#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/01/2014 19:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ελεύθερος με περιοριστικούς όρους o Κοντομηνάς



Ελεύθερος, με χρηματική εγγύηση πέντε εκατομμυρίων ευρώ και περιοριστικούς όρους, όπως είχε εισηγηθεί ο ανακριτής της υπόθεσης, αφήνεται με βούλευμα του Συμβουλίου Πλημμελειοδικών ο κατηγορούμενος στην υπόθεση του ΤΤ, Δημήτρης Κοντομηνάς.

Ύστερα από διάσκεψη πέντε ωρών, το δικαστικό συμβούλιο με πλειοψηφία δύο έναντι ενός αποδέχθηκε την πρόταση του ανακριτή της υπόθεσης, Γιώργου Ανδρέαδη. Το συμβούλιο κλήθηκε να άρει τη διαφωνία, που είχε προκύψει ανάμεσα στον κ. Ανδρεάδη και την αρμόδια εισαγγελέα, Πόπη Παπανδρέου, η οποία είχε ζητήσει την προφυλάκηση του επιχειρηματία, κρίνοντάς τον ύποπτο φυγής και ύποπτο διάπραξης νέων αδικημάτων.

Το μέλος του συμβουλίου, που μειοψήφησε, τάχθηκε με την άποψη της εισαγγελέως.

Για δικαίωση του πελάτη τους, έκαναν λόγο οι συνήγοροι υπεράσπισης του κ. Κοντομηνά, αμέσως μετά την κοινοποίηση της απόφασης του Συμβουλίου Πλημμελειοδικών, να αφεθεί ο επιχειρηματίας ελεύθερος με περιοριστικούς όρους.

«Επικράτησαν ο νόμος και η λογική. Στην πορεία θα αποδειχθεί ότι είναι αμέτοχος ποινικών αδικημάτων» δήλωσε ο Ηλίας Αναγνωστόπουλος, ενώ ο Γρηγόρης Τσόλιας είπε:

«Αναμένουμε το σκεπτικό των δικαστών, αν και κατά πλειοψηφία για μας είναι μεγάλη δικαίωση».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. θηραία avatar
    θηραία 15/01/2014 19:31:49

    Πόσα επέστρεψε από το θαλασσοδάνειο;

  2. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 15/01/2014 19:50:50

    Τα πέντε ήταν μετρητά ή τους/μας τα "έδειξε";
    Πως τολμούν και μιλούν για εκατ. όταν έχουν -μηδενός εξαιρουμένου- καταδικάσει ένα λαό ;

  3. orion avatar
    orion 15/01/2014 20:21:41

    Παιρνω 100.Αν παει κατι στραβα δινω 5 απο τα 100 και ολα καλα.Δεν φταιω εγω που τα πηρα φταινε οι αλλοι που μου τα εδωσαν.Αθανατη Ελλαδα!

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ orion 15/01/2014 20:52:00

      Ναι, το έγκλημα συνεχίζεται!

      • θηραία avatar
        θηραία @ Μανιάτης 15/01/2014 21:05:42

        Εγγύηση όχι cash... αλλά με ενέχυρο μετοχές του alpha!!!!

        • orion avatar
          orion @ θηραία 15/01/2014 21:24:46

          Εχει ενα κυρος ο ALPHA,αποκαλυψε το ...μεγαλυτερο σκανδαλο στην χωρα!!!!

          • θηραία avatar
            θηραία @ orion 15/01/2014 21:44:42

            Αρα....θα προστεθούν και στο πρωτογενές πλεόνασμα;

          • orion avatar
            orion @ θηραία 15/01/2014 21:57:10

            Και βεβαια.Αλλα στον προυπολογισμο του 2025 γιατι τοτε θα τελεσιδικησει η υποθεση.....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ orion 15/01/2014 21:49:39

      Αφού παραμένει υπόδικος. Δεν αθωώθηκε. Γλύτωσε προσωρινά τη μπουζού με τα 5 μύρια.

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ Γεώργιος Τ. 15/01/2014 21:56:07

        Ακριβώς αυτό είναι το έγκλημα!
        Το ζήτημα αυτό μου μυρίζει διαπλοκή.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ orion 15/01/2014 21:51:48

      Σοῦ ζητάω 1000,μοῦ δίνεις καί σοῦ χρωστάω τά 500,μοῦ χρωστᾶς ἄλλα 500,εἴμαστε πάτσι...

