#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/02/2013 11:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποσύρθηκε η τροπολογία για το γένος σε στρατιωτικές σχολές



Αποσύρθηκε τελικά, για να κατατεθεί εκ νέου την προσεχή εβδομάδα, η βουλευτική τροπολογία για την επαναφορά του γένους ως προϋπόθεση για την εισαγωγή στις στρατιωτικές και αστυνομικές σχολές. Την απόσυρση της τροπολογίας που είχε κατατεθεί από 84 βουλευτές της ΝΔ στην κύρωση συμφωνίας Ελλάδας-Νιγηρίας, προκειμένου αυτή να κατατεθεί στο αμέσως επόμενο νομοσχέδιο, ανακοίνωσε ο αντιπρόεδρος της Βουλής Γιάννης Τραγάκης, κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης.

Ο πρόεδρος των Ανεξάρτητων Ελλήνων Πάνος Καμμένος άφησε αιχμές ότι η τροπολογία εντάσσεται σε μικροκομματικό σχεδιασμό, επισημαίνοντας ότι θα μπορούσε να έχει κατατεθεί στην πρόταση νόμου που έχει υποβληθεί από το κόμμα του για την ιθαγένεια. Αν και ο κ. Καμμένος δήλωσε σύμφωνος με το περιεχόμενο της πρότασης, εξέφρασε την ικανοποίηση του που αποσύρθηκε η τροπολογία γιατί η συζήτηση της θα παραβίαζε τον Κανονισμό

Η Εύη Χριστοφιλοπούλου (ΠΑΣΟΚ) ξεκαθάρισε ότι το κόμμα της θεωρεί την τροπολογία αυτή μικρόψυχη και φοβική και δεν μπορεί να την αποδεχθεί.

Το λόγο ζήτησε και ο Γιώργος Κυρίτσης από τη ΔΗΜΑΡ, ο οποίος δήλωσε αντίθετος με την πρόταση των βουλευτών της ΝΔ.

Σε παρέμβαση του, ο Ηλίας Κασιδιάρης από τη Χρυσή Αυγή δήλωσε σύμφωνος με τη τροπολογία και κατήγγειλε ότι η τροπολογία αποσύρθηκε όχι για να τηρηθεί το γράμμα του Κανονισμού της Βουλής αλλά οι μικροκομματικές σκοπιμότητες διότι «ο πρωθυπουργός άγεται και φέρεται από το ΠΑΣΟΚ και τη ΔΗΜΑΡ».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος avatar
    Γιώργος 28/02/2013 12:30:07

    Καλά τι ζόρι τραβάνε εκεί στο ΠΑΣΟΚ και την ΔΗΜΑΡ, μπορείτε να μου πείτε; Αν δεν τους αρέσει εδώ, να πάνε στο Μπαγκλαντές να ζήσουν και να βοηθήσουν εκεί τους φτωχούς, αφού για τους Έλληνες δεν νοιάζονται...

  2. Kostas nikolaou avatar
    Kostas nikolaou 28/02/2013 12:37:23

    Mα φροντίζουν τους μελλοντικούς τους ψηφοφόρους γιώργο. ψάξε u tube να δεις προεκλογικές συγκεντρώσεις πασοκ με τους πακιστανούς να κουνάνε τις σημαίες και να δηλώνουν '' ότι αγκαπάνε γκιοργκο, γκιοργκο είναι καλος''
    εσύ μπορείς να μου πεις τι ζόρι τραβάνε οι δικοί μας και έχουν γίνει ουρά του Βενιζέλου και του μπαρμπα-φωτη? παρακαλώ όχι δικαιολογίες ότι θα πέσει η κυβέρνηση, οι τελευταίοι που θέλουνε εκλογές για ευνόητους λόγους είναι αυτοί οι δυο

  3. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 28/02/2013 13:02:34

    Δεν κατάλαβες τι ζόρι τραβάνε μελλοντικούς ψηφοφόρους ψάχνουν μιας κ´ σε λίγο έλληνα ψηφοφόρο θα ψάχνουν με το αγκιστρι οι προδότες αλλά δεν ξέρουν ότι το φίδι δαγκωνει πρώτα αυτόν που το χαϊδεύει έτσι κ´ οι ισλαμοφασιστες σαλαφιστες που μας μαζεύτηκαν εδώ τι φαρα πασοκοσυριζα δημαρ θα σφαξουν πρώτα

  4. Σοφία avatar
    Σοφία 28/02/2013 13:20:45

    Δηλαδη τα επιχειρηματα του ΠΑΣΟΚ ειναι μην μας χαρακτηρισουν ...μικροψυχους και φοβικους? Ποιοι ειναι αυτοι των οποιων ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ τη γνωμη?
    Ε....Να φανουμε μεγαλοψυχοι τοτε...

