#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/10/2013 15:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιμένει να προκαλεί ο Ερντογάν για τη Χάλκη



Στην προκλητική του στάση επέμεινε για μια ακόμη φορά ο Ρετζέτ Ταγίπ Ερντογάν, σε ό,τι αφορά στην επαναλειτουργία της Θεολογικής Σχολής στη Χάλκη, μιλώντας στην κοινοβουλευτική ομάδα του κόμματός του. Ο Τούρκος πρωθυπουργός έκανε λόγο για εμπαιγμό των Ελλήνων ομολόγων του, επιμένοντας στα ανταλλάγματα που θέλει για το ζήτημα της Χάλκης. Είναι η δεύτερη φορά που αναφέρεται στο θέμα μέσα σε λίγα 24ωρα, μιλώντας στην κοινοβουλευτική ομάδα του κόμματός του.

Ο Ερντογάν ανέφερε την εκλογή μουφτή στη Θράκη και την ανακαίνιση δύο τζαμιών στην Αθήνα, τα οποία χαρακτήρισε μάλιστα οθωμανική κληρονομιά. Ξεκαθάρισε πως για την Τουρκία η επαναλειτουργία της Θεολογικής Σχολής είναι «άμεσο ζήτημα», προσθέτοντας ότι: «Έχουμε στην Αθήνα δύο τεμένη που είναι οθωμανική κληρονομιά. Είπαμε στην Ελλάδα "επιστρέψτε μας τα τεμένη αυτά για να τα ανακαινίσουμε". Οι μουσουλμάνοι που πηγαίνουν στην Αθήνα δεν έχουν πού να προσευχηθούν. Τους το έχουμε πει τόσες φορές. Τα τελευταία 10 χρόνια το έχω συζητήσει με όλους τους πρωθυπουργούς της Ελλάδας, αλλά δυστυχώς μας εμπαίζουν».

Μάλιστα αναφέρθηκε στο ορφανοτροφείο στην Πρίγκηπο, το οποίο επιστράφηκε στο Οικουμενικό Πατριαρχείο έπειτα από την καταδίκη της Τουρκίας στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων. «Είχαν ένα ορφανοτροφείο στην Πρίγκηπο κι εμείς τους το επιστρέψαμε αμέσως μετά τη δίκη. Και, μάλιστα, δεν έχουν ακόμη καταφέρει να το ανοικοδομήσουν», είπε και μιλώντας για τη δυτική Θράκη πρόσθεσε πως «υπάρχουν 150 χιλιάδες ομοεθνείς μας. Η ελληνική κυβέρνηση διορίζει τον αρχιμουφτή σαν να είναι υπάλληλός της. Λες και διορίζω εγώ τον Πατριάρχη».

Αναφερόμενος δε στη Θεολογική Σχολή κατέληξε: «Απορώ πώς υπάρχουν και κάποιοι στη χώρα μας που λένε ότι έπρεπε να λυθεί και το πρόβλημα αυτό. Όλα αυτά τα χρόνια επιτρέψαμε τη λειτουργία στην Παναγία Σουμελά, στην εκκλησία στην Ταρσό και στην εκκλησία Αχνταμάρ στο Βαν. Δεν γίνεται να κάνουμε βήματα μόνο εμείς. Εάν δεχθούν το θέμα με τα δύο τεμένη και τον αρχιμουφτή, εμείς είμαστε έτοιμοι με ταυτόχρονο βήμα να ανοίξουμε τη Θεολογική Σχολή».

http://www.todayszaman.com/news-328430-erdogan-insists-on-reciprocity-principle-for-halki-re-opening.html

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Anonymouse avatar
    Anonymouse 08/10/2013 15:35:36

    Θα του δειξουμε εμεις ,θα δει τι θα παθει !!!

    Να πειτε τον Αβραμοπουλο να γραψει ενα θυμωμενο γραμμα στις Βρυξελλες ως απαντηση.

    • Σ Μ avatar
      Σ Μ @ Anonymouse 08/10/2013 18:36:25

      Δὲν τὰ ἀνοίγουν κἂν πλέον

      • Anonymouse avatar
        Anonymouse @ Σ Μ 08/10/2013 19:52:55

        Ααααα να μου χαθεις εγκαθετε !!!

        Που θα μου πεις οτι οι "φιλοι & εταιροι" μας θα μας εκαναν τετοιο πραμα.

        Αστυφυλαξ,αστυφυλαξ ο κυριος ειναι κομμουνιστης !!!

