#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/08/2013 20:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γεωργιάδης: Δεν θα πληρώνει μόνο ο Έλληνας φορολογούμενος τους λαθρομετανάστες



Την καταγραφή του αριθμού των εξετάσεων και νοσηλειών λαθρομεταναστών σε νοσοκομεία του ΕΣΥ, και το αντίστοιχο κόστος τους έχει ζητήσει από τις αρμόδιες αρχές ο υπουργός Υγείας κ. Αδωνις Γεωργιάδης. Καταληκτική ημερομηνία για την καταγραφή αυτή είναι η 28η Αυγούστου 2013. Οπως δήλωσε ο κ. Γεωργιάδης, εν συνεχεία η κυβέρνηση θα διεκδικήσει από την Ευρωπαϊκή Ενωση το σύνολο του ποσού που δαπανά η χώρα για την περίθαλψη των λαθρομεταναστών. «Θέλω να δοθεί το μήνυμα ότι δεν θα πληρώνει μόνο ο Ελληνας φορολογούμενος τους λαθρομετανάστες, θα πληρώνει και η Ευρώπη», σημείωσε ο υπουργός.

Πηγή: AMΠE

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 19/08/2013 20:22:05

    Μπράβο στόν Ὑπουργό!
    Μακάρι νά τό λάβουν σοβάρά ὑπόψιν τους τό μήνυμα αὐτό ἐκεῖ στήν Ε.Ε.

  2. dem avatar
    dem 19/08/2013 20:47:19

    Νομίζω οτι αυτά είναι άσφαιρα. Χρειάζονται πιό δραστικές λύσεις στο θέμα λαθρομετανάστευση. Φυσικά δεν είναι δυνατόν να αφήσεις έναν άνθρωπο που έχει ανάγκη νοσοκομειακής περίθαλψης να πεθάνει ακόμη και αν είναι λαθρομετανάστης. Όμως η μόνη λύση για να μην επιβαρύνεται ο ελληνικός λαός δεν είναι η -συνήθης- ελεημοσύνη της ΕΕ αλλά η άμεση χωρίς καθυστερήσεις απέλαση, εκουσίως ή ακουσίως, όλων των λαθρομεταναστών. Γι' αυτό το λόγο θα μπορούσε να ζητηθεί η βοήθεια του Ελληνικού λαού-των απανταχού Ελλήνων. Ας μπει ένας "φόρος επαναπροώθησης παράνομων μεταναστών" ώστε να συμβάλλουμε όλοι, με πρώτο εμένα! Ας τους δωθούν κίνητρα να φύγουν.

    • daresome avatar
      daresome @ dem 19/08/2013 21:32:14

      Σςςςςς ! Μη λέτε τη λέξη "φόρος" γιατί θα την ακούσουν και θα τρέξουν να μας τον επιβάλλουν κι αυτόν ! Και μόνο αυτό μας έλειπε ακόμη ! Άλλος ένας φόρος !!!
      ότι πρόκειται βέβαια για άσφαιρα, σ΄αυτό συμφωνούμε. Τότε δε είναι που θα μας κατσικωθούνε για τα καλά οι λάθρο ! Αφού θα πληρώνει σύσσωμη η ΕΕ για την περίθαλψή τους στην Ελλάδα, δεν θα φεύγουνε με τίποτα !

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ dem 19/08/2013 22:00:02

      Κι ἐγῶ ἀνταλλάσω εὐχαρίστως,τό χαράτσι τῆς ΔΕΗ μέ ἕναν τέτοιο φόρο.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ dem 20/08/2013 08:53:08

      Με τετοια φορτηγά τους παίρναμε απ'το χωριό,πηγαίναμε στα χωράφια και όταν ερχόταν η ώρα της πληρωμής φωναζαμε την Αστυνομία...
      Οι ίδιοι τωρα ανθρωποι στο χωριό ουρλιάζουν ''δεν τους θέλουμε''
      Είμαστε και εμείς....

      • Scarface avatar
        Scarface @ Μεγάλες στιγμές 20/08/2013 13:20:19

        Τετοια τους εκαναν οι ρατσιστες-εκμεταλευτες ελληνες και δε ξεκολανε με τιποτα απο εδω οι κακομοιροι μεταναστες. Φαντασου να τους φερομασταν και καλα.