    • eksothen avatar
      eksothen @ Σοφία 28/02/2013 15:38:08

      Αριστη τοποθετηση!!

  5. ΜΙΧΑΛΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΛΗΣ 28/02/2013 13:53:39

    Φίλε Γιώργο επειδή το Μπαγκλαντές τους πέφτει μακρυά είπαν να το φέρουν εδώ!!Γιατί τώρα να ξεσπιτώνονται.....

  6. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 28/02/2013 15:08:58

    Οσοι ειμαστε πραγματικοι Δεξιοι Πατριωτες, κι οχι απο δω κι απο εκει αναλογα με το που φυσαει ο ανεμος, μας ποναει αυτο το Μεγα Θεμα που αφορα τις Ενοπλες Δυναμεις της Πατριδας μας. Κι ο νοων...

  7. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 28/02/2013 15:57:11

    Ας περιμένουμε να δούμε αν θα επανυποβληθεί η πρόταση...

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Γεώργιος Τ. 28/02/2013 16:33:03

      Η τροπολογία που αποσύρθηκε, κακώς αποσύρθηκε.
      Πέρα από το σκεπτικό της, κατά την προσωπική μου γνώμη, θα αποτελούσε ένα ακόμη σημείο αποθάρρυνσης επίδοξων λαθρομεταναστών προς τη χώρα μας.

      Και φυσικά δεν πιστεύω, ούτε την μεγαλόψυχη κ. Χριστοφιλοπούλου, ούτε κανέναν από τους κατά δήλωση τους, μεγαλόψυχους βουλευτές, ως προς το θέμα. Τα λένε όλα αυτά, (ότι είναι μη-φοβικοί και μεγαλόψυχοι), εκ του ασφαλούς, μέσα από την ασφάλεια του αποστειρωμένου περιβάλλοντος, που εξασφαλίζει το ελληνικό δημόσιο (εμείς), για τους ίδιους και για τις οικογένειές τους.

      Δεν θυμάμαι ούτε μια φορά, τους μεγαλόψυχους και μη-φοβικούς πολιτικούς-βουλευτές, που καταφέρθηκαν εναντίον της τροπολογίας, να επισκέφθηκαν ένα κέντρο κράτησης λαθρομεταναστών, έστω για έναν καφέ, έστω για να εκφράσουν από κοντά την συμπαράστασή τους, στους κρατούμενους λάθρο ή έστω απλά για να φωτογραφηθούν. Είναι γνωστό, στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι.

      Προσωπικά είμαι φοβικό άτομο και αρνητικά διακείμενο, απέναντι σε κάθε τι που μπορεί να κάνει την πατρίδα μου, πόλο έλξης λαθρομεταναστών. Και δεν ντρέπομαι και καθόλου, όταν το λέω και στους γύρω μου. Το αντίθετο.

      Ειδικά τη σημερινή εποχή, που επανεμφανίζονται θανατηφόρες επιδημικές νόσοι, όπως η Φυματίωση (TDR-Totally Drug Resistant), που είναι μη-ιάσιμη, και που αν εξαπλωθεί λόγω μετακίνησης πληθυσμών (πχ λαθρομετανάστευσης), μπορεί να μας γυρίσει σε μαύρες εποχές. Τον τελευταίο χρόνο, στην Ασία (Ιράν, Ινδία) εντοπίστηκαν κρούσματα της συγκεκριμένης μη-ιάσιμης και θανατηφόρας, TDR-φυματίωσης. (ενδεικτικό δημοσίευμα για κρούσματα στο νοσοκομείο της Μομπάης εδώ http://www.indianexpress.com/news/mumbai-hospital-reports-first-set-of--total--drugresistant-tb-cases/896826/). Και ο αμερικανικός τύπος τις τελευταίες ημέρες, αφιερώνει αυτόν τον καιρό, ρεπορτάζ πάνω στο θέμα, και στον πολύ μεγάλο κίνδυνο για τον παγκόσμιο πληθυσμό, αν εξαπλωθεί η φοβερή ασθένεια.

