#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/01/2014 15:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΝΔ αμφισβητεί δημοσκόπηση της "Εφημερίδας των Συντακτών"



Κατά 3,5 μονάδες μπροστά δίνει το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης δημοσκόπηση της Public Issue για την Εφημερίδα των Συντακτών, εμφανίζοντας τον ΣΥΡΙΖΑ στο 31,5%. Στο 28% η Νέα Δημοκρατία.

Στην ερώτηση ποια κυβέρνηση θεωρείται πως μπορεί να αντιμετωπίσει καλύτερα τα προβλήματα της χώρας, το 29% πιστεύει μία κυβέρνηση ΝΔ και ΠΑΣΟΚ ενώ το 26% μία κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ -το 41% απαντά καμία από τις δύο.

Η δημοσκόπηση, που δημοσιεύεται την Τετάρτη δίνει στην πρόθεση ψήφου 31,5% στον ΣΥΡΙΖΑ, 28% στη Νέα Δημοκρατία, 10% στη Χρυσή Αυγή, 6,5% στο ΠΑΣΟΚ, 6,5% στο ΚΚΕ, 4,5% στους ΑΝΕΛ, 3,5% στη ΔΗΜΑΡ και 9,5% στα λοιπά κόμματα.

Στην παράσταση νίκης, το 52% θεωρεί ότι νικητής θα αναδειχθεί ο ΣΥΡΙΖΑ και το 35% η ΝΔ.

Στην ερώτηση για τον καταλληλότερο πρωθυπουργό, το 39% θεωρεί καταλληλότερο τον Αντώνη Σαμαρά, το 30% τον Αλέξη Τσίπρα και το 29% κανέναν από τους δύο.

Στην ερώτηση «ποιο ή ποια από το κόμματα που υπάρχουν εμπιστεύεστε περισσότερο για να κυβερνήσουν τη χώρα», οι μισοί και πλέον -το 55%- απαντούν «κανένα». Το 19% απαντά ΝΔ, το 15%, το 7% το ΠΑΣΟΚ, το 3%, τη ΔΗΜΑΡ, το 3% το ΚΚΕ, το 3% τη Χρυσή Αυγή και το 2% τους ΑΝΕΛ.

Η δημοσκόπηση διενεργήθηκε μεταξύ 8 και 13 Ιανουαρίου σε δείγμα 1.005 ατόμων με τηλεφωνικές συνεντεύξεις και δομημένο ερωτηματολόγιο. Το σφάλμα ορίζεται στο 3,2%.

 Η Γραμματεία Στρατηγικού Σχεδιασμού & Επικοινωνίας της Νέας Δημοκρατίας σχολίασε ως εξής την δημοσκόπηση:


 Σχετικά με την «εκτίμηση εκλογικής επιρροής που δημοσιεύει σήμερα η Εφημερίδα των Συντακτών»

1ον Δεν πρόκειται για δημοσκόπηση αλλά για «εκτίμηση επιρροής» που παραθέτει η  εταιρία.

2ον Αφορά περίοδο πολύ προγενέστερη της σημερινής. Η «έρευνα» αφορά περίοδο που δεν έχουν αξιολογηθεί  σημαντικά γεγονότα και σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί «φωτογραφία της στιγμής», αλλά «φωτογραφία» μιας άλλης στιγμής.

3ον Έκπληξη και εύλογους προβληματισμούς προκαλεί η (αντιδεοντολογική) καθυστέρηση δημοσίευσής της κατά τουλάχιστον 1 εβδομάδα από τον «πελάτη», δηλαδή την Εφημερίδα των Συντακτών. Γιατί επέλεξε να προβάλει σήμερα μια «δημοσκόπηση» που είχε παραλάβει πριν τόσες ημέρες;

4ον Η εταιρία Public Issue χρησιμοποιεί διαφορετική μεθοδολογία στάθμισης από τις άλλες εταιρίες, που από πολλούς χαρακτηρίζεται ως αμφιλεγόμενη. Για παράδειγμα πριν τις τελευταίες εθνικές εκλογές (τελευταία δημοσιοποιημένη έρευνα)  στην  εκτίμηση εκλογικής επιρροής που δημοσιοποίησε η Public Issue ο ΣΥΡΙΖΑ προηγείτο με 6% και τελικά έχασε τις εκλογές με 3 μονάδες! (Αποτέλεσμα εκλογών ΝΔ 29,66% - ΣΥΡΙΖΑ 26,89%)

Παρατίθεται η σχετική κάρτα με την τελευταία (δημοσιοποιημένη) εκτίμηση της Public Issue πριν τις εκλογές του Ιουνίου 2012



