#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/01/2013 06:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διπλό «μαχαίρι» στις συντάξεις στρατιωτικών



Απορρίπτει το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης την όποια θετική προσέγγιση στο θέμα της διπλής περικοπής των συντάξεων των στρατιωτικών που συνεπάγεται η μείωση στους μισθούς των εν ενεργεία στελεχών των Ενόπλων Δυνάμεων, που ισχύει από τις αρχές του περασμένου Αυγούστου αναδρομικά, και της μείωσης των συντάξεων στο Δημόσιο από τις αρχές του 2013 που υπαγορεύει το Μεσοπρόθεσμο Πλαίσιο Δημοσιονομικής Στρατηγικής έως και το 2016.

Από τον Αύγουστο

Οι συντάξεις των στρατιωτικών διαμορφώνονται βάσει των βασικών μισθών των εν ενεργεία συναδέλφων τους. Από τη στιγμή που η κυβέρνηση αποφάσισε να εφαρμόσει νέο ειδικό μισθολόγιο για τα εν ενεργεία στελέχη με αναδρομικές περικοπές από τον Αύγουστο του 2012, αναπόφευκτα συμπαρασύρονται φυσικά προς τα κάτω και οι αποδοχές των «απόμαχων» του Στρατεύματος. Οι περικοπές στις συντάξεις αγγίζουν κατά μέσο όρο το 15%-18%. Για το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης η μείωση αυτή δεν αρκεί και εντάσσει τους απόστρατους αξιωματικούς και στην κατηγορία των συνταξιούχων, που θα υποστούν μειώσεις από 5% έως και 20% από τις αρχές του 2013.

Κληθείσα να σχολιάσει την αδικία που συντελείται σε βάρος των απόστρατων αξιωματικών των Ενόπλων Δυνάμεων υψηλόβαθμη πηγή του υπουργείου Οικονομικών ανέφερε πως «δεν μας προκύπτει θετική αντιμετώπιση του συγκεκριμένου ζητήματος». Με άλλα λόγια δεν πρόκειται να υπάρξει καμία αλλαγή στη διπλή αφαίμαξη των συντάξεων των στρατιωτικών. Για τη στάση αυτή είχε προϊδεάσει και ο υπουργός Οικονομικών κ. Γιάννης Στουρνάρας λέγοντας πως «δεν πρέπει να χαλαρώσει τώρα το πρόγραμμα».

Οργή αποστράτων

Η κατάσταση έχει προκαλέσει την οργή των απόστρατων αξιωματικών, που βλέπουν για ακόμη μία φορά και μάλιστα εις διπλούν να περικόπτονται οι συντάξεις τους, τη στιγμή που δεν τους δίδεται η δυνατότητα να εργασθούν εισπράττοντας τη σύνταξή τους, και τα μερίσματα των Μετοχικών Ταμείων συνεχώς μειώνονται έχοντας φθάσει σε μορφή φιλοδωρήματος. Τις αντιδράσεις αυτές ακριβώς επιχείρησε να αμβλύνει ο υπουργός Εθνικής Αμυνας κ. Πάνος Παναγιωτόπουλος στέλνοντας κατά τις ημέρες των εορτών επιστολές στο υπουργείο Οικονομικών με τις οποίες επισήμανε «τον άμεσο κίνδυνο να υπάρξει κραυγαλέα αδικία σε βάρος των αποστράτων των Ενόπλων Δυνάμεων, με το να υποστούν περαιτέρω περικοπές απ’ ό,τι οι άλλες κατηγορίες συνταξιούχων», και ζήτησε να εξετασθούν τρόποι ώστε να μην υπάρξουν διπλές μειώσεις στις συντάξεις τους.

Φαίνεται ξεκάθαρα όμως πως δεν πρόκειται να ανταποκριθεί το υπουργείο Οικονομικών. Να σημειωθεί δε πως αμέσως μετά τη συνεδρίαση του ΚΥΣΕΑ που έγινε στις 2 Ιανουαρίου, το θέμα των περικοπών στις συντάξεις, αλλά και στις αποδοχές των εν ενεργεία στελεχών των Ενόπλων Δυνάμεων συζητήθηκε σε σύσκεψη που έγινε στο Μέγαρο Μαξίμου παρουσία του πρωθυπουργού κ. Αντώνη Σαμαρά, του υπουργού Εθνικής Αμυνας κ. Πάνου Παναγιωτόπουλου, του υπουργού Οικονομικών κ. Γιάννη Στουρνάρα και του αρχηγού ΓΕΕΘΑ στρατηγού Μιχάλη Κωσταράκου.