      Τελικά, κάποιοι από κεκτημένοι ταχύτητα, εξακολουθούν να τοποθετούνται, με αποκλειστικά ψηφοθηρικά κριτήρια, στη Βουλή.
      Αλλά ο κόσμος γύρω τους ΑΛΛΑΞΕ, δεν ήταν αυτό που ήξεραν το 2009. Και καλά θα κάνουν να επικαιροποιήσουν τις τοποθετήσεις τους, επί το φιλελληνικότερον.

  8. submarine avatar
    submarine 28/02/2013 16:51:33

    Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί έφεραν αυτή την τροπολογία αφού σε λίγο δεν θα πηγαίνει κανένα ελληνόπουλο στις στρατιωτικές σχολές .Έτσι όπως συμπεριφέρονται στους στρατιωτικούς γιατί να πάνε. Πριν λίγες μέρες η ενώσεις απόστρατων είχαν συνάντηση με τον πρωθυπουργό και του ζήτησαν να μπορούν να εργαστούν οι απόστρατοι του Πολεμικού Ναυτικού στο Εμπορικό Ναυτικό σαν καπετάνιοι και σαν μηχανικοί ,ο Πρωθυπουργός συμφώνησε να γίνει αυτό και ω του θαύματος ο υπουργός Ναυτιλίας σε συνεργασία με τον τρισμέγιστο υφυπουργό άμυνας ΕΛΕΥΣΙΝΙΩΤΗ και τους άτεγκτους του Λιμενικού φέρνουν νέο νόμο που προβλέπει ότι σαν λαδάδες και σαν λοστρόμοι θα μπορούν να εργαστούν οι αξιωματικοί από το Πολεμικό Ναυτικό δηλ. η απόλυτη ισοπέδωση .Και ρωτώ τα γνωρίζει αυτά ο Πρωθυπουργός γιατί πιστεύω ότι έχει όλη την καλή πρόθεση για το θέμα αυτό

  9. παπαδόπουλος ηλίας avatar
    παπαδόπουλος ηλίας 28/02/2013 17:02:20

    Πιστεύετε ακόμα οτι κυβερνά η ΝΔ?

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ παπαδόπουλος ηλίας 28/02/2013 17:42:38

      Οχι δεν το πιστευουμε γιατι δεν ειναι μονη της.Εδω το καιρο που ειχε αυτοδυναμιες δεν μπορουσε να χαραξει πολιτικη και αγοταν και φεροταν απο τους Πασοκους και τους αριστερους, οχι τωρα που ειναι ολοι τους μια....πολυ ωραια ατμοσφαιρα.

  10. Zugzwang avatar
    Zugzwang 28/02/2013 17:28:40

    Θα περιμενουμε μεχρι την επομενη εβδομαδα να δουμε αν θα κατατεθει εκ νεου η τροπολογια στη Βουλη και αν θα εχει αλλαγες και τι αλλαγες. Και θα κρινουμε...Ο εχων ωτα ακουειν ακουετω...

  11. Ραβινος avatar
    Ραβινος 28/02/2013 18:39:14

    Το προβλημα δεν ειναι η ΔΗΜΑΡ και το ΠΑΣΟΚ αποκομματα ειναι και τα 2 αλλα η ΝΔ και οι 84 Βουλευτες που δεχτηκαν την αποσυρση της τροπολογιας !Με κατι τετοια ριχνουν νερο στον μυλο της ΧΑ οι διαφοροι αναποφασιστοι καρεκλοκενταυροι της Κυβερνησης !Οσο γι'αυτους που θετουν εδω μεσα θεματα επαγγελματικης καταξιωσης και μισθολογικης ανελιξης για τους στρατιωτικους και επιχειρηματολογουν οτι δεν θα παει κανεις ελληνας στις στρατιωτικες σχολες τους πληροφορω οτι υπαρχουν χιλιαδες παιδια που επιθυμουν στη στρατιτικη σταδιοδρομια οχι για τα λεφτα αλλα γι'αυτο το σπαθακι στον μηρο που ειχαν οι ευελπιδες και χαλουσαν κοσμο αμα τι εμφανιση τους !

