#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/01/2014 15:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ελεύθερος με περιοριστικούς όρους ο Π. Ευσταθίου

[caption id="attachment_240810" align="alignnone" width="600" caption="φωτο από Έθνος"][/caption]

Ελεύθερος με περιοριστικούς όρους αφήνεται ο 83χρονος Πάνος Ευσταθίου κατηγορούμενος στην υπόθεση των εξοπλιστικών προγραμμάτων με απόφαση του Συμβουλίου Πλημμελειοδικών.

Το δικαστικό συμβούλιο που συνεδρίασε σήμερα, κλήθηκε να αποφανθεί για τη διαφωνία ως προς την ποινική μεταχείριση του κατηγορουμένου, εκπροσώπου γερμανικής εταιρείας, που προέκυψε χθες το βράδυ ανάμεσα σε ανακριτή και εισαγγελεά.

Το συμβούλιο Πλημμελειοδικών τάχθηκε υπέρ της άποψης του εισαγγελέα που είχε γνωμοδοτήσει να αφεθεί ελεύθερος ο κατηγορούμενος με την επιβολή περιοριστικών όρων.

Με το βούλευμά του το Συμβούλιο Πλημμελειοδικών επιβάλλει στον Π. Ευσταθίου χρηματική εγγύηση 500 χιλιάδων ευρώ, απαγόρευση εξόδου από τη χώρα και υποχρεωτική εμφάνιση τρεις φορές τον μήνα σε αστυνομικό τμήμα.

 «Εδωσα μίζες σε 10 πρόσωπα για τα εξοπλιστικά»

O 83χρονος εκπρόσωπος γερμανικής εταιρείας έχει ομολογήσει ότι έδωσε μίζες περίπου 3 εκατομμυρίων ευρώ σε τουλάχιστον 10 πρόσωπα για δύο εξοπλιστικά προγράμματα (υποβρύχια και πρόγραμμα Ασραντ) .

Ο κατηγορούμενος μάλιστα, φέρεται να έχει κατονομάσει δύο πρώην αρχηγούς των Ένοπλων Δυνάμεων, ο ένας εκ των οποίων έχει πλέον αποβιώσει, αλλά και μέλη επιτροπών, ενώ έχει αναφερθεί στον ρόλο που είχαν 3-4 μεγαλοστελέχη της γερμανικής εταιρείας.

Με βάση τις ίδιες πληροφορίες, φέρεται να έχει κατονομάσει ακόμα, πρώην επικεφαλής της ΕΒΟ ότι έλαβε χρήματα προκειμένου να τα δώσει σε επίσης στέλεχος της Βιομηχανίας Όπλων (αντιπρόεδρος και μετέπειτα διευθύνων σύμβουλος), ο οποίος ήταν και κουμπάρος του Ακη Τσοχατζόπουλου.

Στις επίμονες ερωτήσεις του ανακριτή, αν δόθηκαν μίζες στους ήδη καταδικασμένους για τις χρυσές μίζες Άκη Τσοχατζόπουλο και Γιάννη Σμπώκο, ο κατηγορούμενος απάντησε αρνητικά.

Αντίθετα, καταγγέλλει τον συγκατηγορούμενό του και ήδη προφυλακισμένο Α. Κάντα ως εκβιαστή υποστηρίζοντας ότι αυτός του ζήτησε χρήματα, προκειμένου να μην μπλοκάρει τη διαδικασία προμήθειας των επίμαχων οπλικών συστημάτων.

Ο κατηγορούμενος φέρεται να είπε ότι οι ύποπτες πληρωμές γίνονταν μέσω της off shore IRON ιδιοκτησίας του.

Είπε επίσης, στον ανακριτή, ότι είναι ιδιοκτήτης άλλων δυο off shore εταιριών. Έχει ήδη συναινέσει στο άνοιγμα των τραπεζικών του λογαριασμών προκειμένου να αποκαλυφθούν οι διαδρομές του μαύρου χρήματος.

Διαβάστε εδώ το υπόμνημα του Πάνου Ευσταθίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 02/01/2014 17:10:40

    Μέσα όλα τα λαμόγια και να τους απονεμηθεί ο τίτλος του επίτιμου προδότη .

