#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/10/2013 12:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γερμανικό πλοίο βγάζουν οι Τούρκοι για έρευνες στην Ανατολική Μεσόγειο



Σε νέα προκλητική κίνηση προχωρούν οι Τούρκοι, αυτή την φορά με την συνεργασία των «σωτήρων» της χώρας μας, των Γερμανών, βγάζοντας ένα ειδικό γερμανικό πλοίο για έρευνες κοιτασμάτων φυσικού αερίου και πετρελαίου στην ευρύτερη ανατολική Μεσόγειο.

Σύμφωνα με δημοσιεύματα του τουρκικού τύπου και συγκεκριμένα των εφημερίδων, Sabah, Milliyet, και Yeni Şafak, (30/10), το γερμανικό ερευνητικό πλοίο με την χαρακτηριστική ελληνική ονομασία, «POSEIDON», έφτασε στην Σμύρνη και πρόκειται να κατευθυνθεί στην ανατολική Μεσόγειο για έρευνες σε πρώτη φάση για ίχνη ένυδρου μεθανίου τα οποία είναι σημάδια για ύπαρξη κοιτασμάτων πετρελαίου και φυσικού αερίου.

Οι έρευνες αυτές των Τούρκων γίνονται σε συνεργασία των ειδικών επιστημονικών τμημάτων του πανεπιστήμιου της Σμύρνης, «Dokuz Eylül», και του Κέντρου Θαλασσίων και Περιβαλλοντολογικών Επιστημών του γερμανικού πανεπιστήμιου της Βρέμης.

Οι δημοσιογραφικές πληροφορίες αναφέρουν ότι το γερμανικό πλοίο που αναμένεται να πλεύσει στην ανατολική Μεσόγειο, μόλις έφτασε στη Σμύρνη το επισκέφτηκε ο Γερμανός πρόξενος Σμύρνης, Margit Haberle, ο οποίος δήλωσε ότι το πλοίο αυτό θα συνεχίσει τις έρευνες του και κατά το 2014 στα πλαίσια της στενής συνεργασίας των τουρκικών και γερμανικών επιστημονικών ομάδων στο τομέα της έρευνας ενεργειακών κοιτασμάτων.

Το πλοίο είναι εξοπλισμένο με όλα τα σύγχρονα ειδικά μηχανήματα ερευνών και όπως ανέφερε ο Γερμανός καθηγητής, Gerhard Borman, στο πλοίο βρίσκεται μια εδική ομάδα αποτελούμενη από 15 Γερμανούς επιστήμονες που θα εποπτεύσει των ερευνών σε συνεργασία με τους Τούρκους συναδέλφους τους.

Οι έρευνες, όπως ανακοινώθηκε, θα διαρκέσουν περί τις τέσσερις εβδομάδες και οι δυνατότητες του ειδικού αυτού ερευνητικού πλοίου είναι να διεξάγει έρευνες σε βάθος δύο χιλιάδων μέτρων στον βυθό της θάλασσας.

Όπως τονίζει στο δημοσίευμα της η τουρκική εφημερίδα, Sabah, το πλοίο αυτό είναι ειδικό για τον εντοπισμό ενεργειακών κοιτασμάτων πετρελαίου και φυσικού αερίου και το κόστος των ερευνών αυτών στην ανατολική Μεσόγειο αλλά και στην Μαύρη Θάλασσα, ανέρχεται στα 200 εκατομμύρια δολάρια.

Μάλιστα η άλλη τουρκική εφημερίδα, η Milliyet, αναφέρει ότι σε δηλώσεις που έκανε ο Τούρκος καθηγητής του Ινστιτούτου Θαλασσίων Επιστημών, Günay Çifçi, το πρόγραμμα ερευνών στην ανατολική Μεσόγειο είχε καταρτιστεί από το 2004 όταν είχαν αρχίσει τότε οι πρώτες έρευνες στον Εύξεινο Πόντο και τώρα η Τουρκία προχωρεί στην διεξαγωγή των ερευνών για ανεύρεση ενεργειακών κοιτασμάτων πετρελαίου και φυσικού αερίου και στην ανατολική Μεσόγειο.

Η νέα αυτή τουρκική πρόκληση γίνεται ενώ βρίσκονται σε εξέλιξη και σε πολύ «λεπτό» σημείο οι «υπόγειες» διεργασίες για την επίλυση του Κυπριακού, ενώ εντείνεται ο παρασκηνιακός πόλεμος των ενεργειακών αγωγών για τα ενεργειακά κοιτάσματα στη ανατολική Μεσόγειο και όταν η Κύπρος και η Ελλάδα περνούν από τις χειρότερες κρίσεις στη ιστορία τους.