      • Μεγαλες στιγμες avatar
        Μεγαλες στιγμες @ Κυθήριος 16/01/2014 09:51:21

        Και πληρωνεις και το χαρτοσημο

  4. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 15/01/2014 21:39:06

    Κάθε πολίτης με αυτούς τους όρους : θέλει να πάρει δάνειο 118 εκ . να μην πλήρώσει τίποτα, να κατηγορηθεί γιατί δεν πλήρωσε τίποτα,να δόσει 5 εκ. εγγύηση, η οποία από τα ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ να χαρακτηρισθεί μαμουθ και να αφεθεί ελεύθερος.
    ΤΕΛΟΣ η ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ της ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ.
    Ερχεται .......η ΖΩΗ και θα τα σκίσει όλα αυτά τα άχρηστα και όσους προσπαθούν να παρουσιάσουν κάτι άλλο........

    • leak avatar
      leak @ ΠΕΛΙΑΣ 15/01/2014 22:00:16

      Και ως λόγος μη κράτησης του Κοντομηνά τέθηκε η ανάγκη για εργασία των υπαλλήλων του Άλφα, οι οποίοι πληρώνονται προφανώς από το παράνομο δανειάκι ως κλεπταποδόχοι...
      Υπάρχουν τελικά δημόσιοι υπάλληλοι και "δημόσιοι-ιδιωτικοί" υπάλληλοι.

  5. θηραία avatar
    θηραία 15/01/2014 21:59:32

    ...........αμ πως!!!!!!

  6. orion avatar
    orion 15/01/2014 22:05:41

    Παντως ειμαστε μια ωραια ατμοσφαιρα!

  7. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 15/01/2014 22:06:24

    To μονο ατομο που πραγματικα λυπαμαι ειναι ο Γαβαλας που πληρωσε με φυλακη τα λαθη του, που δεν εκρυψε τιποτα και που εδωσε την περιουσια του που ειναι πολλαπλασια των χρεων του στο δημοσιο. Και απο οτι γνωριζω δεν χρωστα στο προσωπικο του.
    Κοντομηναδες, Κουρηδες, Ψωμιαδηδες, Λαυρεντιαδηδες, Κωστοπουλοι κλπ καλο ειναι να δικαστουν ταχιστα και αν βρεθουν ενοχοι να χασουν τις περιουσιες τους και τις καταθεσεις τους να πληρωνουν καθε μηνα ενοικιο για το βραχιολακι που θα φορουν και να μενουν κλεισμενοι σπιτι τους και οχι στην φυλακη που το κοστος τους θα πληρωνεται απο την φορολογια μας.

  8. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 16/01/2014 09:58:36

    Δεν θα ελεγα οτι ειναι υγιες φαινομενο αλλα η κοινωνια ζηταει αποδωση ευθυνων,φυλακισεις,κατασχεσεις γρηγορα και οριστικα

  9. Γιώργης Α. avatar
    Γιώργης Α. 16/01/2014 11:05:23

    Υποθέτω ότι αν και εφόσον (και όταν) αθωωθεί θα του επιστραφεί το ποσό. Και οι επιχειρήσες του είναι προσωποπαγείς.... Ε ρε πού τα σκεφτονται.. σάματις του φούρναρη πιο πάνω δεν ήταν προσωποπαγής η επιχείρηση...

  10. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 16/01/2014 11:12:06

    Ως συνήθως ο καθένας λέει ό,τι του καπνίσει.
    Ποτέ ξανά δεν έχει επιβληθεί τέτοιου ύψους εγγύηση.
    Στον Κοντομηνά επεβλήθησαν σωρευτικά όλοι οι περιοριστικοί όροι που προβλέπει ο Νόμος.
    Όπως η προφυλάκιση δεν σημαίνει καταδίκη, έτσι κι η επιβολή περιοριστικών όρων δεν σημαίνει αθώωση.

    • θηραία avatar
      θηραία @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 16/01/2014 15:23:39

      ...και ποτέ άλλοτε δεν έχει δοθεί τέτοιο θαλασσοδάνειο!

  11. factorx avatar
    factorx 18/01/2014 23:46:01

    Ρώτα τον καρατζαφέρη - που να ξέρω