5ον Παρόλα αυτά ακόμα και τα ευρήματα της συγκεκριμένης εταιρίας δείχνουν αδιαμφισβήτητη επικράτηση του Πρωθυπουργού Αντώνη Σαμαρά έναντι του κ. Αλέξη Τσίπρα κατά 9% και μεγάλη διαφορά της Ν.Δ. έναντι του ΣΥΡΙΖΑ στον δείκτη εμπιστοσύνης σε κόμμα διακυβέρνησης (διαφορά 4%) και στον δείκτη καλύτερης κυβέρνησης για την χώρα (διαφορά 3%)

6ον Ως εκ τούτου τα «ευρήματα» της εταιρίας Public Issue, παρότι αφορούν αμφισβητούμενο τρόπο στάθμισης και προγενέστερη περίοδο της σημερινής, αξιολογούνται θετικά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μωρίας εγκώμιον avatar
    Μωρίας εγκώμιον 22/01/2014 16:03:01

    Σωστή ή λάθος, καθυστερημένα διοχετευθείσα ή όχι, το σημαντικότερο εύρημα είναι ότι το 55% των ερωτηθέντων δεν εμπιστεύεται κανένα κόμμα πλέον... αυτό είναι αδιέξοδο, είναι η σκληρή πραγματικότητα, είναι το μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα και είναι ο νικητής των εκλογών.

  2. kotstak avatar
    kotstak 22/01/2014 17:14:44

    Το καλό μαγείρεμα θέλει το χρόνο του.
    Το αποτέλεσμα δε του καλού μαγειρέματος, πρέπει να σερβιριστεί την κατάλληλη ώρα.

  3. Νταραβέρια Ντελιβέρια avatar
    Νταραβέρια Ντελιβέρια 22/01/2014 17:21:16

    Ποιός παίρνει πια στα πολύ σοβαρά τις δημοσκοπήσεις; Οι μεν κατηγορούν τους δε για κατασκευασμένα στοιχεία κι εμείς απλά, τους περιμένουμε (όλους) στη γωνία.

  4. kritwn avatar
    kritwn 22/01/2014 17:26:53

    Αυτές οι ανακοινώσεις το μόνο που δείχνουν είναι πανικό. Αν φτάσουμε να σχολιάζουμε και τις δημοσκοπήσεις θα καταντήσουμε γραφικοί.

  5. tk avatar
    tk 22/01/2014 17:53:06

    Και γιατί πιστεύετε μερικοί ότι ο κόσμος θα πρέπει να έχει εμπιστοσύνη σε κάποιους από όλους αυτούς δεν κατάλαβα. Τα επικοινωνιακά κόλπα δεν περνάνε και τόσο πλέον, ούτε οι προθέσεις κάποιων μπορούν να ισοσταθμίσουν την ξεφτίλα, ο καθένας έχει δείξει το πρόσωπο του καλώς ή κακώς.

  6. ωρε μανα μου avatar
    ωρε μανα μου 22/01/2014 18:19:21

    Ωραία τα λέτε. Θα βγάλετε και για την Pulse ανακοίνωση που πριν λίγο έδωσε 3% διαφορά;

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ ωρε μανα μου 22/01/2014 21:11:29

      Το Νο.5 στα απαντάει όλα.Και πρόσεξε ,είναι δημοσκόπηση των άλλων!!! οπότε καταλαβαίνεις

  7. giorgos avatar
    giorgos 22/01/2014 22:20:44

    Το σίγουρο είναι οτι αν βγει εκτός νόμου η ΧΑ οι περισσότεροι θα πάνε στον ΣΥΡΙΖΑ . Δηλαδή αν η ΝΔ θέλει να αυξήσει το προβάδισμα του Τσίπρα έχει τον τρόπο για να το κάνει

    • Tassos avatar
      Tassos @ giorgos 23/01/2014 09:20:54

      Εντός φυλακής θα την βάλει...

  8. dim avatar
    dim 22/01/2014 23:34:50

    H public issue (και το αδελφάκι της, η vprc) έδινε 6 μονάδες μπροστά τον Σύριζα, 15 ημέρες πριν τις εκλογές του Ιουνίου και τελικά κέρδισε η ΝΔ με 3 μονάδες διαφορά (συνολικά δηλαδή έπεσε 9 μονάδες έξω η εταιρία!!!). Δε λέω οτι έτσι θα γίνει και τώρα, διότι τότε η παράσταση νίκης ήταν υπερ της ΝΔ, ενώ τώρα είναι υπερ του Σύριζα. Όμως οι διαφορές σε καμία περίπτωση δεν είναι μεγάλες, και προφανώς είναι ανστρέψιμες, ειδικά αν καταλάβει ο κόσμος αυτά που δηλώνουν οι υπεύθυνοι του οικονομικού επιτελείου του Σύριζα τις τελευταίες μέρες (5% το επαχθές χρέος, και δεν υπάρχει γραμμή ανάμεσα σε φτωχούς και πλούσιους !!!)