Αντιλαμβάνεται κάνεις ότι όλα αυτά σκιαγραφούν ένα ζοφερό πλαίσιο για τα ελληνικά και κυπριακά συμφέροντα στην περιοχή και σίγουρα δεν προοιωνίζουν κάτι το αισιόδοξο.

Το ερώτημα βέβαια είναι το πώς θα απαντήσει η ελληνική και κυπριακή πλευρά στην νέα αυτή τουρκική πρόκληση.

Έτσι όπως πάμε σε λίγο καιρό τα τουρκικών συμφερόντων ερευνητικά πλοία θα έρχονται και… έξω από το Σούνιο και έξω… από τον Θερμαϊκό για να ερευνήσουν για ενεργειακά κοιτάσματα και εμείς θα τους παρακολουθούμε χωρίς καμία αντίδραση.

kostasxan.blogspot.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 31/10/2013 13:18:04

    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. Leman avatar
    Leman 31/10/2013 13:36:29

    Αφού εμείς είμαστε βασιλικότεροι του Βασιλέως…
    Φιλοαμερικανοί μέχρι αηδίας.
    Πολεμούμε την Ευρωπαϊκή Ένωση εκ των έσω.
    Το ότι η Ελλάς μετά το 1821 είναι δεμένη στο άρμα της μεγάλης Βρετανίας είναι γνωστό. Το ότι ο Τσώρτσιλ μας έδωσε δωράκι στην Αμερική μετά το τέλος το Β'ΠΠ επίσης γνωστό.
    Τι θα γίνει με την Ελευθερία και την Εθνική μας Ανεξαρτησία θα πει κανείς;
    Είναι δυνατόν στην Ελλάδα να κυριάρχησε το Αγγλόφιλον κόμμα και να κυβερνά ακόμα και σήμερα;
    Οι δολοφόνοι του Καποδίστρια ακόμη κινούν τα νήματα...;

    ΥΓ. Δεν ήταν οι Γερμανοί αυτοί που μας οδήγησαν στις μεγάλες εθνικές τραγωδίες, την Μικρασιατική Καταστροφή και την απώλεια της μισής Κύπρου αλλά οι αγγλοαμερικανοί και οι Βενιζελικοί σύμμαχοι τους εκ των έσω . Δεν υπάρχει κανένας λόγος σήμερα να είμαστε προσκολλημένοι στο άρμα της απάνθρωπης σιωνιστικής Υπερδύναμης της παγκοσμιοποίησης τη στιγμή που η Ρωσία άνοιξε τα φτερά του δικέφαλου αετού της Βυζαντινής αυτοκρατορίας και πετά αέναα προς την Ελευθερία. Εξυπακούεται ότι αν η Ρωσία δεν ταλαιπωρούνταν από τις απάνθρωπες εβραιομαρξιστικές θεωρίες στις απαρχές του 20ου αιώνος δεν θα μπορούσαν οι αγγλοεβραίοι να κάνουν πράξη τη συρρίκνωση του Ελληνισμού το ‘22. Και χωρίς το πολυτεχνείο του ‘73 των παιδιών των βενιζελικών και των ανθελλήνων κομμουνιστών δεν θα είχαμε χάσει την μισή Κύπρο.

    • Τί να λέμε; avatar
      Τί να λέμε; @ Leman 31/10/2013 17:03:04

      Γι'αυτό οι Γερμανοί μας χάρισαν 1.5 εκατομμύρια νεκρούς στο Β' Παγκόσμιο Πόλεμο.

      • Leman avatar
        Leman @ Τί να λέμε; 31/10/2013 21:26:05

        Φιλική συμβουλή. Για τον Β'ΠΠ πρέπει να μελετήσεις λεπτομερώς, διεξοδικώς και γενικώς από όλες τις πήγες. Εξ αρχής...

  3. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 31/10/2013 13:43:27

    Ωραίες ράτσες για να συνεργάζονται!

    Πάντα πίστευα ότι προκειται για τους πιο βαρβάρους μεταξύ των βαρβάρων. Οι μεν γερμανοί με ένα εκπολιτισμένο περιτύλιγμα. Ακούνε βρε παιδί μου και Μπαχ όταν βασανίζουν κάποιον ενώ μπορούνε να φτιάξουν τέλεια οργανωμένα κρεματώρια.

    Ενώ οι τούρκοι είναι πιο παραδοσικά βάρβαροι.

