09/01/2013 20:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ζημιές στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο από κουκουλοφόρους

Ακόμη και το άγαλμα του Μαρασλή, του μεγάλου ευεργέτη του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΟΠΑ), κατέστρεψαν σήμερα κουκουλοφόροι, που προκάλεσαν σοβαρές καταστροφές στους κοινόχρηστους χώρους γύρω από την πρυτανεία.

Η πρυτανεία του Πανεπιστημίου, με ανακοίνωση της σε σκληρή γλώσσα, ζητεί τη συνδρομή της Πολιτείας για την αποτροπή παρόμοιων φαινομένων.

Συγκεκριμένα αναφέρει: «Το μεσημέρι της Τετάρτης 9/1/2013, κουκουλοφόροι προέβησαν σε καταστροφές και βανδαλισμούς στους κοινόχρηστους χώρους πέριξ της πρυτανείας του ΟΠΑ. Μεταξύ των άλλων αναποδογύρισαν και κατέστρεψαν το άγαλμα του Μαρασλή, του μεγάλου ευεργέτη του Πανεπιστημίου από την περιουσία του οποίου κτίστηκε το ΟΠΑ».

Επίσης τονίζει: «Άλλο ένα θλιβερό γεγονός στο δημόσιο βίο. Όταν νεολαίοι κουκουλοφόροι βανδαλίζουν πανεπιστημιακούς χώρους που αποτελούν εθνικά μνημεία, τότε το μέλλον της κοινωνίας είναι σε κίνδυνο. Μόνο ψυχικά ασθενείς μπορούν να στοχεύουν αγάλματα και μόνο άτομα αποκομμένα από κάθε κοινωνική και εθνική συλλογικότητα μπορούν να συμπεριφέρονται με αυτόν τον τρόπο. Όσοι ενεργούν με αυτό τον τρόπο αποπροσανατολίζουν τον δημόσιο διάλογο από τα μείζονα για τη χώρα, τους πολίτες, την νεολαία και το ελληνικό πανεπιστήμιο. Σκοπός αυτών των ενεργειών είναι η παράδοση του δημόσιου πανεπιστήμιου στον έλεγχο και την εξουσία περιθωριακών αντικοινωνικών ομάδων. Στόχος αυτών των ενεργειών είναι η τρομοκράτηση της πανεπιστημιακής κοινότητας και η απαξίωση του Πανεπιστημίου μας ως χώρου εκπαίδευσης και έρευνας».

Και η ανακοίνωση της Πρυτανείας καταλήγει: «Σε αυτές τις δύσκολες συνθήκες καλούμαστε όλοι να αντισταθούμε στους στόχους αυτών των ολίγων. Να μην παραδοθούμε στο βασίλειο του τρόμου που θέλουν να μας επιβάλλουν. Επίσης, καλείται η πολιτεία να εξοπλίσει τα πανεπιστήμια με τους αναγκαίους μηχανισμούς που θα αποτρέπουν την παραβατικότητα και θα επιτρέπουν στο Πανεπιστήμιό μας και στα μέλη της κοινότητας μας να εργάζονται και να σπουδάζουν σε ένα περιβάλλον παιδείας και πολιτισμού».

Υπενθυμίζεται ότι πριν από λίγες ημέρες είχαν εισβάλει στην Πρυτανεία κουκουλοφόροι αναζητώντας τον πρύτανη Κ. Γάτσιο, και αφού δεν τον βρήκαν επιδόθηκαν σε βανδαλισμούς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 09/01/2013 21:08:05

    Η καταστροφή του αγάλματος του Μαρασλή από τυπικούς εκπροσώπους της Αριστεράς του Σύριζα απλά δείχνει το βάραθρο της εξαχρείωσης που έχει πέσει η μεταπολιτευτική Αριστερά, στην πλειονότητά της. Περιμένετε τώρα από τον Σύριζα να καταδικάσει δήθεν με μισό στόμα, και αν, τους βανδαλισμούς. Δεν μπορεί μια μάνα να αποκυρήξει τα παιδιά της.
    Ας το καταλάβουμε: Η ελληνόφωνη Αριστερά σήμερα είναι (κυρίως) ΑΥΤΗ. Και από πίσω κρύβοναι κάθε είδους πρακτόρια, συμφέροντα, μαύρο χρήμα, ναρκωτικά, αδικήματα του κοινού ποινικού δικαίου, έγκλημα...
    Είναι μία μαφία με πολιτική ενδυμασία και πολιτική εκπροσώπηση, και μάλιστα στη θέση της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΒΙΣ 09/01/2013 22:46:58

      Και να υπάρξει και λίγη ντροπή σε όσους ψήφισαν σύριζα χωρίς να δίνουν σημασία σε όσα ακούγονταν και λέγονταν για τις συνιστώσες. Σκέφτηκαν αν ήταν κυβέρνηση σήμερα ο σύριζα τι θα είχε γίνει;

      Πάντως όσον αφορά τους βανδαλισμούς στο Ο.Π.Α. τι να περιμένεις από ανθρώπους που θεωρούν χώρους πολιτισμού την καφρίλα στις βίλες...

