Ελεύθερος ο Φιλιππίδης απολαμβάνει τα χαμάμ του
03/02/2014 20:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ελεύθερος ο Φιλιππίδης απολαμβάνει τα χαμάμ του

Απολαμβάνοντας την τουρκική φιλοξενία και προφανώς μένοντας σε κάποιο πολυτελές ξενοδοχείο της Πόλης, αφού σίγουρα έχει λεφτά μαζί του, ο Άγγελος Φιλιππίδης, γλίτωσε τη φυλακή αλλά όπως όλα δείχνουν θ’ αργήσουμε πολύ να τον δούμε στην Ελλάδα.

Οι Τούρκοι βγάζουν τη γλώσσα στη χώρα μας και κάνουν συνεχείς καθυστερήσεις, για άγνωστους μέχρι στιγμής λόγους. Κάποιοι λένε ότι θέλουν να τον ανταλλάξουν με Τούρκους πράκτορες που έχει στα χέρια της η Ελλάδα, κι αν συμβαίνει κάτι τέτοιο τότε τα πράγματα σοβαρεύουν.

Το τουρκικό δικαστήριο άφησε ελεύθερο τον βασικό πρωταγωνιστή του σκανδάλου με τα «θαλασσοδάνεια» του ΤΤ και μάλιστα χωρίς περιορισμούς. Απλά του ζήτησε να παραμείνει σε τουρκικό έδαφος προκειμένου να παρουσιασθεί εκ νέου στο δικαστήριο, σε ημερομηνία που θα ορισθεί, όταν ολοκληρωθεί η κατάθεση στο τουρκικό δικαστήριο των στοιχείων που χρειάζονται για την έκδοση.

Στη χώρα αυτή, που κάποιοι θεωρούν τριτοκοσμική, η αστυνομία και οι δικαστικές αρχές λειτουργούν και δεν είναι ξέφραγο αμπέλι. Εδώ στην καλύτερη περίπτωση θα ψάχναμε τον Φιλιππίδη, όπως ψάχναμε τον Χριστοφοράκο.

Δεν ξέρουμε αν στην Αθήνα «καίγονται» να έρθει ο πρώην πρόεδρος του ΤΤ. Ίσως κάποιοι βολεύονται με την κατάσταση αυτή αφού αν ανοίξει το στόμα του ο Φιλιππίδης μπορεί να πάρει φωτιά το σύστημα. Ποιος ξέρει ποιοι επιχειρηματίες, πολιτικοί ή δημοσιογράφοι πήραν δάνεια με απίθανους όρους. Ίσως, λοιπόν, κάποιοι κρυφογελάνε που η Τουρκία είναι σοβαρό κράτος.

Από την άλλη, ούτε ο Φιλιππίδης θα έχει ιδιαίτερη πρεμούρα να εκδοθεί διότι μόλις επιστρέψει θα τον «μπαγλαρώσουν» και θα τον στείλουν στον Κορυδαλλό. Ενώ στην Πόλη είναι από σήμερα ελεύθερος και θα απολαμβάνει τα χαμάμ του.

Απ’ ότι μαθαίνουμε, μόλις έγινε γνωστό ότι αφέθηκε ελεύθερος ο Φιλιππίδης, στο υπουργείο Δικαιοσύνης επικράτησε πανικός και μεγάλη κινητοποίηση, αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Αφήστε που φοβούνται μήπως ο πρώην πρόεδρος του ΤΤ την κοπανήσει και δεν έρθει ποτέ στην Ελλάδα.

Αλλά ακόμη μεγαλύτερος είναι ο φόβος τους να αναγκαστούν να δώσουν κανένα Τούρκο φυλακισμένο ως αντάλλαγμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Κιαπέκος avatar
    Γιάννης Κιαπέκος 03/02/2014 21:02:38

    Θα παραιτηθεί κάποιος (πολιτικός) από ευθιξία αυτή τη φορά ή όλοι θα σφυρίζουν αδιάφορα σαν να μη συμβαίνει τίποτα ; Εκτός και αν "βολεύει" κάποιους το να μη παρουσιαστεί ενώπιον της Ελληνικής Δικαιοσύνης ο Α.Φιλιππίδης ... ίδωμεν !

