#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/03/2013 15:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γ. Στουρνάρας: Δεν τίθεται θέμα απολύσεων στο Δημόσιο



Δεν τίθεται θέμα απολύσεων στο Δημόσιο τόνισε ο υπουργός Οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας, μετά τη σύσκεψη του κυβερνητικού συμβουλίου Μεταρρύθμισης στο Μέγαρο Μαξίμου, θέλοντας προφανώς να κλείσει τα σενάρια που κυκλοφορούν.

Στην ίδια λογική κινήθηκε και ο υπουργός Διοικητικής Μεταρρύθμισης & Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης Α. Μανιτάκης, ο οποίος επισήμανε ότι η κυβέρνηση έχει προχωρήσει σε όλες τις δεσμεύσεις που έχει αναλάβει.

Στη σύσκεψη στο Μέγαρο Μαξίμου εγκρίθηκαν οι εκθέσεις αξιολόγησης έξι υπουργείων, που προβλέπουν αλλαγές στις δομές και τη λειτουργία τους, με στόχο την εξοικονόμηση πόρων.

Σήμερα, στο Μέγαρο Μαξίμου, εγκρίθηκαν οι αλλαγές στα υπουργεία Εξωτερικών, Εσωτερικών, Υγείας, Ναυτιλίας & Αιγαίου, Τουρισμού και Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας, Υποδομών, Μεταφορών & Δικτύων, καθώς και στην πρώην Γενική Γραμματεία Τύπου.

Σύμφωνα με τον κ. Μανιτάκη, τώρα θα ξεκινήσει η δεύτερη φάση της υλοποίησης όλων αυτών που προβλέπονται, με σαφή περιγραφή των θέσεων και των αρμοδιοτήτων, με στόχο να έχουν ολοκληρωθεί τα πάντα μέσα στον επόμενο μήνα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tasos1 avatar
    tasos1 01/03/2013 16:47:11

    Δικής σας;

    • Αγρότης avatar
      Αγρότης @ tasos1 01/03/2013 17:07:34

      Χα χα! Καλό!

  2. mimikos avatar
    mimikos 01/03/2013 16:58:33

    ...καλα μας επεισες .....οπως οτι θα ειχαμε αναπτυξη το 2012 ? τουλαχηστον δεν διωχνεις τους επιορκους που τα παιρνουν ακομα ? τους υπαλληλους της βουλης που δεν πατανε ποτε ?

  3. WY avatar
    WY 01/03/2013 18:30:53

    Δεν τίθεται θέμα απολύσεων στο Δημόσιο τόνισε ο υπουργός Οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας
    .....................................

    Δίκαιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Τί θά γένουμε χωρίς βαρβάρους.
    Οί άνθρωποι αυτοί ήσαν μία κάποια λύσις
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 01/03/2013 18:37:14

    Ο Στουρνάρας υπό τον τρόμο του κέρβερου της ελληνικής κοινωνίας.
    Τουλάχιστον τους επίορκους κι ανίκανους.

  5. καλοπαιδο avatar
    καλοπαιδο 01/03/2013 18:46:02

    Αφου το ειπε αυτος ο ογκολιθος της πολιτικης τον πυστευω!!!

    • Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
      Η Αλίκη των θαυμάτων @ καλοπαιδο 01/03/2013 21:47:07

      Κι εγο των πεισταίβο των ωγκώλοιθω

  6. aristarxos avatar
    aristarxos 01/03/2013 18:52:21

    Ακομα και τωρα δεν εχουν τα κοτσια να κανουν το ΣΩΣΤΟ.
    Να βγουν και να πουνε αυτο που ολοι παραδεχονται.
    Η χωρα μας χρεωκοπησε γιατι το δημοσιο εγινε ενα τερας ασυδοσιας και ατιμωρησιας.
    Το δημοσιο πρεπει να κλεισει ολοκληρο.