    Τι θα έβγαζε ένας συνδυσμός αυτών των φυλών; Γοτθότουρκους; Τουρανοαλαμανούς;

  4. Hawk avatar
    Hawk 31/10/2013 13:59:48

    Δεν τίθεται ζήτημα, οι γερμανοί είναι φίλοι μας.

  5. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 31/10/2013 14:26:27

    Η εμπλοκή του Γερμανού Προξένου είναι αποκαλυπτική της σοβαρότητας του θέματος.
    Η Διπλωματικές "εξηγήσεις" των Γερμανών θα αναφέρονται πιθανώς σε... Ακαδημαικού τύπου έρευνα και συνεργασία "Πανεπιστημίων".
    Εμείς τί κάνουμε είναι το ζήτημα?
    Η λύση σε τόσο σοβαρά θέματα είναι μία.
    Όταν δε σε εξυπηρετούν σε ζωτικής σημασίας θέματα οι συμμαχίες που διαθέτεις, ΑΛΛΑΖΕΙΣ τις συμμαχίες.

  6. Leman avatar
    Leman 31/10/2013 14:36:27

    Αφού εμείς είμαστε βασιλικότεροι του Βασιλέως…
    Φιλοαμερικανοί μέχρι αηδίας.
    Πολεμούμε την Ευρωπαϊκή Ένωση εκ των έσω.
    Το ότι η Ελλάς μετά το 1821 είναι δεμένη στο άρμα της μεγάλης Βρετανίας είναι γνωστό.
    Το ότι ο Τσώρτσιλ μας έδωσε δωράκι στην Αμερική μετά το τέλος το Β'ΠΠ επίσης γνωστό.
    Τι θα γίνει με την Ελευθερία και την Εθνική μας Ανεξαρτησία;
    Είναι δυνατόν στην Ελλάδα να κυριάρχησε το Αγγλόφιλον κόμμα και να κυβερνά ακόμα και σήμερα;
    Οι δολοφόνοι του Καποδίστρια ακόμη κινούν τα νήματα...;

    ΥΓ. Δεν ήταν οι Γερμανοί αυτοί που μας οδήγησαν στις μεγάλες εθνικές τραγωδίες, την Μικρασιατική Καταστροφή και την απώλεια της μισής Κύπρου αλλά οι αγγλοαμερικανοί και οι Βενιζελικοί σύμμαχοι τους εκ των έσω . Δεν υπάρχει κανένας λόγος σήμερα να είμαστε προσκολλημένοι στο άρμα της απάνθρωπης σιωνιστικής Υπερδύναμης της παγκοσμιοποίησης τη στιγμή που η Ρωσία άνοιξε τα φτερά του δικέφαλου αετού της Βυζαντινής αυτοκρατορίας και πετά αέναα προς την Ελευθερία. Εξυπακούεται ότι αν η Ρωσία δεν ταλαιπωρούνταν από τις απάνθρωπες εβραιομαρξιστικές θεωρίες στις απαρχές του 20ου αιώνος δεν θα μπορούσαν οι αγγλοεβραίοι να κάνουν πράξη τη συρρίκνωση του Ελληνισμού το ‘22. Και χωρίς το πολυτεχνείο του ‘73 των παιδιών των βενιζελικών και των ανθελλήνων κομμουνιστών δεν θα είχαμε χάσει την μισή Κύπρο.

    • Τί να λέμε; avatar
      Τί να λέμε; @ Leman 31/10/2013 17:04:19

      Γι'αυτό οι Ρώσοι μας κατέκαψαν με τον εμφύλιο....

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Τί να λέμε; 31/10/2013 21:20:17

        Δεν ευθύνονται γι'αυτό «οι Ρώσοι» αλλά το κομμουνιστικό καθεστώς της Ρωσίας, το οποίο υπέβαλε τους Ρώσους σε ακόμα χειρότερα βάσανα, επί 70 χρόνια.

      • Leman avatar
        Leman @ Τί να λέμε; 31/10/2013 21:21:19

        Μάλλον οι Αγγλοεβραίοι που έκαναν οτι γούσταραν γράφοντας τον Ελληνικό λαό στα παλαιότερα των υποδημάτων τους. Και τη Λαϊκή βούληση βεβαίως βεβαίως.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Leman 31/10/2013 19:31:13

      Το «Liman» που διάλεξες για ψευδώνυμο, από τον Otto Liman von Sanders βγαίνει μήπως; Τον Γερμανό διδάξαντα στους Τούρκους την τέχνη της γενοκτονίας και αναδιοργανωτή του στρατού τους; Είναι που δεν έχουν οι Γερμανοί ανάμειξη στις εθνικές μας τραγωδίες ε; Όπερ έδει δείξαι...

