30/03/2013 11:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θανάσιμος τραυματισμός 25χρονης κατά την ανταλλαγή πυρών μεταξύ αστυνομίας και ληστών

(Ανανεωμένο) Σε εξέλιξη βρίσκεται αστυνομική επιχείρηση στην ευρύτερη περιοχή της Πελοποννήσου, με τη συνδρομή ειδικών δυνάμεων και ελικοπτέρου της ΕΛ.ΑΣ. για τον εντοπισμό και σύλληψη κακοποιών που εμπλέκονται σε χθεσινοβραδινή ενοπλη ληστεία σε ταβέρνα της παλαιάς εθνικής οδού Αθηνών - Θηβών.

Το βράδυ της Παρασκευής, μετά τη ληστεία, ακολούθησε καταδίωξη και ανταλλαγή πυροβολισμών στα Ίσθμια Κορινθίας όπου τραυματίστηκε θανάσιμα 25χρονη.

Η κοπέλα, η οποία επέβαινε σε ΙΧ και διέμενε στην Κόρινθο, δέχθηκε σφαίρα κατά την ανταλλαγή πυροβολισμών μεταξύ των ληστών και αστυνομικών δυνάμεων που τους καταδίωκαν και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο Κορίνθου όπου υπέκυψε.

Οι κακοποιοί θεωρούνται ιδιαίτερα επικίνδυνοι, έχουν βαρύ οπλισμό ενώ επέβαιναν σε κλεμμένο τζιπ, μαύρου χρώματος.

Το χρονικό της ληστείας

Όλα ξεκίνησαν γύρω στις 9 χθες το βράδυ όταν τρεις κουκουλοφόροι, οπλισμένοι με καλάσνικοφ εισέβαλαν σε ταβέρνα στην περιοχή Παλαιοκούνδουρα στην παλαιά εθνική οδό Αθηνών - Θηβών και με την απειλή των όπλων άρπαξαν από τον ιδιοκτήτη χρήματα και το αυτοκίνητό του τύπου τζιπ, με το οποίο διέφυγαν.

Οι δράστες εντοπίστηκαν μετά από αναζητήσεις στην εθνική οδό Αθηνών -Κορίνθου λίγο μετά την Κινέττα, από όπου ξεκίνησε η καταδίωξη.

Κατά τη διάρκεια της καταδίωξης, γινόταν συνεχώς ανταλλαγή πυροβολισμών με αποτέλεσμα, γύρω στις 11:30 το βράδυ, να τραυματιστεί θανάσιμα στα Ίσθμια η διερχόμενη με το αυτοκίνητό της 25χρονη.

Όπως προέκυψε, η βολίδα που προκάλεσε τον τραυματισμό της κοπέλας έχει βληθεί από καλάσνικοφ των κακοποιών.

Οι δράστες κατάφεραν να διαφύγουν και μέχρι στιγμής δεν έχουν εντοπιστεί τα ίχνη τους. Επίσης, δεν έχει βρεθεί ακόμα το κλεμμένο αυτοκίνητο με το οποίο διέφυγαν.

naftemporiki  με πληροφορίες ΑΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρηνα avatar
    Ρηνα 30/03/2013 10:45:54

    Αυτο ειναι που λενε να βρισκεσαι τη λαθος ωρα στο λαθος σημειο....Κριμα.

  2. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 30/03/2013 10:46:11

    Το απιθανο εχει γινει στις μερες μας πιθανο .
    Κανεις δεν ξερει απο που θα του ερθει .

  3. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 30/03/2013 11:03:09

    ΤΡΑΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. Η Ελλαδα εχει γινει, μετα το ΚΟΣΟΒΟ, το Νο-2 οπλοστασιο (σε επιπεδο κοινωνιας) στην Ευρωπη. Αν δεν παρθουν ΤΩΡΑ, πολυ δυναμικα μετρα, θα σβηστουμε απ το χαρτι.

    Ολοι οι κακοποιοι ειναι συνεχεια εξω. Οι Λαθρο κανουν πλακα στο Ελληικο Κρατος, και σε λιγο θα μας κανει μεχρι κι ο Τσιπρας μαθηματα για τη Δημοσια ταξη και ασφαλεια.

