#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/12/2013 12:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαγράφτηκε από την ΚΟ της ΝΔ ο Πολύδωρας



Εκτός κοινοβουλευτικής ομάδας της ΝΔ τέθηκε ο Βύρων Πολύδωρας, με απόφαση του πρωθυπουργού Αντώνη Σαμαρά. Ο κ. Πολύδωρας νωρίτερα εμφανίστηκε εκτός κομματικής γραμμής καταψηφίζοντας το νομοσχέδιο για τον ενιαίο φόρο ακινήτων.

Μιλώντας στην Παρασκευή στη Βουλή ο κ. Πολύδωρας είχε εκφράσει  την αντίθεσή του στη θέσπιση του φόρου ακινήτων, κάνοντας λόγο για «δήμευση» την οποία, όπως είπε, δεν μπορεί να δεχθεί συνειδησιακά, ιστορικά, λογικά εθνικά. «Τι είδους πολιτική είναι αυτή που πατάτε τους νοικοκυραίους στο λαιμό και θέλετε να την ψηφίσω εγώ;», είπε χαρακτηριστικά, υπενθυμίζοντας ότι από τις 6.500 offshore που βρίσκονται στην Ελλάδα έχουν ελεγχθεί μόλις 34, με έσοδα 40 εκατ. ευρώ, που αναλογικά σημαίνει 8 δισ. ευρώ για το σύνολο των offshore. «Τι είδους φορολογική πολιτική είναι αυτή; Βρήκατε τα μόνιμα υποζύγια», πρόσθεσε. Η ονομαστική ψηφοφορία στην Ολομέλεια της Βουλής βρίσκεται σε εξέλιξη

 

Από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

 

«Τη στιγμή που η κυβέρνηση αγωνίζεται με επιτυχία να βγάλει την Ελλάδα από την οικονομική κρίση, ο κ. Πολύδωρας επέλεξε συνειδητά να βρεθεί απέναντι στην εθνική προσπάθεια, στην Παράταξή του και να ταυτιστεί με τους αντιευρωπαϊστές, τους λαϊκιστές, τους οπαδούς της δραχμής και τους αρνητές της εθνικής προσπάθειας για τη σωτηρία της χώρας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΚΤΗΜΩΝ avatar
    ΑΚΤΗΜΩΝ 21/12/2013 13:14:38

    Αυτος ο γελοιος δεν είναι που συμπτωματικα και κατά τυχη, για λιγες ωρες παρεστησε τον προεδρο της βουλης και ο ελληνας φορολογούμενος πληρωνει για να εχει γραφειο με όλα τα λειτουργικα εξοδα; Αυτος δεν εκμεταλλευθηκε αυτές τις λιγες ωρες και προσελαβε την κορη παραβιαζοντας κάθε ηθικο κανονα; Μηπως πρεπει να μας πει ο αναίσχυντος ποσα ακινητα εχει; Να εκδιωχθεί κλωτσηδον όχι μονο από την κοινοβουλευτικη ομαδα αλλα και από μελος του κομματος.

  2. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 21/12/2013 13:22:56

    Ακόμη ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ λάθος της ΝΔ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΠΕΛΙΑΣ 21/12/2013 14:59:18

      Έχασε η βενετιά βελόνι...

