Φωτό από το ΕΘΝΟΣ
Φωτό από το ΕΘΝΟΣ
07/04/2014 18:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ερευνα και για φωτογραφία του υιού Μπαλτάκου στο γήπεδο

Τη διενέργεια προκαταρκτικής εξέτασης διέταξε η προϊσταμένη της Εισαγγελίας Πρωτοδικών με αφορμή φωτογραφία, που απεικονίζει το γιο Μπαλτάκο να κρατάει αναμμένο δαυλό σε γήπεδο.

Τη διενέργεια προκαταρκτικής εξέτασης διέταξε η προϊσταμένη της Εισαγγελίας Πρωτοδικών, Παναγιώτα Φάκου, με αφορμή τη δημοσιοποίηση φωτογραφίας, που απεικονίζει το γιο του πρώην γραμματέα της κυβέρνησης Τάκη Μπαλτάκου να κρατάει αναμμένο δαυλό σε γήπεδο.

Με εντολή του αθλητικού εισαγγελέα Αριστείδη Κορέα στην υποδιεύθυνση αθλητικής βίας, ζητείται να διαπιστωθεί αν το πρόσωπο που απεικονίζεται στην επίμαχη φωτογραφία είναι πράγματι ο υιός Μπαλτάκος, καθώς επίσης και να εξακριβωθεί σε ποιον αγώνα ελήφθη αυτή η φωτογραφία.

Στόχος να προσδιοριστεί αν το συμβάν έγινε σε εποχή που δεν υπηρετούσε στο Λιμενικό Σώμα, οπότε αρμοδιότητα για τυχόν παραβάσεις του αθλητικού νόμου θα έχει η Εισαγγελία Πρωτοδικών, ενώ σε διαφορετική περίπτωση το υλικό θα διαβιβαστεί στον εισαγγελέα Ναυτοδικείου για τις δικές του ενέργειες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 07/04/2014 19:34:34

    Γιατί δε λέτε ότι ήταν καπνογόνο και ετοιμαζόταν να το πετάξει; Όχι πως έχει σημασία,αλλά άλλο κύρος στη χουλιγκανιά έχει το εκτοξευόμενο καπνογόνο από τον αναμμένο δαυλό...

    • pvmicha avatar
      pvmicha @ Κυθήριος 07/04/2014 19:46:07

      θα μας βγαλεις τα ματια? τι καπνογονο λες? φαντασου να μην υπηρχε η φωτογραφια. χατζαρια θα ελεγες οτι κραταει και εχει κοψει 2 κεφαλια.μηπως εισαι απ΄αυτους που λενε πως ολοι ειναι φασιστες? γιατι μονο αυτοι κανουν τετοια παραπληροφορηση.

      • P avatar
        P @ pvmicha 09/04/2014 14:51:46

        a καταλαβαμε οτι εχεις να πατισει γυπεδο απο τοτε που πηρε προταθλιμα ο παοκ

  2. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 08/04/2014 10:54:05

    Του χρειάζεται (οπως πολλών άλλων), ένας Σόφο. Σαν γάταρος πήδησε χθές πάνω στην κερκίδα της γηπεδούχου Χάποελ, όταν για εκατοστή φορά άκουσε τη λέξη "σκυλάρ@πα". Σάπισε στο ξύλο τη μισή κερκίδα, μέχρι και το γιο του προπονητή των αντιπάλων. Υπόψη ότι Χάποελ και Μακάμπη είναι στο Τελ Αβιβ όπως βάβροι και γάζελοι εδώ.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Uncle Stgm 08/04/2014 11:38:20

      Δεν πιστεύω στα μάτια μου! Είσαι και υπέρ του ξύλου τώρα και μάλιστα από μη θεσμικά εντεταλμένα όργανα; Εσύ δεν είχες αγανακτήσει επειδή στον Αλαβάνο, που έκανε περιοδεία με τους Αφγανομαροκινούς και τους νταβατζήδες τους στον Άγιο Παντελεήμονα, πέταξαν γιαούρτι και έβγαλες το στόρυ ότι του πέταξαν και τον κεσέ μαζί, για να το κάνεις δραματικό και να το καταδικάσεις; Άσχετο με το ότι δεν υπήρξε κανείς κεσές, ούτε ο Αλαβάνος είχε μιλήσει για απόπειρα τραυματισμού. Και δεν έλεγες ότι συμφωνείς μόνο με αθώες τάρτες και όχι με βιαιότητες; Και στο κάτω κάτω, τι σχέση έχει ο χουλιγκανισμός του Μπαλτάκου στο γήπεδο με τον ρατσισμό που εισέπραξε ο Σκορχιανίτης; Αυτό εξηγείται μόνο από τη συνήθη τακτική σου, να τα μπλέκεις όλα σε κουβάρι αξεδιάλυτο, νομίζοντας ότι απευθύνεσαι σε αφελείς... Πάντως, το φοβερό σου σχόλιο είναι εξόχως διδακτικό για τον τρόπο σκέψης σου: Η μετάλλαξή σου σε άκρως δημοκράτη φιλελεύθερο κάπου δεν πέτυχε. Για όσους αφελείς νόμιζαν κάτι τέτοιο, εννοώ...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Uncle Stgm 08/04/2014 11:42:02