    Ξυπαντε τωρα, βγαλτε ολους τους αστυνομικους εξω στο δρομο σε μαχιμη υπηρεσια, κι ΟΧΙ στα γραφεια, μεταταξτε εκει υπαλληλους απο αλλες υπηρεσιες (αντι αν απολυετε κοσμο).

    Σταματειστε να απασχολειτε τεραστιες αστυνομικες δυναμεις για ΑΗΔΙΕΣ του τυπου -σε ποια καφενεια παιζουν ποκα, μπαρμπουτι, φρουτακια. Ασχοληθειτε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ με την αντιμετωπιση των ενοπλων συμμοριων και ληστων και λυμαινονται τη χωρα μας. ΞΥΠΝΑΤΕ!

    Υποστηριξτε την Αστυνομια με Ελικοπτερα , και σοβαρο εξοπλισμο (αλεξ γιλεκα , συγχρονα οπλα, εντατικη εκπαιδευση, αυστηρα στανταρ - αξιολογησεις κτλ). Επενδυστε στην ασφαλεια του Ελληνα Πολιτη, και θα βγειτε πολλαπως κερδισμενοι, και εσεις που κυβερνατε και η ιδια η χωρα.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Μικρασιάτης 30/03/2013 14:04:05

      Ετσι είναι ,αλλα μην ξεχνάς κι'ολας πως ο αστυνομικός που θα ΤΟΛΜΗΣΕΙ να πυροβολήσει κακοποιό , οδηγείται άμεσα στον είσαγγελέα , ενώ η Ελευθεροτυπία και η Αυγή θα τον καταγγέλουν σαν ...Ράμπο και δολοφόνο!

      Και είναι τραγικά απογοητευτικό πως ΤΙΠΟΤΑ δεν έχει αλλάξει προς αυτή την κατεύθυνση (νεο νομοθετικό πλαίσιο και κανόνες εμπλοκής που να επιτρέπουν στους αστυνομικούς να κάνουν τη δουλειά τους)

      Αντί γι'αυτό , ακούμε τον Υπουργό Προ-Πο να..διαπιστώνει πως η χώρα είναι γεμάτη Καλάσνικοφ! Σε ποιά πολιτισμένη χώρα ο Υπουργός Δημόσιας Τάξης θα έκανε μια τέτοια δήλωση χωρίς να τη συνοδεύει με την παραίτησή του?

      Το'χω ξαναγράψει: Τόσο δύσκολο είναι για τον Α.Σ να βάλει πχ ,τον Φαήλο Κρανιδιώτη στη θέση του Δένδια? Δεν υπάρχει πιό κατάληλος άνθρωπος ,και νομικός...και καταδρομέας! Γιατί πόλεμο έχουμε-ρωτήστε τους γονείς της καημένης της κοπέλας...

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ ΣΤΕΛΙΟΣ 30/03/2013 16:17:05

        Συμφωνω, τυχαινει να τα ξερω απο πρωτο χερι λογω συγγενων που ειναι σε μαχιμα ποστα. Δυστυχως ζουμε σε μια χωρα που υπαρχει μεγαλη ανοχη σε φαινομενα οπως η εγκληματικοτητα, η λαθρομεταναστευση, η βια κτλ. Δυστυχως ο (νεο)Ελληνας, αν δεν χτυπησουν τα πορτα του καποια δεινα ή τη πορτα καποιων συγγενων του, δεν αντιδρα και κανει σαν να μην υπαρχουν. Για παραδειγμα καποιος απ τις εκατονταδες χιλιαδες που ψηφισαν Συριζα και εχει μια χαλαρη σταση στο θεμα των Λαθρο, αν ξαφνικα ενα βραδυ μια συμμορια απο Λαθρο επιτεθουν πχ στο πατερα του και τον χτυπησουν/ληστεψουν, την αλλη μερα ειναι πολυ πιθανο ο ιδιος να υποστηριζει φανατικα τη ...Χρυση Αυγη!! Οποτε δυσκολα μπορει κανεις να ελπιζει για σοβαροτητα σ αυτη τη χωρα...

  4. kwstas avatar
    kwstas 30/03/2013 12:57:47

    Συγγνώμη, αλλά νομίζω ότι όλοι οι δραπέτες ήταν συμμέτοχοι σε ένοπλες ληστείες. Ποιός ο λόγος να τους κρατάμε φυλακισμένους και να δαπανούμε γι αυτά τα καθάρματα, αντί να τους παλουκώνουμε μια κι έξω? Τι, μη θιχτεί ο "νομικός μας πολιτισμός" ή μη στάξει η ουρά της διεθνούς αμνηστείας?