      • Leman avatar
        Leman @ ΚΜ 31/10/2013 21:18:09

        Léman δικέ μου!!!
        Léman (department), a former French département, under the Napoleonic First Empire.
        Καλά τώρα μην μου πεις για τον ύπουλο ρόλο των Γάλλων στη μικρασιατική καταστροφή.. Αυτοί τα συμφέροντα τους ως εχθροί των Άγγλων εξυπηρετούσαν.
        Το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης στη καταστροφή 3000 χρόνων ελληνικής παρουσίας και ιστορίας το έχουν οι Αγγλοεβραίοι που μας οδήγησαν με τον Βενιζέλο και το φίλο του David Lloyd George σε ψεύτικες προσδοκίες και μας εγκατέλειψαν στο στόμα του λύκου. Το είχαν προμελετημένο. Για αυτό και οι εκλογές..
        Για πρώτη φορά τις εκλογές κέρδισε το δεύτερο κόμμα για να επωμιστεί την ευθύνη της ήττας..
        Παραθέτω για την ιστορία
        «Την 1 Νοεμβρίου 1920 έγιναν βουλευτικές εκλογές. Το Κόμμα των Φιλελευθέρων έλαβε 50,31% του συνόλου των ψήφων αλλά νικήθηκε από την ενωμένη αντιπολίτευση που είχε λάβει το 49,36% λόγω του εκλογικού νόμου, που οδήγησε τις περισσότερες έδρες στην αντιβενιζελική παράταξη»…..

        Ο Θεός να μας φυλάει δηλαδή.
        Τα ιδία λάθη γίνονται και σήμερα που η Εθνική Δεξιά Παράταξις σέρνεται σιδηροδέσμια από τους Αγγλοαμερικανούς να επωμιστεί τα εγκλήματα 35 και πλέον χρόνων καταστροφικής διακυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ!

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ Leman 31/10/2013 21:27:23

      Leman,

      Είναι αστείο να κατηγορούμε (και) την αμερική για την μικρασιατική καταστροφή. Η Αγγλία έχει μικρή μόνο ευθύνη καθώς οι πιο επίβουλες εναντίον μας χώρες ήταν η Γαλλία, η Ιταλία και η Ρωσία (το νέο καθεστώς της οποίας έσπευσε απο τα πρώτα να αναγνωρίσει και να εξοπλίσει τον κεμάλ). Η αγγλία ήταν πράγματι πολύ συνδεδεμένη με την Ελλάδα κι έβλεπε όμως με καλό ματι την επέκτασή της.

      Δεν ξέρω τι φτερά άνοιξε η Ρωσία. Αν άνοιξε βυζαντινά φτερά να τα κλείσει αμέσως. Αυτά είναι δουλειά των ελλήνων να τα ανοίξουν και κανενός άλλου.

      • Leman avatar
        Leman @ Γιώργος Αχαιός 31/10/2013 22:39:46

        Γιώργος Αχαιός,

        Συμφωνούμε φίλτατε!
        Αλλά τι λόγο είχε η Αγγλία να παίξει στα ζάρια το ένα ποδάρι του Ελληνισμού κατά το ρεμπέτικον άσμα,
        «της λείπει το 'να της ποδάρι που της το παίξανε στο ζάρι…», όντως λέω όντως εξουθενωμένη και εξαθλιωμένη από τον Α’ΠΠ;
        Παρότι παραδέχομαι έφερε μέχρι και Αυστραλούς και Νεοζηλανδούς να πολεμήσουν στο πλευρό μας, ήξερε και ρίσκαρε εκ των πρότερων με τις λιγοστές πιθανότητες το όλο εγχείρημα να στεφτεί με επιτυχία την ύπαρξη του Μικρασιάτικου και Ποντιακού Ελληνισμού. Άσε που εμπόδισε τον εξοπλισμό των Ποντίων και Μικρασιατών… Και με ελαφρά τη καρδία μας εγκατέλειψε στο στόμα του λύκου μη διστάζοντας να ακολουθήσει τα πρόσκαιρα συμφέροντα της εγκαταλείποντας τον Ελληνισμό στον Αφανισμό.
        Όσον αφορά τα φτερά του Δικέφαλου Αετού της Ομόδοξης Ρωσίας και το αέναο πέταγμα της προς την πραγματική Ελευθερία, δεν πιστεύω να διαφωνήσεις φίλτατε ότι η Ρωσία ως δημιούργημα του Μεσαιωνικού Βυζαντινού Ελληνισμού αλλά και η Ευρωπαϊκή Ένωση ως δημιούργημα του Αρχαίου Ελληνικού Πνεύματος είναι τιμή μας και καμάρι μας…
        Ο Παγκόσμιος και Αιώνιος Ελληνισμός ζει και βασιλεύει.
        Ευτυχισμένοι όσοι τον βλέπουμε!!!