  2. Ανεξάρτητη Μεραρχία avatar
    Ανεξάρτητη Μεραρχία 02/01/2014 19:22:31

    Άσπιλοι κα;ι αμόλυντοι οι πολιτικοί!!!! Μόνο τα μέλη των επιτροπών τα έπαιρναν. Και τις επιτροπές ποιοι τις όριζαν;

    Και από όλους τους εμπλεκόμενους πολιτικούς μόνο οι Έβερτ και Μητσοτάκης είχαν άποψη επί του θέματος. Βρε, καλά σας κάνουν οι Πασόκοι!!!!

    Καλά ο Έβερτ έχει πεθάνει, ο κατά άλλα λαλίστατος "απέθαντος" δεν βρήκε μια λέξη να πει π.χ. "ουδεμία σχέση έχω"

  3. Nik avatar
    Nik 02/01/2014 20:53:45

    Για να δίνονται τόσα σε μίζες σημαίνει ότι τα όπλα έχουν μεγάλα περιθώρια κέρδους ή μας πουλούν άδεια κουτιά. Εχουν ελεγχθεί τα παραληφθέντα ότι είναι αληθινά και λειτουργικά;

    • Σπορέας avatar
      Σπορέας @ Nik 02/01/2014 21:41:23

      Δεν έχεις ακούσει για "τυφλά" αεροπλάνα, τανκς χωρίς πυρομαχικά και υποβρύχια που γέρνουν ?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Nik 02/01/2014 22:52:13

      Ότι οι τιμές είναι εξαρχής με καπέλα για να συμπεριλαμβάνονται τα αντισταθμιστικά οφέλη=μίζες θα έφτανε. Και όμως υπάρχουν τεχνικά θέματα σε κάποια οπλικά συστήματα.

  4. Tassos avatar
    Tassos 02/01/2014 21:33:04

    Μήπως ο Πάγκαλος όταν έλεγε "σκ... στα στρατά σας" μετά τα Ιμια είχε στο μυαλό του και τέτοια περιστατικά?

  5. tk avatar
    tk 03/01/2014 02:39:39

    Δυστυχώς αλλά τελικά εδώ θέλει μερικούς ..cleaners να τελειώνουμε γιατί αλλιώς όχι μόνο δεν θα βγάλουμε ποτέ άκρη, αλλά αυτά τα χρήματα που είναι ημών των ηλιθίων με περικεφαλαία 200 μέτρα τουλάχιστον δεν υπάρχει ούτε μια στο δις να τα πάρουμε πίσω! Ακραίο ναι, αλλά μόνο έτσι δυστυχώς! Α ρε αλήτες που μας φτάσατε και πρώτοι και καλύτεροι φυσικά οι..πολιτικοί με χε...

  6. Eva avatar
    Eva 03/01/2014 08:16:55

    Όλοι μέσα και δήμευση περιουσίας.
    Ο λαός δεν θα ανεχθεί τίποτα λιγώτερο.

  7. θηραία avatar
    θηραία 03/01/2014 15:50:28

    με ....."χρηματική εγγύηση 500 χιλιάδων ευρώ"

    Ιδού πηγή εσόδων εύκολη και γρήγορη...

  8. falcon avatar
    falcon 03/01/2014 19:43:28

    Και το βαθύ ΠΑΣΟΚ συνεχίζει να παίζει με τα Α-Ω στην Γενική Διεύθυνση Εξοπλισμών. Αν δεν τους ξηλώσουν δεν θα πείσουν για την πάταξη της διαφθοράς

  9. βασίλης avatar
    βασίλης 04/01/2014 13:20:10

    Την πρώτη του επιχορήγηση την έδωσε επί κυβέρνησης Ζολώτα για την αναβάθμιση των Μ48 δήλωσε ο υπέργηρος χορηγός ποιοί ήταν υπουργοί τότε βρε παιδιά; Ακόμη δήλωσε πως σοβαρός πολιτικός της πρώτης γραμμής του ΠΑΣΟΚ ακόμη εν ενεργεία είχε εταιρεία που συναλλασσόταν μαζί του....Ποιός ασχολείται όμως με αυτά τώρα σώζουμε την Ελλάδα!!!!!