Ανδρέας Κούτρας, στον Ελεύθερο Τύπο

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. FALCON avatar
    FALCON 08/01/2013 09:09:11

    Οι στρατιωτικοί δεν ζητούν χαλάρωση από τον κ. Στουρνάρα αλλά αποκατάσταση της αδικίας. Διότι ο κ. Στουρνάρας φορολογεί διπλά τους στρατιωτικούς πράγμα που δεν έχει γίνει σε κανέναν άλλο κλάδο για να τα παρέχει χαλαρά στους υπαλλήλους της βουλής με τα 400.000 εφάπαξ και τους δικαστικούς με τα 100.000.000 εκ και τα απανωτά αναδρομικά.

  2. Γιώργος Π. και ... avatar
    Γιώργος Π. και ... 08/01/2013 09:15:03

    Για τα παράσιτα που λυμαίνονται τον κρατικό κορβανά, ούτε λόγος να γίνεται!
    Τους φταίνε οι συνταξιούχοι στρατιωτικοί, τους φταίνε τα αγροτεμάχια, τους φταίνε όλοι εκτός από την αληθινή πληγή, που φυσικά κανείς δεν τολμά ούτε να αναφέρει!

  3. viva avatar
    viva 08/01/2013 09:50:31

    ...ισχυει ακομα η μειωση του χαρατσιου ανω των 2000τμ ?

  4. Δραχμικός avatar
    Δραχμικός 08/01/2013 11:22:47

    Αυτό πάντως το 'κόλπο' πρέπει να είναι παγκόσμια πρωτοτυπία Στουρνάρα.
    Κόβεις μια φορά στον απόστρατο, ως εν ενεργεία και κόβεις και δεύτερη ως συνταξιούχο.
    Ρε πάτε καλά, αποφασίστε, ή το ένα είναι ή το άλλο.

  5. 5535 avatar
    5535 08/01/2013 12:13:34

    Εγώ πάντως ευχαριστώ το Θεό που τα 30 χρόνια που υπηρέτησα στις ΕΔ,δεν χρειάστηκε να πολεμήσω για να υπερασπιστώ κανένα απο αυτά τα @ρχίδια που "κυβερνάνε"!!

    Υ.Γ. Δέν προσδοκώ σε δημοσίευση του σχολίου μου,μου φτάνει και η προώθηση του στους αποδέκτες!

  6. nikos avatar
    nikos 08/01/2013 14:38:44

    τοσα χρονια ετρωγαν πολυ καλα και παχυλα οι κκ καραβαναδες, συν ενα σωρο αλλα προνομια που ειχαν.Τωρα τους πονεσε κι αυτους;; ας δουνε κι αυτοι λιγο τη γλυκα του κοψιματος απολαβων!! οχι μονο για τους αλλους να ισχυουν οι περικοπές !! Δεν με απασχολουν τα μουτρα τους, μονο οι πραγματικοι μαχιμοι με ενδιαφερουν. Ολοι οι αλλοι ειναι σαπιοκοιλιαδες και κηφηνες.

    • Διογενης(ο αλλος) avatar
      Διογενης(ο αλλος) @ nikos 08/01/2013 16:33:10

      νικο, ο πατερας μου γυρισε ελλαδα κ κυπρο 10 φορες. τελευταιο του αλμα με αλεξιπτωτο στα 55 του χρονια, αποστρατευτηκε ενα σκαλι πριν το υψηλοτερη θεση που θα μπορουσε να παρει στην καριερα του γιατι οταν του ζητηθηκε να... υποβαλει τα σεβη του (φανταζομαι καταλαβαινεις τι θα πει αυτο) στον Τσοχατζοπουλο, του στειλε χαιρετησματα λεγοντας του οτι ο ιδιος δεν ειναι απο τα ανθρωπακια που παραμονες κρισεων σουλατσαρουν στους διαδρομους των υπουργειων για δημοσιες σχεσεις. και φυσικα αποστρατευθηκε. αυτου του ανθρωπου, που εγω ως παιδι εχω ελαχιστες αναμνησεις να θυμαμαι λογο της απαιτητικης δουλειας του, του εχουν κοψει το 50% του εισοδηματος του απο λεφτα που τα δικαιουται οσο ελαχιστοι σε αυτον τον ερμο τον τοπο απο ΔΙΚΑ του χρηματα που τοσα χρονια του παρακρατουσαν. κι ομως δεν τον εχω ακουσει να παραπονιεται κ να κλαιγεται. περισσοτερο στεναχωριεται για το καταντημα της ελλαδας παρα για την δικη του ανευ προηγουμενου κ τελειως αδικη οικονομικη αιμοραγια. ασε λοιπον τις ευκολες ατακες και την εκ του ασφαλους κριτικη.

