#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/10/2013 19:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εμπρηστική επίθεση στο Πολιτικό Γραφείο του Μ. Βαρβιτσιώτη



Εμπρηστική επίθεση σημειώθηκε λίγο πριν τις 8 το βράδυ στο πολιτικό γραφείο του υπουργού Ναυτιλίας Μιλτιάδη Βαρβιτσιώτη, που βρίσκεται επί της οδού Γενναδίου 3.

Όπως έγινε γνωστό, ομάδα κουκουλοφόρων έριξε εύφλεκτο υγρό στο ισόγειο του κτηρίου όπου βρίσκονται τα γραφεία του υπουργού και έβαλε φωτιά.

Σύμφωνα με πληροφορίες, πριν βάλουν φωτιά έβγαλαν έξω από το γραφείο δύο υπαλλήλους.
Τη φωτιά, που, όπως μεταδίδει το ΑΜΠΕ δεν έλαβε μεγάλες διαστάσεις, έσβησε η Πυροσβεστική, ενώ από την επίθεση προκλήθηκαν μόνο ζημιές. 

Αυτήν την ώρα είναι σε εξέλιξη επιχείρηση της Αστυνομίας στην ευρύτερη περιοχή για τον εντοπισμό των δραστών.

Σε δηλώσεις του στο δελτίο ειδήσεων του ΣΚΑΙ, ο υπουργός Ναυτιλίας έκανε λόγο για πολιτική επίθεση.

«Δεν πρόκειται να μας πτοήσει η δράση των κουκουλοφόρων, δεν θα κάμψουν τις προσπάθειές μας», τόνισε ο κ. Βαρβιτσιώτης.

Σύμφωνα με όσα δήλωσε ο ίδιος, επτά κουκουλοφόροι έβγαλαν έξω με απειλές δύο υπαλλήλους και στη συνέχεια έβαλαν φωτιά στον εσωτερικό χώρο του γραφείου του. Όπως είπε, οι δράστες δεν έφεραν εμφανή οπλισμό.

Από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας για την αποψινή εμπρηστική επίθεση στο Πολιτικό Γραφείο του βουλευτή της Νέας Δημοκρατίας κ. Μιλτιάδη Βαρβιτσιώτη, εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

 

«Καταδικάζουμε με τον πλέον απερίφραστο τρόπο την αποψινή εμπρηστική επίθεση από κουκουλοφόρους στο Πολιτικό Γραφείο του Υπουργού και Βουλευτή της Νέας Δημοκρατίας κ. Μιλτιάδη Βαρβιτσιώτη.

Κάθε απόπειρα τρομοκράτησης θα πέσει στο κενό».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. κουκουλοφόρος με ζαρτιέρες avatar
    κουκουλοφόρος με ζαρτιέρες 09/10/2013 20:07:26

    Μια ακόμη "πολιτιστική" εκδήλωση του ΣΥΡΙΖΑ...στα πλαίσια του Συνταγματικού Τόξου

  2. Const avatar
    Const 09/10/2013 20:29:29

    Αυτός δεν έλεγε ότι καλώς κάνουν και καίνε την ελληνική σημαία;

  3. el eternauta avatar
    el eternauta 09/10/2013 20:38:35

    ε καλα τωρα.
    δεν επαθε και τιποτα , 66 ακινητα εχει το παλικαρι. εχει να πληρωσει και τον νεο φορο.
    «δεν με νοιαζει ποιος κυβερνα,εγω να ειμαι βουλευτης»
    ηθελα να ηξερα ρε παιδι μου, που παει αυτη η ΝΔ, ξερουν που πανε? ξερουν τι ειναι? ξερουν ποιοι ειναι? ξερουν πλεον τι ειναι για την κοινωνια? ενα τιποτα ειναι πλεον. ο κοσμος φευγει παααααρα πολυ μπροστα

    • Karanus avatar
      Karanus @ el eternauta 09/10/2013 23:07:23

      Είναι σίγουρο,ότι δεν ξέρουν τίποτα απ'όλα αυτά που ρωτάς.
      Λογικότατη η απορία σου.
      Εύκολη η απάντηση.

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ el eternauta 10/10/2013 00:51:04

      ο κόσμος φεύγει και πάει σύριζα, νεοναζί και ψεκασμένους ε; πααααααρα πολύ μπροστά!!!!!!

