01/03/2013 10:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δύο σπουδαστές νεκροί από αναθυμιάσεις αυτοσχέδιας εστίας

Δύο νεαροί έχασαν τη ζωή τους στη Λάρισα και άλλοι τρεις νοσηλεύονται σε κρίσιμη κατάσταση από αναθυμιάσεις που προκλήθηκαν από αυτοσχέδια εστία.

Οι τρεις νεαροί από την Αθήνα, τα Γιάννενα και τα Χανιά νοσηλεύονται στις μονάδες εντατικής θεραπείας του Πανεπιστημιακού και του Γενικού Νοσοκομείου Λάρισας.  Όπως αναφέρουν οι θεράποντες γιατροί, οι κλινικές και εργαστηριακές εξετάσεις που θα γίνουν θα καταδείξουν αν έχουν υποστεί εγκεφαλικές βλάβες λόγω της ελλιπούς οξυγόνωσης των ιστών.

Ο ένας εξ αυτών που αρχικά η κατάσταση του θεωρήθηκε καλύτερη και νοσηλευόταν στην Πνευμονολογική κλινική του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου τελικά μεταφέρθηκε επίσης στην ΜΕΘ, με μάσκα οξυγόνου ενώ οι άλλοι δύο είναι διασωληνωμένοι.

Σήμερα αναμένεται να γίνει και η νεκροτομή των δυο άτυχων νέων από τα Χανιά και την Χαλκίδα, 21 και 22 ετών αντίστοιχα, ενώ θα ακολουθήσουν και οι τοξικολογικές εξετάσεις για την διαπίστωση των ακριβών αιτιών του θανάτου τους.

Σύμφωνα με πληροφορίες, τα πέντε νεαρά άτομα, τα οποία σπούδαζαν στο ΤΕΙ Λάρισας, βρίσκονταν σε μονοκατοικία σε κεντρικό σημείο της Λάρισας και είχαν ανάψει μία αυτοσχέδια εστία -«σαν ψησταριά» ή μαγκάλι- προκειμένου να ζεσταθούν.

Λίγο μετά τις 6 το απόγευμα μία φίλη των νεαρών πήγε στο σπίτι, προκειμένου να τους επισκεφθεί, ωστόσο αν και χτυπούσε επίμονα το κουδούνι δεν άνοιγαν.

Όταν κατάφεραν να ανοίξουν την πόρτα με το κλειδί της σπιτονοικοκυράς αντίκρισαν τους πέντε αναίσθητους νεαρούς, οι δύο εκ των οποίων ήταν ήδη νεκροί, όπως διαπιστώθηκε.

Σύμφωνα με την σπιτονοικοκυρά, οι φοιτητές δεν είχαν χρήματα για πετρέλαιο. «Φέτος, τι θα γίνει παιδιά, θα πάρουμε πετρέλαιο, τα ρώτησα. Κανόνισε για σένα, εμείς δεν παίρνουμε, αν έχει πολύ κρύο θα δούμε, μου απάντησαν», δήλωσε στις κάμερες.

Τα αίτια της τραγωδίας ερευνά η Αστυνομική Διεύθυνση Λάρισας.

Πηγή:ΑΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 01/03/2013 11:08:17

    Δέν εἶναι δυνατόν νά συμβαίνουν αὐτά τά πράγματα στήν Ἑλλάδα μας!
    Δέν εἶναι δυνατόν νά πεθαίνουν τά παιδιά μας ἔτσι μέ τέτοιο ἀτιμωτικό θάνατο!
    Πρός Θεοῦ,μή τό μάθει ὁ Τόμσεν τῶρα πού φεύγει καί καί πάθει κατάθλιψη...

    • Regina Nera avatar
      Regina Nera @ Κυθήριος Τ. 01/03/2013 14:41:42

      ...Και όμως είναι δυνατόν. Και θα έρθουν και χειρότερα όσο η ανοχή μας είναι από λάστιχο.

  2. NTUA avatar
    NTUA 01/03/2013 11:25:14

    Ουδέν σχόλιον!