    • GusP avatar
      GusP @ ΠΕΛΙΑΣ 21/12/2013 16:26:25

      Αγαπητέ ΠΕΛΙΑΣ
      έχεις αναρωτηθεί ποτέ ότι, ότι περνάμεσήμερα οφείλεται κατα ένα μέρος και σ' αυτούς;; Ότι δεν έκαναν αυτοί σε καλούς καιρους γιατί Φοβήθηκαν αναγκάζονται κάποιοι άλλοι να τα κάνουν σε πολύ χειρότερες οικονομικές συνθήκες. Όταν δεν τόλμησαν, τόσα χρόνια που ήταν η ΝΔ στην εξουσία να νοικοκυρέψουν το κράτος και να χτυπήσουν τη φοροδιαφυγή και τη λαθρομετανάστευση φοβούμενοι ποιούς αν έχεις το Θεό σου τα "ταγάρια" του Σύριζα και του ΠΑΣΟΚ. Όταν όμως δεν κάνεις κάτι για λύσεις τα προβλήματα, τα προβλήματα κάποια στιγμή θα σε πνίξουν. Για μένα η χαζοχαρούμενη Δεξιά που τα έλεγε ωραία αλλά δεν έκανε τίποτα τελέιωσε το 2009. Πχ αυτό που κάνει ο Δένδιας σήμερα δεν θα μπορούσε να το κάνει ο Πολύδωρας όταν ήταν καλύτερες οι συνθήκες;;
      Και εγώ μέμφομαι τους Δεξιούς γιατί αυτοί με πούλησαν. Εγώ περίμενα να βάλουν τάξη στο κράτος και αυτοί δεν έκαναν τίποτα και υπονόμευσαν και τον Καραμανλή. Εδώ γινόταν της "πόπης" αν θυμασαι και ο Πολύδωρας ασχολιόταν με τους ¨πραιτωρές" του. Μην του πειράξουμε τους ψηφοφόρους. Ο Κακλαμάνης πες μια αλλάγή που έκανε στην Υγεία για να τον θυμόμαστε.Εγώ ξέρω ότι επι των ημερών του και του Δον Αβραμόπουλου η δαπάνη για την Υγεία από τα 2 δις έφτασε στα 9,5 περίπου. Και είμαι σκληρός απένατι σ'αυτούς γιατί τους πασόκους τους έχω κατατάξει όλους στη θέση "λαμόγια" διότι διέφθειραν τη νοοτροπία του Ελλήνικού Λαου

  3. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 21/12/2013 13:25:18

    Απαράδεκτη κίνηση η διαγραφή του.Απλά.

  4. Κωστας avatar
    Κωστας 21/12/2013 13:25:54

    Αντε ενας-ενας οι γνησιοι δεξιοι να διαγραφονται.Εμεις θα μεινουμε να χειροκροταμε χρυσανθους και στουρναρες μετανοημενους αριστερους.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Κωστας 21/12/2013 13:40:26

      Aν οι γνήσιοι δεξιοι είναι αυτοι που θελουν προϋπολογισμούς με ελλειμματα μπορουν να διαγραφουν.

      • Κριτική Σκέψη avatar
        Κριτική Σκέψη @ ψυχραιμια 21/12/2013 17:08:41

        Γνήσιοι Δεξιοί είναι αυτοί που θέλουν:
        - Δικαιοσύνη
        - Αξιοπρέπεια
        - Σε σεβασμό στον πολίτη
        - Σεβασμό στο Σύνταγμα
        - Σεβασμό στις Αρχές του Δικαίου
        - Σεβασμό στη Δημοκρατία
        - Σεβασμό στη Δικαιοσύνη
        - Σεβασμό στον άνθρωπο
        Δεξιός είναι εκείνος ο οποίος δεν
        ανέχεται:
        - Την αμετροέπεια
        - το ΨΕΜΑ
        - την ανακρίβεια
        - Τη λαμογιά
        - Το βόλεμα
        - Τις αρχές του μπολσεβικισμού
        - Την παγκοσμιοποίηση
        - Τις κοινωνικές αδικίες
        - Τη φοροδιαφυγή
        - Την επίθεση στην ιδιοκτησία
        - Τις προβοκάτσιες
        - Την εκμετάλλευση των ανθρώπων και των εργαζομένων
        - Τη φορολόγηση οθωμανικού τύπου
        ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΑΞΙΟ ΤΕΚΝΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΛΟΙΠΟΝ Ο κ. ΒΥΡΩΝ ΠΟΛΥΔΩΡΑΣ!!!!!!

      • Ελευθερία avatar
        Ελευθερία @ ψυχραιμια 21/12/2013 22:37:43

        Επίσης μπορούν να ξεκουμπιστούν και εκείνοι οι "δεξιοί" που όχι μόνο δεν πιστεύουν σε αυτά, αλλά δεν ξέρουν καν τι θα πει property-natural rights. Αλλά αυτοί έχουν και μεγάλη υποστήριξη από ποιητές των βασικών μετόχων, οπότε ατυχήσαμε.

    • Ν. avatar
      Ν. @ Κωστας 21/12/2013 13:43:31

      Και τον Βαγγέλη,ε?Μην τον ξεχνάμε

    • Σωκράτης avatar
      Σωκράτης @ Κωστας 21/12/2013 14:29:09

      Αυτοί τουλάχιστον, Χρύσανθος και Στουρνάρας, δεν διόρισαν τις κόρες τους σε μια νύκτα (την πρώτη και μοναδική νύκτα που τους δόθηκε η ευκαιρία).
      Επιτέλους και ένα ευχάριστο νέο για την Νέα Δημοκρατία.