    • dim avatar
      dim @ ΒΙΣ 09/01/2013 23:54:28

      Είναι ήδη κατάντια για την Ελληνική Κοινωνία ότι έφερε αυτό το εθνομηδενιστικό κόμμα στη θέση της αξιωματικής αντιπολίτευσης και μάλιστα με ποσοστό σχεδόν 27%... Ευτυχώς, ήδη στις δημοσκοπήσεις παρουσιάζεται μια στασιμότητα (δημοσκοπικά 22%-23%, με αναγωγή 27%-28) παρότι βρισκόμαστε σε μια δύσκολη φάση με πολλά επώδυνα μέτρα...

      Θέλω να ελπίζω ότι ο ελληνικός λαός θα δείξει υπευθυνότητα και θα κρατήσει σε χαμηλά ποσοστά αυτό το ακροαριστερό συνοθύλευμα μαρξιστών, λενινιστιών, κομμουνιστών, τροτσκιστών, μαόιστών, αντιεξουσιαστών κλπ κλπ κλπ.... Αν από σπόντα ανέβει στην εξουσία, δε νομίζω ότι θα υπάρξει Έλληνας που αγαπάει πραγματικά τη πατρίδα του να κάτσει με σταυρωμένα χέρια και να παρακολουθεί τη χώρα του να αλλοιώνεται πληθυσμιακά, σε εθνικά θέματα και θέματα θεσμών… και θα αποκαταστήσει τη τάξη με τρόπους που η ιστορία μας έχει διδάξει… Μακάρι να πρυτανεύσει η λογική στο εκλογικό σώμα και να μη φθάσουμε σε αυτό το σημείο…

  2. Νικόλας avatar
    Νικόλας 09/01/2013 21:16:46

    Ντροπή και αίσχος! Έξω οι κουκουλοφόροι από τις σχολές! Ξεφτύλα!!!

  3. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 09/01/2013 21:26:13

    Σήμερα αγρίεψαν τα πουλάκια μου γιατί η αστυνομία δηλαδή η αποφασισμένη πια κυβέρνηση τους έκλεισε δυο "σπίτια". Έπεται συνέχεια. Καμμία ανοχή στους κουκουλοφόρους. Την επόμενη φορά όλοι στον εισαγγελέα. Όπως οι 100 και πλέον σημερινοί. Ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να αγοράσει χαρτομάντηλα

  4. GLAD avatar
    GLAD 09/01/2013 21:39:38

    Φαντάζομαι ότι από αύριο που ξαναβγαίνει η Ελευθεροτυπία , τα "παιδιά" θα απολαμβάνουν ακόμη μεγαλύτερης δημοσιότητας όσον αφορά το δημιουργικό τους έργο , το υψηλό πολιτιστικό τους επίπεδο και την συνεισφορά τους στους κοινωνικούς αγώνες.

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/01/2013 22:22:41

    Πρεπει να αλλαξει ο ποινικος κωδικας και η καταληψη δημοσιου κτιριου να γινει αυτοτελες αδικημα τιμωρουμενο με 2 ως 5 χρονια φυλακη.Ετσι αυτοι που κατελαβαν τη βιλα Αμαλια και τις υπολοιπες θα μπαινουν μεσα αρκετα.Μονο τοτε θα το ξανασκεφθουν.

  6. helios avatar
    helios 09/01/2013 22:57:58

    WSJ για Ομόνοια: Από Times Square έγινε Βαγδάτη (pics)
    http://www.gazzetta.gr/diethni/article/359999-wsj-gia-omonoia-apo-times-square-egine-bagdati-pics

  7. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 10/01/2013 01:15:06

    Σταματειστε να χτυπατε φορολογικα την Ελληνικη μεσαια ταξη, ωστε να μην γινουν Κυβερνηση οι Εθνο-Μηδενιστες του Συριζα. 'Η εστω, αν ποτε γινουν, να μην κρατησει πανω απο 1 χρονο αυτο το φιασκο. Τα υπολοιπα ειναι για να εχουμε να λεμε..

  8. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 10/01/2013 08:34:57

    Είμαι ευτυχής που υπήρξα φοιτητής της ΑΣΟΕΕ.
    Τότε που, χωρίς υπερβολή, μπορούσαμε να δούμε το πρόσωπο μας μέσα από τα καλογυαλισμένα έδρανα!
    Τότε πού, αν βρίσκαμε κάποιο πεταμένο χαρτάκι ψάχναμε για καλάθι των αχρήστων να το πετάξουμε!
    Τότε πού ανεβαίνοντας τα μαρμάρινα σκαλοπάτια αισθανόμασταν ντροπή και ενοχές με την ιδέα και μόνο ότι οι σόλες των παπουτσιών μας πιθανόν να ήταν λερωμένες!!!
    Και όλα αυτά από φοιτητές όλων των παρατάξεων και μάλιστα στις ταραγμένες εποχές του "ένα ...ένα ...τέσσερα", του "15%" για την παιδεία και των Ιουλιανών.
    Αυτά όμως αμφιβάλλω αν μπορούν να αποτελέσουν παραδείγματα προς μίμηση σε μερικούς σημερινούς βάνδαλους ..Φοιτητές (;) !