  2. roadrunner avatar
    roadrunner 08/10/2013 16:17:52

    "Οι μουσουλμάνοι που πηγαίνουν στην Αθήνα δεν έχουν πού να προσευχηθούν...."

    Ποιούς ακριβώς "μουσουλμάνους που πηγαίνουν στην Αθήνα", εννοεί ο Ερντογάν ;
    Τους τουρίστες Τούρκους, που έρχονται για διακοπές ή επαγγελματικά ταξίδια ;
    'Η τους ΠακιστανοΜπαγκλαντεσιανούς, που μας στέλνουν,
    με τα σαπιοκάραβα "κίντερ-έκπληξη" λαθρομεταναστών, κάθε τρεις και λίγο ;

    Γιατί δεν βάζει η Ελλάδα, στο τραπέζι, το θέμα της επανεισδοχής λαθρομεταναστών, με την ευκαιρία αυτή,
    στο οποίο η Τουρκία δεν διευκολύνει την Ελλάδα (αρα και την Ευρώπη),
    παρόλο που, οι περισσότεροι λάθροι, καταφθάνουν εκ Τουρκίας ορμώμενοι ;
    Ας βάλει η Ελλάδα την ατζέντα που τη συμφέρει περισσότερο,
    απαιτώντας την υπογραφή και την υλοποίηση,
    νέας συμφωνίας για επανεισδοχή σ’ αυτήν ΟΛΩΝ των λαθρομεταναστών,
    που εισήρθαν και εισέρχονται στην Ελλάδα από τα Ελληνο-Τουρκικά σύνορα.
    Και όταν επιστρέψουν ΟΛΟΙ οι λαθρομετανάστες στην Τουρκία (όσοι από εκεί εισήλθαν), ας λειτουργήσουν και δυο τεμένη στην Αθήνα !!

  3. Απόδημος avatar
    Απόδημος 08/10/2013 18:24:33

    Με αυτή την λογική, και η Αγιά Σοφιά είναι Ελληνική κληρονομιά. Ας την ανακαινίσουν για να προσεύχονται οι ορθόδοξοι.

  4. Σ Μ avatar
    Σ Μ 08/10/2013 18:37:38

    Δὲν τίθεται ζήτημα ἀμοιβαιότητας Ἑλλάδας-Τουρκίας γιὰ τὰ τοῦ Οἰκουμενικοῦ Πατριαρχείου, διότι δὲν εἶναι διμερὲς θέμα ἀλλὰ πανανθρώπινο. End of story, βρεῖτε τα.

  5. Σ Μ avatar
    Σ Μ 08/10/2013 18:38:48

    «Η ελληνική κυβέρνηση διορίζει τον αρχιμουφτή σαν να είναι υπάλληλός της. Λες και διορίζω εγώ τον Πατριάρχη».

    Ἀσκεῖ ὁ Πατριάρχης δικαστικὴ ἐξουσία ἐντὸς τοῦ τουρκικοῦ κράτους;

    • Βούλα Ελευθεριάδου avatar
      Βούλα Ελευθεριάδου @ Σ Μ 09/10/2013 10:01:59

      σωστός!

  6. Nik avatar
    Nik 08/10/2013 19:12:14

    Επιμένετε να μην καταλαβαίνετε τι εστί Τούρκος. Αυτό είναι ένα μικρό δείγμα που δίνει ο Ερντο, έπονται και άλλα ενόσω δεν κατανοείτε με ποιον μπλέξατε. Ο τύπος απλά θέλει να μας βάλει χέρι στην πρωτεύουσα μας και εμείς καθόμαστε και τον ακούμε.

    Η λύση που θα τον αποσβωλώσει είναι να του πούμε που να βάλει το άψυχο κτίριο της σχολής και να μεταφέρουμε το αντικείμενο, την διδασκαλία, κάπου αλλού, που βολεύει εμάς και το διδακτικό έργο της σχολής. Αλλά αυτά δεν συμβαδίζουν με κολλημένα μυαλά. Ακόμη και όσοι το παίζουν υλιστές πιστεύουν ότι τα ψάρια θα βγουν από το νερό για να συνεχίσει το τηγάνισμα.

    Οσο για το τζαμί για τους μουσουλμάνους ξένους στην Αθήνα. Ενας πολυχώρος όπου θα υπάρχουν χώροι λατρείας όλων των θρησκειών των "επισκεπτών" μας θα έλυνε το πρόβλημα και θα απόκοβε τον κάθε Ερντο από τα επιχειρήματα του.