    • GN avatar
      GN @ Κωστας 21/12/2013 14:32:11

      Ο άνθρωπος που εκμεταλλεύθηκε ενα 24ωρο την κατάλληλη θέση για να διορίσει την κόρη του, έγινε ήρωας?

      • Επισκέπτης avatar
        Επισκέπτης @ GN 21/12/2013 14:37:06

        Όχι, δεν έγινε ήρωας. Απλώς, αποδείχτηκε για άλλη μια φορά η ανελευθερία του κομματικού συστήματος.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Κωστας 21/12/2013 15:00:35

      Γνήσιοι δεξιοί που κατάφεραν έχοντας την κυβέρνηση για 60 χρόνια να χάσουν με 10% διαφορά από τον ΓΑΠ και να πληρώνουμε όλοι μαζί τώρα φταίγαμε δε φταίγαμε την παταγώδη αποτυχία τους. Να λείπουν καλύτερα. Είδαμε και το γνήσιο δεξιό Λιάπη...

    • Όλα Πάνε Δεξιά avatar
      Όλα Πάνε Δεξιά @ Κωστας 21/12/2013 15:54:11

      Να χαρώ εγώ έναν Δεξιό που χειροκροτείται από τους γραικύλους του Σύριζα μέσα στη Βουλή..

    • Όλα Πάνε Δεξιά avatar
      Όλα Πάνε Δεξιά @ Κωστας 21/12/2013 17:12:51

      Να χαρώ εγώ έναν Δεξιό που χειροκροτείται από τους γραικύλους του Σύριζα μέσα στην Βουλή..

      • και πες και πες και ψ ψ π avatar
        και πες και πες και ψ ψ π @ Όλα Πάνε Δεξιά 22/12/2013 01:49:27

        τον Βενιζέλο τον χειροκρότησαν, προχθες, πατριωταραδες;

  5. Χαρης avatar
    Χαρης 21/12/2013 13:43:58

    Τι είδους πολιτική είναι αυτή που πατάτε τους νοικοκυραίους στο λαιμό και θέλετε να την ψηφίσω εγώ;», είπε χαρακτηριστικά, υπενθυμίζοντας ότι από τις 6.500 offshore που βρίσκονται στην Ελλάδα έχουν ελεγχθεί μόλις 34, με έσοδα 40 εκατ. ευρώ, που αναλογικά σημαίνει 8 δισ. ευρώ για το σύνολο των offshore. «Τι είδους φορολογική πολιτική είναι αυτή; Βρήκατε τα μόνιμα υποζύγια» και συμπληρωνω φορο στις διαφημησεις 150εκ. τα χαρισαν στους καναλαρχες,αδειες συχνοτητων 400εκ. ουτε αυτα,λιστα λαγκαρντ εδω γελαμε,μειωνουν τις αντικειμενικες στο ψυχικο!! και τους επιστρεφουν και χρηματα απο το χαρατσι και φαπ,βγαζουν λαδι τα μη ηλεκτροδοτουμενα ακινητα των μεγαλοκατασκευαστων αφου με το νεο φορο ακινητων θα πληρωνουν -50% σε σχεση με εμας τα υπολοιπα κοροιδα εδω μιλαμε για μια σειρα γεγονοτων που εχει ως σκοπο να βγαλει λαδι τους εχοντες και να ριξει παλι εμας τους μικρομεσαιους(αν υπαρχει μεσαια ταξη πλεον)στα ταρταρα.

  6. Ρωμανός Πορφυρογέννητος avatar
    Ρωμανός Πορφυρογέννητος 21/12/2013 13:46:45

    Έχω βαρεθεί να διαβάζω εδώ μέσα για γνήσιους δεξιούς και λοιπές αηδίες. Ο τύπος (Πολύδωρας) είναι η σύγχρονη εκδοχή του ποιητή Φανφάρα. Αν ήταν πρόεδρος της Βουλής θα έκανε τουμπεκί (να μην ξεχάσω το διορισμό της κόρης του δείγμα ήθους και αρχών).
    Στηρίζω Σαμαρά γιατί παλεύει για τη χώρα. Οι ιδεολογίες είναι υπεράνω προσώπων, αλλά όπως έλεγε ο αείμνηστος Τσαρούχης στην Ελλάδα είσαι ό,τι δηλώσεις...
    Έτσι και ο Βύρων...περιδιάβαινε τις Τ.Ο της Ν.Δ. στη Β Αθηνών, αμόλαγε μπαρούφες και μεγαλοστομίες, πούλαγε το ότι ήταν γνήσιος Δεξιός και οι απόφοιτοι δημοτικού θαμώνες των Τοπικών τον έβγαζαν βουλευτή...
    Ξυπνήστε και δείτε την πραγματικότητα...Η Ελλάδα πάνω από όλα!
    Όχι οι πατριδοκάπηλοι (Χρυσή Αυγή,ΑΝΕΛ,τΣΥΡΙΖΑ κλπ)
    ΥΓ Πώς αισθάνεστε εσείς οι γνήσιοι δεξιοί να σας χειροκροτούν οι ΣΥΡΙΖΑίοι οι κρυπτοκομμουνιστές και έως το 89 απολογητές του Τσαουσέσκου;
    Αλλά βέβαια... Ελλάδα...και όπως έλεγε και ο Γιανναράς η Αριστερά ως Δεξιά και η Δεξιά ως παντομίμα... Τέτοιοι είστε...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ρωμανός Πορφυρογέννητος 21/12/2013 15:03:44