  3. Μπούμστος avatar
    Μπούμστος 01/03/2013 11:33:43

    Σύμφωνα με την σπιτονοικοκυρά, οι φοιτητές δεν είχαν χρήματα για πετρέλαιο. «Φέτος, τι θα γίνει παιδιά, θα πάρουμε πετρέλαιο, τα ρώτησα. Κανόνισε για σένα, εμείς δεν παίρνουμε, αν έχει πολύ κρύο θα δούμε, μου απάντησαν», δήλωσε στις κάμερες.

    Τα αίτια της τραγωδίας ερευνά η Αστυνομική Διεύθυνση Λάρισας.

    Δεν τα ξέρετε τα αίτια ;

    • parmeniwn avatar
      parmeniwn @ Μπούμστος 01/03/2013 12:58:09

      +100000000

  4. Avanti avatar
    Avanti 01/03/2013 12:11:11

    Ε, τι να κάνουμε υπάρχουν και παράπλευρες απώλειες, μία οι σπουδαστές, μία οι γέροντες, μία τα μικρά παιδιά σε χωριό της Καβάλας, πάντα υπήρχαν θύματα, εξάλλου σημασία έχει να σωθούν οι πολλοί, να μείνουμε στο ευρώ, στην ευρώπη, να είμαστε μέσα στον πολιτισμό, να ακολουθούμε τις εξελίξεις... μη γίνουμε και βόρεια Κορέα....
    Πιό τραγικά δεν γίνεται.

    • KOSTAS70 avatar
      KOSTAS70 @ Avanti 01/03/2013 17:40:02

      +1000!

  5. roadrunner avatar
    roadrunner 01/03/2013 12:12:24

    Φίλος Λαρισαίος πάντως μας το μετέφερε λίγο διαφορετικά: χρησιμοποιήσαν αρχικά την ψησταριά σε εξωτερικό χώρο για να ψήσουν. Αφού τελείωσαν, την μετέφεραν μέσα στο σπίτι. Το μονοξείδιο του άνθρακα που προφανώς γέμισε την ατμόσφαιρα στον κλειστό χώρο, είχε τα τραγικά αποτελέσματα.

  6. Νικήτας avatar
    Νικήτας 01/03/2013 12:57:45

    Aνήκουστο , τρομερό.
    Είναι αδιανόητο εν έτει 2013 εικοσάχρονοι και μορφωμένοι νέοι και μάλιστα απο την επαρχία να μην γνωρίζουν πως το μαγκάλι σε κλειστό χώρο ισοδυναμεί με αυτοκτονία.
    Τελικά τι γνώσεις μεταφέρουμε στα παιδιά μας και πόσο ανυπεράσπιστα τα αφήνουμε στον κίνδυνο απασχολούμενοι μόνον με την σχολική τους επίδοση ;
    Θεωρώ πως δεν δίνουμε βάση στο Θείο δώρο της υγείας με αποτέλεσμα να χαραμίζονται τα νιάτα ποικιλοτρόπως .

    Με σεβασμό στην μνήμη τους .

    Θεός σχωρέστους .

    • Γιώργος Π. avatar
      Γιώργος Π. @ Νικήτας 01/03/2013 13:15:48

      Όταν δειχνουν στον ανόητο το φεγγάρι, αυτός κοιτάει το δάχτυλο...

    • DemetrisThe Great avatar
      DemetrisThe Great @ Νικήτας 01/03/2013 13:28:55

      Αδιανόητο εν έτει 2013 είναι ότι δεν γνώριζαν για το μαγκάλι ή το γιατί είχαν μαγκάλι;

    • Be Quite avatar
      Be Quite @ Νικήτας 01/03/2013 15:04:36

      @Νικήτας : ''Θεωρώ πως δεν δίνουμε βάση στο Θείο δώρο της υγείας''.
      Το περίεργο είνα,ι να διαθέτει κάποιος τόοοσο σφαιρική αντίληψη και να δίνει τόσο αποστομωτική ερμηνεία στα γεγονότα, όπως εσείς !
      Μέγας είσαι κύριε και θαυμαστά τα έργα σου.

