίπρας είχε μια πολιτική λιγότερο Ανθελληνική και είχε λίγο περισσότερο σεβασμό στα ιερά και όσια των Ελλήνων, τότε τα ποσοστά του θα υπερέβαιναν αυτά του Κ.Καραμανλή το 1974!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ΝΤΙΝΟΣ 06/01/2014 13:10:24

      Ἡ πολιτική δέν μπορεῖ νά εἶναι λιγότερο ἤ περισσότερο ἀνθελληνική.
      Ἤ πατριωτική θά εἶναι ἤ ἀνθελληνική,δέν ὑπάρχουν ἐνδιάμεσες καταστάσεις.

    • Γιωργος Μακρης avatar
      Γιωργος Μακρης @ ΝΤΙΝΟΣ 06/01/2014 13:57:36

      βρειτε μου καποιον που κανει εθνικη πολιτικη!!!! εγω δεν βλέπω ουτε εναν....πρεπει να προσδιοριστει πάλι τι σημαινει πατριωτικο σημερα. Ποιος ειναι ο πατριώτης και ποιος ο ανθέλληνας. Χωράει πολύ μεγάλη συζήτηση...

  4. KT avatar
    KT 06/01/2014 13:06:56

    Η επίκληση στη διαφορετικότητα είναι καλή και άγια, όταν σατιρίζουμε την Εκκλησία, αγνοώντας προκλητικά θρησκευτικό συναίσθημα και ιστορία. Όταν όμως κάποια σκίτσα σατιρίζουν τον ισλαμικό φονταμενταλισμό, τότε η διαφορετικότητα πάει περίπατο. Αλλά πέραν της υποκρισίας του εν λόγω αντιπροσώπου του λαού, ύψος βλακείας δυσθεώρητον, όπως φαίνεται κι από την απάντησή του. Χρόνια Πολλά.

  5. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 06/01/2014 13:48:58

    Ξύλινος , ιδεοληπτικός λόγος . Καμία κουβέντα επί της ουσίας . Όχι ότι περιμέναμε . Αλλά και αυτοί που τον ψηφίζουν , δεν θα έλεγαν και τίποτα διαφορετικό . Αναρωτιέμαι μόνο ,αν η ψήφος τιμωρίας , όπως διατείνονται αρκετοί , είναι αυτού του είδους οι επιλογές , γιατί θυμώνουν , όταν τίθεται θέμα αντίληψης ;

    • Eva avatar
      Eva @ Diamond Angel 06/01/2014 16:01:37

      700 ήταν ολοι κι ολοι οι ψηφοφοροι του

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ Eva 06/01/2014 21:55:56

        Να ' ταν μόνο αυτοί ...

        • Eva avatar
          Eva @ Diamond Angel 07/01/2014 10:07:09

          Να είναι καλά οι άνθρωποι που τον ανέδειξαν
          για να ξέρουμε για τι μιλάμε.

  6. Ελλην-1821 avatar
    Ελλην-1821 06/01/2014 13:57:55

    ο πολιτευτης φαινεται αμεσως ποσο βλαχος και ηλιθιος ειναι. Απλα σερνει πολλα κομπλεξ

    ΥΓ ηταν και μια νεοδημοκρατισα εκει στην σαχλαμαρα. Γι αυτην τιποτα; Ναι αυτη δεν κοινωνησε.

  7. Στέργιος avatar
    Στέργιος 06/01/2014 14:04:42

    Από όλα τα θέματα που καίνε τους Έλληνες, γι'αυτό μόνο βρήκε να μιλήσει ο Ιερώνυμος;

    • Ελλην-1821 avatar
      Ελλην-1821 @ Στέργιος 07/01/2014 18:17:43

      τι κεραυνος ηταν η απαντηση του jeronymo! φοβερος ιεραρχης. οτι θα ελεγε για καποιο μικρο παιδι. Απλα ΜΕΓΑΣ ΑΠΩΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ

  8. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 06/01/2014 15:20:50

    Αγαπητέ Κυθήριε, γράφεις:
    "Ἡ πολιτική δέν μπορεῖ νά εἶναι λιγότερο ἤ περισσότερο άνθελληνική...".
    Και έχεις απόλυτα δίκιο και διορθώνω τα άνωθεν γραφέντα λέγοντας ότι ο ΣΥΡΙΖΑ έχει μια πολιτική κατ΄εξοχή ανθελληνική, αυτό είναι εξάλλου και το απόλυτο πιστεύω μου!(Ήθελα απλώς να αποδώσω μια πιο ήπια λεκτική).
    Γι΄αυτούς που δήθεν υποκρινόμενοι, διερωτώνται τι είναι άραγε Πατριωτισμός, ας καταλάβουν ότι πατριωτισμός , απείρως γενικά και σχηματικά είναι ,να μην συμφωνείς με τις απόψεις όσων επιβουλεύονται την Πατρίδα σου,να μην λησμονείς τον τόπο καταγωγή σου που κάποτε ανήκε στην Πατρίδα σου και τώρα είναι υπόδουλος και να μην απεμπολείς τα δικαιώματα που σου κληρονόμησαν οι προγονοί σου και που τα απέκτησαν κυριολεκτικά με ποταμούς αίματος!
    Και σε αυτούς που έχουν αντίρρηση , τους παραπέμπω στις κατά καιρούς ανθελληνικές δηλώσεις των στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ και ταυτόχρονα στις αντίστοιχες άκρως σωβινιστικές δηλώσεις αξιωματούχων των γύρο όμορων Χωρών!!