      +1000000

  7. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 21/12/2013 13:59:03

    Ως γνήσιος δημοκράτης δεξιός, πολύ δύσκολα μπορώ να διαφωνήσω με τα επιχειρήματα και τις επιλογές του Πολύδωρα!
    Βέβαια διαφωνώ με την ανατροπή της Κυβέρνησης, αλλά μια καταψήφιση, σίγουρα θα αφυπνούσε το Μαξίμου και θα άνοιγε το δρόμο για την αλλαγή της υφισταμένης πολιτικής.
    Πολιτική , που κανένας δεν μας επιβεβαιώνει ότι θα μας βγάλει από το τούνελ και η μόνη ελπίδα μας είναι ότι οι ...φίλοι μας θα αλλάξουν στάση αν εμείς τους κάνουμε τα χατίρια!!
    Αλλά αν θυμηθούμε τι είπε η Μέρκελ πριν μερικούς μήνες, ότι "..οι Έλληνες, σε ποσοστό, διαθέτουν την μεγαλύτερη ιδιοκτησία στην Ευρώπη" και συνέχισε, "γεγονός που είναι απαράδεκτο", τότε συμπεραίνουμε ότι τίποτα ευχάριστο δεν προοιωνίζουν οι σχετικές νομοθετικές ρυθμίσεις!!

  8. GusP avatar
    GusP 21/12/2013 14:03:57

    Αν έιναι οι γνήσιοι δεξιοί σαν το Πολύδωρα να τους βράσω. Μόνο φιλοσοφία και από καμμιά δύσκολη απόφαση όταν ήταν υπουργός τίποτα. Μόνο για τους πραίτωρες του ασχολιόταν. Καμμιά απόφαση που να σπάει αυγά δεν θυμάμαι. Μόνο για τα εύκολα......

  9. Tassos avatar
    Tassos 21/12/2013 14:05:17

    Ρίψασπις και ολίγιστος. Ας πάει σπίτι του να μπουρδολογεί.

    • Όστρια avatar
      Όστρια @ Tassos 21/12/2013 15:18:35

      Έτσι. Να μείνουν μόνον οι γενναίοι, οι υπερασπιστές των δικαίων μας και οι 'Αντρες μα το Α κεφαλαίο μες στη Βουλή!

  10. helios avatar
    helios 21/12/2013 14:08:01

    Δεν θα είχα απολύτως καμία αντίρρηση να ψηφίσω το συγκεκριμένο νομοσχέδιο για τον φόρο στα ακίνητα με την προϋπόθεση όμως ότι ο συκγεκριμένος φόρος θα περνούσε στους δήμους,θα αντικαθιστούσε τα δημοτικά τέλη και θα κοβόταν από εκεί και πέρα κάθε περαιτέρω κρατική ενίσχυση προς τους δήμους,με το κάθε δήμο να είναι πλέον υπεύθυνος/ανεύθυνος για τα οικονομικά του οίκου του με ότι αυτό συνεπάγεται.
    Τα αυτονόητα δηλαδή που εφαρμόζονται σε κάθε σοβαρή χώρα,πόσο μάλλον σε μία χώρα που έχει ουσιαστικά χρεοκοπήσει.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ helios 21/12/2013 15:05:13

      Το να περάσει στους δήμους, το θέλει ο Σαμαράς, αλλά πρέπει να το δεχθούν οι δήμοι. Αυτό θέλει συζήτηση και χρόνο. Και δυστυχώς κάμποσοι δημαρχαίοι αρνούνται ήδη...

  11. alex avatar
    alex 21/12/2013 14:08:30

    στο καλο και συντομα με εκπομπη σε καναλι..

