#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/12/2013 22:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκτός Βουλής η ΔΗΜΑΡ σύμφωνα με νέα δημοσκόπηση



Mε τάσεις φυγής και αρκετή απαισιοδοξία αντιμετωπίζουν οι πολίτες το 2014, όπως προκύπτει από την έρευνα της Κάπα Research για το Βήμα της Κυριακής.

Το 55,6% των ερωτηθέντων δηλώνει ότι θα έφευγε από τη χώρα αν του δινόταν η ευκαιρία, ενώ το 45,9% δηλώνει ότι έχει σκεφτεί το ενδεχόμενο να εγκατασταθεί στην επαρχία.

Το 68,6% εκτιμά ότι τα χειρότερα είναι ακόμα μπροστά μας, έναντι μόλις 25,1% που θεωρεί ότι τα χειρότερα πέρασαν.

Οι πολίτες στη συντριπτική τους πλειοψηφία θεωρούν ότι η κυβέρνηση (84,1%), ο ΣΥΡΙΖΑ (88,9%), οι επιχειρήσεις (89,8%) και τα συνδικάτα (95,2%) δεν κάνουν τίποτα ή ελάχιστα για την αντιμετώπιση της ανεργίας.

Σε αυτή την κατεύθυνση το 79,3% των ερωτηθέντων δηλώνει ότι η αντιμετώπιση της ανεργίας πρέπει να είναι προτεραιότητα για το 2014 και ακολουθεί η αντιμετώπιση της φτώχειας με 37,1%.

Πάντως, ένα 51% των πολιτών εκτιμά ότι είναι δυνατή η αντιμετώπιση της ανεργίας την επόμενη πενταετία, ενώ ένα 63,9% βλέπει μέλλον για την επιχειρηματικότητα.

Πρόθεση ψήφου

Στην έρευνα της Κάπα Research για την πρόθεση ψήφου στις ευρωεκλογές η αδιευκρίνιστη ψήφος κινείται σε ποσοστό 28,2% και ακολουθούν:

ΝΔ 18,6%
ΣΥΡΙΖΑ 19,7%
ΠΑΣΟΚ 5%
ΑΝΕΛ 3,8%
Χρυσή Αυγή 7,1%
ΔΗΜΑΡ 2,5%
ΚΚΕ 4,9%

Στο αντίστοιχο ερώτημα για την περίπτωση που γίνονταν βουλευτικές εκλογές το ποσοστό της αδιευκρίνιστης ψήφου κινείται στο 19,4% και ακολουθούν:

ΝΔ 21,7%
ΣΥΡΙΖΑ 22,5%
ΠΑΣΟΚ 5,6%
ΑΝΕΛ 4%
Χρυσή Αυγή 7,5%
ΔΗΜΑΡ 2,8%
ΚΚΕ 5,3%

Ο ΣΥΡΙΖΑ προηγείται στην παράσταση νίκης με 44,6% έναντι 38,5% της ΝΔ, ενώ ο Αντώνης Σαμαράς με 42,8% θεωρείται καταλληλότερος του Αλέξη Τσίπρα (34,5%) για πρωθυπουργός.

* Η πανελλαδική έρευνα της Κάπα Rese rach έγινε το διάστημα 18-19 Δεκεμβρίου 2013 σε δείγμα 1.010 άτομα άνω των 18 ετών. Μέγιστο σφάλμα: 3,08% και διάστημα εμπιστοσύνης: 95%.

Newsroom ΔΟΛ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΞΗΡΟΜΕΡΙΤΗΣ avatar
    ΞΗΡΟΜΕΡΙΤΗΣ 28/12/2013 22:55:38

    KKE 5,8% για τις βουλευτικές, ζαβολιάρηδες. Με το ζόρι να βγάλετε τέταρτο το ΠΑΣΟΚ...

    • Εμείς στο Νότο avatar
      Εμείς στο Νότο @ ΞΗΡΟΜΕΡΙΤΗΣ 29/12/2013 08:20:07

      ...Για να δούμε πόσο πιό πολύ βαθιά στον πάτο, θα φτάσει ο υπερφίαλος Σημαδούρας! Ο Νόμος της ...βαρύτητας πάντως κι αυτός, είναι εναντίον του.

  2. ο αυτοδυναμος ψαντασιοπληκτος avatar
    ο αυτοδυναμος ψαντασιοπληκτος 28/12/2013 23:29:39

    Σαρώνει ο ΣΎΡΙΖΑ είναι φανερό πλέον ότι την αυτοδυναμία την έχει στο τσεπάκι. Δεν θα χρειαστεί την ενίσχυση της Ραχηλ Μακρή 'καγκελατη " ούτε της θεοδώρας 'της παμεγιστης "Τζακρη .. ε ρε γλέντια.

    • kouvari avatar
      kouvari @ ο αυτοδυναμος ψαντασιοπληκτος 29/12/2013 11:31:01

      Ο ΣΥΡΙΖΑ στις επομενες εκλογες,οποτε και αν γινουν,θα παρει πανω απο 40%...!!

      • Αντιγραικύλος avatar
        Αντιγραικύλος @ kouvari 29/12/2013 15:29:00

        Πολύ μετριοπαθή σε βρίσκω..

        Εγώ τον βλέπω γύρω στο 55%...!!

      • Συντηρητικός Δημοκράτης avatar
        Συντηρητικός Δημοκράτης @ kouvari 29/12/2013 17:30:28

        Αν ο ΣΥΡΙΖΑ παρει πανω απο 40% στις επομενες εκλογες, πρεπει να μεταναστευσουμε απο τη χωρα ! Γιατι θα καταληφθει απο ξενους λαους ! Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ειναι αριστερο κομμα, ειναι λαθρολαγνο κομμα....

  3. roadrunner avatar
    roadrunner 29/12/2013 00:01:35

    Λείπει ένα βασικό ερώτημα όμως: τι ποσοστό επιθυμεί άμεσα ανατροπή της πολιτικής σταθερότητας στη χώρα ;

  4. kritwn avatar
    kritwn 29/12/2013 00:02:12

    Αν αθροίσετε τα ποσοστά θα δείτε πως φτάνουν το 70%. Αυτό σημαίνει πως υπάρχει ένα 30% αδιευκρίνηστη ψήφος. Αν μοιραστεί ισόποσα στα κόμματα ο Σύριζα φτάνει στο 32%. Κι αυτό χωρίς να συνυπολογίζουμε τη βέβαιη συσπείρωση που θα ισχύσει για ΝΔ-Σύριζα σε εκλογές.

    Οπότε θα πρότεινα να ανασκουμπωθούμε και να κοιτάξουμε να κερδίσουμε το χαμένο έδαφος γιατί τα πράγματα είναι σοβαρά. Αλλιώς θα ξυπνήσουμε ένα πρωί και θα αναρωτιόμαστε τι συνέβη.

  5. Εμείς στο Νότο avatar
    Εμείς στο Νότο 29/12/2013 08:16:20

    Δεν είναι αυτά, δεν είναι αυτά τα ακριβή προγνωστικά. Υπάρχουνε μετρήσεις μυστικές, που προκαλούν ανατριχίλα, πανικό και ...εμβολές!

  6. καποτε avatar
    καποτε 29/12/2013 10:11:58

    να την πιστευετε την εταιρεια γιατι τον απριλιο του 12 εδινε δευτερο το πασοκ και τον συριζα τεταρτο και τη χρυση αυγη εκτος .οπως και μα το κανουμε πεφτει μεσα

  7. Αντιγραικύλος avatar