«Θα γίνει διάλογος με όλους, ακόμα και με τους κουκουλοφόρους, γιατί χωρίς διάλογο έρχεται βία»
09/02/2015 17:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Θα γίνει διάλογος με όλους, ακόμα και με τους κουκουλοφόρους, γιατί χωρίς διάλογο έρχεται βία»

Αυτό είπε πάνω κάτω ο νέος υπουργός Δικαιοσύνης, Ν. Παρασκευόπουλος κατά τη διάρκεια των προγραμματικών του δηλώσεων. Αφήνουμε τα όσα εξήγγειλε για κατάργηση των φυλακών υψίστης ασφαλείας, ανηλίκων, για επέκταση του συμφώνου συμβίωσης στα ομόφυλα ζευγάρια. Αυτά ήταν στο πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ που έγινε αποδεκτό από τον ελληνικό λαό ο οποίος καλό είναι να μην το μετανιώσει.


Που υπήρχε, όμως, στο πρόγραμμα διάλογος με τους κουκουλοφόρους; Δηλαδή με αυτούς που καταστρέφουν τα πάντα στο διάβα τους, με αυτούς που σκότωσαν τα παιδιά στη Μαρφίν, με αυτούς πουν κινούνται στις παρυφές της τρομοκρατίας;

Ποιος έδωσε το δικαίωμα στον κάθε Παρασκευόπουλο να βάζει στο ίδιο τραπέζι του διαλόγου μια δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση με τα θρασίμια που κατεβάζουν μια κουκούλα, διαλύουν την περιουσία του κοσμάκη, δέρνουν πολιτικούς ή ιδεολογικούς αντιπάλους, απειλούν, ρίχνουν μολότοφ;
 Αυτή είναι η επίσημη γραμμή της κυβέρνησης;

Να κάνει διάλογο με τους κουκουλοφόρους κι όχι να τραβήξει την κουκούλα τους και να τους αποκαλύψει; Τι άλλο μένει στη συνέχεια; Να κάνει ο υπουργός ομοτράπεζους τον Ξηρό και τον Μαζιώτη;

Έτσι πιστεύει ότι θα φέρει ξανά το αίσθημα της ασφάλειας στους πολίτες;
 Πρόκειται για μια πολύ επικίνδυνη τοποθέτηση. Εκτός κι αν σκέφτονται να βάλουν στην κυβέρνησή τους και κουκουλοφόρους. Άραγε ο κ. Παρασκευόπουλος βρήκε να πει κάτι για τους μπαχαλάκηδες που πήγαν να κάψουν ζωντανούς τους αστυνομικούς στα Εξάρχεια την Παρασκευή; Εκεί σιωπή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 09/02/2015 18:17:50

    Mη περιμένετε από αυτούς να κάνουν δηλώσεις υποστήριξης πρός την αστυνομική εξουσία.Ακόμη βρίσκονται στην ιδεολογική πλευρά των αναρχικών και των μπαχαλάκηδων,και αμφιβάλλω αν ποτέ αλλάξουν στάση,το δείχνουν άλλωστε και οι ενδυματολογικές και λοιπές ενέργειες των υπουργών και του αρχηγού τους στις συναντήσεις τους με τους ευρωπαίους.Μάλλον δεν έχουν καταλάβει ακόμη ότι τώρα αυτοί κυβερνούν... Μια παρατήρηση όμως και μιά ένσταση: Ο ελληνικός λαός που τους ψήφισε,μη νομίζετε ότι όλοι κατάλαβαν ή έδωσαν και πολλή σημασία στο υπόλοιπο πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ εκτός από το οικονομικό,δηλαδή στην κατάργηση των φυλακών ανηλίκων ή στο σύμφωνο συμβίωσης στα ομοζευγάρια,για να το αποδεχθούν εν γνώσει τους... Επίσης οι κουκουλουφόροι,δεν κινούνται στις παρυφές της τρομοκρατίας, είναι τρομοκράτες και δρούν απροκάλυπτα τρομοκρατώντας και σκοτώνοντας Διαφέρουν δε από την οργανωμένη τρομοκρατία στο ότι αυτοί δεν αναλαμβάνουν ποτέ την ευθύνη των πράξεών τους,αυτό όμως δεν τους κάνει λιγότερο τρομοκράτες...