  12. δημης avatar
    δημης 21/12/2013 14:12:55

    Άντε και αρχηγός ...μιά και το συνηθίζουμε τους διαφωνούντες να αμοίβομε , πάγια στη ΝΔ...

  13. Αλέξανδρος avatar
    Αλέξανδρος 21/12/2013 14:25:18

    Άντε όλοι οι υποκριτές να πηγαίνουν στα σπίτια τους. Αφού είναι σίγουρος οτι δεν θα ξανά εκλεγεί, κάνει την ηρωική έξοδο και αυτός. Εξάλλου την κόρη του την διόρισε. Τι λόγος υπάρχει να είναι στη βουλή. Θα τον εκπροσωπεί η κόρη του. Το καθήκον του το έκανε.

  14. Τασος avatar
    Τασος 21/12/2013 14:28:04

    ''Γνησιοι δεξιοι''? Εννοεις αυτους που διοριζουν τα παιδια τους στο δημοσιο και μετα κανουν ευκολο λαικισμο?

    • Ν. avatar
      Ν. @ Τασος 21/12/2013 17:50:40

      Tο Μητσοτακέικο τι σου έφταιξε και το μπλέκεις στην συζήτηση??

  15. ελένη avatar
    ελένη 21/12/2013 14:34:48

    μπράβο ρε Βύρωνα,τουλάχιστον εσύ θα μπορείς να μας βλέπεις στα μάτια.Στις εκλογές θα πληρώσετε για την κλοπή της περιουσίας μου.Και τι χειρότερο θ' έκανε ο Τσίπρας;

    • Tassos avatar
      Tassos @ ελένη 21/12/2013 14:38:45

      Να μιλάτε για τον εαυτό σας και για όσους πήρατε θαλασσοδάνεια και μας πήρατε όλους στον λαιμό σας. Να πληρώσετε τα χρέη σας. Τα μπερεκέτια τέλος.

      • Γιώργος Σ. avatar
        Γιώργος Σ. @ Tassos 21/12/2013 15:23:21

        Tassos, o Πολύδωρας καταψήφισε τον φόρο ακινήτων όχι τους πλειστηριασμούς. Αυτοί που έχουν δάνεια (όπως εγώ) δεν είναι μπαταχτσήδες. Δεν μπορούμε να πληρώσουμε λόγω κρίσης. Βγάζω τα μισά τώρα απ' ότι έβγαζα το 2008. Η λες ότι θα έβαζα σε κίνδυνο το σπίτι μου για μερικά ευρώ; Κάνεις πολύ κακό στη ΝΔ μ' αυτές τις προσβολές. Κι άλλοι χρωστάνε. Το ΠΑΣΟΚ πχ, αλλά εκεί... στηρίζουμε το Βενιζέλο!! Kαι γιατί δεν διέγραφε η ΝΔ τον Πολύδωρα, τότε που διόρισε την κόρη του και το κάνει τώρα; Καλά, ας πάει το κόμμα μ' αυτή την κομμουνιστική νοοτροπία κατά της περιουσίας στις εκλογές και θα τον βγάλετε ΕΣΕΙΣ τον ΣΥΡΙΖΑ αυτοδύναμο.

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Γιώργος Σ. 23/12/2013 08:27:15

          Οι πατριώτες της τσέπης εννοείς.

  16. ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
    ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 21/12/2013 14:38:30

    Μπραβο βρε Πολυδωρα εκανες πραξη αυτο που ειπες.

  17. anastas.t avatar
    anastas.t 21/12/2013 14:44:58

    Ήρωας, όχι βέβαια.
    "Τα στερνά τιμούν τα πρώτα".
    Σφάλμα εκείνο, τεράστιο σφάλμα, αυτό που έκανε τώρα σωστό...
    Στο τέλος γίνεται ταμείο.
    Για όλους.

  18. gnisiosdexis avatar
    gnisiosdexis 21/12/2013 14:48:54

    ...ο γνήσιος δεξιός του ρουσφετιού και της μπαρουφολογίας...