      • Leman avatar
        Leman @ Γιώργος Αχαιός 31/10/2013 23:28:36

        Γιώργος Αχαιός,

        Συμφωνούμε φίλτατε!
        Αλλά τι λόγο είχε η Αγγλία να παίξει στα ζάρια το ένα ποδάρι του Ελληνισμού κατά το ρεμπέτικον άσμα,
        «της λείπει το να της ποδάρι που της το παίξανε στο ζάρι…», όντως λέω όντως εξουθενωμένη και εξαθλιωμένη από τον Α’ΠΠ.
        Παρότι παραδέχομαι έφερε μέχρι και Αυστραλούς και Νεοζηλανδούς να πολεμήσουν στο πλευρό μας, ήξερε και ρίσκαρε εκ των πρότερων με τις λιγοστές πιθανότητες το όλο εγχείρημα να στεφτεί με επιτυχία την ύπαρξη του Μικρασιάτικου και Ποντιακού Ελληνισμού. Άσε που εμπόδισε τον εξοπλισμό των Ποντίων και Μικρασιατών… Και με ελαφρά τη καρδία μας εγκατέλειψε στο στόμα του λύκου μη διστάζοντας να ακολουθήσει τα πρόσκαιρα συμφέροντα της εγκαταλείποντας τον Ελληνισμό στον Αφανισμό.
        Όσον αφορά τα φτερά του Δικέφαλου Αετού της Ομόδοξης Ρωσίας και το αέναο πέταγμα της προς την πραγματική Ελευθερία, δεν πιστεύω να διαφωνήσεις φίλτατε ότι η Ρωσία ως δημιούργημα του Μεσαιωνικού Βυζαντινού Ελληνισμού αλλά και η Ευρωπαϊκή Ένωση ως δημιούργημα του Αρχαίου Ελληνικού Πνεύματος είναι τιμή μας και καμάρι μας…
        Ο Παγκόσμιος και Αιώνιος Ελληνισμός ζει και βασιλεύει.
        Ευτυχισμένοι όσοι τον βλέπουμε!!!

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Leman 01/11/2013 14:03:18

          Καμία δεν έχει σχέση το νυν εργαλείο γερμανοκράτησης της Ευρώπης με το αρχαίο ελληνικό πνεύμα. Μην αναπαράγεις την γερμανική προπαγάνδα.

          Οι Γερμανοί από τα ρωμαϊκά ακόμα χρόνια, υπήρξαν ο μόνος λαός με «αντισώματα» στην ελληνικότητα (Γότθοι, Βάνδαλοι κλπ). Κατά τον Μεσαίωνα (Καρλομάγνος κλπ), η «Δυτική» ταυτότητα γεννήθηκε ως απόρριψη του Ελληνορωμαϊκού πολιτισμού και συνειδητή εναντίωση σε αυτόν. Ενώ και τους αρχαίους Έλληνες, όταν όψιμα τους μελέτησαν οι Γερμανοί, τους τελευταίους αιώνες, πετσόκοψαν την σκέψη τους και τα μηνύματά τους στα μέτρα της δικιάς τους γερμανικής αναπηρίας. Περιφρόνηση τους αρμόζει.

          ΥΓ: Αλήθεια, μήπως ξυρίζεις το κεφάλι σου;

  7. Το κέντρο του κόσμου. avatar
    Το κέντρο του κόσμου. 31/10/2013 19:45:03

    Δηλαδή η Τουρκία έχει αποφασίσει να υπογράψει το Διεθνές Δίκαιο ?

  8. MCA avatar
    MCA 31/10/2013 22:11:52

    Δεν είμαι υπέρ των θεωριών συνομωσίας, αλλά αν δω ξαφνικά την Γερμανία να προωθεί την ένταξη της Τουρκίας στην ΕΕ και την ΕΖ, τότε θα αρχίζω να πιστεύω τον κάθε ψεκασμένο δημοσιογράφο και πολιτικό, για τις προθέσεις των Γερμανών απέναντι στην χώρα μας.

  9. Το κέντρο του κόσμου. avatar
    Το κέντρο του κόσμου. 31/10/2013 23:01:24

    Διορθώνω. Το Δίκαιο της θάλασσας.