    • giorgos avatar
      giorgos @ dim 23/01/2014 06:34:03

      Πράγματι όμως μην παραβλέπουμε οτι τότε η ΝΔ έλεγε άλλα και ο κόσμος ήταν "συγκρατημένος". Σήμερα δεν έχει το τεκμήριο της αθωότητας αφενός και αφετέρου το επιχείρημα οτι οι άλλοι ( όποιοι και να είναι) "θα σας πάρουν τα σπίτια" απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ καθώς με αυτά που έκανε ο Στουρνάρας και λοιποί παίρνουν τα σπίτια του κόσμου.
      Πρωταρχικός στόχος ενός κράτους είναι να υπερασπιστεί και να προστατεύσει και τον "τελευταίο" πολίτη του έναντι τρίτων. Σήμερα τι προστασία - υπεράσπιση υπάρχει έναντι πχ αλλοδαπών, τραπεζιτών, γειτόνων κλπ κλπ????? Γιατί εγώ δεν βλέπω??? Γι'αυτό αρκετοί που μιλάω πρώην ΝΔ μου λένε αν όχι ΧΑ τότε ΣΥΡΙΖΑ

  9. Αλχημιστής avatar
    Αλχημιστής 22/01/2014 23:51:49

    Και για τί η ΝΔ δεν σχολίασε την ανάρτηση του ίδιου του antinews??για τα μυστικά gallop που έχει στα χέρια της η κυβέρνηση?Και το antinews ψέματα λέει?

  10. ΓΓΣ avatar
    ΓΓΣ 23/01/2014 00:04:40

    Επιτέλους! Ξεκινά η αμφισβήτηση, με στοιχεία, των δημοσκοπήσεων. Θάπρεπε να έχει γίνει εδώ και καιρό. Πάντως το εκλογικό σώμα επιφυλάσσει στις "γιαλατζί" εταιρείες δημοσκοπήσεων μεγάλο "χνέρι".

  11. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 23/01/2014 05:00:19

    Πλακα κανατε ???? Αντι να τους ευχαριστήσετε που δινουν στη (σημερινη ΝΔ με τις τοσες λαθος επιλογες) 28%, εσεις τους αποδοκιμάζετε ???
    Υπαρχει περιπτωση, αν δεν κανει μεγαλες (θετικες υπερ της μεσαιας ταξης) ανατροπες, να παρει η σημερινη ΝΔ 28 % ???
    Μαλλον πλακα κανετε.

  12. Γιωργος κρητικος avatar
    Γιωργος κρητικος 23/01/2014 08:40:24

    Η εν λόγω εταιρεία απλά λειτουργεί ως προεκλογικό φερέφωνο και διακομιστής προπαγάνδας του ΣΥΡΙΖΑ (εταιρεία δημιουργημένη με κρατικές επιδοτήσεις επι κυβερνήσεων Α. Παπανδρέου ) αυτό το ΔΗΛΩΝΟΝΕΙ η ΙΔΙΑ η "εταιρεία" στην.... "απολογία" της για την ανεπιτυχή πρόβλεψη του εκλογικού αποτελέσματος των εκλογών του Ιουνίου 2012......
    Διαβάστε λοιπόν γιατί θεωρεί η "εταιρεία" ότι απέτυχε....

    http://www.publicissue.gr/2046/greek-elections-2012-and-polls/

  13. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 23/01/2014 21:13:06

    Δεν θα έπρεπε να είναι 15%-18% με μια κυβερνηση να παίρνει δυσκολες αποφάσεις και μια κοινωνία στα όρια της;
    Η εύκολη δουλειά του να κάνεις αντιπολίτευση φερνει φτωχά αποτελέσματα μεχρι στιγμής.
    Οσο για το 5,είναι ο καθρέφτης της πολιτικής τακτικής ''δεν πιστεύω οτι εχει σοβαρή πρόταση ο Συριζα για διακυβερνηση αλλά θελω να τιμωρησω πασοκ-νδ''

  14. Eva avatar
    Eva 24/01/2014 09:05:43

    Εγώ πάλι απορώ ποιοί είναι αυτοί που απαντούν
    σε κλήσεις απο απόκρυψη, μεσημεριάτικα κυρίως
    τι θα ψηφίσουν.
    Αλλά κατα ένα περίεργο τρόπο οι δημοσκοπήσεις
    βγαίνουν σχεδόν πάντα σωστές.
    Αυτό πρέπει να είναι η αυτοεκπληρούμενη προφητεία.

  15. Marsal avatar
    Marsal 24/01/2014 14:48:05

    Κακώς κατα τη γνώμη μου. Διότι όσο θα παρουσιάζονται τόσο εξόφθαλμα πράγματα μόνο την ΝΔ ευνοεί. Άσε τους να ξεφτιλιστούν μόνοι τους.