  19. Ρωμανός Πορφυρογέννητος avatar
    Ρωμανός Πορφυρογέννητος 21/12/2013 14:50:19

    Πολύδωρας...Ήρωας της τρύπιας δεκάρας...Όλοι εσείς που του λέτε μπράβο σε τι ακριβώς λέτε μπράβο; Σε έναν πολιτικό που σε όποια θέση βρέθηκε απέτυχε; Στον Πρόεδρο Βουλής που διόρισε την κόρη του; Θα σοβαρευτούμε ποτε;

  20. Βαθιά Νερά avatar
    Βαθιά Νερά 21/12/2013 14:54:59

    Τις είχαν διορίσει οι φίλοι τους για ξεκάρφωμα ;

  21. dim avatar
    dim 21/12/2013 14:57:25

    Για να είμαστε και ειλικρινείς, δε προκύπτει υπερφολορόγηση στην ακίνητη περιουσία των Ελλήνων. Απλά είναι όλα μαζί που έχουν κάνει το κόσμο να αντιδρά. Υψηλοί φορολογικοί συντελεστές εισοδήματος, υψηλο ΦΠΑ, έκτακτες εισφορές κλπ κλπ κλπ. Και φυσικά υψηλή ανεργια και χαμηλοί μισθο. Ομως η φορολόγηση ακίνητης περιουσίας απλά ήταν προκλητικά χαμηλή εως ανύπαρκτη τις προηγούμενες δεκαετίες. Το έσοδο του μέσου κράτους από τα ακίνητα, ως ποσοστό του ΑΕΠ είναι παντού στο 2%. Εμάς ήταν στο 0,3% !!!!, και τα τελευταία τρία χρόνια έφθασε το 1,5% περιπου... Απλά αυτή η αύξηση χτύπησε στο ευαίσθητο σημείο των Ελληνων, που είναι η ακίνητη περιουσία τους... Και φυσικά η κοροϊδία ότι το μέτρο θα ήταν έκτακτο. Ας βγουν να πουν: Έλληνες, δεν υπάρχει φορολόγηση 0,3% επι του ΑΕΠ πουθενά στο κόσμο. Ο μέσος όρος είναι 2%, αλλά εμείς επειδή σας έχουμε ταράξει στους φόρους γενικά, θα τον έχουμε στο 1,5% του ΑΕΠ για ως το 2016. Και μετά ως επιβράβευση θα το κατεβάσουμε στο 1%. Και κάθε χρόνο θα εγγράφουμε στον πρϋπολογισμό ως έσοδο το αντίστοιχο ποσό. Είναι το 2015 το ΑΕΠ στα 220 δις? 2,2 δις το εγγεγραμένο έσοδο από ακίνητα. Είναι μετά 230 δις? 2,3 δις το έσοδο στο πρϋπολογισμό. Τελεία και παύλα....

  22. Βαθιά Νερά avatar
    Βαθιά Νερά 21/12/2013 14:57:39

    Ρίψασπις όταν υπερασπίζεται όσους δεν φταίνε ,δεν τον λες .

  23. Όστρια avatar
    Όστρια 21/12/2013 14:58:56

    Μπράβο σας κ. Πολύδωρα. Τουλάχιστον δεν είστε ευνούχος και θλιβερός καραγκιόζης σαν κάτι άλλους. Εδώ που φτάσαμε, χειροκροτούμε πλέον τ΄αυτονόητα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Όστρια 21/12/2013 15:06:05

      Ψήφισε 50 νομοσχέδια, δεν ψήφισε 1 επειδή έχει πολλά ακίνητα και τον πονάει στην τσέπη του και απαλλάσσεται από τα προηγούμενα; Φοβερή λογική...

      • partyman avatar
        partyman @ Γεώργιος Τ. 21/12/2013 17:37:14

        δηλαδή δεν έπρεπε να ψηφίσει ούτε τα προηγούμενα πενήντα, σωστός! συμφωνούμε..

      • 'Οστρια @ Γεώργιος Τ. 22/12/2013 10:00:56

        Όταν κάποιος που έχει κάνει πενήντα λάθη πράττει (έστω και από ...σπόντα) ένα σωστό, εγώ επικροτώ αυτό το ένα. Εσείς που δεν σας ...συμφέρει ο αριθμός στο καντράν, μπορείτε να πετάτε λάσπες. Τι σημασία έχει εξάλλου; Καμία.