  3. Στέργιος avatar
    Στέργιος 19/08/2013 22:14:09

    Και στις πρεσβείες Αλβανίας, Πακιστάν, Γεωργίας... και αν κάνουν τον κουφό, να δημεύονται οι εν Ελλάδι περιουσίες και καταθέσεις τους. Γίναμε που γίναμε Άγρια Δύση, τουλάχιστον να μην τρώμε πιστολίδι μόνο οι Έλληνες.

  4. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 20/08/2013 00:06:31

    Περίεργο... ΜΜΕ στην Ελλάδα και αποκαλεί τους λαθρομετανάστες ως... λαθρομετανάστες; Εγώ νόμιζα ότι είχαμε μόνο ...μετανάστες!

    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: είμαι άνεργος 17 μήνες. Η γυναίκα δεν δουλεύει. Μόνο μου εισόδημα, 250 ευρω από ένα ενοίκιο. Δουλειά πουθενά. Μας συντηρούν εν μέρει οι γονείς (ο ένας πέρνει πετσοκομμένη σύνταξη, ο άλλος όχι). Σε τι διαφέρω εγώ που πρέπει να πληρώσω το τάλληρο στον γκισέ από τον -επίσης- άφραγκο λαθρομετανάστη που δεν πληρώνει καθόλου; Βάλτους κι αυτούς από ένα ταλληράκι το κεφάλι να δεις Θεού πρόσωπο...

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Χαλκιδέος 20/08/2013 01:39:51

      Ποια 250 Ευρω απο ενοικιο?? Βαλε 10% απ το πρωτο Ευρω, βαλε ενεργειακο πιστοποιητικο αλλα 200 Ευρω (συντομα για ολα τα ακινητα), βαλε Χαρατσι της ΔΕΗ το οποιο πληρωνει παντα ο ιδιοκτητης, βαλε και ζημιες , κτλ κτλ, ουτε 130 καθαρα δεν βγαζεις. Και αν συνεχιστει αυτη η πολιτικη απεναντι στους μικρο-μεσαιους ιδιοκτητες, συντομα το ακινητο σου θα ανηκει στην Εφορια!

      Για τους Λαθρο, σωστα τα λεει ο Αδωνης, και πιστευω οτι ισως αυτος εχει καποιες ιδεες για να πιεσει παραπανω τους Ευρωπαιους (ουτε τον ξερω προσωπικα το συγκεκριμενο πολιτικο, ουτε ψηφιζω στην Αθηνα, για αποφυγη ....παρεξηγησεων)

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Χαλκιδέος 20/08/2013 09:36:16

      Εσύ διαφέρεις στο ότι (και μιλάω γενικά) ο παππούς σου σου άφησε το σπιτάκι στο χωριό, και ως εκ τούτου θεωρείσαι μεγαλοκαπιταλιστής και δεν έχεις δικαίωμα να βγάλεις βιβλιάριο δωρεάν ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης από την Πρόνοια, όπως έχει η μάνα τής Βουλγάρας παραδουλεύτρας που είναι παράνομα δηλωμένη ως κάτοικος Ελλάδας, ενώ μένει στο ιδιόκτητο σπίτι της στο βουλγάρικο χωριό.

  5. Χάρης avatar
    Χάρης 20/08/2013 00:09:52

    Οι Ευρωπαίοι το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να το παίζουν πονοψυχοι με τα λεφτά του λακαμα Ελληνα που πληρώνει τα νοσηλεία των λαθρομεταναστών μιλάμε για το απόλυτο χάος στα δημόσια νοσοκομεία σιχαίνεσαι να μπεις μέσα πρόσφατα πηγα επίσκεψη στο λαϊκό και πραγματικά σοκαρίστηκα με την εικόνα που αντίκρισα λες και μπήκα σε κάποιο καταφύγιο τραυματιών πολέμου της Αφρικής. Πληρώνω ασφαλτικές εισφορές 1800€ κάθε χρόνο στον ογα και αναγκάστηκα να βάλω έξτρα ιδιωτική ασφάλεια που μου κοστίζει 35 ευρώ επιπλέον το μήνα για να μπορώ πηγαίνω σε ιδιωτικά νοσοκομεία που υπάρχουν ανθρώπινες συνθήκες.Πραγματικά ήρωες όσοι δουλεύουν στο ΕΣΥ.