    • euagelos avatar
      euagelos @ aristarxos 01/03/2013 22:42:14

      θα κλείσει και θα ιδιωτικοποιηθεί πλήρως. Ήδη καταργείται σταδιακά, με σχέδιο, και αξιοποιείται η περιουσία του. Είμαστε σε καλό δρόμο. Δε γίνονται από τη μια μέρα στην άλλη οι διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις! Το ΔΝΤ έχει μάθει πλέον από τα λάθη του και το πάει με πιο αργούς ρυθμούς για να μην εξεγείρονται οι λαοί και σταματούν τα εξυγειαντικά προγράμματα στη μέση. Όλα θα γίνουν, μη στεναχωριέσαι.

  7. Αντιδραστικός avatar
    Αντιδραστικός 01/03/2013 19:08:40

    Κυβέρνηση: Δεν δεχόμαστε απολύσεις
    Τρόικα: Χωρίς απολύσεις δεν παίρνεται τη δόση
    Κυβέρνηση (ανακοίνωση): Αναγκαστήκαμε να δεχτούμε απολύσεις για να σώσουμε τη χώρα

    *Στο ίδιο έργο θεατές

  8. DebbyTant avatar
    DebbyTant 01/03/2013 19:15:33

    Δανειστης σε δανειζομενο
    -θα μου επιστρεψεις τα λεφτα μου? και ποτε? βαρεθηκα να σου ζηταω τα δικα μου χρηματα. Μηπως σκεφτεσαι να μου τα φας?
    Δανειζομενος- Δεν ειμαι ατιμος, ηρεμησε, να χανεις τα λεφτα σου αποκλειεται, δεν το βλεπω.
    Δανειστης-ωραια αρα θα μου τα δωσεις, ποτε?
    Δανειζομενος- παλι, να τα παιρνεις, δεν το βλεπω

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 01/03/2013 19:36:40

    Στο... στοιχείο του (στον ΣΕΒ ντε!) είπε χθες ότι αν ήταν στο χέρι του θα απέλυε 10.000 αύριο το πρωί. Έτσι, για να ξέρουμε πόση "αξιοπιστία" έχουν οι δημόσιες διαβεβαιώσεις του.

  10. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 01/03/2013 20:43:41

    Αφου υπαρχουν τα κοροιδα (δλδ ολοι οι αλλοι) και πληρωνουν, η ιερη αγελαδα του Δημοσιου θα συνεχισει να αριθμει 800.000 κοσμο, απ τους οποίους ενα μεγαλο μερος, εχει προνομιακες εργασιακες σχεσεις και αμοιβες. Προφανως υπαρχουν και καποιοι αδικημενοι στο Δημοσιο, και προφανως ενας μεγαλος αριθμος δικαιως απολαμβανει καποια προνομια.
    Αλλα ειτε το θελουμε ειτε ΟΧΙ, ενα σημαντικο ποσοστο ειναι πολυ καλα ...βολεμενοι, χωρις να προσφερουν καποια σημαντικη υπηρεσια στο κοινωνικο συνολο, ενω εχουν προσληφθει με ...αδιαφανη τροπο (sic).

  11. tzager Crete avatar
    tzager Crete 01/03/2013 21:38:10

    Δεν τίθεται θέμα απολύσεων στο δημόσιο για την κυβέρνηση....

    Για την τρόικα όμως...???

    Νομίζω ότι σε αυτή τη χώρα αλληλοδουλευόμαστε. Ως πότε όμως...???

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ tzager Crete 02/03/2013 10:28:21

      Ως πότε όμως…???

      Μέχρι τήν ἔλευση τοῦ μεσσία, χιχιχι, ἀλέκου ἐννοοῦσα. :D

      • tzagerCrete avatar
        tzagerCrete @ Φωτεινή 02/03/2013 16:57:20

        Φωτεινή,

        Πες το κι έγινε... ;-)

  12. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 02/03/2013 08:28:03

    "Δεν τίθεται θέμα απολύσεων στο Δημόσιο" μα αυτός είναι ο βασικός άλογος που βουλιάζει η χωρα απο το 2010 , δικαιώνεται και τον Γιωργάκη σε κατα καιρούς δηλώσεις τους , οτι οι πολέμιοι έγιναν χειρότεροι υποστηρικτές του μνημονιου , άτολμοι να τα βάλουν με το κύτταρο που αναπαράγονται -το ΔΗΜΟΣΙΟ .