#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/10/2013 16:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γκρουέφσκι: Μας αποκάλεσε «Πρώην Οθωμανική Επαρχία της Ελλάδας»



Προκλητικός εμφανίστηκε για άλλη μια φορά ο πρωθυπουργός των Σκοπίων Νίκολα Γκρουέφσκι, ο οποίος ενοχλημένος από την ονομασία ΠΓΔΜ που έχει κατοχυρωθεί στα Σκόπια, αποφάσισε να επιτεθεί κατά της Ελλάδας. Σε ομιλία του την Πέμπτη στα στελέχη του κόμματος του, αποκάλεσε την Ελλάδα «Πρώην Οθωμανική Επαρχία της Ελλάδας», παραφράζοντας την ονομασία ΠΓΔΜ που χρησιμοποιεί η ελληνική πλευρά.

«Έχουμε ένα έθνος και ένα κράτος με το δικό του όνομα τη 'Δημοκρατία της Μακεδονίας' και τη δική του γλώσσα τη 'Μακεδονική'» δήλωσε προκλητικά, συμπληρώνοντας πως επιθυμεί μια λύση στο πρόβλημα με την Ελλάδα «με αμοιβαίο σεβασμό και χωρίς αποκλεισμούς».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kritwn avatar
    kritwn 18/10/2013 16:43:36

    Αν ήμασταν "Οθωμανοί" θα τους είχαμε προσαρτίσει προ πολλού και θα 'χαμε λύσει το πρόβλημα οριστικά κι αμετάκλητα.

  2. Karsus avatar
    Karsus 18/10/2013 17:12:02

    Και που βλέπετε το λάθος;
    Περισσότερο εθελόδουλες πολιτικές ελίτ από τις "ελληνικές" είναι δύσκολο να βρεί κάποιος..Η παράδοση 400 χρόνων σκλαβιάς συνεχίζεται με διαφορετικούς-ή ίσως όχι και τόσο διαφορετικούς-αφέντες..Επαρχία των Οθωμανών τότε..Επαρχεία των δανειστών σήμερα..

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Karsus 18/10/2013 21:06:35

      Ναι, αυτό ακριβώς εννοούσε ο Γκρουέφσκι, το κατάλαβες...

  3. Anonymouse avatar
    Anonymouse 18/10/2013 17:53:48

    Και που ειναι το αξιοπροσεχτο ;

    Οι Τουρκοι μιλανε για τουρκικες μειονοτητες στην Θρακη και για casus belli στο Αιγαιο

    Οι Αλβανοι ονειρευονται επαναχαραξεις συνορων

    Οι Γερμανοι και λοιποι "εταιροι" μας λενε τεμπεληδες ,βρωμιαρηδες και γυφτους του νοτου απειλωντας με διακοπη της χρηματοδοτησης σε περιπτωση μη συμμορφωσης μας στας εντολας τους.

    Οι Αμερικανοι μας θεωρουν defacto προτεκτορατο τους.

    Μεχρι και απο τους Τσεχους δεχτηκαμε παρεμβαση στα εσωτερικα μας το καλοκαιρι που μας περασε υπο την απειλη διακοπης χρηματοδοτησης μας {!!!!} και φθορας των καλων (ποιων) σχεσεων των δυο χωρων.

    Ποιους ; ΤΟΥΣ ΤΣΕΧΟΥΣ !!!!!!

    Και εχεις νομιζετε οτι ειναι ειδηση οτι ο 'Macedonski' πρωθυπουργος μας αποκαλεσε "Πρώην Οθωμανική Επαρχία της Ελλάδας" την ιδια ωρα που οι υπουργοι ,πρωθυπουργοι , βουλευτες,δημαρχοι εχουν αποδεχθει την "συνθετη ονομασια με τον ορο 'Μακεδονια' για την γειτονα χωρα" ως βαση των διαπραγματευσεων ;

    Αμα ειχαμε 2 σταλες τσιπα θα ειχαμε θιχτει εδω και καιρο, εμεις ομως εχουμε καταπιει αλλα κι'αλλα γιατι το μονο που μετραει προφανως ειναι η γνωμη των αλλων για εμας.

    Μην μας πουνε και ρατσιστες/ναζιστες/εθνικιστες, οτιδηποτε εκτος απο αυτο..

    • Eva avatar
      Eva @ Anonymouse 18/10/2013 18:48:59

      Ειδικά το εθνικιστης είναι μεγάλη βρισιά δεν λέω...

  4. τάσος avatar
    τάσος 18/10/2013 19:09:28

    πρώην οθωμανική δημοκρατία πελοποννήσου στερεάς και περιχώρων, συγκεκριμένα. προ δεκαπενταετίας αριστερίστικο αστείο. έφτασε ως εκεί τελικά.

  5. myrto..giannis... avatar
    myrto..giannis... 18/10/2013 19:26:00

    ΟΥΣΤ ΓΕΝΙΤΣΑΡΕ!!!!

  6. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 18/10/2013 21:20:32

    Αφήστε τον άνθρωπο στην πίκρα του. Έχει φάει τόσες χυλόπιτες από το Σαμαρά αυτός και οι προηγούμενοι από το 1992 που πρέπει κλάπως να ξεσπάσει. Κρατίδιο είναι, κομματάκια θα γίνει και θα εξαφανιστεί. Και δε θα υπάρχει καν θέμα. Η αναβολή εύρεσης λύσης εκεί που έχεις το πάνω χέρι είναι σωστή στρατηγική σε καιρούς που δεν μπορείς απλά να μπεις και να καταλάβεις τους αλβανοβούλγαρους και να πάνε στις μητέρες πατρίδες τους.

  7. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 18/10/2013 21:46:28

    Γυφτο-Σκοπιανο-Βουλγαροι , ηταν, ειναι και θα ειναι. Και γενικα μεγαλες ΚΟΤΕΣ...