    • helios avatar
      helios @ Χάρης 20/08/2013 01:59:33

      Μια φίλη μου χτύπησε στο χέρι της και πήγαμε στο νοσοκομείο Γεννηματάς που είχε εφημερία, από τους 50 που περιμέναμε στη σειρά το πολύ πέντε να ήμασταν όλοι και όλοι Έλληνες όλοι οι άλλοι ήταν αλλοδαποί, λες και βρισκόμασταν στο Ισλαμαμπάντ ή το Μογκαντίσου.Τελειωμένη χώρα.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ helios 20/08/2013 08:44:14

        O κ. Τηλέμαχος Αναγνώστου, που με εγκαλεί σε άλλη ανάρτηση για ρατσισμό, περιμένει στη σειρά και αυτός, ή μπαίνει μπροστά μαζί με τους Πακιστανούς, ως κηδεμόνας τους;

        • NIKOS avatar
          NIKOS @ ΒΙΣ 20/08/2013 11:58:34

          Ίσως όχι ως κηδεμόνας τους ΒΙΣ............

  6. dim avatar
    dim 20/08/2013 01:37:01

    Μπράβο στον Αδωνι... Και δεν είναι καθόλου άσφαιρα... Είναι απολύτως πρακτικά... Στο τομέα του ο Αδωνις κάνει αυτό που μπορεί... Ο Δένδιας κάνει αυτό που μπορεί... Η διπλωματία να κάνει αυτό που μπορεί... Και να ξεμπερδεύουμε σιγά σιγά με τους λαθραίους... Αν νομίζει κανείς ότι η λύση είναι να τους εκτελούμε ή να τους πετάμε στη θάλασσα, κάνει μεγάλος λάθος... Και όχι από "ανθρωπιστική" άποψη, αλλά από ρεαλιστική... Μια τέτοια συμπεριφορά από χώρα της Ε.Ε. θα είχε ακαριαίες κυρώσεις. Κι αν βγαίναμε και από την Ε.Ε. θα είχαμε "ντου από παντού"... Ποτέ οι μαξιμαλιστικές επιδιώξεις δεν έφεραν τα επιθυμητά αποτελέσματα.. Τα πάντα γίνονται σωστά όταν γίνονται με σχέδιο, διπλωματία, επιμονή, επιχειρήματα και πειθώ...

    • dem avatar
      dem @ dim 20/08/2013 14:26:49

      Ο Κων. Καραμανλής, ο ηγέτης, όχι ο κουρασμένος ανηψιός του, είχε πει κάποτε οτι στην πολιτική λέγονται πράγματα που δεν γίνονται και πράγμτα που γίνονται και δεν λέγονται. α) Πιστεύω οτι οι φίλοι μας στην ΕΕ δεν πρόκειται να μας δώσουν χρήματα για την περίθαλψη των λαθρομεταναστών, αλλά και αν το κάνουν θα μας ζητήσουν Αμυγδαλέζες με σπα σε αντιπαροχή και να δεχτούμε και κανα εκατομύριο πολιτικούς "πρόσφυγες" από μέση ανατολή μεριά ακόμη β) το γιαβας - γιαβας στο λαθρομεταναστευτικό μας έφερε στο σημείο να εχουμε 2 εκατομύρια λαθρο στη χώρα μας. Χρειάζονται δραστικές λύσεις και στην περίπτωση που μας απειλήσουν με "έξωση" από την ΕΕ λόγω λαθρομεταναστευτικού να ανοίξουμε τα -ούτως ή άλλως-ανοιχτά σύνορά μας και να τους στείλουμε στην ευχή του Αλλαχ, ήγουν Γερμανία, Γαλλία, Βρετανία, εκεί που θέλουν να πάνε βρε αδελφέ..

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 20/08/2013 06:15:43

    Επιτέλους, η Ελλάδα, όπως η Ελβετία, Ναί, η Ελβετία, να επενδύσει σοβαρά στη ΔΥΣΦΗΜΙΣΗ της ΛΑΘΡΟμετακίνησης (ο όρος "μετανάστευση” έγινε κουρελόχαρτο λόγω της άκρατης τριτοκοσμικής επέλασης (ιδέ, ανήκουστης παγκοσμίως, εκχώρησης των Εθνικών μας Δικαιωμάτων), με τις καραβιές των Λαθραίων Τριτοκοσμικών/Αλλοθρήσκων, άκριτα ν’ αδειάζονται στην Ελλάδα, για ΑΜΙΓΩΣ Ψηφοθηρικούς λόγους. Και, με απώτερο Στόχο, την «Εκ Των Έσω Άλωση» και παραμόρφωση της Ελλάδας, σ' έναν τριτοκοσμικό, φτηνιάρικο κοινωνικό χυλό, προς το μαυριδερότερο..