  24. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 21/12/2013 15:02:47

    Ποια ανελευθερία; Μόνος του επέλεξε να πάει κόντρα στην κυβέρνηση. Ελεύθερα ψήφισε, ελεύθερα διαγράφεται. Δε το ήξερε νομίζεις; Μεγάλο παιδί είναι. Και μορφωμένο. Αν δεν υπήρχαν κόμματα να καταλάβω την αντίρρησή σου, αλλά όταν υπάρχουν τι θες να γίνει; Να πει ο Σαμαράς ψηφίστε όπως θέλετε, κι αν πέσει η κυβέρνηση επειδή εγώ δείχνω ανοχή να μην έχω τι να πω στο λαό που δε θέλει συνέχεια εκλογές;

  25. giorgosalexpoli avatar
    giorgosalexpoli 21/12/2013 15:32:14

    μην αυτοαποκαλειστε ως γνησιοι δεξιοι γιατι γελανε και τα τσιμεντα αγαπητοι μου.αλλα τι να περιμενει κανεις απο ανθρωπους που το 2009 προτιμησαν φραπε και παραλια απο τις εκλογες και την σωτηρια επανεκλογη του Κ.Καραμανλη.
    τωρα τραβατε στον αλεξη να σας γλεντησει κι αυτος οπως ο γιωργακης.

  26. benny avatar
    benny 21/12/2013 16:39:39

    o πολυδωρας διορισε την κορη του,ενω ολοι αλλοι οχι ? αλλα οταν μας βολευει το θυμομαστε ........για τους εκατονταδες πασοκους που διορισε η συγκυβερνηση ?

  27. benny avatar
    benny 21/12/2013 16:43:20

    ...ολοι κατηγορειτε τον Πολυδωρα , για την κορη του αλλα για αυτα που ειπε κ λεμε οοοολοι οι Ελληνες τουμπεκι ! offsore -λιστες ,λαγκαρντ κτλπ?

  28. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 21/12/2013 16:48:03

    Για τις οφσόρ έχει δίκιο.
    Αλλά από κει και πέρα, ο κ. Πολύδωρας είναι μέσα σε θερμοκήπιο και πετάει πέτρες.
    Ενώ έξω από το θερμοκήπιο, ο ασκός του Αιόλου εξαπολύει τα "στρατεύματά" του...

  29. m.s avatar
    m.s 21/12/2013 17:44:22

    Κουάλα Λουμπούρ Νο2 ...

  30. Νατάλης avatar
    Νατάλης 21/12/2013 18:03:23

    Έχασε η Βενετιά βελόνι.

  31. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 21/12/2013 18:30:32

    Ουδέποτε συμπάθησα τον Πολύδωρα, ουδέποτε ψήφισα Πολύδωρα, αρκετές φορές εναντιώθηκα με τις επιλογές του και τα λεγόμενα του, αλλά επαναλαμβάνω, όλα αυτά που είπε στη Βουλή με βρίσκουν σύμφωνο και νομίζω (από ότι είμαι σε θέση να ξέρω), απηχούν και τη γνώμη πάρα πολλών βουλευτών της ΝΔ, αλλά και την πλειοψηφία των οπαδών της ΝΔ, ακόμα δε και πολλών άρθρων του ANTINEWS που ακόμα και αυτή τη στιγμή φιγουράρουν σε άλλες αναρτήσεις!!

  32. christof avatar
    christof 21/12/2013 18:42:20

    Τα μετρα δυσβαστακτα οι φοροι ανελεητοι οΒυρων εχει δικαιο.Αλλα η Χωρα ειναι χρεοκοπημενη και προσπαθει η κυβερνηση με δοντια και με χερια να τη σωσει.Μπορει να μας πει ο Βυρων αν πεσει η κυβερνηση πως θα σωθουμε??

    • Θεόδωρος avatar
      Θεόδωρος @ christof 21/12/2013 22:00:13

      πιστεύει κανείς σοβαρά ότι θα σωθούμε είτε μ'αυτή την κυβέρνηση είτε με κάποια άλλη;

    • ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
      ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ @ christof 21/12/2013 22:20:51

      Διαφωνω προσπαθεια να διασωθει το πολιτικο συστημα και οχι η χωρα γινεται.

  33. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 21/12/2013 19:30:53

    Αγαπητέ christof, συμφωνώ με τις επισημάνσεις σου και αυτό που με φοβίζει είναι να μην πέσουμε στα χέρια του ΣΥΡΙΖΑ.
    Και γι΄αυτό ακριβώς το λόγο φοβάμαι ότι οι πολιτικές του Στουρνάρα μας οδηγούν στις αγκαλιές του Τσίπρα !!!

  34. Heisenberg avatar
    Heisenberg 21/12/2013 20:08:51

    μας οδηγουν σε εμφυλιο σπαραγμο.. ειναι προμελετημενο το εγκλημα..