  2. Wolf avatar
    Wolf 09/02/2015 22:04:29

    Μήπως να κάνει τον Ξηρό για υποδιοικητή της πρώην ΕΥΠ, νυν ΠΕΚ, με αρμοδιότητα την αντιτρομοκρατία. Τον Μαζιώτη υποδιοικητή με αρμοδιότητα την Εθνική Ασφάλεια, με βοηθό τη Ρούπα

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Wolf 09/02/2015 22:23:05

      Διοικητη μαλλον θα βαλουν τον Δημητρακι ( Κουφοντινα ). Καλο παιδι και με εκρηκτικες γνωσεις.

  3. Hunter avatar
    Hunter 09/02/2015 23:32:07

    Ο ΣΥΡΙΖΑ ως γνωστόν, έχει "διαύλους επικοινωνίας" με τους κουκουλοφόρους, τους τρομοκράτες καθώς και τον κόσμο των εγκληματικών συμμοριών...

    • Λιψ avatar
      Λιψ @ Hunter 10/02/2015 10:02:01

      Μα αυτοί έλεγαν ότι οι κουκουλοφόροι είναι ασφαλίτες. Θα διαλεχθούν με ασφαλίτες; Πιστεύω ότι αν ο Τσίπρας δεν κατορθώσει, πρώτα στο μυαλό του και μετά στην πράξη, να αποστασιοποιηθεί από τα λενινιστικά-τροτσκιστικά απολιθώματα τύπου Παρασκευόπουλου, Κουράκη, Τασίας Χριστοδουλοπούλου μετά του συζύγου της, σε ένα χρόνο θα κυβερνάει με τα ΜΑΤ, σε σύμπραξη όμως με τους κουκουλοφόρους...

      • Αιρετικός avatar
        Αιρετικός @ Λιψ 10/02/2015 10:24:20

        Χωρίς να μπορώ να ερμηνεύσω τον ΥπΔικ. αλλά η αναφορά για τους κουκουλοφόρους έγινε στο εξής σημείο σύμφωνα με τα πρακτικά της Βουλής "...σε οποιοδήποτε ζήτημα θα προκύψει, το πρώτο βήμα για την αντιμετώπισή του θα είναι ο διάλογος. Διάλογος θα γίνει με όλους, επιφανείς και αφανείς, με υπόπτους, ενόχους, κουκουλοφόρους, με τους πάντες. Γιατί όποτε δεν γίνεται διάλογος, παραμονεύει η βία"

  4. airman avatar
    airman 10/02/2015 09:09:22

    Διάλογος με κουκουλοφόρους ή αλλιώς με ανθρώπους "χωρίς πρόσωπο". Λαμπρά! Από μια άποψη γιατί να μη φοράνε και οι δύο πλευρές κουκούλες κατά τη διεξαγωγή του διαλόγου. Διάλογος μεταξύ "γνωστών αγνώστων" ας πούμε!

  5. Λιψ avatar
    Λιψ 10/02/2015 09:59:14

    Ναι, αλλά για την Αριστερά, οι κουκουλοφόροι δεν ήταν από τον ιδεολογικό της χώρο, ήταν παρακρατικοί. Άρα, τι διάλογος να γίνει με παρακρατικούς; Ελπίζω η ΝΔ να βρει παλαιότερες σχετικές δηλώσεις τους που υπάρχουν σε αφθονία στα ΜΜΕ.

  6. Κυρος! avatar
    Κυρος! 10/02/2015 18:40:22

    ´Οταν θα πέσει ο κουρνιαχτός, θάχει αλλαξει ο κοσμος! Ασχολουνται ολοι με πραματα που εχουν ήδη αποφασιστει, ενω τα φαντασματα σκαβουν και θαβουν! Οταν θα ξυπνησει ο ΝΔουνιάς θαναι αργα για δάκρυα! Παιδεία, δομες ασφαλειας, Εθνικο εδαφος και κυριαρχία, Αμυνα, εθνικα θεματα, νομιμοποισεις Εποικιστων, Ιστορια, πολυιτισμός, ΕΟΖ θα ειναι ξεπεταμενες ιστοριες! Κοιτάτε περα απο την ΣΚΗΝΗ, δεσμωτες του θλιβερού Σπηλαίου! Οι τεράστιοι καραγκιοζηδες, των σκιων που παραγουν οι φωτιες, ως ειδωλα των ελαχιστων που κουβαλανε στους ωμους τους οι δουλοι, δεν ειναι τα αληθινα τερατα! Οταν φτασετε σ αυτα, θα καταλαβετε το τραγικο του ανεπιστροφου!