  7. Κογξ Ομ Πα1 avatar
    Κογξ Ομ Πα1 08/01/2013 16:17:57

    Ρε Νικολάκη,πάρε το κουβαδάκι και το φτιαράκι σου κι άντε σ' άλλη παραλία.
    Αμάν πιά,με όλους τους κομπλεξικούς.
    Είναι νόμος, αυτοί που υπηρέτησαν και μόχθησαν μαζί με τους μονίμους
    ποτέ δεν θα τους ακούσεις να μιλάνε απαξιωτικά και προσβλητικά.
    Τώρα από κάτι μπούληδες και παιδιά της μαμάς δέν περιμένεις και
    τίποτα καλό.
    Τόσα χρόνια δυστυχώς. γνωρίσαμε πολλούς.

  8. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 08/01/2013 20:16:09

    Με την ίδια λογική, αφού όσοι εργαζόμαστε στον ιδιωτικό τομέα δεν θα λαμβάνουμε κατά τη σύνταξή μας επιδόματα εορτών και αδείας, δεν έχουμε καμμία υποχρέωση να καταβάλουμε ασφαλιστικές εισφορές όταν λαμβάνουμε ως εργαζόμενοι τα επιδόματα εορτών και αδείας. Να τα λαμβάνουμε πλήρη. Αμπώς! ...και μετά ξύπνησα....

  9. giannis avatar
    giannis 08/01/2013 21:57:10

    ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΒΛΕΠΩ ΟΡΓΑΝΟΜΕΝΟ ΣΧΕΔΙΟ ΝΑ ΒΓΕΙ Ο ΣΥΡΙΖΑ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΠΟΤΕ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΧΑ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΗ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ. ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΠΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ. ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΠΕΙΣΘΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ Η ΝΔ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ.

  10. Grigoris avatar
    Grigoris 09/01/2013 08:29:18

    Μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση, εδώ και πολλά χρόνια, ότι στο ΥΠΟΙΚ επικρατεί ένα εντελώς αρνητικό κλίμα μέχρι τα όρια της εμπάθειας, για τα στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων. Σε κάθε πρόταση μισθολογικής αναβάθμισης οι προτάσεις του ΥΠΟΙΚ ήταν αρνητικές και μπορώ να αναφέρω αρκετά παραδείγματα. Ίσως να θεωρούν ότι με τον τρόπο αυτό κάνουν αντίσταση για το Πολυτεχνείο, ακόμη και αυτοί που γεννήθηκαν μετά το 74... Κύριοι η αδικία είναι εκείνη που μπορεί να δημιουργήσει ανυπέρβλητες καταστάσεις. Να είστε σίγουροι ότι κανένα στέλεχος των ΕΔ δεν θα είχε παραπονεθεί για τις περικοπές, αν αυτές είχαν επιβληθεί σε ισομεγέθη ποσοστά στο σύνολο των αποδοχών, ανά κατηγορία, όσο υψηλές και να ήταν. Όμως εδώ μιλάμε για κραυγαλέες αδικίες. Το σύνολο των περικοπών στους Συνταξιούχους Στρατιωτικούς υπερβαίνει το 50%. Και η αιτιολογία της υψηλόβαθμης πηγής του ΥΠΟΙΚ είναι «δεν μας προκύπτει θετική αντιμετώπιση του συγκεκριμένου ζητήματος» Δήλωση... αυτοκρατορικού μεγαλείου. Τώρα τι να σχολιάσουμε επ΄αυτού. Χωρίς να υπονοώ κάτι, η πτώση του ηθικού που παρατηρείται σήμερα στα στελέχη των ΕΔ, από κάτι τέτοιες δηλώσεις και ενέργειες, δεν ξέρω που θα οδηγήσει. Στην καλύτερη περίπτωση στην αγκαλιά της Χρυσής Αυγής ή του ΣΥΡΙΖΑ; Γιατί δεν είναι μόνο αυτό. Είναι και η κάθετη πτώση στην λειτουργικότητα των ΕΔ, που παρατηρείται, ασχέτως των δηλώσεων περί αξιόμαχου και λοιπά κουραφέξαλα. Ο συνδυασμός αυτών, ηθικού και λειτουργικότητας και κυρίως το ηθικό αποτελούν τους κυριότερους πολλαπλασιαστές ισχύος. Το ηθικό ήταν ο σημαντικότερος συντελεστής των νικηφόρων αγώνων των ΕΔ, αλλά και ο καταλυτικός παράγων αποτροπής των επιδιώξεων της γείτονος Τουρκίας, μέχρι τώρα, η οποία σημειωτέον εξοπλίζεται με ιδιαίτερα ανησυχητικούς ρυθμούς. Και εμείς θέλουμε να κηρύξουμε ΑΟΖ ή να διεκδικήσουμε εξορύξεις στο Αιγαίο. Αγνοούμε ότι σ΄αυτές τις περιπτώσεις επικρατεί το δίκαιο του ισχυρού; Ή μήπως νομίζετε ότι η Τουρκία θα κάτσει στα αυγά της, αν εμείς απλώς κηρύξουμε ΑΟΖ, χωρίς έστω οριοθέτηση; Και θα έλεγα να σταματήσει ο παραλληλισμός με τις ενέργειες της Κύπρου, γιατί δεν είναι το ίδιο. Είμαστε σε διαφορετικό timing και strategic point of interest από πλευράς Τουρκίας. Έχετε σκεφθεί τις επιπτώσεις από την επανάληψη ενός περιστατικού ''Ιμίων'';. Σίγουρα δεν θα είναι ίδιες και ιδιαίτερα στο εσωτερικό πολιτικό σκηνικό μάλλον οι εξελίξεις θα είναι καταλυτικές. Γι αυτό δεν υπάρχει επιτέλους κάποιος ''ταγός'' να τα πει ωμά στον Πρωθυπουργό ή έστω και να παραιτηθεί, αν θεωρηθεί ότι ο Α/ΓΕΝ τα είπε, αλλά δεν έγινε τίποτε; Εκτός , αν ο κύριος που προσφέρει το ποτήρι με το νερό στους ομιλητές στη Βουλή, αξιοσέβαστος και δεν έχω τίποτε μαζί του, είναι σημαντικότερος από τον Α/ΓΕΕΘΑ (αρχηγό των ΕΔ), γιατί μισθολογικά έτσι φαίνεται, αφού λαμβάνει περίπου το διπλάσιο σε αποδοχές. Αυτά είναι δημιουργήματα της κομματικοποίησης, του ρουσφετιού, της συναλλαγής και των αντιλήψεων παραγόντων σαν την αναφερόμενη ''υψηλόβαθμη πηγή'' του ΥΠΟΙΚ.
    - Κύριε Πρωθυπουργέ μάζεψέ τους γιατί ο χρόνος (ανοχή) που σας έχει δοθεί τελειώνει.-
    ΥΓ Τώρα αν κάποιος εκτιμήσει ότι αυτά τα έγραψα γιατί θίχτηκε το πορτοφόλι μου, σαν κάποιον προσχολιάσαντα, θα του απαντήσω ότι εγώ όπως και οι υπόλοιποι συνάδελφοί μου, είμαστε μαθημένοι στις στερήσεις και θα επιβιώσουμε, δεν ανεχόμαστε όμως να μας θίγουν την αξιοπρέπεια, την οποία κτίσαμε με πολύ κόπο, ιδρώτα, στερήσεις, αλλά και αίμα.