  35. nikos87 avatar
    nikos87 21/12/2013 20:33:09

    Καλώς ή κακώς διαγράφηκε. Αυτή ειναι η κοινοβουλευτική δημοκρατία της χώρας μας, με αυτο το συστημα δουλεύουν όλα τα κόματα της μεταπολίτευσης. Η άποψή μου είναι ότι ο Βύρων Πολύδωρας (Είναι βουλευτής Β΄ Αθηνών συνεχώς από το 1981 έως σήμερα) και άλλοι αρχαίοι...... της πολιτικής πρέπει να δώσουν τόπο στη νέα γενιά. Να μπει ενα όριο. Είναι 32 χρόνια βουλευτής. Αν είναι δυνατόν. Μια 8ετια -12ετία και μετά να επιστρέφουν στο επάγγελμά τους. Όμως αυτοί είναι κοντά 35-40 χρόνια επαγελματίες πολιτικοί και τώρα διαγραφονται μεταξύ τους.

  36. alex avatar
    alex 22/12/2013 12:02:59

    απο τον κ.πολυδωρα αυτο που μενει στον χρονο ειναι οτι περασε απο την πολιτικη ζωη του τοπου ενας πολιτικος που μιλουσε σωστα ελληνικα, ελαμψε δια της απουσιας του στα υπουργεια, διορισε την κορη του στην βουλη και πως στο τελος εκανε οτι κανει καθε μαυρογιαλουρος, επιλεγει μια προφαση για να δραπετευσει σαν φωτοβολιδα απο την πολιτικη σκηνη ή για να θεσει τις βασεις για μετακινηση του σε χωρο που πιστευει οτι θα του ξαναδωσει πολιτικη αξια..

    εδω μεσα αυτο που μενει ειναι η αθωα 'αγανακτηση' των α-δεξιων αριστερων, γιατι εχασε η νδ εναν μεγαλο εκφραστη της λαικης δεξιας, που στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι η εκφραση της παλιας πολιτικης πρακτικης, που το συριζα παλευει να διατηρησει ενσωματωνοντας το παλιο πασοκ..

  37. yiannos avatar
    yiannos 22/12/2013 12:09:47

    Ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Ο Πολύδωρας ορθώς έπραξε. Λόγω ηλικίας δεν μπορεί να επανέλθει ως πρόεδρος της ΝΔ.

    http://www.antinews.gr/2009/10/31/21134/

  38. Tasos avatar
    Tasos 22/12/2013 14:13:40

    Όσο η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ θα νομοθετούν δωράκια σε εργολάβους και καναλάρχες, όλη η επιχειρηματολόγια εναντίον διαφωνούντων - είτε στέκει είτε όχι - θα πηγαίνει περίπατο.

  39. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 22/12/2013 16:15:50

    Γιατί τόση απαξίωση για τη Λαϊκή Δεξιά;
    Και δεν αναφέρομαι στον Πολύδωρα σαν εκφραστή της Λαϊκής Δεξιάς!
    Δηλαδή ποιους εκπροσωπεί η ΝΔ; Τους μεγαλοεργολάβους, τους Τραπεζίτες, τους εφοπλιστές, τους μεγαλογιατρούς , τους μεγαλοδικηγόρους, τους μεγαλοεπιχειρηματίες, τους μεγαλοεργοστασιάρχες, τους μεγαλοκαναλάρχες , τους μεγαλοδημοσιογράφους; κλπ,κλπ,ή τους μεροκαματιάρηδες , τους μικροαγρότες, τους μικρομεσαίους επιχειρηματίες, τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους;
    Γιατί η λαϊκή μάζα από τους τελευταίους συντίθεται και αν κάποια μερίδα των ιθυνόντων της ΝΔ δεν το συμμερίζεται να μας το πει να λάβουμε και μεις τα μέτρα μας!

  40. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 22/12/2013 23:39:32

    Δυστυχως, η λαικη ψηφος και γενικα η εξουσια, χαριζεται πλεον στο ΣΥΡΙΖΑ. ο Στουρνάρας και η παρεα του, είναι λες και θελουν να διαλυσουν οριστικα τη ΝΔ, λες και θελουν να εκδικηθουν για το ότι το 2004, η ΝΔ συνετριψε το Σημιτικο ΠΑΣΟΚ. Προφανως στις προσεχεις εκλογες τα πραγματα θα είναι πολύ δυσαρεστα, για τη ΝΔ. Σε πολλες περιοχες ειδικα στα αστικα κεντρα, θα εχουμε μονοψηφια %. Οποιος δεν το βλεπει, ζει σε δικο του κοσμο. Από εκει και περα τι να πω, δεν ξερω...