    Επιτέλους, η Ελλάδα, μέσω της Βομβαρδιστικής ΔΥΣΦΗΜΙΣΗΣ και με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο, να προειδοποιεί και παραδειγματικά να ΤΙΜΩΡΕΙ το Όλον χολερικό πλέγμα του δουλεμπορίου, των ναρκωτικών, της εμπορίας όπλων, της πορνείας, των λοιμωδών νόσων, της εμπορίας βρεφών και των οργάνων τους.. η λίστα της φρίκης δίχως τέλος.

    Επιτέλους, αυτή τη φορά η Ελλάδα να συνεργασθεί με την Ελβετία (με τα αξιοσημείωτα αποτελέσματα Μείωσης της εκεί ΛΑΘΡΟμετακίνησης). Επιτέλους, να επενδύσει σοβαρά στη ΠΡΟΛΗΨΗ και όχι στην ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ σπασμωδική και εκ του προχείρου ανύπαρκτη Διαχείριση της άκρατης ΛΑΘΡΟμετακίνησης στην Ελλάδα.

    Επιτέλους, η Ελλάδα, Οριστικά και διά Παντός (ακόμα και Μονομερώς), ν' αποδεσμευτεί από τους σατανικούς όρους του "Δουβλίνο ΙΙ", με τις υπογραφές των ασύλληπτων και μέχρι σήμερα ατιμώρητων Ααρών Αβούρη και Τζέφρυ Μινέϊκο.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 20/08/2013 15:41:50

      http://www.antinews.gr/2013/01/29/201606/
      «Πως οι Βρετανοί σχεδιάζουν να αποθαρρύνουν τους μετανάστες»

    • je ne regrette rien avatar
      je ne regrette rien @ η Dimi 20/08/2013 23:37:29

      Μπράβο βρέ @ η Dimi ! Eτσι ακριβώς, ν άγιάσει το στόμα σου .
      Και πρός Θεού ,να μην σε... μπερδέψουμε με την @dim ...μοιάζουν τα ονόματα αλλά καθόλου οι απόψεις !!!
      Ποιός μπορεί να πιστεύει ότι ...θα πάρουμε λεφτά από ΕΕ γιά τα νοσήλεια τών λαθρο ; Ο Αδωνις πάει να κοροιδέψει ποιόν ;
      Ομως, ακόμη και ΕΑΝ τό έκαναν , θεωρώ ότι θα ήταν καταστροφικό, θα παγιωνόταν μία κατάσταση "και με τη βούλα" ...
      Οσο γιά το να πληρώναμε φόρο γιά απέλαση των λαθρο...το προτείνω σε διάφορα sites εδώ και καιρό... Νομίζω δεν θα υπήρχε φόρος πού θα πληρωνόταν τόσο ευχάριστα από το 90% των Ελλήνων... Να έβαζαν και μερικά φορτηγά πλοία οι εφοπλιστές...
      Αλλά ποιός μας ρωτάει; Εδώ είναι το θέμα.

  8. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 20/08/2013 08:47:52

    Κοίτα που ο τζουτζούκος εγινε Υπουργάρα.Οταν τα λέγαμε κάποιοι οτι Αδωνις,Δενδιας θα φτιαξουν κράτος γελούσατε..

  9. Hawk avatar
    Hawk 20/08/2013 11:59:16

    Μακάρι να το εννοεί και μακάρι να συγκεντρώσουν όσα περισσότερα στοιχεία με το κόστος περίθαλψης των λάθρο, με τέτοια στοιχεία όταν κάθεσαι στο τραπέζι με την τρόϊκα έχεις στα χέρια σου ένα σοβαρό ατού, τους τρίβεις στην μούρη πόσο σου κοστίζουν όλοι αυτοί και στέλνεις και ένα mail στις Βρυξέλλες, όταν έχεις στοιχεία & κάνεις καλά την δουλειά σου κανένας δεν μπορεί να σε πατήσει κάτω.

  10. kat avatar
    kat 20/08/2013 13:57:38

    Και γέλαγα όταν τον διόρισε... Βρε λες? ......

  11. ήγγικεν avatar
    ήγγικεν 20/08/2013 14:19:40

    Νομίζω κι ο προκάτοχος του Λοβέρδος είχε κοστολόγησε στα 450.000.000€ την περίθαλψη τους κατ έτος και είχε μιλησει για λαθρομαιευτικο τουρισμό με πούλμαν από Σκόπια,Αλβανία κλπ.