    • kapar13 avatar
      kapar13 @ Νικήτας 01/03/2013 16:00:45

      @Νικήτας
      Με όλο το σεβασμό, διότι δεν σας γνωρίζω, μήπως θέλετε να ξαναδείτε αν το σχόλιό σας αδικεί τις προθέσεις σας;

      • Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
        Η Αλίκη των θαυμάτων @ kapar13 01/03/2013 17:01:35

        @ Nικήτας : Mε όλο το σεβασμό, ''μήπως θέλετε να ξαναδείτε αν το σχόλιό σας'' είναι εντελώς εκτός θέματος και παρερμηνεύει το τραγικό γεγονός???

  7. τάσος avatar
    τάσος 01/03/2013 13:52:07

    έλα ρε καλά λέει. πέσατε να τον φάτε.

  8. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 01/03/2013 16:22:44

    Το '60 θρηνούσαμε κάθε τόσο νεκρούς από μαγκάλι.
    Μετά, δραχμούλα την δραχμούλα, ξεχάσαμε το μαγκάλι και βάλαμε καλοριφέρ.
    Και μετά, ήλθαν τα Ευρώ. Και να που τα καλοριφέρ φεύγουν και το μαγκάλι έρχεται...
    Ο θάνατος των παιδιών δεν είναι απλό θλιβερό γεγονός. Είναι οιωνός μιας απελπιστικά καταθλιπτικής εποχής, που μας μέλλεται, αν δεν συμβεί κάτι, σύντομα.

  9. mimikos avatar
    mimikos 01/03/2013 16:56:05

    .......αν ηταν σε ιδιωτικη επιχειρηση θα ειχαν παρει ηδη τον που%$%^λο ! αλλα κατα τα αλλα τους φταινε οι υπεραριθμοι δημ.υπαλληλοι κ θελουν απολυσεις ! ...αλλα εμεις φταιμε κ θα κληθουμε να πληρωσουμε παλι τις αστοχιες κ την ασχετοσυνη τους !!! κ προσπαθουμε εμεις να επιβιωσουμε στον ιδιωτ.τομεα με αυτους τους αχρηστους να μας κατεδαφιζουν!!

  10. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 01/03/2013 17:04:55

    Επεσατε θυματα αδερφια εσεις
    σε ανιση μαχη και αγωνα
    ΔΕΗ , ΦΠΑ και εποχη ΔΝΤ
    το μελλον σας κανανε μαυρο ...

  11. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 01/03/2013 17:16:20

    Η σιωπή αρμόζει στην περίταση.
    Όλοι γνωρίζουμε.
    Γνωρίζουμε τους υπεύθυνους.

  12. roadrunner avatar
    roadrunner 01/03/2013 17:29:47

    Μόνο μέσα στο 2009 και προ μνημονίων,
    σε δυο διαφορετικές περιπτώσεις 4 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους, γιατί δηλητηριάστηκαν άθελά τους, εισπνέοντας το άχρωμο και άοσμο μονοξείδιο του άνθρακα, που σκοτώνει ύπουλα, φέρνοντας πρώτα ζάλη.

    Στην πρώτη περίπτωση, στη Ζαχάρω Ηλείας το μονοξείδιο του άνθρακα διέφυγε από το λεβητοστάσιο και πέθαναν δυο άνθρωποι.
    Στη δεύτερη περίπτωση, σε ξενοδοχείο της Θεσσαλονίκης, πέθαναν πάλι δυο άνθρωποι, που δηλητηριάστηκαν εισπνέοντας το τοξικό αυτό αέριο, από καυστήρα που είχε διαρροή.

    Χρειάζεται προσοχή σε κάθε περίπτωση, με το μονοξείδιο του άνθρακα γιατί μπορεί να σκοτώσει ακόμη και όταν έχεις λεφτά για πετρέλαιο, αλλά αμελείς τη συστηματική συντήρηση του λέβητα.