  5. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 30/03/2013 13:19:40

    Επαναφορά της θανατικής ποινής για τα εγκλήματα κατά ζωής !

    • Απόδημος avatar
      Απόδημος @ ΠΙΛΟΤΟΣ 30/03/2013 14:14:03

      Εδώ και τώρα.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ ΠΙΛΟΤΟΣ 30/03/2013 14:14:18

      Επειδη αυτο ΔΕΝ προκειται ποτε να γινει, ας ειναι ισοβια μεχρι το τελος του βιου τους χωρις αδειες , με περιορισμενη ιατρο-φαρμακευτικη περιθαλψη λογω οικονομικης κρισης, και φαγητο αραια και που, παλι λογω οικονομικης κρισης, και βλεπουμε. Ας πληρωνουν γιαυτα οι δικοι τους, που ειναι εξω και δρεπουν τους κραρπους απ τις ληστειες, ή οι φιλανθρωποι του Συριζα..

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Μικρασιάτης 30/03/2013 14:32:22

        Σωστός!

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Μικρασιάτης 31/03/2013 07:24:56

        Δεν αρκεί να αλλάξει η νομοθεσία, παρόλο που χρειάζεται. Το βασικότερο: Φυλακές υψίστης ασφαλείας χρειάζονται για τους σεσημασμένους εγκληματίες και κακοποιούς.
        Να ξέρουν όλοι (ειδικά οι επισκέπτες-που έρχονται να κάνουν καριέρα ληστή-κακοποιού-φονιά στην Ελλάδα, γιατί θεωρούν τη χώρα μας μπάτε σκύλοι αλέστε),
        ότι η τιμωρία τους θα είναι αμείλικτη, και ότι
        ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΡΑΣΟΥΝ ΠΟΤΕ.
        Τα προηγούμενα χρόνια, τα κινηματογραφικά πλάνα με τα ελικόπτερα που ανεβοκατέβαιναν με κρατούμενους σε κάποιες φυλακές, έδωσαν σε όλους την εντύπωση ότι στην Ελλάδα, οι φυλακές είναι ξέφραγο αμπέλι. Ουσιαστικά, το διάτρητο και χαλαρό σωφρονιστικό σύστημα ενθάρρυνε τον κάθε ένα, έχοντα ροπή στο έγκλημα, να έρθει και να το πράξει στην Ελλάδα. Και γιατί όχι ; Αν τον πιάσουν και τον δικάσουν, ξέρει ότι έχει δυνατότητα να αποδράσει...(αν δεν τον βγάλουν δηλαδή)
        Λυπάμαι που το προτείνω, αλλά -πέρα από τη νομοθεσία- χρειάζονται περισσότερες φυλακές και μάλιστα υψίστης ασφαλείας.

  6. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 30/03/2013 13:39:42

    Και απ' ότι ακούγεται, οι δράστες μάλλον είναι οι δράπετες των Τρικάλων ή έστω κάποιοι από αυτούς.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Θησειώτης 30/03/2013 14:16:29

      Λογικό! Και τώρα θα κλαίνε οι του σύριζα με κροκοδείλια δάκρυα αφού οι ίδιοι καλύπτουν ληστές με καλάσνικοφ και τρομοκράτες χρόνια τώρα...

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Γεώργιος Τ. 30/03/2013 15:00:14

        Μπα! Σιγά μην κλαίνε! Πιό πιθανό να πούνε πως η κοπέλα...τά θελε και τα'παθε!

        • Θησειώτης avatar
          Θησειώτης @ ΣΤΕΛΙΟΣ 30/03/2013 17:10:39

          "Τι ήθελε και περνούσε από εκεί;"

      • ALEXANDROS avatar
        ALEXANDROS @ Γεώργιος Τ. 30/03/2013 16:18:34

        ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΥΒΕΡΝΑ Ο ΣΥΡΙΖΑ !!! Ο ΔΕΝΔΙΑΣ ΤΟΥΣ ΕΠΙΑΣΕ ΤΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΔΡΑΠΕΤΕΣ??? ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΣΥΡΙΑ !!!