      Πρόσεξε μήπως κάποια στιγμή μέσα στους "πολλούς άλλους" που "τις χρειάζονται" βρεθείς και εσύ, για κάποιους άλλους...Και τότε δεν σε λυπηθεί κανείς. Και δεν εννοώ απλά τον κεσέ με το γιαούρτι που σε έκανε να φρίξεις...

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ ΒΙΣ 08/04/2014 13:42:46

        Απλως ειρωνευόμουν, ίσως άκομψα, αγαπητέ. Είμαι παλιός φίλαθλος, με παλιές αρχές, και τη βία, στα γήπεδα και στην πολιτική, την απεχθάνομαι. Πέρασα δύσκολους καιρούς όταν ο γιός μου μεγάλωσε και αρχισε να πηγαίνει μόνος του στα γήπεδα, ως θεατής ή και ως αθλητής. Είναι και ήταν πάντα ήπιος και ποτέ αντιαθλητικός, αλλά υπάρχουν και οι άλλοι. Φοβόμουνα πολύ, έτρεμε η ψυχή μου μ' αυτά που έβλεπα εκεί μέσα. Ο ρατσισμός είναι πάντα εντελώς απαράδεκτος, ειδικά σε αθλητικούς χώρους. Αλλά και ο συμπαθέστατος Σόφο έπρεπε να κρατήσει την ψυχραιμία του. Να κάνει την καρδιά του πέτρα, να το "καταπιεί" (άν και δεν καταπίνεται). Και μετά, άς αντιδρούσε με άλλο τρόπο, ανώτερο. Θα τιμωρηθεί και αυτός και το γήπεδο των αντιπάλων του. Και ετσι πρέπει. Ίσως μερικές φορές, η υπερβολική ειρωνεία μου είναι αντίδραση στην υπερβολική λύπη μου (και με το ξύλο που φάγανε πολιτικοί, το ίδιο ισχύει - θυμάμαι τώρα ιδιαιτερα τον κ. Χατζηδάκη). Αυτό οι άλλοι δεν το καταλαβαίνουν - φυσικό είναι που δεν το καταλαβαίνουν. Δικό μου σφάλμα είναι. Αλλά πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι.

  3. Άλυτη εξίσωση avatar
    Άλυτη εξίσωση 08/04/2014 11:21:15

    Αηδία πια καταντάνε οι γελοίες παρεμβάσεις των...ευαίσθητων δικαστικών που πήραν ξαφνικά το ρόλο τους πολύ στα ...σοβαρά, ύστερα από εξωφρενική ασυγκινησία ετών και μονάχα αφότου …...εθίγησαν λόγω κρίσης τα ταπεινά μικροσυμφεροντάκια της δράκας τους. Σε λίγο, θα ψάξουνε για ενοχοποιητικά στοιχεία ακόμη και στις παλιές, τις λερωμένες πάνες του υιού Μπαλτάκου!!! ΄Ελεος πια οι αστείοι μεγαλόσχημοι υποκριτές που μια ζωή, ‘’Διυλίζουν τον κώνωπα και καταπίνουντην κάμηλον’’ !!! Στην πλειοψηφία τους, τόσο φαιδροί, που πλήττουν πλέον ανεπάνορθωτα αυτό που λέμε …κύρος της …Δικαιοσύνης.

  4. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 08/04/2014 13:58:36

    Εγώ πάλι βλέπω έναν στιούαρτ (έτσι δεν τους λένε;) με το σχετικό γιλέκο να προσπαθεί να απομακρύνει ένα καπνογόνο, δαυλό, ό,τι νάναι.

  5. ΚΑΠΠΑΔΟΚΗΣ avatar
    ΚΑΠΠΑΔΟΚΗΣ 08/04/2014 14:11:25

    Η φωτογραφία είναι προφανώς από τον τελικό κυπέλλου ΠΑΟ - ΑΡΗΣ του 2010 στο ΟΑΚΑ όπου οπαδοί του Παναθηναικού όπως και ο εικονιζόμενος με διακριτικά σεκιούριτι επιτέθηκαν στις κερκίδες με οπαδούς του Άρη.

  6. Χρήστος avatar
    Χρήστος 08/04/2014 21:18:30

    ..μάλλον είναι σε σκάύςς και ψάχνει για ναυαγους