#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/01/2013 19:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποφασισμένοι για επ' αόριστον κινητοποιήσεις δηλώνουν οι αγρότες



Αποφασισμένοι να «παραλύσουν» όλη τη χώρα εμφανίζονται οι αγρότες, μετά την μακρά συνεδρίαση του Πανελλαδικού Συντονιστικού Οργάνου του κλάδου στον Πλαταμώνα, Πιερίας, που έληξε πριν από λίγη ώρα.

Όπως επισήμανε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο αντιπρόεδρος της Αυθόρμητης Κίνησης Αγροτών Νομού Ημαθίας, Κώστας Λιλιόπουλος, στη συνάντηση έλαβαν μέρος εκπρόσωποι των αγροτών απ΄ όλη την Ελλάδα, από τον Έβρο μέχρι την Κρήτη.

«Υπάρχει μεγάλος αναβρασμός. Η προσέλευση στη σημερινή μας συνάντηση, όπου αποφασίστηκε ότι αύριο βγαίνουν όλα τα τρακτέρ έξω, ξεπέρασε κάθε προηγούμενο. Θα γίνει πολύ μεγάλη κινητοποίηση», αναφέρει ο κ.Λιλιόπουλος.

Η μεγάλη αυτή κινητοποίηση συναρτάται από τις συναντήσεις που θα έχουν από αύριο, όπως μας είπε ο κ. Λιλιόπουλος. Συγκεκριμένα έχουν προγραμματιστεί συναντήσεις με τον Αλέξη Τσίπρα, τον Ευάγγελο Βενιζέλο και τον Φώτη Κουβέλη, ενώ θα γίνουν συναντήσεις στα υπουργεία Οικονομικών και Αγροτικής Ανάπτυξης.

«Το αν θα φύγουν τα τρακτέρ από τους δρόμους, θα εξαρτηθεί από τις συναντήσεις που έχουν οριστεί με πολιτικούς αρχηγούς και υπουργούς. Αν δεν είναι ικανοποιητικό το αποτέλεσμα, κλείνουμε τους δρόμους επ΄ αόριστον. Θα είμαστε παντού, στις εθνικές οδούς, στα λιμάνια, στα αεροδρόμια, στα τελωνεία, στα βόρεια σύνορα. Είναι θέμα της κυβέρνησης κατά πόσο θα ικανοποιήσει τα αιτήματά μας. Εάν οι συναντήσεις αποβούν άκαρπες δεν θα περάσει κουνούπι», είπε χαρακτηριστικά ο κ. Λιλιόπουλος.

Τα κύρια αιτήματα των αγροτών, που όπως αναφέρει ο κ. Λιλιόπουλος είναι πολύ σοβαρά, αφορούν το πετρέλαιο, το κόστος παραγωγής, τον ΦΠΑ και το φορολογικό, «που είναι ίσως και η μεγαλύτερη παγίδα», όπως τόνισε χαρακτηριστικά.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 27/01/2013 20:57:16

    Εις ότι αφορά τους ελαιοπαραγωγούς μπορώ να πω μετά λόγου γνώσεως ότι έρχονται ίσα βάρκα ίσα πανιά. Το λάδι θα έπρεπε να έχει 4-5 Ευρώ και τους το παίρνουν 2,40 όταν ένα λίτρο νερό έχει 1 Ευρώ. Να μην τρελαθούμε κιόλας.
    Υπήρξε άστοχη πολιτική του κράτους που έριξε τις τιμές αδιαφορώντας για τις εξαγωγές για να έχει χαμηλό πληθωρισμό. Αν ο άλλος πέθαινε από την πείνα δεν το ενδιέφερε. Τώρα είναι φυσιολογικό να βγουν στους δρόμους.

    Πάντως το μεγάλο πρόβλημα εντοπίζεται στην επικείμενη εγκατάλειψη της ελαιοκαλλιέργειας, γιατί δε βγαίνει. Αν παρατήσουμε και τις ελιές τότε διαλυθήκαμε πλήρως.

  2. panos2 avatar
    panos2 27/01/2013 22:02:35

    το κρατος θα πρεπει να βοηθησει τους αγροτες
    σε ποια χωρα του κοσμου σε κριση το 50% ζει στην πρωτευουσα αντι να ειναι στα χωρια να καλλιεργει και να εχει τα βασικα??