  8. Νικήτας avatar
    Νικήτας 18/10/2013 21:51:55

    Εμείς τι κάνουμε για την πατρίδα μας είναι το θέμα... κι ας λέει ο καθένας ό,τι κακόβουλη κομπλεξιματική μοχθηρία του υποβάλλει η γλοιώδης μη-νοημοσύνη του.
    'Οταν μας χλευάζουν τύποι σαν και το αυτόν δεν σημαίνει τίποτε. Τι περιμέναμε να πει ο άθλιος;;;

  9. DebbyTant avatar
    DebbyTant 18/10/2013 21:56:43

    Πρωην ιλλυρικη, ρωμαικη, βενετσιανικη, βυζαντινη, οθωμανικη επαρχια. Εχουμε ιστορια μεγαλη κ ρομαντικη. Αυτος τι εχει?

  10. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 18/10/2013 22:21:22

    Τι να μας πει και ο βουλγαρογενής αλβανογυφτοτουρκοσέρβος με την ¨πελώρια" ιστορία...

  11. Νικήτας avatar
    Νικήτας 18/10/2013 22:44:48

    Φάκτορα, αν θέλεις ανέβασε κάπου αυτούς τους χιουμοριστικούς χάρτες! Πιστεύω θα ενδιαφέρει τους αναγνώστες των ΑΝΤΙνέων.

    http://oltreuomo.com/le-mappe-degli-stereotipi-europei/

  12. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 18/10/2013 22:58:29

    Εμένα με έθιξε περισσότερο που πέρασε στη μούγκα σχεδόν ότι δυο αληταράδες Αλβανοί σκότωσαν για λίγα ευρώ έναν 30χρονο ιδιοκτήτη βενζινάδικου στη Χαλκιδική και μετά πήγαν για ποτό, ενώ η Αστυνομία ανακοίνωσε ότι τους είχαν ξαναπιάσει και παλιότερα....
    Αλλά έτσι είναι, είμαστε ακριβοί στο ξύδι (εν προκειμένω στις χαζοδηλώσεις Γκρουέφσκυ) και φτηνοί, πάμφθηνοι, στο λάδι....Μας έχουν γ... οι διάφοροι λάθρο και μισολάθρο (νομιμοποιημένοι δηλαδή...) και εμείς ασχολούμαστε με το ότι αν ο Γκρουέφσκυ μας έθιξε την εθνική αξιοπρέπεια. Σήμερα στο Σύνταγμα πουλούσαν οι μαύροι λαθραία και παραδίπλα οι αστυνομικοί κοιτούσαν. Το ότι το ελληνόφωνο κράτος κατάντησε την Ελλάδα πόρνη, όπου ο καθένας μπαίνει και ασχημονεί ή και σκοτώνει, δεν μας πειράζει, το αν αποκαλέσει όμως την Ελλάδα ο άλλος πόρνη, μας θίγει....
    Στο κάτω κάτω, είμαστε αυτό που είπε ο Γκρουέφσκυ, που επίσης κυβερνά μία τέως οθωμανική επαρχία....Άρα, ορθώς είρηκεν ο βουλγαρομακεδόνας....

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ ΒΙΣ 19/10/2013 01:17:53

      Συμφωνω απολυτα με το πρωτο μισο του σχολίου σου. Νομιζω οτι αυτη η ιστορια με τις μαζικες αποφυλακισεις, εστειλε μνμ στους κακοποιους ειδικα τους αλλοδαπους, οτι μπορουν να κανουν σχεδον οτι θελουν...

  13. Μπόρα avatar
    Μπόρα 19/10/2013 00:52:38

    “Πρώην Οθωμανική Επαρχία της Ελλάδας”

    Όσο είναι αυτοί Μακεδόνες, άλλο τόσο υπήρχε τέτοιο "πράγμα".

    ΥΓ. Ειδικά γι' αυτούς, θα έπρεπε να αναλάβει τις συνομιλίες μαζί τους, ΕΝ ΛΕΥΚΩ, και, ΙΣΟΒΊΩΣ, ο Παναώτης ο Ψωμιάδης. Ό,τι θέλανε, αυτός. Και να πηγαίνει και με τα άλογα και με τις "γουρούνες" και με πατίνι και όπως γουστάρει, είπαμε. Αφού πουλάνε τρελίτσα οι Σκοπιανοί, ας τα βρούνε με τον κ. Ψωμιάδη. Δεν κατάλαβα, δηλαδή. Ο Γκρουέφσκυ είναι αρτιότερος του Ψωμιάδη κάπου; στο ελάχιστο; Τώρα που το σκέφτομαι, μην και δεν δεχθεί, κι όλας, ο Πανίκας...

  14. Ice-T avatar
    Ice-T 19/10/2013 03:52:20

    If you argue with an idiot,
    after a while
    it is hard to tell who the real idiot is.

  15. Insider avatar
    Insider 19/10/2013 11:35:45

    Δεν είναι "πατέντα" του κ.Γκρουέφσκι η συγκεκριμένη ατάκα.
    Έχει ειπωθεί απ΄τον Ντέιβιντ Κάμερον -νυν πρωθυπουργό "συμμάχου" χώρας-από το 2003 :

    http://greece-salonika.blogspot.com/2010/05/scripta-manent.html

  16. δημητρα avatar
    δημητρα 25/10/2013 07:15:46

    θα έπρεπε απο την πρώτη στιγμή που άρχισαν να κουνιούντε να κάνουμε την ξεκαθάριση δεν είναι τίποτα σε μία νύχτα θα είχε μιραστεί σε Ελλάδα,Αλβανία,Βουλγαρία και τέλος,αλλά με τι πολιτικούς?