    • Geros avatar
      Geros @ Γιάννης Κιαπέκος 03/02/2014 21:52:15

      Βρε Γιάννη ποιος πολιτικός του κόσμου θα είχε παραιτηθεί επειδή ξένη και μη φιλικά προσκείμενη χώρα δημιουργεί κωλύματα στην έκδοση ενός καταζητούμενου? Σοβαρά μιλάς? Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι σε μια ενδεχόμενη κυβέρνηση Σύριζα κάποιος θα είχε παραιτηθεί μετά από κάτι τέτοιο? Σου μοιάζουν για τέτοια παιδάκια? Εδώ δεν παραδέχονται ούτε ένα λάθος τους έτσι για δείγμα! Το παίζουν αλάθητοι! Είπαμε να είσαι αντιπολιτευόμενος αλλα μην το παρακάνεις ..... Ποτε δεν συμφωνήσαμε αλλα για οπαδό δεν σε είχα , άσχημο πράγμα ο οπαδισμός Γιάννη και στην πολιτική τυφλώνει.

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ Geros 03/02/2014 22:52:35

        Όλη η φάρα των λεγομένων πολιτικών είναι δυστυχώς από τα ίδια γονίδια. Την κύρια ευθύνη για τον Φιλιππίδη τη φέρουν αυτοί που τον έβαλαν στο ΤΤ. Ειδικά μετά την καταστροφική επαγγελματική του απασχόληση ως "Πρόεδρος" του ΠΑΟ. Τέλεια ρεμάλια κυκλοφορούν εν πληθώρα παντού, κύρια στην "δημοκρατική" παράταξη της κεντροαριστεροδεξιάς.

      • Γιάννης Κιαπέκος avatar
        Γιάννης Κιαπέκος @ Geros 04/02/2014 09:32:01

        Κατ' αρχάς θα ήθελα να σε παρακαλέσω όταν επιχειρηματολογείς για κάποιο θέμα μη κάνεις υποθέσεις με το τι θα έκανε ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α σε αντίστοιχη περίπτωση διότι <b>δεν με ενδιαφέρει</b>. Στο προκείμενο τώρα. Κατ' εσέ σε όλες τις αντίστοιχες περιπτώσεις , Μ. Χριστοφοράκου , Φόλκερ Γιουνγκ, Κ. Γριβέα έφταιγε η ξένη χώρα; και καλά με τη Τουρκία που είναι εχθρική η Γερμανία και η Αγγλία όμως ; τι λέω ! φυσικά και είναι εχθρικά προσκείμενη η Γερμανία προς την Ελλάδα άρα "ουδείς πταίει".Όσο για τα περί "οπαδισμού" κάνεις λάθος, μπορεί να παθιάζομαι με τη πολιτική όμως λόγω χαρακτήρα δεν είμαι οπαδός κανενός [ίσως μόνο του αειμνήστου Ανδρέα Παπανδρέου :) ... για να σε "εξιτάρω"]

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Γιάννης Κιαπέκος 03/02/2014 22:09:19

      Τα ρεμάλια δεν παραιτούνται, όταν τα υποζύγια τους ανέχονται

  2. παπαδόπουλος ηλίας avatar
    παπαδόπουλος ηλίας 03/02/2014 23:58:16

    Αντί σχολίου δείτε το παρακάτω με τον Σταυρίδη http://www.youtube.com/watch?v=-TjYPyNIUFQ ΥΓ. σε ποιό νούμερο έχει φτάσει η δικαστική σειρά "ζήμενς"? 1..2...3...4?

  3. Λυπάμαι χάσατε avatar
    Λυπάμαι χάσατε 04/02/2014 07:20:07

    Λευτεριά στον Α.Φιλιππίδη, άξιο τέκνο της παρακμιακής Ελλάδας όπου η Δικαιοσύνη μόλις αρχίζει να κινείται, βγαίνοντας από μακροχρόνιο ...λήθαργο. Μέχρι να ξυπνήσει όμως, πετάααανεεεε τα πουλάκια.