18/07/2013 13:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ελεύθερος ο Κόκκαλης

Ελεύθερος χωρίς κανέναν περιοριστικό όρο αφέθηκε μετά την απολογία του στον ανακριτή κ. Γαβιήλ Μαλλή για την υπόθεση ΟΠΑΠ - Intralot ο κ. Σωκράτης Κόκκαλης.

Ο κ. Κόκκαλης, ο οποίος προσήλθε στο ανακριτικό γραφείο συνοδευόμενος από τον δικηγόρο του, κ. Δημήτρη Τσοβόλα, υποστήριξε, σύμφωνα με πληροφορίες, για τις συμβάσεις του 2007 και 2010 με του ΟΠΑΠ και της Ιντραλότ για την προμήθεια τερματικών, ότι όχι μόνον δεν ζημιώσαν τον ΟΠΑΠ, αλλά αντίθετα τον «γλύτωσαν» αρκετές χιλιάδες ευρώ.

Για την ίδια υπόθεση έχουν κληθεί από τον ανακριτή σε απολογία άλλα τέσσερα άτομα, τρία από τον ΟΠΑΠ και ένα από την Ιντραλότ.

Δηλαδή για να καταλάβουμε: Ευτυχώς που ήταν η εταιρεία του κ. Κόκκαλη και το ελληνικό δημόσιο κέρδισε. Αν δεν υπήρχε η Ιντραλότ θα έπρεπε να την εφεύρουμε...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 18/07/2013 14:12:51

    Γιαυτό σε πάω ρε Θείο ! Γιατί τους ξεφτυλίζεις μια ζωή...
    Δεξιους και αριστερούς.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΠΙΛΟΤΟΣ 18/07/2013 19:37:20

      Και το χαμόγελο ,χαμόγελο έ? Αμα έρθει η ώρα τον πάρει ο Θεός κοντά του, θα μας βλέπουν απο τον ουρανό παρέα με τον Αντρέα και θα ξεραίνονται στα γέλια, "εμείς καλά περάσαμε ,κοίτα τώρα κάτω τους μα*άκες τι τραβάνε!"

      (Ευτυχώς θα είναι εκεί και ο Markus Wolf να τους επαναφέρει στην τάξη...)

  2. AΛΕΞΑΝΔΡΟΣ avatar
    AΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 18/07/2013 14:55:30

    Με εκείνη την ποινική δίωξη για έξι κακουργήματα που είχε άσκησει ο εισαγγελέας Πρωτοδικών, κ. Δημ. Παπαγγελόπουλος στον Κόκκαλη τι έγινε ρε παιδιά;;;

  3. τέστε avatar
    τέστε 18/07/2013 17:04:26

    Κόκκαλης ,Τσοβόλας χαχαχα! Αθάνατη Ελλαδάρα!!

  4. Aσχετος avatar
    Aσχετος 18/07/2013 17:27:03

    Ανησυχησα προς στιγμήν μη και χάσουμε τον εθνικό ευεργέτη γιο του Πέτρου...

  5. charulisN avatar
    charulisN 18/07/2013 18:01:12

    Η Ιntralot έχει σπάσει τα ρεκόρ σε όλους τους διαγωνισμούς. Είναι μέσα στις τρεις καλύτερες εταιρίες στον πλανήτη και είναι τιμή για την Ελλάδα να έχει τέτοιες εταιρίες. Για τον "θείο'' δεν με απασχολεί για το τι κάνει ή δεν κάνει. Λόγω δίνει μόνο στους μετόχους. Όσο για κάποια βόδια που γράφουν εδώ μέσα να μας πουν τις μισθοδοσίες και για άλλες εταιρίες κυρίως κατασκευαστικές που διαφημίζονται από το πρωί έως το βράδυ... με μισθούς πείνας 500-600 ευρώ έχοντας απολύσει όλο το επιστημονικό προσωπικό ή για εργολάβους βλέπε Σαραντόπουλος - ο γιος του είναι μεγαλομέτοχος σε κατασκευαστική- έκλεισε την εφημερίδα "Απογευματινή" χωρίς να αποζημιώσει ούτε έναν εργαζόμενο (δημοσιογράφους, τεχνικούς και διοικητικούς) εδώ και τρία χρόνια, αν και στα αστικά δικαστήρια απορρίφθηκε τρεις φορές το αίτημα του για πτώχευση. Να μη αναφέρουμε και τις τράπεζες που έχουν καταληστέψει όλο τον κόσμο και χρηματοδοτούνται από τον ελληνικό λαό.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ charulisN 18/07/2013 22:25:38