  13. Νικήτας avatar
    Νικήτας 01/03/2013 17:56:27

    Παιδιά δεν είναι η κρίση το πασπαρτού για κάθετι που συμβαίνει στην χώρα.
    Η πολιτική με τον εξωφρενικό φόρο πάνω στο πετρέλαιο θέρμανσης στο συγκεκριμένο συμβάν έχει να κάνει με την απουσία θέρμανσης στο σπίτι.
    Μέχρι εκεί .
    Όμως δεν έχουμε κάποιους παγωμένους απο το κρύο αλλά δυστυχώς ,
    δυστυχέστατα κάποιους νεκρούς .
    Και αυτό μέσα στην πόλη.
    Και αυτοί νέα παιδιά .
    Και απο εισπνοή δηλητηριωδών αερίων λόγω της πρακτικής που ακολουθήθηκε.
    Είναι προφανές πως εχει γίνει κάποιο λάθος , μιάν λάθος εκτίμηση ίσως και ελαφρότητα για κάτι πολύ μα πάρα πολύ επικίνδυνο .
    Το συμβάν κατά την ταπεινή μου άποψη έχει τα παραπάνω χαρακτηριστικά .
    Θυμίζει ένα αντίστοιχο συμβάν πρίν απο κάποια χρόνια χωρίς καμμία οικονομική κρίση να υπάρχει και μάλιστα που έλαβε χώρα σε οικονομικά εύρωστη περιοχή της πρωτεύουσας:
    Ένας πατέρας βρήκε το πρωί στο γκαράζ της οικίας του μέσα στο αυτοκινητό του τον γιό του και μιαν φίλη του νεκρούς - παγώνω που το θυμάμαι .
    Ο λόγος ήταν πως τα παιδιά είχαν ανάψει το καλοριφέρ του αυτοκινήτου για θαλπωρή και επειδή λειτουργούσε το μοτέρ τα καυσαέρια τους έπνιξαν .

    Νομίζω πως και στις δύο περιπτώσεις η άγνοια τους αφαίρεσε το Θείο δώρο της ζωής και αυτό είναι άδικο .

    • Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
      Η Αλίκη των θαυμάτων @ Νικήτας 01/03/2013 19:24:42

      @ Νικήτας : Είστε κάτοικος του πλανήτη Ανδρομέδα; Γιατί ούτε γήϊνος ούτε κάτοικος Ελλάδος φαίνεστε.

  14. αποριας το αναγνωσμα avatar
    αποριας το αναγνωσμα 01/03/2013 18:33:28

    για το σχόλιο του Αδωνι "όποιος δεν προσαρμόζεται ΠΕΘΑΙΝΕΙ" τι έχετε να σχολιάσετε??????????????
    Εχει παρει σβαρνα τα καναλια πρωι - μεσημερι - βραδυ.... μιλαει ΝΔοτερος της ΝΔ ... (αμφιβαλλω αν αντιλαμβανεται τα λεγομενα του ασχετως της μορφωσης του)...
    Ειναι ντροπη... αυτο ειναι το ευγενικοτερο που μπορω να εκφρασω γιατι κατα βαθος η οργη μου ξεχειλιζει απο αυτην την διατυπωση...

  15. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 01/03/2013 18:45:15

    Εντάξει καλή η πολιτική προπαγάνδα των οργίλων "τεθλιμμένων" πάνω σε σε ένα τραγικό γεγονός που βαρύνει συναισθηματικά, αλλά η σιωπή τιμά καλύτερα τη μνήμη των νεκρών.

  16. mimikos avatar
    mimikos 01/03/2013 18:47:18

    νικητα μηπως εισαι ο Στουρναρας ? κανεις οτι δεν καταλαβαινεις η δεν ? ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ !!!ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΚΑΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΚΟΖΑΝΗ !!!ΞΕΠΑΓΙΑΣΑΜΕ ΓΙΑ 4000000 ΕΥΡΩ !!!!

  17. tasos agia paraskevi avatar
    tasos agia paraskevi 01/03/2013 19:06:12

    Πάντα με σεβασμό για την μνήμη των ανθρώπων που χάθηκαν, αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν φοιτητές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης να μην γνωρίζουν βασικά πράγματα χημείας τα οποία διδάσκονται στο γυμνάσιο. Δηλαδή εντάξει κατηγορούμε συνεχώς τους άλλους (Τρόικα, Κυβέρνηση, Μνημόνια κλπ) αλλά μήπως πρώτα πρέπει να κοιτάζουμε την καμπούρα μας

    • Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
      Η Αλίκη των θαυμάτων @ tasos agia paraskevi 01/03/2013 19:29:20

      Το θέμα μας δεν είναι η άγνοιά τους, αλλά η οικονομική αδυναμία τωψν άνεργων γονέων τους. είναι σαφέστατο.