  12. Κυψελιώτης avatar
    Κυψελιώτης 28/02/2013 20:58:20

    Αυτά δυστυχώς είναι τα αποτελέσματα της συγκυβέρνησης με τον νόμο περι ευθύνης υπουργών και την Ρεπούση.Η ΝΔ διώχνει τους Έλληνες πατριώτες προς τη Χρυσή Αυγή

  13. MCA. avatar
    MCA. 28/02/2013 21:06:36

    Αρκεί ένα στικάκι και ο κατάλληλος άνθρωπος στην κατάλληλη θέση, για να διαλυθεί ο αμυντικός σχεδιασμός μιας χώρας, σε περίπτωση σύρραξης. Το ΠΑΣΟΚ και η ΔΗΜΑΡ παγιδευμένοι στις ιδεοληψίες τους,λειτουργούν αυτοκαταστροφικά για την ασφάλεια της Χώρας. Αλήθεια, η συμπατριώτισσα ΕΠΟΠ που φωτογραφήθηκε κάτω από την τούρκικη σημαία και την σημαία της ΄΄ανεξάτητης Θράκης΄΄ που υπηρετεί;

    • MCA. avatar
      MCA. @ MCA. 28/02/2013 21:13:48

      Διόρθωση....''συμπατριώτισσα''....

  14. ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ avatar
    ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ 28/02/2013 22:08:38

    ΤΙ ΕΣΤΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΤΟΞΟ; ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ;

  15. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 01/03/2013 01:38:20

    Λυπάμαι βαθύτατα για την απόσυρση της τροπολογίας! Είχα ελπίσει πως επιτέλους θα ήταν μια διορθωτική κίνηση απέναντι και στον κατάπτυστο νόμο Ραγκούση, αλλά και σε όλες εκείνες τις προσπάθειες που επιδιώκουν την αλλοίωση του εθνικού φρονήματος οπότε και της εθνικής συνοχής της Ελληνικής κοινωνίας!

    Οι πολυσυλλεκτικές κοινωνίες δεν σημαίνει πως πρέπει να είναι απαραίτητα και ισοπεδωτικές. Και όταν επιτρέπεις στις ένοπλές δυνάμεις σου να υπηρετούν στελέχη χωρίς την εθνική συνείδηση της χώρας σου, ή παραδίδεις τη σημαία σου στα χέρια αλλοδαπού σημαιοφόρου μαθητή, δείχνει πως η κακή εκδοχή της παγκοσμιοποίησης σε μόλυνε ήδη!

    Ας θυμηθούμε πόσοι και ποιοί υπερασπίστηκαν τότε την εμμονή του «αθώου» Αλβανού μαθητή Οδυσσέα Τσενάϊ, που χτυπιότανε πως νοιώθει έλληνας και ας έχουμε λίγη υπομονή να δούμε ποιό ελληνικό κόμμα θα υποστηρίξει, ποιά πατρίδα θα υπερασπιστεί, αν και όποτε επιστρέψει από τις σπουδές του με υποτροφία στην Αμερική. Δηλαδή ποιοί και γιατί ξόδεψαν για τη ανώτατη μόρφωση του αριστούχου μαθητή!

    Ψυχανεμίζομαι λοιπόν, πως οι δύο εταίροι της συγκυβέρνησης, που αντιστάθηκαν στην τροπολογία, λειτούργησαν για άλλη μια φορά ως τα παπαγαλάκια του εθνομηδενισμού που επιδιώκουν οι ισχυροί του κόσμου! Αυτοί που θέλουν τα στρατεύματα των χωρών να πολεμάνε, μέσω των διεθνών συμμαχιών, για τα δικά τους συμφέροντα και να έχουν οι στρατιώτες μόνον μισθοφορική συνείδηση. Γιατί η εθνική βλάπτει σοβαρά τους σκοπούς τους!

    • ~Mara~ avatar
      ~Mara~ @ Aφροδίτη 01/03/2013 07:24:22

      Ο Τσενάϊ.... Ο "Έλλην". Ο βαφτισιμιός του Τριανταφυλλόπουλου....
      Λίαν προσφάτως δήλωσε: "...δεν αισθάνομαι Έλληνας. Με βάζανε... να τα λέω αυτά..."
      Ποιοί τον βάζανε? Οι αριστερούληδες "προοδευτικοί" φυσικά, που χτυπιόταν στα κανάλια νύχτα μέρα το 2003, ότι δικαιούται να κρατήσει την Ελληνική σημαία γιατί μετέχει της Ελληνικής παιδείας, άρα είναι Έλληνας, κάνοντας πλύση εγκεφάλου για το πόσο πολύ έχουν ενσωματωθεί οι αλλοδαποί στην χώρα μας και αισθάνονται Έλληνες.

      Υ.Γ.
      Ωραία τα καταφέρατε... αφελείς δεξιοί.
      Ωραία λύση δώσατε στην εκλογική εξίσωση των εκλογών.
      Ψηφίσατε Καμμένο, δηλ. την διάσπαση της Ν.Δ. και ουσιαστικά την συγκυβέρνηση.
      Ορίστε τα αποτελέσματα τώρα.