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ μεταρρυθμιστής 10/10/2013 07:07:19

        Θα μείνουν και μερικοί να πάνε με τους φιλελέ και τη ΔημΑρ για να σώσουν την Ελλάδα, ως γεωγραφικό χώρο φυσικά, όχι ως πατρίδα, αλοίμονο. Θα είναι το "πεφωτισμένο λήμμα", οι κάτοχοι της Γνώσης, οι γνήσιοι επίγονοι του Διαφωτισμού, οι ζηλωτές της Λέσχης των Ιακωβίνων, οι μόνοι "ορθοφρονούντες" μέσα σε ένα κόσμο ποταπής χυδαιότητας, έναν απαίδευτο λαουτζίκο...
        Τι καλό θα σας έκανε να διαβάζατε λίγο Μπωντλαίρ και Μπερνανός....

        • μεταρρυθμιστής avatar
          μεταρρυθμιστής @ ΒΙΣ 11/10/2013 06:29:15

          Πυρηνάρχης;

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ μεταρρυθμιστής 11/10/2013 08:05:57

            Ναι, πέτυχες διάνα. Και ο Μπερνανός είναι βοηθός πυρηνάρχη. Επειδή όμως φάνηκε η εμβρίθειά σου από αυτό που είπες, δεν θα συνομιλήσω άλλο μαζί σου. Σε παραπέμπω σε συζήτηση επί των αιτίων της κρίσης με τον Μπούκουρα, που είναι και ανώτερός μου, ως βουλευτής, και πλέον πεπαιδευμένος. Αν πας κατά Νεμέα μεριά, τώρα που γίνονται και τα κρασιά, κάπου θα τον πετύχεις...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ el eternauta 10/10/2013 07:11:48

      Αυτός δεν είχε πει ότι όποιος δεν έχει λεφτά να πληρώσει τους φόρους για τα ακίνητα, ας τα πουλήσει;
      Αν τα κάψω θα πληρώσω και πάλι φόρο; Αφού δεν πουλιούνται έτσι και αλλιώς...

  4. Νεοδημοκρατης 30 χρονια avatar
    Νεοδημοκρατης 30 χρονια 10/10/2013 03:14:56

    Ας μου εξηγησει καποιος που αγαπαει τη Ν.Δ πως γινετε ανθρωπος που ειπε οτι ειναι ΄'αναφαιρετο δικαιωμα του καθενος να καιει την ελληνικη σημαια'' να γινετε υπουργος σε κυβερνηση Σαμαρα .....μετα μιλαμε για πατριωτισμο....

  5. Δρυς avatar
    Δρυς 10/10/2013 06:42:30

    Το έχασε ο Βαρβιτσιώτης όταν έλεγε πως όσοι δεν έχουν να πληρώσουν τους φόρους ακινήτων, να πουλήσουν τα ακίνητα στο κράτους με τους γνωστούς δυσμενείς όρους που το κράτος πάντα βάζει.

  6. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 10/10/2013 07:02:34

    "Είναι αναφαίρετο δικαίωμα του οποιουδήποτε να καίει την ελληνική σημαία". Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης.
    Η δήλωσή του δεν εκτιμήθηκε δεόντως από το (ανύπαρκτο, έτσι και αλλιώς) "άλλο άκρο"....
    Εκτός και αν οι δράστες του εμπρησμού είναι Χρυσαυγίτες, βασιλοχουντικοί, ή και οι Ελ αυτοπροσώπως....

  7. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 10/10/2013 11:25:50

    Ώρες είναι να ζητήσει κι αυτός αποζημίωση για τρομοκρατική επίθεση στο γραφείο του, όπως ο Σημίτης, που πήρε γύρω στα 22.000 ευρώ, αν θυμάμαι καλά... Διότι "το νόμιμο είναι και ηθικό", κατά την ρήση Βουλγαράκη!

    • ΚΥΒΟΣ avatar
      ΚΥΒΟΣ @ Κασσάνδρα 10/10/2013 12:49:35

      Όλα να τα περιμένει κανείς από αυτούς. Θεωρούν οτι μας κάνουν χάρη που τους ανεχόμαστε.

  8. αντιρεαλιστής avatar
    αντιρεαλιστής 10/10/2013 19:04:55

    Εγώ τώρα πρέπει να εκφράσω την αμέριστη συμπαράστασή μου στο δοκιμαζόμενο Μίλτο γιατί αλλιώς είμαι άκρο;

  9. enginieros avatar