#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/07/2013 17:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δημοσκόπηση Κάπα Research: Προβάδισμα της ΝΔ - Κυριαρχία Σαμαρά



Οριακό προβάδισμα 0,5% στην εκτίμηση ψήφου έχει η ΝΔ έναντι του ΣΥΡΙΖΑ, σύμφωνα με δημοσκόπηση που δημοσιεύει το Βήμα της Κυριακής (Κάπα Research).

Συγκεκριμένα, η ΝΔ συγκεντρώνει 28,9% ,ο ΣΥΡΙΖΑ 28,4% , το ΠΑΣΟΚ 9,1%, οι Αν.Ελλ 5,6%, η Χρυσή Αυγή 12,1%, η ΔΗΜΑΡ 3,5% , το ΚΚΕ 6,1% και άλλο κόμμα επιλέγει το 6,2%.

Καταλληλότερος πρωθυπουργός με 44,6% θεωρείται ο Α. Σαμαράς έναντι 31,4% του κ. Τσίπρα ενώ το 41,6% πιστεύει ότι καταλληλότερη κυβέρνηση για να αντιμετωπίσει τις προκλήσεις της οικονομίας θα είναι μια συμμαχική κυβέρνηση ΝΔ έναντι 36,2% μιας συμμαχικής κυβέρνησης με κορμό τον ΣΥΡΙΖΑ.

Το 60,6% πιστεύει ότι πρέπει να γίνουν απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων ενώ το 64,5% τάσσεται υπέρ της άρσης της μονιμότητας των δημοσίων υπαλλήλων.

Το 65,2% των ερωτηθέντων τάσσεται υπέρ της παραμονής της Ελλάδας στο ευρώ.

ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 20/07/2013 22:03:16

    "Δημοσκόπηση Κάπα Research: Προβάδισμα της ΝΔ – Κυριαρχία Σαμαρά"

    Αν συνεχίσουμε έτσι και το 2014 με ύφεση και αύξηση της ανεργίας, τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα για τον Σαμαρά όσο φιλότιμες προσπάθειες κι αν έχει κάνει.

    Κάτι που δεν καταλαβαίνουν μερικοί είναι ότι σε μία οικονομική καταστροφή δεν υπάρχει πάτος. Πάντα μπορείς να πας χαμηλότερα αν δεν μπουν σε κινηση οι δυνάμεις που θα φέρουν την ανάσχεση της κατρακύλας. Δεν πρόκειται το 2014 να σταματήσει η ύφεση μόνο και μόνο γιατί έχουμε χάσει το 25% του ΑΕΠ κι αυτό είναι πολύ.

    Για να σταματήσει τόσο μεγάλη κατρακύλα το φάρμακο πρέπει να είναι ανάλογα ισχυρό: απίστευτα μεγάλη ρευστότητα, δραστική μείωση της ανεργίας ακόμη και με πρόσληψεις ατόμων που δεν χρειάζονται για να καταστρέφουν πχ δρόμους και να τους φτιάχνουν απο την αρχή όπως έκαναν στο new deal.

    Και εμείς είμαστε ακόμη στον χορό των απολύσεων.......

    Μπορεί να έχουμε σταθερότητα, καθαρά επίτευγμα του Σαμαρά, αλλά η καταστροφή συνεχίζεται. Πως θα σταματήσει; Με περαιτέρω λιτότητα; Σα να θέλουμε να σβήσουμε την φωτιά ρίχνοντάς της πετρέλαιο. Θα μου πει κάποιος αυτό το υγρό μας δίνουν οι ευρωπαίοι προς το παρόν για να σβήσουμε την φωτιά μας. ΑΥΤΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΝΤΑΞΕΙ.

    • Μανώλης Πετράκης avatar
      Μανώλης Πετράκης @ Γιώργος Αχαιός 22/07/2013 19:04:07

      "Να καταστρέφουν δρόμους και να τους ξαναφτιάχνουν από την αρχή"
      Τότε τι λάθος έκανε ο Παπανδρέου που διόρισε την μισή Ελλάδα για να μην κάνει τίποτα? Νομίζω το να μην κάνεις τίποτα είναι προτιμότερο από το να καταστρέφεις δρόμους. Α, έχω μια καλύτερη ιδέα, γιατί να μην προσλάβουμε τους συριζαίους μπαχαλάκηδες να κάψουν την Αθήνα για να την χτίσουμε από την αρχή? Νομίζω αυτό θα δώσει καλή ώθηση στην απασχόληση, στην ανάπτυξη, και στο ΑΕΠ. Αυτά δυστυχώς είναι τα αποτελέσματα 30 ετών ιδεολογικής ανυπαρξίας και αφασίας της ΝΔ, να υπάρχουν ψηφοφόροι που να σκέφτονται κατ' αυτόν τον τρόπο. Η Ελλάδα δεν θα αλλάξει ούτε μετά από πυρηνικό ολοκαύτωμα.

  2. Φρουρός avatar
    Φρουρός 21/07/2013 02:02:09

    Απορία:

    Πού ωφελούν οι δημοσκοπήσεις τον πολίτη, μεμονωμένα, ή τον λαό, γενικά;

    Ε; Πώς είπατε;

    • Eλλην (ο ανωφελης) avatar
      Eλλην (ο ανωφελης) @ Φρουρός 21/07/2013 10:28:41

      To "o πνιγμενος απο τα μαλλια του πιανεται" δεν το εχεις ακουσει;

    • airman avatar
      airman @ Φρουρός 21/07/2013 10:43:19

      Οι δημοσκοπήσεις όπως τις έχουμε συνδυάσει αποκλειστικά με ''εκλογικό'' χαρακτήρα δεν οφελούν ουσιαστικά κανέναν.
      Σε κάθε περίπτωση όμως αποτελούν ένα εργαλείο το οποίο εφόσον χρησιμοποιηθεί σωστά οδηγεί σε χρήσιμα συμπεράσματα και ειδικότερα όταν η αποτύπωση των δεδομένων είναι σαφής μπορεί να αποβούν καταλυτικές στη λήψη αποφάσεων και τη χάραξη πολιτικής.
      Επειδή προβάλλονται κατά κύριο λόγο οι ''δημοφιλείς'' εξ αυτών που αφορούν ουσιαστικά τα κομματικά ακροατήρια, αυτό δε σημαίνει ότι χρησιμεύουν μόνο για ''ψυχολογικούς'' λόγους με στόχο τη διαμόρφωση κλίματος στην κοινή γνώμη.

      • Μεγαλες στιγμες avatar
        Μεγαλες στιγμες @ airman 21/07/2013 21:12:48

        Νομιζω πως επηρρεαζουν επειδη ειναι ντερμπυ.Αλλιως θα μου ηταν αδιαφορες.Αποτυπωνουν κλιμα συγκεκριμενης χρονικης στιγμης με μικρο δειγμα,εμενα δεν με ρωτησε ποτε κανεις παντως

  3. Last_Chance avatar
    Last_Chance 21/07/2013 07:06:08

    Τα έχουμε ξαναπεί για τις δημοσκοπήσεις αλλά αυτό το πράγμα έχει ξεφύγει τελείως…
    Και καλά από το Βήμα δεν περιμέναμε και τίποτε άλλο, αλλά εσείς εκεί στην Kappa research ποιους ρωτάτε ρε παιδιά?
    Κάθετε κάποιος έξω από τη Χ. Τρικούπη και ρωταει τι κόμμα θα ψηφίσετε?
    Υπάρχουν ακόμη έλληνες 9,1% που είναι μαζοχιστές?
    Και εάν είναι έτσι οκ… προς τι ο φόβος των εκλογών τότε?
    Πασοκ και ΝΔ μια χαρά κυβέρνηση κάνουν με τα ποσοστά που παίρνουν.
    Ο Αν. Σαμαράς από την άλλη , μίλησε για το κίνδυνο κοινωνικής έκρηξης…
    Κάτι λοιπόν δεν πάει καλά εδώ πέρα…..

  4. Ορθόδοξος avatar
    Ορθόδοξος 21/07/2013 10:40:17

    9,1% το ΠΑΣΟΚ? Πάνε καλά οι άνθρωποι? Δηλαδή 700.000 ψήφοι? Μόνο γι΄αυτό η δημοσκόπηση είναι μαιμού.

    • Cartoon avatar
      Cartoon @ Ορθόδοξος 21/07/2013 20:49:05

      Το Πασοκ εχει πανω απο 15%,

    • Μεγαλες στιγμες avatar