#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/10/2013 16:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δικογραφία για το «λεφτά υπάρχουν» του Γιώργου Παπανδρέου, ύστερα από μήνυση πολίτη



«Όποιος με ψευδείς ειδήσεις ή συκοφαντικές διαδόσεις, που ανάγονται στο πρόσωπο κάποιου υποψηφίου, ή με άλλον τρόπο εξαπατά εκλογέα, είτε για να μην ασκήσει το εκλογικό του δικαίωμα, είτε για να μεταβάλλει το εκλογικό του φρόνημα σε κάποια από τις εκλογές που αναφέρονται στο άρθρο 161 (σ.σ. βουλευτικές και δημοτικές), τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών και με χρηματική ποινή».

Το παραπάνω άρθρο 162 του Ποινικού Κώδικα, επικαλείται ο πολίτης Παναγιώτης Σταμάτης του Δημητρίου, σε μηνυτήρια αναφορά του κατά του πρώην πρωθυπουργού Γιώργου Παπανδρέου. Η σχετική δικογραφία που διαβιβάστηκε σήμερα στη Βουλή αφορά και ενδεχόμενη «διασπορά ψευδών ειδήσεων» εκ μέρους του κ. Παπανδρέου, καθώς και «οποιαδήποτε άλλη αξιόποινη πράξη» σε βάρος του εκλογικού σώματος, κατά την προεκλογική περίοδο του έτους 2009.

Η δικογραφία, που συνέταξε η αντεισαγγελέας Πρωτοδικών Ελπίδα Χασάπη, θα εξεταστεί από την Επιτροπή Δεοντολογίας, ακολουθώντας τη διαδικασία που αφορά τους απλούς βουλευτές, καθώς -σύμφωνα με το διαβιβαστικό της εισαγγελίας του Αρείου Πάγου- ο μηνυτής φέρεται να καταγγέλλει τον κ. Παπανδρέου και για πράξεις που τέλεσε πριν αποκτήσει την ιδιότητα του βουλευτή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 11/10/2013 16:56:29

    Εφόσον θα υπάρχει έστω και ένας Έλληνας πολίτης που να θεωρεί ότι ο ΓΑΠ ενήργησε σωστά και προς το συμφέρον της Πατρίδος μας, τότε δυστυχώς δεν υπάρχει περίπτωση να βγει τίποτα στο φως και να αποδοθεί δικαιοσύνη!
    Αλήθεια, με εκείνη την επιτροπή για το πως φτάσαμε μέχρις εδώ, τι γίνεται;

  2. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 11/10/2013 17:01:48

    Υπάρχει τέτοιο άρθρο στον ποινικό κώδικα;

    Μα τότε γιατί αργήσαμε τόσο με αυτόν;

    • Βουστροφηδόν avatar
      Βουστροφηδόν @ Γιώργος Αχαιός 11/10/2013 21:28:01

      Δεν έχουν όλοι τη ....φαντασία του κ. Π.Σταμάτη. Γι αυτό.

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Βουστροφηδόν 12/10/2013 08:57:37

        Μάλλον του νομοθέτη την φαντασία εννοείτε...

        Ο κ. Σταμάτης απλά κάνει χρήση των νόμων και των δικαιωμάτων του.

      • μαρικα avatar
        μαρικα @ Βουστροφηδόν 12/10/2013 18:01:27

        Το λες φαντασια αυτο αν ειναι ετσι και υπαρχουν τετοιοι που σκευτονται σαν και σενα ειμαστε αξιοι της τυχης μας εκτος και αν εχεις και εσυ κατι να κρυψεις.

        Βουστροφηδον

  3. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 11/10/2013 17:39:36

    H Επιτροπή Δεοντολογίας έχει στην διάθεσή της τρεις μήνες για να εξετάσει το θέμα, μετά την παρέλευση των οποίων, αυτό μπαίνει στο αρχείο.

    Εσείς τι λέτε ότι θα συμβεί;

    • Δημητρης avatar
      Δημητρης @ Επισκέπτης 11/10/2013 20:28:41

      Μα ποιον να δικασουν ? εχει ατρανταχτο αλλοθι..ολοι μετα απο αυτον ακολουθησαν την ιδια και ακομη πιο σκληρη πολιτικη

      • dim avatar
        dim @ Δημητρης 12/10/2013 02:38:32

        Δε ξέρεις τι λες... Η πολιτική ασκείται πάνω σε συγκεκριμένα δεδομένα... Όταν ανέλαβε ο ΓΑΠ δεν είχαν κλείσει οι αγορές... Οι "επόμενοι" που λες, βρήκαν τις αγορές κλειστές, και τη χώρα στο χείλος του γκρεμού... Αυτό το παραμυθάκι, περί ίδιας πολιτικής Σαμαρά με ΓΑΠ το λένε οι Συριζαίοι, οι Αεροψεκασμένοι και οι Χρυσαυγίτες... Τι από τα τρία είσαι?

        • Ωρίων avatar
          Ωρίων @ dim 12/10/2013 07:42:43

          Αν έχεις δίκιο, τότε θα δικαστεί...

        • Νηλέας avatar
          Νηλέας @ dim 12/10/2013 08:07:31

          Ο φίλος δεν ξέρει τι λέει? Ο Μηταράκης ήξερε τι έλεγε το φλεβάρη του 10 στο ΜΕΓΑ ?( «Εκτινάχθηκαν τα spread γιατί κατάλαβαν οι άνθρωποι που έχουν αγοράσει τα ελληνικά ομόλογα ό,τι είμαστε πολύ περισσότερο χρεωμένοι από ό,τι νομίζαμε… Επειδή η διεθνής κοινότητα κατάλαβε ότι δεν χρωστάμε 100% του ΑΕΠ αλλά 120, επειδή το έλλειμμα δεν ήταν 6 αλλά 12 και για να το φέρεις πίσω στο 3 θα έχεις 3-4 χρόνια με μεγάλο έλλειμμα, κι αν όλα αυτά τα προσθέσεις φθάνεις το δημόσιο χρέος στο 130-140% του ΑΕΠ. Και ίσως αυτό δεν είναι το τελικό χρέος, γιατί αν αύριο θέλουμε να ισοσκελίσουμε το ασφαλιστικό, το πραγματικό χρέος του δημοσίου είναι πολύ περισσότερο. Άρα στα μάτια των δανειστών η Ελλάδα έγινε πιο επικίνδυνη».

          • dim avatar
            dim @ Νηλέας 12/10/2013 13:09:34

            Το έλλεμμα ήταν 6% το Σεπτέμβριο, και αν γινόντουσαν αυτά που είχε προτείνει ο Καραμανλής, θα έκλεινε σε μονοψήφιο (κοντά στο 9% για το 2009). Όμως ο ΓΑΠ και ο ανεκδιήγητος μαθητευόμενος ΥΠΟΙΚ Παπακωνσταντίνου, προτίμησαν 3 πράγματα: α) να φέρουν δαπάνες του 2010 στο 2009 (για να χρεώσουν μεγαλύτερο έλλειμμα στη διαχειριστική περίοδο Καραμανλή, και να επαίρονται μετά ότι εκείνοι το περιόρισαν μετά - αλλά τελικά τους ξέφυγε το πράγμα), β) όχι μόνο δεν προχώρησαν σε περιοριστική πολιτική εντός του 2009 αλλά μοίρασαν εντός του 2009 κοινωνικές παροχές, και γ) δυσφήμιζαν τη πατρίδα μας όπως βρισκόνταν και όπου στεκόνταν (τιτανικός, διεφθαρμένη χώρα κλπ κλπ κλπ)...

          • Νηλέας avatar
            Νηλέας @ dim 12/10/2013 15:33:29

            ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ 16-6-13 | Αλμούνια
            Το 09 η κατάσταση επιδεινώθηκε δραματικά όχι μόνο λόγω της ανακρίβειας των στ/κών ,διότι η κυβέρνηση ήταν απολύτως παθητική.Μας εδωσαν τον το φθ/ρο του 08 πρ/σμό με έλλειμμα γιά το 09 1,8%.Το πρωτο κιόλας μήνα είχε ξεπεράσει το 3% και τον απρίλιο ήταν πανω από το 5%.Παρουσίασα αυστηρή εισήγηση με προτάσεις γιά άμεση δημ/κη προσαρμογή.το ευρογρούπ τις υιοθέτησε αλλά η ελλ. κ/ση δεν έκανε τίποτα .Μας έλεγαν ότι "η κατάσταση δεν είναι και τόσο σοβαρή και σκέφτονταν τις εκλογές Στις αρχές του ιουλίου (09) παροσιασα την έκθεση στο e.g και την έστειλα στην ελλ.βουλή .Ειπα στον υπ.οικ/κων ¨αν δεν υιοθετήσετε άμεσα τις προτάσεις μου το έλλειμμα θα ξεπεράσει το 10% αλλά δε εγινε τίποτα. Αυτή είναι η ιστορία .Δεν ήταν στατιστικό το πρόβλημα .Το πρόβλημα ήταν η καταστροφική διαχείρηση των δημ.οικ/κών από την ελλ. Κυβ/ση το 2009 λόγω της ανικανότητας αυτής της κυβ/σης και της ενασχόλησής της με τις εκλογές.Το e.g τα ήξερε όλα αυτά γιατί εγώ τους τα είπα .Είχα επανειλημένες συναντήσεις με τον ελληνα υπ.οικ. (παπαθανασίου ) και τον πρ/ργό (καραμανλή) και ήταν απολύτως ενήμεροι για τις ανησυχίες μας αλλά δεν αντέδρασαν.» Να συμληρώσω εγώ ότι από το 08 και ο Αλ/φης και ο Δούκας με επιστολές έκρουαν τη καμπανα του κινδύνου αλλα ο Καραμανλής απαντουσε ΑΣΤΟΓΙΑΡΓΟΤΕΡΑ.
            διεφθαρμένη χώρα? που το είδες αυτό? Απλά μίλησε γιά διαφθορά (ο κόσμος το έχει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι)

        • ΕΣ avatar
          ΕΣ @ dim 12/10/2013 10:33:07

          Εσύ τί είσαι...???

          • dim avatar
            dim @ ΕΣ 12/10/2013 13:02:05

            Κεντροδεξιός πολίτης είμαι και στηρίζω πάντα την υπεύθυνη μεγάλη φιλελελεύθερη συντηρητική παράταξη. Δε γουστάρω του κλέφτες (ΠΑΣΟΚ), τους λαϊκιστές (ΑΝΕΛ κλπ), και τα άκρα (ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΤΑΡΣΙΑ, ΧΑ)...

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ dim 12/10/2013 20:10:22

            Εἴμαστε ἡ πλειοψηφία τῆς ΝΔ, dim! Οἱ ὑπόλοιποι, μεμονωμένα περιστατικά. . .

  4. Scarface avatar
    Scarface 11/10/2013 20:32:43

    Περιμενω απο τη βουλη να δωσει γρηγορα την ευκαιρια στον κυριο παπανδρεου να μπορεσει να αποδειξει την αθωοτητα του στα ποινικα δικαστηρια ετσι ωστε να αποστομωσει τους αθλιους συκοφαντες.

    • Ταραντούλα avatar
      Ταραντούλα @ Scarface 12/10/2013 08:44:12

      Αυτό θα ήταν θαυμάσιο, αλλά φοβούνται οτι αν προωθήσουν τη διαδικασία, θ΄ακολουθήσουνε παρόμοιες προσφυγές, για όλους τους Πασόκους. Και μετά....

  5. Ορέστης Α. avatar
    Ορέστης Α. 11/10/2013 20:40:07

    Άντε και τον Αλ Καπόνε για...φοροδιαφυγή τον μπουζουριάσανε. Μία ωραία αφορμή, μας την προσφέρει ο κ. Σταμάτης.

  6. δημης avatar
    δημης 12/10/2013 12:24:56

    Ο....ΝΟΜΟΣ..ΛΕΕΙ αλλά ο υπόνομος ξερνάει " Όποιος έχει ισχυρούς προστάτες ε'ιναι ράτσας ...φέρνει τα πρότζεκτ σε πέρας ... ΡΙΧΝΕΙ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΣΤΟΝ ΥΠΟΝΟΜΟ ΚΑΙ "είναι" ,λέμε τώρα, και ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ...

  7. GLAD avatar
    GLAD 12/10/2013 14:13:14

    Μια χαρά είναι το άρθρο 162.
    Θα μπορούσε μάλιστα να γίνει και πολύ αυστηρότερο.
    Ας το έχουν υπόψη τους και στον ΣΥΡΙΖΑ.
    Δεν ξέρεις καμιά φορά τι μπορεί να πάθεις .....