      • tasos agia paraskevi avatar
        tasos agia paraskevi @ Η Αλίκη των θαυμάτων 01/03/2013 19:45:23

        Και γιατί δηλαδή θα πρέπει να είναι σημαντικότερο θέμα το ένα από το άλλο. Το καταλαβαίνω ότι ο καθένας εστιάζει εκεί που θέλει αλλά, πώς να το πω κομψά, μου φαίνεται τελείως χαζό να ανάβει κανείς φωτιά σε χώρο χωρίς εξαερισμό. Κι αυτό δεν έχει να κάνει με καμία οικονομική κατάσταση, αλλά με την κοινή λογική του καθενός.

        • Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
          Η Αλίκη των θαυμάτων @ tasos agia paraskevi 01/03/2013 19:51:05

          Δεν έχω λόγια να αντικρούσω τα επιχειρήματά σας! ΚΕΡΔΙΣΑΤΕ.....

        • εναςάσχετος avatar
          εναςάσχετος @ tasos agia paraskevi 01/03/2013 20:37:23

          Νομίζω ότι δεν γνωρίζετε τη χημεία της υπόθεσης.
          Την φωτιά, σίγουρα δεν την άναψαν μέσα γιατί θα ντουμάνιαζε ο τόπος από τον καπνό. Την άναψαν έξω.
          Το λάθος που έκαναν, ήταν το ίδιο με αυτό που έκανε ένα σωρό κόσμος που πέθαινε από την ίδια αιτία τις δεκαετίες του 50-60. Δεν εκτίμησαν σωστά πότε "χώνεψε" η φωτιά. Πότε δηλαδή η θερμοκρασία στην εστία είχε ανεβεί αρκετά ώστε τα προϊόντα της καύσης να είναι μόνο διοξείδιο του άνθρακα και υδρατμοί που είναι σχετικά ακίνδυνα. Στην περίπτωση των παιδιών αυτών, όταν έβαλαν μέσα το μαγκάλι, ο καπνός θα είχε σταματήσει μεν, αλλά η θερμοκρασία στην εστία δεν θα είχε ανέβει ακόμα επαρκώς, η καύση ήταν ατελής και είχαμε και μονοξείδιο του άνθρακα που είναι δηλητήριο. Η τυπική ένδειξη έκλυσης μονοξειδίου, είναι οι λεγόμενες "κωλοφωτιές", κάτι μικροσκοπικές γαλάζιες φλογίτσες ανάμεσα στα κάρβουνα. Υπάρχουν κι άλλοι πρακτικοί τρόποι για να καταλάβει κανείς πότε "χώνεψε" μια φωτιά΄, όπως το χρώμα της στάχτης πάνω στα κάρβουνα κλπ. Πρέπει να έχει κανείς αρκετή εμπειρία και πρακτική γνώση για να τα δει όλα αυτά, πράγμα μάλλον απίθανο για παιδιά τη σημερινή εποχή.

          • Κυθήριος Τ. avatar
            Κυθήριος Τ. @ εναςάσχετος 01/03/2013 21:29:58

            Ἕνας τρόπος γιά πιό γρήγορο χώνεμα τῶν κάρβουνων,καί γιά μεγαλύτερη διατήρηση τῆς ζεστασιᾶς,εἶναι καί ἡ χρησιμοποίηση πυρηνόξυλου.

  18. mimikos avatar
    mimikos 01/03/2013 19:32:13

    MAYRO XAVIARI ΒΓΑΛΕ ΤΑ ΜΠΛΕ ΓΥΑΛΙΑ ΣΟΥ Κ ΔΕΣ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΕΙΝΑΕΙ Κ ΠΕΘΑΙΝΕΙ !!

  19. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 01/03/2013 19:35:28

    Ε ωραία αφού έχεις εσύ τη λύση να μην πεινάει ο κόσμος, πέστη και σε μας... άσε τη φτηνή προπαγάνδα και τη σκύλευση νεκρών.

  20. Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
    Η Αλίκη των θαυμάτων 01/03/2013 19:52:21

    Τώρα ξύνετε ανοικτές πληγές......