  9. Ακρότητες avatar
    Ακρότητες 06/01/2014 15:54:22

    Να ήτανε το μόνο σούργελο που ακριβοπληρώνουμε, θα ήταν καλά....

  10. Ρηνα avatar
    Ρηνα 06/01/2014 16:52:04

    Αγαπητε -εδω μεσα τουλαχιστον-πρωθυπουργε, καθυστερησε οσο μπορεις τις εκλογες. Ο Ελληνας καθε εναν που φτιαχνει κομμα, νομιζει οτι μπορει και να τον κυβερνησει. Οσο περναει ομως ο καιρος καταλαβαινει απο τι κουρελια φτιαχνονται μερικες κουρελουδες που λεγονται κομματα σημερα. Λιγο καιρο δωσε στο κοσμο πρωθυπουργε και θα καταλαβει τι κρυβεται πισω απο τη βιτρινα.....

  11. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 07/01/2014 01:23:36

    Παρα πολύ soft εκφρασεις. Ολοι περιμεναμε μεγαλυτερη αντιδραση....

    • Ελλην-1821 avatar
      Ελλην-1821 @ Μικρασιάτης 07/01/2014 18:18:48

      Σαν να λεει τι με σκοτιζετε με σαχλαμαρες.

  12. Μωρίας εγκώμιον avatar
    Μωρίας εγκώμιον 07/01/2014 12:03:17

    Εντάξει ο Διαμαντόπουλος είτε από βλακεία είτε από ιδεοληψία είπε ότι είπε, η εκκλησία τώρα τι θέλει και το επιμηκύνει το θέμα, τα δικά τους δεν τα βλέπουν, δεν τα ξέρουν? Οι ίδιοι κατασπαράσσονται μεταξύ τους για τα οφίτσια, χώρια οι κλεψιές, η ομοφυλοφιλία και τόσα άλλα του κλήρου. Υπάρχουν πολύ σοβαρότερα θέματα δεν νομίζουν?

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Μωρίας εγκώμιον 07/01/2014 12:26:58

      Σωστή άποψη αυτή. Δόθηκε δυσανάλογα μεγάλη έκταση από την πλευρά της Εκκλησίας. Κι αφού αυτό είναι ασυνήθιστο, τυχαίο δεν το λέμε.

  13. Νίκος Γαβαλάς avatar
    Νίκος Γαβαλάς 07/01/2014 12:58:49

    Η περίπτωση Διαμαντόπουλου είναι τόσο γραφική που δεν αξίζει κανείς να ασχοληθεί παραπάνω ούτε με το γεγονός ούτε και με το ίδιο το πρόσωπο. Με αφορμή όμως αυτό το περιστατικό θα πρέπει να δούμε τη στάση του ίδιου του κόμματος αλλά και της ηγεσίας του στο θέμα της θρησκείας και της εκκλησίας γενικότερα. Ο ημιμαθής ημιαγράμματος κομσομόλος ηγέτης αυτού του συρφετού τηρεί την πλέον καιροσκοπική και ψηφοθηρική στάση στο θέμα αυτό. Από τη μια μας το παίζει συνεπής άθεος αριστερός και από την άλλη όλο και τρίβεται στα ράσα πότε του Ιερώνυμου και πότε των αγιοριτών για να μην τρομάξει το σεβαστό ποσοστό θεοσεβούμενων ψηφοφόρων. Θα ήθελα να μας πει ο τσίπρας που υπερηφανεύεται για τη στρατιωτική του θητεία ως στρατεύσιμος κελευστής στο ΠΝ αν κατά την ορκμοσία του ως ναύτης-που έγινε σε ηλικία μεγαλύτερη των 25 όπου σίγουρα είχε ήδη διαμορφώσει ιδεολογικοπολιτική ταυτότητα- δεν είχε σηκώσει το χεράκι του με τα τρία δαχτυλάκια ενωμένα για να ορκιστεί κανονικότατα σαν καλός και ευσεβής χριστιανός και είχε αφήσει παραπέρα για λίγο τα προσωπικά του πιστεύω. Το να το παίξει αριστεράντζα άθεος στη βουλή είναι εύκολο και πουλάει, στη θητεία του όμως για να περάσει καλά μέχρι και το Ευαγγέλιο θα συνόδευε...

    • Ελλην-1821 avatar
      Ελλην-1821 @ Νίκος Γαβαλάς 07/01/2014 18:21:48

      γνωρισες πολλους αθεους στην θητεια σου; εγω ΚΑΝΕΝΑ.

  14. Ελλην-1821 avatar
    Ελλην-1821 07/01/2014 18:26:54

    για καποια κυρια που σαχλαμαριζε μαζι του δεν γινεται λογος. Κι εδω μονο κομματισμος ; κριμα