    αντι αυτου εισαγουμε τυρι απο Βουλγαρια!λεμονια και κρεμμυδια απο Αργεντινη κτλπ

    αντι το κρατος να ελενχει που πανε οι επιδοτησεις και να βοηθησει οποιος δουλευουν τους καταστρεφει

    • monson avatar
      monson @ panos2 28/01/2013 00:10:07

      ...να εξαγουν τις ρωσιδες χορευτριες που πληρωναν με τα κονδυλια απο τα προγραμματα οι αγροτες!!

      • Δημήτρης Πολλάτος avatar
        Δημήτρης Πολλάτος @ monson 28/01/2013 11:29:14

        Και τα άδεια μπουκάλια από τα 15 ετών παλαιά ουίσκι που το ονόμαζαν μπλάκι. Άνοιξε ορέ ιένα μπλάκι για το κορίτσι.

    • Δημήτρης Πολλάτος avatar
      Δημήτρης Πολλάτος @ panos2 28/01/2013 11:23:27

      Σωστό

  3. ΣΙΩΠΗΛΟΣ avatar
    ΣΙΩΠΗΛΟΣ 28/01/2013 00:19:44

    Πάλι από το "κράτος" περιμένουν και αυτοί να βγάλουν λεφτά;

    Πρέπει να είμαστε η μοναδική χώρα του κόσμου με αγρότες, δημόσιους υπάλληλους.

  4. tarzan avatar
    tarzan 28/01/2013 08:24:20

    "..κλείνουμε τους δρόμους επ΄ αόριστον" ... Έτσι και αλλιώς κρύο κάνει και οι πισίνες στον κάμπο είναι εξωτερικές μη θερμαινόμενες …

  5. Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
    Θόδωρος XVII-VI-MMXII 28/01/2013 08:35:51

    ΑΥΘΟΡΜΗΤΗ Κίνηση Αγροτών Νομού Ημαθίας!!...

    Α, ΧΑ,ΧΑ! Εδώ γελάμε αυθόρμητα! Α, χα, χα, χα..............