  21. mimikos avatar
    mimikos 01/03/2013 19:56:45

    μιλατε για την μνημη των παιδιων κ τα αποκαλειτε ηλιθια επειδη δεν ηξεραν πως ζουσαν οι παπουδες τους το 1950...για να δικαιολογησετε τον Στουρναρα? την κυβερνηση ? τα αδικαιολογητα ?

  22. tasos agia paraskevi avatar
    tasos agia paraskevi 01/03/2013 20:30:55

    Δεν αποκαλώ ηλίθιους τους ανθρώπους που χάθηκαν, καθώς δεν τους γνώριζα προσωπικά. Λέω πολύ απλά ότι μέσα στην άγνοιά τους, η οποία μου φαίνεται αδιανόητη για νέους ανθρώπους και μάλιστα φοιτητές, κάναν κάτι τελείως ανεύθυνο, το οποίο και πλήρωσαν τελικά με την ζωή τους. Αν τώρα εσείς θέλετε να χρησιμοποιήσετε ένα τραγικό γεγονός όπως αυτό για να κάνετε προπαγάνδα τι να πω;

  23. kat avatar
    kat 01/03/2013 21:00:26

    Eίμαι καθηγήτρια με πτυχίο ,μεταπτυχιακό, 3 γλώσσες ,καλή σε 4 σπόρτς και δεν έχω ιδέα για το πότε ενα μαγκάλι είναι επικίνδυνο...Σταυρωσέ με.
    Δυστυχώς όμως το θέμα δεν είναι η άγνοια αλλά η φτώχια.Κρίμα στα παιδάκια και στις οικογενειές τους. Το αίμα τους ας στοιχειώσει τα ντόπια
    κοράκια που εξαθλιώνουν τον κόσμο.

    • akenaton avatar
      akenaton @ kat 02/03/2013 21:58:24

      Φιλόλογος, να υποθέσω; :)

      • kat avatar
        kat @ akenaton 02/03/2013 22:03:57

        Ξενογλωσση...

  24. tasos agia paraskevi avatar
    tasos agia paraskevi 01/03/2013 21:19:13

    Έχετε δίκιο σε ότι λέτε. Όντως δεν γνώριζα αυτά που είπατε. Αυτό όμως που έμαθα στο σχολείο είναι ότι ποτέ σε κλειστό χώρο δεν βάζουμε κάποια εστία φωτιάς χωρίς εξαερισμό ακριβώς γιατί μπορεί να έχουμε ατελή καύση και παραγωγή μονοξειδίου του άνθρακα.

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ tasos agia paraskevi 01/03/2013 21:47:44

      Καλύτερο από όλα είναι να ζεις σε μια σοβαρή χώρα και να βάζεις πετρέλαιο για καλοριφέρ.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ tasos agia paraskevi 01/03/2013 22:11:29

      Η ανέχεια υποχρεώνει τον άνθρωπο να παίρνει ρίσκα.

  25. κύριος Χ avatar
    κύριος Χ 01/03/2013 22:12:41

    Πως θα λέγατε τόσο εύκολα αυτά τα λόγια για τους αμόρφωτους φοιτητές που ξεπάγιαζαν έναν ολόκληρο χειμώνα και προφανώς είχαν ξαναφέρει αρκετές φορές
    λίγη ζέστη μέσα στο παγωμένο σπίτι τους νύχτα αν ήταν παιδιά σας...
    Κρύωναν έναν ολόκληρο χειμώνα βρε αθεόφοβοι...
    Πόση εύκολη είναι η κριτική από τον καναπέ και τη ζεστασιά του σπιτιού...

    • MCA. avatar
      MCA. @ κύριος Χ 02/03/2013 13:06:52

      ++++

  26. WY avatar
    WY 02/03/2013 08:53:56

    ΣΠΟΥΔΑΣΤΕΣ ΤΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΓΝΩΡΙΖΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ CO+CO2!!!!!!!

    Από τόν ιατροδικαστή τής Λάρισας,άκουσα ότι είχαν καταναλώσει καί αρκετή ποσότητα μπύρας!!!
    Διά νά αγοράσουν μία φιάλη υγραερίου,δέν είχαν χρήματα????