      Γαύρος είσαι ή ο Μπόμπολας κ χρησιμοποιείς ψευδωνυμό;

      • Άσχετος avatar
        Άσχετος @ Δημήτρης 19/07/2013 09:26:06

        Αν μας είχε φέρει και ένα ευρωπαϊκό στη "μπάλα", θα τον ανακυρήσαμε μέγιστο εθνικό ευεργέτη, θα ονομάζαμε το Γεώργιος Καραϊσκάκης, Σωκράτης Κόκκαλης και θα του φτιάχναμε ανδριάντα.

  6. ΑΚΤΗΜΩΝ avatar
    ΑΚΤΗΜΩΝ 18/07/2013 19:17:27

    Ελευθερος ο Κοκκαλης; Φοβερη εκπληξη!!! Αλλα και το επιχειρημα οτι κερδιζε το Δημοσιο απο την Ιντραλοτ ανταξιο ενος Τσοβολα. Μηπως κερδιζε και οταν ασκουσε κατασκοπια υπερ της Ανατολικης Γερμανιας; Δεν το εχουν σε τιποτα να μας το πουν κι αυτο.

  7. Γερμανοτσολιάς avatar
    Γερμανοτσολιάς 18/07/2013 19:47:01

    Τιμή μας που ένας πράκτορας έγινε μεγιστάνας στου κασίδη το κεφάλι, μονοπολώντας όλες τις προμήθειες του οπαπ απο το 1992, κρατώντας τον οπαπ ομήρο και ζημιώνοντας την εταιρία, από τη στιγμή που δεν υπήρχε ανταγωνισμός στις προμήθειες.
    Κανένα βόδι δεν μίλησε για μισθοδοσίες και εργοδοσίες μόνο ένα είδα να συγκρίνει μισθούς εταιρίας υψηλής τεχνολογίας ( που λέει ο λόγος) με μισθούς κατασκευαστικών και να τα συνδέει όλα αυτά με απολύσεις σε εφημερίδα. Πραγματικό παραλήρημα.
    Αυτά διαβάζω και πείθομαι ότι μας αξίζει το σαμάρι που μας έχουν φορέσει οι Γερμανοί.

  8. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 18/07/2013 22:43:21

    Συνεταιράκια τοῦ ἀνδρέα δέν ἦταν Κόκκαλης-Τσοβόλας;;; Ξέρουν τήν τέχνη! :D

  9. Κρης avatar
    Κρης 19/07/2013 02:40:30

    Δηλαδή αν δεν είχε τα συμβόλαια με τον ΟΠΑΠ , πόσα εκατομμύρια
    θα ήταν ζημιογόνος ;
    - να δουμε και με το ομολογιακό των 300 μυρίων τι θα γίνει -

    Ο ενοποιημένος κύκλος εργασιών του Ομίλου INTRALOT το 2012
    €1,374 δισ.
    Τα κέρδη μετά από φόρους και δικαιώματα μειοψηφίας (EAT-am)
    διαμορφώθηκαν στα €6,1 εκατ.
    Τα προσαρμοσμένα κέρδη μετά από φόρους και δικαιώματα μειοψηφίας (adjusted EAT-am) έφτασαν τα €16,5 εκατ
    h-tp://www.intralot.com/sites/default/files/ilot_dlp_2012.xlsx
    h-tp://www.intralot.com/node/528