  6. Δημήτρης Πολλάτος avatar
    Δημήτρης Πολλάτος 28/01/2013 13:05:28

    Το κακό είναι που σε καταστάσεις ακραίες ή υψηλού κινδύνου εμείς ο λαός σχολιάζουμε και πολιτικολογούμε κατηγορώντας αλλήλους για τις όποιες αήθεις ενέργειες και τα λάθη των πολιτικών από τα κόμματα που κυβέρνησαν ή ήταν στην αντιπολίτευση. Εθελοτυφλούμε αν πιστεύουμε ότι έτσι εξορκίζουμε το κακό. Ευτελίζουμε κάθε μας πολιτικό δικαίωμα όταν επαναπαυόμαστε στην κατηγορητική κριτική που εκστομίζουμε κατά του πολιτικού κόσμου. Κύριοι εμπεδώστε το. Χωρίς κοινωνική δικαιοσύνη δεν υπάρχει Δημοκρατία και υγιής κρατικός οργανισμός. Χωρίς Δημοκρατία δεν υπάρχει ειρήνη. Το πόσα δισεκατομμύρια μοιράστηκαν στους αγρότες, από πού δόθηκαν, σε ποιους αγρότες, από ποιούς και πότε, είναι γνωστό λίγο ή πολύ σε όλους τους πολίτες, όχι μόνο της Ελλάδας αλλά και άλλων χωρών της Ευρώπης. Το πού τελικά κατέληξαν αυτά τα τεράστια ποσά και πόσα έγιναν μεζονέτες, γλέντια και αυτοκίνητα, επίσης είναι γνωστό. Είναι γνωστό επίσης και τα δάνεια που χαρίστηκαν. Όλα αυτά ας ψάξουν να τα βρούνε οι εισαγγελείς και ανακριτές που θα αποφασίσουν αναγκαία την κάθαρση και σε αυτά τα σκάνδαλα. Αυτό όμως που πρέπει να συνειδητοποιήσουμε όλοι οι πολίτες που πιστεύουμε στην υγιή Δημοκρατία και στα πολιτικά δικαιώματα που προασπίζεται το Σύνταγμα μας, είναι κατά πόσον έχει δίκιο μια κοινωνική ομάδα, διεκδικώντας τα όποια αιτήματα της, να κλείνει δρόμους, εθνικά δίκτυα, να αποκλείει από ηλεκτρισμό πολίτες και περιοχές, να παρεμβαίνει φασιστικά στην ζωή εκατομμυρίων πολιτών απαγορεύοντας την μετακίνησή τους, ζημιώνοντας ή και καταστρέφοντας τις εμπορικές, επιχειρηματικές ασχολίες τους. Αυτό που πρέπει όλοι να σχολιάζουμε είναι κατά πόσον λειτουργεί και υπερασπίζεται το σύνταγμα η ελληνική Δικαιοσύνη. Οι λειτουργοί της μπορούν να παρέμβουν αυτεπάγγελτα όταν ομάδες διαδηλωτών ή κινητοποιήσεις απαγορεύουν στον πολίτη με φασιστική προκλητική βία να μετακινηθεί ελεύθερος στα εθνικά οδικά δίκτυα; «Δεν περνάς ρε. Έτσι θέλουμε. Απεργούμε». Αν δεν μπορούν να παρέμβουν τότε να απαιτήσουμε να θεσπιστούν νόμοι που θα δίνουν την δυνατότητα αυτεπάγγελτης παρέμβασης της ανεξάρτητης Δικαιοσύνης. Γιατί να πληρώνω φόρους και διόδια για δρόμους; Γιατί να πληρώνω φόρους για να πληρωθούν οι μισθοί των δικαστικών λειτουργών; Πληρώνω φόρους για να έχω Παιδεία και τα πανεπιστήμια μου τα κλείνει μέχρι και ο πιο τελευταίος κακομοίρης λαθρομετανάστης του παρεμπορίου παρέα με κομματόσκυλα αιώνιους φοιτητές αφισοκολλητές. Πληρώνω φόρους για να έχω στρατό και αστυνομία να φυλάνε την χώρα μου και την δημόσια ασφάλεια και κάθε μέρα εισρέουν ορδές λαθρομεταναστών, και κάθε μέρα σφάζουν ακόμη και γριές για είκοσι ευρώ. Όλοι πρέπει να αντιληφθούμε ότι τα πολιτικά ρουσφέτια, οι εκβιασμοί, η αδράνεια της πολιτείας, η κομματική διαφθορά του σάπιου πολιτικού συστήματος που υπήρχε, πρέπει να τελειώνει οριστικά. Όλοι πρέπει να αντιληφθούμε ότι έχουμε δικαίωμα στην νόμιμη απεργία χωρίς να παραβιάζουμε την κατοχυρωμένη από το Σύνταγμα ελευθερία και την απρόσκοπτο λειτουργία των δραστηριοτήτων όλων των υπολοίπων πολιτών. Αυτή πρέπει να είναι η καθημερινή μας απαίτηση. Το κατά πόσον φταίνε οι κυβερνήσεις ΠΑΣΟΚ, ΝΔ και πόσο συνέβαλαν με τις κατεψυγμένες από το 1917 θεωρίες και αντιδράσεις τους οι πατερναλιστικές φιλεργατικές δράσεις και κινητοποιήσεις από όλο το φάσμα της Αριστεράς, είναι γνωστό. Το ξέρουν και οι γάτες. Η διαρκής επανάληψή τους κουράζει και αποπροσανατολίζει. Το μάθαμε το εμπεδώσαμε σας ευχαριστούμε για όλες τις αντιπαραθέσεις σας. ΤΩΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ συμπολίτες έλληνες; Θα βοηθήσουμε ή έστω θα αφήσουμε να πάει μπροστά αυτός ο τόπος; Θα συμβάλουμε έστω και με προσωπικές απόλυες ο καθείς μας για να προοδεύσει η πατρίδα και να βρουν καλύτερο μέλλον τα παιδιά μας στον τόπο τους; Η θα χάνεται πολύτιμος χρόνος όσο εμείς θα φάσκουμε και θα αντιφάσκουμε πλατειάζοντες, παρουσιάζοντας ο καθείς αντιπαρατιθέμενος ξεχωριστά τις γνώσεις του περί του βίου και πολιτείας ενός εκάστου των πολιτικών που μας κυβέρνησαν ή που ορέγονται να μας κυβερνήσουν;

    • anideos avatar
      anideos @ Δημήτρης Πολλάτος 29/01/2013 02:42:30

      ''Οι λειτουργοί της μπορούν να παρέμβουν αυτεπάγγελτα όταν ομάδες διαδηλωτών ή κινητοποιήσεις απαγορεύουν στον πολίτη με φασιστική προκλητική βία...''

      Τι ωραια που τα ειπες.

      Και πανω απ' ολα τι ωραια λεξη το: αυτεπαγγελτα!!!!