    Καιρό τώρα **ξυνόταν** ό ΣΥΡΙΖΑ διά νά δημιουργήσει κοινωνικά θύματα επιπέδου Αλέξη καί ήδη ή τραγική αυτή ιστορία,τούς έδωσε τήν αιτία/αφορμή,διά κομματική σπέκουλα!!!

  27. aristarxos avatar
    aristarxos 02/03/2013 08:58:44

    Κανεις δεν μιλαει για το πραγματικο προβλημα.
    Γιατι η πολιτεια εχει φτιαξει τοσες σχολες και τμηματα χωρις να φροντισει για στοιχειωδεις υποδομες (εστια); μηπως απλα θελους νοικαρηδες;
    Γιατι οπου υπαρχουν εστιες τις λυμαινονται οι κομματικες οργανωσεις και οχι αυτοι που τις δικαιουνται;
    Ταυτοχρονα βολευονται και οι διοριζομενοι αχρειαστοι καθηγητες.
    Προτεινω την ιδρυση υπερσυγκροτηματων σε καθε περιφερεια με αναλογους αξιοπρεπης χωρους;

  28. Δίας. avatar
    Δίας. 02/03/2013 08:59:58

    Αν δεν είναι αυτή η σταγόνα που θα κάνει το ποτήρι να ξεχειλίσει, τι να πούμε...
    Θα περιμένουμε τον Οκτώβριο να επανεκλεγεί η Μέρκελ μπάς και μας κουρέψει το χρέος για να μήν πεθάνουν περισσότεροι και εξ αιτίας του πετρελαίου του χρόνου?
    Aν αρχίσει η ανάκαμψη, να μην ξεχάσει η κυβέρνηση να δώσει λεφτα στους γονείς των παιδιών που πέθαναν ως αποζημίωση...

    • WY avatar
      WY @ Δίας. 02/03/2013 13:02:13

      @@@
      Δίας. είπε:
      02/03/2013 στις 9:59 am
      .......................................................

      Θά παραμείνετε **παρά πόδα** διά αρκετές δεκαετίες ακόμη,όσο κι επιθμείτε νά συμβή......χθές!!!!!

      • WY avatar
        WY @ WY 02/03/2013 13:03:53

        διόρθωσις :
        ....,όσο κι άν επιθυμείτε νά συμβή......χθές!!!

        • Διας avatar
          Διας @ WY 02/03/2013 13:23:37

          Εννοείς οτι για δεκαετίες ακόμα θα πεθαίνουν στην Ελλάδα άνθρωποι από μαγκάλια, λόγω της κρίσης και του πανάκριβου πετρελαίου, ή οτι θα περιμένουν δεκαετίες οι γονείς των παιδιών για να πάρουν αποζημίωση? Ή μάλλον και τα δύο?

          • WY avatar
            WY @ Διας 02/03/2013 17:26:31

            Στό **ξεχείλισμα**!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  29. mimikos avatar
    mimikos 02/03/2013 13:38:36

    τα πραγματα ειναι απλα : αν ειχαν λεφτα να βαλουν πετρελαιο θα αναβαν το μαγκαλι? οσο για τον WY ντροπη σου ! να τα πεις στους γονεις των παιδιων τις βλακειες που λες !

  30. mimikos avatar
    mimikos 02/03/2013 13:45:14

    WY : ποσο νομιζεις οτι κανει μια μπουκαλα κ ποσο η σομπα υγραεριου ?

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ mimikos 02/03/2013 19:05:32

      Ξεφεύγουμε από το θέμα. Το θέμα δεν είναι αν θα μπορούσαν να την είχαν γλιτώσει οι νέοι με καλύτερες γνώσεις. Το βασικό θέμα είναι ότι ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΣΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Άσε τις εξυπνάδες και μπες στο ψητό λοιπόν, απάντα επί της ουσίας και μην τρολλάρεις.

  31. ΝΠ avatar
    ΝΠ 02/03/2013 17:45:30

    μάλλον κάποιοι υπερβάλλετε, ένθεν και ένθεν.

  32. akenaton avatar
    akenaton 02/03/2013 22:11:15

    Κοντά έπεσα!
    Πάντα ένα μαγκάλι είναι επικίνδυνο σε ερμητικά κλειστό χώρο .....