  11. Γιώργος Π. και ... avatar
    Γιώργος Π. και ... 09/01/2013 12:00:55

    Νίκο, το στράτευμα δεν είναι ρινγκ, διαθέτει οργανωτικές ιδιαιτερότητες και επιμέρους λειτουργικές απαιτήσεις.

    Οι ειδικές δυνάμεις είναι απαραίτητες για να κάνουν τη βρώμικη δουλειά, από τα όρη, τη θάλασσα κ.λπ...
    (οι ειδικοδυναμίτες είναι αξιέπαινοι και τσακάλια, άντε πιάστους, όντως)
    Οι πιλότοι των μαχητικών για αναχαιτίσεις.
    Χρειάζεται και ο ανεφοδιασμός από αέρα, θάλασσα και ξηρά.
    Απαραίτητες είναι η υγειονομική υποστήριξη και η νοσηλευτική φροντίδα, οι σιτιάρχες, οι τεχνικοί.
    Κρίσιμος είναι και ο ρόλος των επιτελείων για θέματα οργάνωσης, οι στρατιώτες της πρώτης γραμμής, οι χειριστές των τεχνολογιών, οι στρατηγικοί μελετητές όλοι.

    Έχω πατέρα απόστρατο των ειδικών δυνάμεων (καταδρομές, αλεξίπτωτα), μεγάλο άνθρωπο και δεν εκστομίζει τις σαχλαμάρες που λες εσύ, για μάχιμους και μη.
    Ο καθένας επιτελεί το ρόλο του, ανάλογα με τις δυνατότητες, τις γνώσεις και την ειδικότητά του.
    Ειδικότερα στην εποχή μας, παίζουν τεράστιο ρόλο οι νέες τεχνολογίες και οι άριστες γνώσεις στρατηγικής.

    Το στράτευμα δεν είναι ένα απέραντο γήπεδο για να διεξάγονται μακελειά, ξύπνα!