  7. χρήστος avatar
    χρήστος 30/03/2013 17:58:32

    ...σε λάθος κράτος βρισκότανε ,θα έρθει και η δική μας ώρα .

  8. χρήστος avatar
    χρήστος 30/03/2013 18:07:01

    Δεν φταίει ο Δένδιας αλλά ο υπουργός δικαιοσύνης που όσους δεν δραπέτευσαν από τις γελοίες φυλακές ,τους άφησαν ελεύθερους για λόγους αποσυμφόρησης.
    Αλήθεια είδε κανείς τελευταία το νομοσχέδιο για την αποσυμφόρηση των φυλακών ,άρχισαν με τους ναρκομανείς αλλά κατέληξαν να βγάζουν και άλλους.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ χρήστος 31/03/2013 07:10:24

      Έτσι.

  9. Γιώργος avatar
    Γιώργος 30/03/2013 18:26:55

    Ο Δένδιας θα τους πιάσει ή η αστυνομία; Δεν είναι ο Ράμπο, υπουργός είναι.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Γιώργος 30/03/2013 21:26:09

      Κορυφαίο σχόλιο! Και ενώ είναι τραγική η κατάσταση, το να ρίξει κάποιος ευθύνες στο Δένδια που είναι μακράν ο καλύτερος υπουργός στο συγκεκριμένο υπουργείο όσο θυμάμαι, είναι γελοίο το λιγότερο.

    • ALEXANDROS avatar
      ALEXANDROS @ Γιώργος 30/03/2013 21:29:54

      ΚΥΡΙΟΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΕΥΘΙΞΙΑ.
      ΤΗΝ ΞΕΡΕΤΕ ? ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΤΗΣ ΕΛ.ΑΣ. Ο κ. ΔΕΝΔΙΑΣ ??? ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΣΤΟΝ ΡΟΥΠΑΚΙΩΤΗ. ΛΗΣΤΕΨΑΝ, ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΚΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΤΟΙΚΗΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ' ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΦΥΛΑΚΕΣ !!!

  10. α.α avatar
    α.α 30/03/2013 18:28:54

    Και η νομοθεσία γίνεται όλο και πιο ευνοική για τους κακοποιούς !!! Κανείς πλέον δεν πάει φυλακή για ποινή έως 5 έτη, αφού πλέον παρέχεται αναστολή!!! Οπως κανόνας είναι η αναστολή στην έφεση και για ποινές έως 10 έτη!!! Πέραν αυτών, είναι υποχρεωτική η υφ όρον απόλυση κακούργων στα 3/5 της ποινής με ευεργετικό μάλιστα υπολογισμό (δηλαδή τα 20 έτη κάθειρξης είναι στην πράξη 8 με 10 έτη το πολύ). Τέλος, περσι καταργήθηκε η δικαστική απέλαση για τα πλημ/τα και περιορίστηκε για τα κακουργήματα. Αυτά δεν τα βλέπει η πολιτική ηγεσία; με αυτούς τους νόμους θα πολεμήσει το έγκλημα; Τα χέρια δικαστών, εισαγγελέων και αστυνομικών είναι ΔΕΜΕΝΑ

  11. Μιχάλης avatar
    Μιχάλης 30/03/2013 20:23:34

    Οι συγκεκριμένοι ήδη βαρύνονται με ανθρωποκτονία από πρόθεση και κανονικά έπρεπε να έχουν τα ισόβια εξασφαλισμένα (σε ορισμένες πολιτείες των ΗΠΑ και την θανατική ποινή). Το γελοίο είναι ότι όταν συλληφθούν είναι πιθανό οι δικηγόροι τους θα ζητήσουν η κατηγορία να αλλάξει σε ανθρωποκτονία εξ'αμελείας.
    Συμφωνώ απόλυτα με τις διαπιστώσεις του φίλου α.α.
    Σχετικά με τον Δένδια, προσωπικά πιστεύω ότι είναι ο καλύτερος υπουργός δημόσιας τάξης τα τελευταία 20 έτη. Σίγουρα πρέπει να γίνουν ακόμα πολλά αλλά ο άνθρωπος φαίνεται ότι προσπαθεί. Μην ξεχνάμε άλλωστε το χάος που υπήρχε πριν με τον Παπουτσή ή και τον Πάκη.