#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/03/2013 13:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ελλάδα στις φτωχότερες χώρες της ΕΕ



Η Ελλάδα καταλαμβάνει μια θέση ανάμεσα στις φτωχότερες χώρες της ΕΕ, όπως δείχνει συγκριτική έρευνα του Ινστιτούτου Γερμανικής Οικονομίας (IW). Σε χειρότερη θέση μόνο η Βουλγαρία και η Ρουμανία.

Συγκριτική έρευνα του Ινστιτούτου Γερμανικής Οικονομίας (IW) για τη φτώχια στις 27 χώρες της ΕΕ φέρνει τη Γερμανία στην 7η θέση της σχετικής κατάταξης. Προηγούνται όχι μόνον οι σκανδιναβικές χώρες, η Δανία, η Σουηδία και η Φινλανδία, αλλά και το Λουξεμβούργο, η Ολλανδία και η Αυστρία. Στην 25η θέση βρίσκεται η Ελλάδα και στις δύο τελευταίες η Βουλγαρία και η Ρουμανία.

Πιο έντονο είναι το πρόβλημα της φτώχιας στις νεότερες χώρες-μέλη της ΕΕ, Λετονία, Βουλγαρία και Ρουμανία, στις οποίες έρχεται να προστεθεί η Ελλάδα. Η έρευνα του IW προσδιόρισε τη φτώχια βασιζόμενη σε τέσσερις βασικούς δείκτες: τη σχετική εισοδηματική φτώχια, η οποία πλήττει όσους διαθέτουν εισόδημα κάτω από το 60% του μέσου όρου της χώρας στην οποία ζουν, την υποκειμενική εισοδηματική φτώχια, που βασίζεται στην ατομική εκτίμηση, τον λεγόμενο παράγοντα της στέρησης (χαμηλό επίπεδο διαβίωσης) και τέλος την οικονομική στενότητα, η οποία δείχνει το βαθμό επάρκειας του εισοδήματος ενός νοικοκυριού.

Ως προς το δείκτη σχετικής εισοδηματικής φτώχιας, η Γερμανία καταλαμβάνει μια μέση θέση μεταξύ των «27» της ΕΕ, ωστόσο τα γερμανικά νοικοκυριά περνούν -σε σύγκριση με τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες- με άνεση τον μήνα. Από τη φτώχια, τόσο στη Γερμανία όσο και πανευρωπαϊκά, πλήττονται κυρίως άνεργοι, ανύπαντροι γονείς και μετανάστες. Σύμφωνα με τους ερευνητές, μία πολύ σημαντική μέθοδος καταπολέμησης του φαινομένου της φτώχιας είναι η λήψη μέτρων στον εργασιακό τομέα, αλλά και η κοινωνική στήριξη ομάδων όπως, για παράδειγμα, οι ανύπαντροι γονείς, ώστε να μπορούν να διεκδικήσουν με αξιώσεις μία πλήρη απασχόληση.

Πηγή : Deutsche Welle

ΣΧΟΛΙΑ

  1. SotR avatar
    SotR 27/03/2013 13:23:54

    Λουκέτο στη θυγατρική της γαλλικής πολυεθνικής Michelin στην Ελλάδα. Μεταφορά της στο Βουκουρέστι. Τη σχετική ανακοίνωση έκανε ο γενικός διευθυντής των ελαστικών Michelin, David Jean , η ύφεση θα συνεχιστεί μέχρι το 2015 , ξεχάστε το 2014.......και η ζωή συνεχίζεται.

  2. fe avatar
    fe 27/03/2013 14:41:55

    Εκλεισε επειχηρηση χωρις να δρασουν οι συνδικαλιστες;;!!!!!

    • Χ. avatar
      Χ. @ fe 27/03/2013 15:47:36

      Οι περισσότερες έτσι έχουν κλείσει.

  3. perastikos avatar
    perastikos 27/03/2013 15:23:10

    ε και τι σκάτε? οταν θα γίνουμε φτωχοτεροι απο την Βουλγαρία και την Ρουμανία θα ξαναεπιστρέψει!!!

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ perastikos 27/03/2013 17:24:21

      Γιατί δεν έφευγε το 2008 που είχαμε κατακεφαλήν οριακά μικρότερο απο της Γαλλίας και φεύγει τώρα που είμαστε κατά 20% φτωχότεροι;

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ perastikos 27/03/2013 17:25:55

      Εκπληκτικος!

    • Νιόβη avatar
      Νιόβη @ perastikos 27/03/2013 19:08:21

      Χαχαχα! Πολύ καλό.

  4. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 27/03/2013 17:17:42

    Επειδή στην Ελλάδα το κατακεφαλήν, ο μέσος και ο κατώτατος μισθός, εξακολουθούν να είναι μεγαλύτερα απο την Σλοβενία, τις Βαλτικές δημοκρατίες, την Μάλτα, την Πολωνία, τις λοιπές πρώην ανατολικές χώρες και ακόμη και αυτήν την Ισπανία και Πορτογαλία και τις ΗΠΑ (ο κατώτατος), κάτι δεν είναι απόλυτα ακριβές με την μέτρηση. Ο κατώτατος ελληνικός μισθός μάλιστα στην περίπτωση της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας δεν είναι απλά μεγαλύτερος είναι σχεδόν τετραπλάσιος.

    Ο δείκτης της "υποκειμενικής εισοδηματικής φτώχιας, που βασίζεται στην ατομική εκτίμηση" , ίσως να είναι μια εξήγηση. Άλλη μία εξήγηση είναι ότι η φορολογική επιβάρυνση είναι πάρα πολύ μεγάλη στην Ελλάδα.

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ Γιώργος Αχαιός 27/03/2013 19:17:20

      Μην ξεχνατε το επιπεδο τιμων!

      Μην το κανετε σαν μερικους που λενε οτι πχ.στην Ιρλανδια με 1500 κατωτατο περνανε ζωη και κοτα. Δεν ειναι πλουσιοι. Απλα πληθωρισμενοι ειναι...

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Φοιτητης 27/03/2013 21:41:18

        Έτσι φαίνεται ότι είναι, όπως τα λες φοιτητη.

        Ωστόσο, η "μέτρηση" αυτή δεν έγινε από κάποιο επίσημο όργανο της ΕΕ, είναι ουσιαστικά η έρευνα ενός καναλιού. Δεν είναι σοβαρή. Δεν είναι η Ελλάδα η τρίτη φτωχότερη χώρα στην ΕΕ.

        Από την άλλη μπορεί να είναι και καλές τέτοιες έρευνες μπας και μας λυπηθούν (που δεν το βλέπω).

  5. τακης avatar
    τακης 27/03/2013 17:34:30

    Εμενα με νοιαζει που ειμαστε στο ευρω εστω και οι φτωχοτεροι!!!

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ τακης 27/03/2013 17:54:27

      Χα χα... Μα είμαστε φτωχότεροι ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΕΥΡΩ!