#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/04/2013 14:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διεθνές μποϊκοτάζ στις φράουλες της Μανωλάδας-Κινήσεις από το Διαδίκτυο



Σε διεθνές μποϊκοτάζ στις φράουλες της Μανωλάδας καλούν τους καταναλωτές διάφορες ιστοσελίδες του εξωτερικού, μετά το πρωτοφανές επεισόδιο με τον τραυματισμό 29 αλλοδαπών εργατών στα χωράφια της περιοχής από επιστάτη που τους πυροβόλησε επειδή διαδήλωσαν διεκδικώντας δεδουλευμένα έξι μηνών.

Το περιστατικό έχει προκαλέσει σοκ στην τοπική κοινωνία και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης υπάρχουν ήδη κινήσεις υπέρ της εφαρμογής μποϊκοτάζ στις φράουλες της Μανωλάδας.

Στο Διαδίκτυο έχουν «ανέβει» αφίσες και κείμενα στα αγγλικά που μιλούν για «αιματοβαμμένες φράουλες» και παροτρύνουν τον κόσμο να μην τις αγοράζει.

Στο Twitter τα hashtag που έχουν δημιουργηθεί για το θέμα είναι#bloodstrawberries, #boycott #manolada.

news.in.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kotstak avatar
    kotstak 18/04/2013 14:35:39

    Επειδή δηλαδή στη Μανωλάδα είναι δυο τρεις παραγωγοί τυχοδιώχτες και ανεγκέφαλοι, πρέπει να καταστραφούν και οι υπόλοιποι;
    Αυτοί οι δυο – τρεις μεγαλοπαραγωγοί ανταγωνίζονταν επί σειρά ετών αθέμιτα τους άλλους παραγωγούς έχοντας παρανόμως μικρότερο κόστος.

    Είναι άδικο να πάρουν αυτοί οι ελάχιστοι στο λαιμό τους τους άλλους, που όχι απλά δε φταίνε, αλλά στην ουσία είναι και τα θύματα των παράνομων πράξεων των ελάχιστων κακών παραγωγών.

    • tpe avatar
      tpe @ kotstak 18/04/2013 14:42:47

      Για μία ακόμα φορά, το θέμα τους κράτους...
      Ο ρόλος του κράτους, σε όλο τον πλανήτη, είναι η επιβολή του νόμου και της τάξης. Αλλά εμείς εδώ είμαστε προφανώς από άλλο πλανήτη.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ kotstak 18/04/2013 14:43:37

      Είσαι βέβαιος ότι μόνο δυο-τρεις ; Το έχεις τσεκάρει αυτοπροσώπως ;Τότε γιατί είναι πόλος έλξης για τους λάθρο η συγκεκριμένη περιοχή ;

      • kotstak avatar
        kotstak @ roadrunner 18/04/2013 15:39:18

        Ούτε εγώ ξέρω εάν είναι δυο – τρεις, ούτε εσείς ότι δεν είναι μόνο δυο –τρεις.
        Εάν ρίξουμε "λάσπη" σε όλους και έχω δίκιο, η "λάσπη" δύσκολα θα φύγει από αυτούς που την έφαγαν άδικα.
        Εάν έχετε δίκιο εσείς, σας πειράζει να τους "λασπώσουμε" όλους λίγο αργότερα, όταν θα έχουμε μάθει την αλήθεια;

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ kotstak 18/04/2013 14:46:39

      Ετσι δε γινεται συνηθως; τα σφαλματα των λιγων να τα πληρωνουν οι πολλοι;

      • kotstak avatar
        kotstak @ Ρηνα 18/04/2013 15:17:35

        Μια επιλογή κάποιου είναι πιθανόν να έχει αρνητικά αποτελέσματα σε κάποιους άλλους, πχ πίνεις, οδηγάς και τραυματίζεις κάποιον.
        Αυτό είναι τελείως διαφορετικό από τη συγκεκριμένη περίπτωση.
        Εσείς, εάν ένας καταστηματάρχης σας πουλήσει κάτι χαλασμένο, θα τον τιμωρήσετε σαμποτάροντας τον ανταγωνιστή του;

    • anideos avatar
      anideos @ kotstak 19/04/2013 01:51:49

      Kai epeidh λεει ο Σο'ι'μπλε χαζομαρες για να κερδισει τις εκλογες
      πρεπει να κανουμε μπο'ι'κοταζ σε ολα τα γερμανικα προ'ι'οντα και στους τουριστες να δειχνουμε τον χειροτερο εαυτο μας;

  2. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 18/04/2013 14:39:27

    Βρήκαν ευκαιρία πάλι οι αργόσχολοι να ασχοληθούν με το χόμπυ τους ,και οι γνωστοί άπλυτοι να χτυπήσουν την Ελλάδα! Λες και είναι δύσκολο να παρουσιαστούν στην αγορά οι φράουλες Μανωλάδας σαν φράουλες ,δεν ξέρω ,Αμαλιάδας!

    Εδώ το Πάσχα θα φάμε (όπως κάθε χρόνο) αρνάκι ...Τρανσυλβανίας για ντόπιο, στις φράουλες θα κολήσουμε?

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ ΣΤΕΛΙΟΣ 18/04/2013 15:32:23

      Πέστα Στέλιο!
      Ὅταν τρῶμε φράουλες Μαρόκου εἴμαστε σίγουροι,ὅτι δέ μαζεύτηκαν μέ ἐκμετάλλευση τῶν ἐκεῖ ἐργατῶν...

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ ΣΤΕΛΙΟΣ 18/04/2013 21:02:23

      Οι γνωστοί κύκλοι στους οποίους προκαλείται erectio σε κάθε δυσφήμηση της Ελλάδας χτυπούν πάλι...

  3. ΚΜ avatar
    ΚΜ 18/04/2013 14:43:11

    Νέρο στο μύλο διαφόρων. Κι όποιον πάρει ο Χάρος, φταίει-δε φταίει.

    Το ενδεδειγμένο θα ήταν το Κράτος να επιβάλει εξοντωτικές/καταστρεπτικές ποινές σε όσους απασχολούν λαθρομετανάστες. Έτσι θα προστάτευε και τους τίμιους παραγωγούς και θα προλάμβανε και την γενίκευση του φαινομένου.

    • B.Q avatar
      B.Q @ ΚΜ 18/04/2013 15:06:32

      Κάπως έτσι. Τόσο απλό, τόσο αυτονόητο και τόσο ''αδύνατο'' στο λατρευτό μας Ελλαδιστάν .... Απελπισία!!!!!

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ ΚΜ 18/04/2013 16:07:15

      +1

      Και τετοια πραγματα δεν θα γινονταν και θα ηξεραν οι λαθρο οτι δουλεια μονο πολυ τολμηροι ή ανοητοι θα τους δωσουν στο Ελλαδισταν και δεν θα ερχονταν παρανομα. Αλλα... Ειπαμε... Το κρατος... απλα δεν υπαρχει!

  4. χαρης avatar
    χαρης 18/04/2013 15:18:15

    οι πλειοψηφία των ελλήνων παραγωγών αποσχολει παράνομα ανασφάλιστους αλλοδαπούς με τις πλάτες των τοπικών φορέων(λαδωμα)

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ χαρης 18/04/2013 15:34:17

      Γιατί χάρη μου εἶσαι ἐπιεικής;
      Ὄχι ἡ πλειοψηφία,ὅλοι!

  5. kotstak avatar
    kotstak 18/04/2013 15:22:06

    Διόρθωση: μποϋκοτάροντας ήθελα να πω και όχι σαμποτάροντας.

  6. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 18/04/2013 17:20:25

    Δεν μπορώ να καταλάβω απο που συνάγεται ότι "the Greek government is covering up the murderers" (η ελληνική κυβέρνηση καλύπτει τους δολοφόνους)!

    Διακρίνω μία προσπάθεια να ενοχοποιηθεί ολόκληρη η χώρα για ένα περιστατικό.
    Είναι το ίδιο παράλογο με τον να γίνει ένας βιασμός στην Ιαπωνία και ενώ έχει συλληφθεί ο βιαστείς να λένε: "Η ιαπωνική κυβέρνηση καλύπτει τον βιαστή"

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ Γιώργος Αχαιός 18/04/2013 21:12:28

      Ευγενικη χορηγια καποιου κομματος της (αξιωματικης) αντιπολιτευσης ειναι η διεθνης κινητοποιηση και η αφισα. Οταν λεει "η κυβερνηση τους καλυπτει και ειναι πραξη της ΧΑ", τι περιμενεις; Λες και πριν την ΧΑ δεν ειχαμε περιπτωσεις μη καταβολης δεδουλευμενων σε Ελληνες ή αλλοδαπους (με απειλη την απολυση ομως)... Απλα δεν ειχαμε φτασει στις καραμπινες... Οσο για την καλυψη απο την κυβερνηση, στηριζονται στο οτι "πως εδρασε τοσο καλα η Αστυνομια στις Σκουριες;". Μα, οι Σκουριες ειναι η ζωνη του λυκοφωτος γνωστου ελληνα ληστοεπιχειρηματια σε συμπραξη με το πολιτικο προσωπικο της χωρας που το τελευταιο δινει δωρα δαση, ιδιωτικοποιει χωρις πλειοδοτικους διαγωνισμους και πουλα εκτασεις χωρις εκτιμησεις και σχεδια, βαφτιζοντας τον ορισμο του σκανδαλου και της αδιαφανειας "επενδυση". Ειναι λογικο εκει η Αστυνομια να εκανε ο,τι μπορει πραγματικα για να πιαστουν οι "αναρχοκομμουνισται" που αντιστεκονται στα συμφεροντα της αναπτυξης και του ληστοεπιχειρηματια. Οι μεταναστες της υποθεσης δεν πολυενδιαφερουν την κυβερνηση, αρα η Αστυνομια... χαλαρα.

  7. ΑΠΟΛΛΩΝ avatar
    ΑΠΟΛΛΩΝ 18/04/2013 18:13:15

    Mυρίζει Σύριζα από δω μέχρι τη Μανωλάδα

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ ΑΠΟΛΛΩΝ 18/04/2013 21:04:04

      Εννοεις για την διεθνη κινητοποιηση; Ε, σιγουρα, οταν λεει "η κυβερνηση τους καλυπτει και ειναι πραξη της ΧΑ". Λες και πριν την ΧΑ δεν ειχαμε περιπτωσεις μη καταβολης δεδουλευμενων σε Ελληνες ή αλλοδαπους με απειλη την απολυση... Απλα δεν ειχαμε φτασει στις καραμπινες...

    • GN avatar
      GN @ ΑΠΟΛΛΩΝ 18/04/2013 22:11:03

      ΣΩΣΤΟΣ!!! Και το μίσος για για οτιδήποτε Greece και Greek εμφανές! Είναι οι ίδιοι που το παίζουν ενίοτε και αντιμνημονιακοι ...πατριώτες

  8. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 18/04/2013 21:21:26

    Εδώ και αρκετό καιρό αποφεύγω να αγοράζω πράγματα στην λαϊκή από πάγκους όπου οι ελληνάρες έχουν βάλει Πάκιδες να πουλάνε. Και εκφράζω και τη δυσφορία μου με ευγενικό τρόπο σε αγρότες που έχουν Πακιστανούς δίπλα τους σε πάγκους. Η αλήθεια, βέβαια, είναι ότι δεν βρίσκουν εύκολα Ελληνες, ακόμα και ανέργους, διότι η νοοτροπία πλέον στη βλαχο-γκλαμουρο-Ελλάδα μας είναι "πού να τρέχεις στα χωράφια, μέσα στις λάσπες, με τις γόβες...". Και βλέπεις 25ρηδες ανειδίκευτους άνεργους να κάθονται ολημερίς στα τσατ και τα φατσομπουκ και να ψάχνουν, δήθεν, δουλειά μέσω ιντερνετ...
    Τί λοιπόν πρέπει να γίνει με τις εποχιακές αγροτικές εργασίες, με δεδομένη τη λειψανδρία και την υπογεννητικότητα;
    Απλά τα πράγματα:
    1. Μηχανοποίηση συγκομιδής. Λιγότερα εργατικά χέρια επομένως.
    2. Διακρατικές συμφωνίες με χώρες από τις οποίες δεν προκύπτει εθνικός (βλ. ισλαμικός) κίνδυνος για αποστολή εργατών, σε συγκεκριμένο αριθμό, με συγκεκριμένο διάστημα παραμονής, για συγκεκριμένο γεωγραφικό χώρο της χώρας (π.χ. φράουλες Ηλεία, ροδάκινα Ημαθία, κλπ). Αυτομάτως, το Πακιστάν αποκλείεται ως χώρα που δυνητικά μπορεί να προκαλέσει προβλήματα, λόγω στενών σχέσεων με την Τουρκία και λόγω ταλιμπανισμού. Μπορεί να έρχονται Ινδοί ή Ταϋλανδοί, για παράδειγμα. Οσο διάστημα οι ξένοι εργάτες παραμένουν εδώ 1. έχουν πλήρη δικαιώματα περίθαλψης, 2. οφείλουν να πληρώνονται σε καθορισμένες ημερομηνίες με καθορισμένο αντίτιμο, το οποίο θα τίθεται υπό την έγκριση του κράτους (δηλ. δεν θα μπορεί να δίνεται μεροκάματο 5 ευρώ...), 3. θα ζουν αξιοπρεπώς, π.χ. σε καλοσυντηρημένα λυόμενα ή κοντέινερ, τα οποία θα έχει επιθεωρήσει κρατική υγειονομική υπηρεσία, 4. άμα τη λήξει του χρόνου εργασίας τους θα αποχωρούν από τη χώρα, με δυνατότητα να ξαναέρθουν να εργαστούν άλλη χρονιά. Αν τυχόν παραμεινουν παράνομα, απελαύνονται και χάνουν εσαεί το δικαίωμα εισόδου στην Ελλάδα. Επίσης, εργοδότης που παραβαίνει τη νομοθεσία, είτε απασχολώντας ανασφάλιστους, είτε μη καταγεγραμμένους, είτε κρύβει λάθρο, υπόκειται σε βαρύτατα πρόστιμα ή και σε αυτόφωρο.
    Ξέρετε γιατί δεν γίνονται τα παραπάνω;
    Επειδή δεν συμφέρουν τους παραγωγούς, επειδή οι παραγωγοί, ως καλοί ελληναράδες που είναι, θέλουν ΔΟΥΛΟΥΣ.
    Και το Κράτος ακούει, φυσικά, τους παραγωγούς, όχι τη φωνή της λογικής και του εθνικού συμφέροντος.
    Εδώ σε ξενόγλωσσο σχολείο της Αθήνας, η εταιρεία υπεύθυνη για την καθαριότητα απασχολεί Πακιστανούς και μόλις έσκασαν μια μέρα μύτη οι επιθεωρητές εργασίας, οι Πακιστανοί εξαφανίστηκαν.
    Πού το έμαθαν οι Πακιστανοί, μέσα στο τεράστιο σχολείο, ότι οι 2 κύριοι που ήρθαν ήταν από την Επιθεώρηση Εργασίας;
    Προφανώς, είχε πέσει σύρμα...
    Αυτά τα ωραία...
    Γι αυτό σας λέω ότι με τη λαθρομετανάστευση και το τωρινό καθεστώς ανομίας, βολεύονται πολλοί.
    Οι αριστεροί δικηγόροι επειδή τα κονομάνε.
    Οι ΜΚΟ και οι διάφορες οργανώσεις-σφραγίδα του ΑΝΤΑΡΣΥΑ γιατί ζούνε από το δουλεμπόριο και από ευρωπαϊκά κονδύλια που καταλήγουν σε αυτές.
    Πολλοί αστυνομικοί και υπάλληλοι νομαρχιών.
    Οι αγρότες (μας).
    Οι εταιρείες καθαρισμού.
    Οι ιδιοκτήτες εστιατορίων γρήγορου φαγητού....
    Κανείς δεν θέλει να κάνει τίποτα. Στο Αιγάλεω, μόλις πάει 2 το μεσημέρι, η πλατεία Εσταυρωμένου, μπροστά στο μετρό, γεμίζει από μαύρους που πουλάνε τα πάντα.
    Τουλάχιστον η ΧΑ είναι ειλικρινής. Αυτοί θέλουν να κάνουν κάτι από φυλετικό μίσος. Δεν συμφωνώ μαζί τους, δεν το μοιράζομαι το μίσος αυτό, για εμένα όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι, δεν υπάρχουν κατώτερες και ανώτερες φυλές. Αλλά αυτοί τουλάχιστον θέλουν να σταματήσει το καθεστώς ανομίας, έστω εκκινώντας από στρεβλά κριτήρια.

    • anideos avatar
      anideos @ ΒΙΣ 19/04/2013 01:59:19

      ...Η αλήθεια, βέβαια, είναι ότι δεν βρίσκουν εύκολα Ελληνες, ακόμα και ανέργους, διότι η νοοτροπία πλέον στη βλαχο-γκλαμουρο-Ελλάδα μας είναι “πού να τρέχεις στα χωράφια, μέσα στις λάσπες, με τις γόβες…”. Και βλέπεις 25ρηδες ανειδίκευτους άνεργους να κάθονται ολημερίς στα τσατ και τα φατσομπουκ και να ψάχνουν, δήθεν, δουλειά μέσω ιντερνετ…
      Τί λοιπόν πρέπει να γίνει με τις εποχιακές αγροτικές εργασίες, με δεδομένη τη λειψανδρία και την υπογεννητικότητα;...

      Βρησκεις αλλα πρεπει να πληρωσεις στην Ωρα σου!!!
      Και παραπανω απ' οτι δεινεις στον λαθρο!!!

      • Γιώργης Α. avatar
        Γιώργης Α. @ anideos 19/04/2013 06:40:00

        Λοιπόν να αρχίσουμε από τα προφανή: αποτροποιαστικό αυτο που έγινε στη μανωλάδα , δεν το χωράει ανθρώπινος νους , τραγικό κλπ κλπ. Ακούγομαι ειρωνικός γιατί είμαι πικραμένος, γιατί τα ίδια γινονται και αλλού και με ξένους νόμιμους και με Ελληνες. Δεν ξέρω τι πραγματικά μπορεί να γινει με ορισμένους εργοδότες και αν φτάνουν τα λόγια ή το μπουκοτάζ σε μια ολοκληρη περιοχή επί δικαίων και αδίκων... Μετά... Ναι ψάχνεις πολλές φορές Ελληνα να βρείς για εργάτη και δεν βρίσκεις. Αλλά που να βρεις και ποιός να έρθει με 20Ε μεροκάματο; και για 1, 2 ,3 μέρες; Δεν αξίζει αν δεν έχει κλείσει για μεγάλο χρονικό διάστημα και να είναι σίγουρος ότι θα πληρωθεί. Δεν φταίει η νοοτροπία, γιατι 600ε μπορεί να είναι ικανοποιητκά εδώ που φτασαμε για εργασία γραφείου αλλά για να σπάς τη μέση σου όλη μέρα στα χωράφια στη ζέστη ή το κρύο, δεν είναι. Ο εργάτης πρεπει να πληρώνεται, και μεροκάματο οι αγροτικές εργασίες δεν έχουν καλό, δυστυχώς. Τον τελευταίο χρόνο ψάχνομαι εγώ στον αγροτικό τομέα, διότι δεν μπορώ να ανταποκριθώ στο επάγγελμά μου πλέον, και τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Δε μας φταίει ο φραππές και το ψηλοτάκουνο ,αλλά η ζημιά και η εγκατάληψη 40 χρόνια τώρα δεν επουλονονται μεσα σε 1,2 χρόνια.

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/04/2013 07:36:10

    Οι Ελληνες ειναι πολυ καλοι στο να καταστρεφουν την οικονομια τους ενθουσιωδως για διαφορους εργατικους και επαναστατικους διεθνιστικους ή ανθρωπιστικους λογους.
    Η νηπιακη ελληνικη βιομηχανια καταστραφηκε τη δεκαετια της μεταπολιτευσης κατω απο τα ενθουσιωδη χειροκροτηματα πολλων που σημερα ειναι ανεργοι και μιλουν για επαχθη χρεη με απεργιες,με τα εξασφαιρα της 17Ν,με βομβες,με "αγωνες" κλπ για να αντικατασταθει με δανεικα που δημιουργησαν το απεχθες χρεος.
    Λοιπον καντε οσο μπουκοταζ στις φραουλες θελετε αλλα να ξερετε οτι εσεις θα το πληρωσετε και κανεις αλλος.Δεν προκειται κανεις Γερμανος να σας ξαναδωσει δανεια και το εισοδημα που θα χαθει απο το τελος της φραουλοπαραγωγης θα αναπληρωθει ΜΕ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ.
    Κλειστε λοιπον τους ρατσιστες φραουλοπαραγωγους και ΠΛΗΡΩΣΤΕ ΧΑΡΑΤΣΙ για να αναπληρωσετε τα εσοδα του κρατους γιατι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΕΙ ή κοφτε τα φαρμακα απο τα νοσοσκομεια σας για να μειωσετε τις δαπανες.