#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/01/2013 20:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απεβίωσε ο Ν. Ντερτιλής



Σκληρός και αμετανόητος (κατ' άλλους πιστός στις ιδέες του) έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 92 ετών ο χουντικός ισοβίτης Νικόλαος Ντερτιλής ο οποίος είχε πάθει εγκεφαλικό, λίγο μετά το θάνατο του γιου του πριν λίγο καιρό. Τότε μάλιστα είχε αρνηθεί ο ίδιος να παραστεί στην κηδεία του, παραμένοντας πιστός στην απόφασή του να μην κάνει τη... χάρη στη Δημοκρατία να βγει από τον Κορυδαλλό.

Ο Ντερτιλής καταδικάστηκε σε ισόβια για το θάνατο του 20χρονου Μιχάλη Μυρογιάννη έξω από το Πολυτεχνείο το μεσημέρι της Κυριακής 18 Νοεμβρίου 1973, έπειτα από την κατάθεση του οδηγού του τζιπ του.

Ήταν ένας από τους καθοριστικούς παράγοντες της «επιτυχίας» της Χούντας, από την αρχή του πραξικοπήματος μέχρι το τέλος. «Τους έπιασα στον ύπνο με πολύ λίγους αλλά αποφασισμένους άνδρες και ένα σχέδιο που εφαρμόστηκε με αποφασιστικότητα», είχε πει.

Ο Ντερτιλής δε ζήτησε ποτέ χάρη ούτε επικαλέστηκε λόγους υγείας για να βγει από τη φυλακή, όπως άλλοι ισοβίτες χουντικοί

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σταύρος avatar
    Σταύρος 28/01/2013 20:38:08

    "...Το 1964, ενώ οι Τούρκοι έχουν αρχίσει να δημιουργούν προβλήματα στην Κύπρο μεταβαίνει εθελοντικά, πάλι με ψεύτικο διαβατήριο ως Ταγματάρχης, πλέον στο νησί και οργανώνει τις ειδικές μονάδες της ΕΛΔΥΚ.
    Στην κρίσιμη μάχη της Μασούρας κι ενώ οι Τούρκοι απειλούν να βομβαρδίσουν το νησί, υπό τις διαταγές του στρατηγού Γρίβα ο ταγματάρχης Ντερτιλής, επιτίθεται "εφ'όπλου λόγχης¨και την ιαχή "Αέρα" σε ένα οχυρωμένο από Τουρκοκύπριους και Τούρκους, χωριό καταπάνω στα τουρκικά πολυβόλα σκορπίζοντας τον θάνατο. Λόγω της ανατίναξης ολόκληρων τουρκικών σπιτιών, υπήρξαν και σημαντικές απώλειες θεωρούμενων ως "αμάχων".
    Ο Γρίβας φοβούμενος τουρκικά αντίποινα του ζητά από τον ασύρματο να παύσει την επίθεση. Ο Ντερτιλής εκνευρισμένος πυροβολεί τον ασύρματο! Η επίθεση συνεχίζεται, στην περιοχή δεν μένει ούτε "τουρκικό ρουθούνι", ο Αντικειμενικός Σκοπός επιτυγχάνει και οι Τούρκοι κατατροπώνονται..."

    Αθάνατος!

    • ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
      ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ @ Σταύρος 29/01/2013 12:01:21

      Οπως ο Κορκονέας!

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 29/01/2013 17:22:03

        Ο Σαραλιώτης είναι ήδη έξω και σε μερικά χρόνια θα βγει και ο (συνειδητά ή ασυνείδητα, πράκτορας) Κορκωνέας!
        Έχω γράψει μιά ανάρτηση ΕΦ επ' αυτού!

    • th avatar
      th @ Σταύρος 31/01/2013 19:01:04

      δεν είναι ή ήταν φασίστες, αφού δεν αυτοαποκαλούνταν, δεν αυτακαθορίζονταν έτσι, όπως ο Fini.
      αντιχουντικοί υπήρξαν οι βασιλικοί, που δεν τιμώνται.
      τι να πούμε για την "δημοκρατία" (Repubblichetta), που είχε ανάγκη την "χούντα" για να απαλαγεί απ' τον βασιλιά;? και στο τέλος χρεοκόπησε!

  2. anonymous avatar
    anonymous 28/01/2013 20:59:14

    Η αλήθεια είναι ότι το νερό στο Πολυτεχνείο τον σκότωσε. Το είχε ομολογήσει ο ίδιος. Όμως έπρεπε να τον είχαν βγάλει.

  3. Βασίλης Παπαχρήστος avatar
    Βασίλης Παπαχρήστος 28/01/2013 21:01:01

    Στρατιώτης με πολλά κιλά αντριλίκι,τι να λέμε...

    • δημης avatar
      δημης @ Βασίλης Παπαχρήστος 28/01/2013 22:51:37

      ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

  4. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 28/01/2013 21:06:19

    Σάν τρομοκρατημένος πιτσιρικάς βρέθηκα μπροστά στα τάνκς του το 1973.
    Και χάρηκα όταν καταδικάστηκε.

    Συγκρίνοντας όμως σήμερα την εντιμότητά του με την αλητεία των "δημοκρατικών" λαμόγιων της Μεταπολίτευσης ,ντρέπομαι που χάρηκα...

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ ΣΤΕΛΙΟΣ 28/01/2013 22:48:24

      ωραίο και έντιμο..

  5. kimon avatar
    kimon 28/01/2013 21:10:45

    Ανεξαρτήτως αν συμφωνεί η διαφωνεί κάποιος με την πολιτική του στάση, οφείλει να του αναγνωρίσει ότι είναι ο «τελευταίος Ελληνας» που θυσίασε την ζωή και την οικογενειά του για τις ιδέες του. Η μικρόψυχη «Δημοκρατία» φοβήθηκε έναν υπερήλικα και δεν του επέτρεψε να πάει στην κηδεία του γυιού του Βασίλη που πέθανε πρόσφατα στην Αυστρία. «Χάρη σε μένα είναι η Πάφος ελεύθερη σήμερα, όμως εγώ είμαι μέσα και αυτοί που προκάλεσαν την κρίση στα Ιμια έξω».

  6. Αντεπαναστατης avatar
    Αντεπαναστατης 28/01/2013 21:34:01

    Τωρα πια οι μικροψυχοι εκπροσωποι της δημοκρατιας μας δεν εχουν την ευκαιρεια να αποκαταστησουν την τιμη της δικαιοσυνης.
    Που ακουστηκε ενας υπεργηρος ανθρωπος να παραμενει στη φυλακη.
    Διαφωνησα με τις ιδεες του οταν ηταν δυνατος.
    Υποκλυνομαι στον νεκρο που απεδειξε πως πιστευε σε ιδεες.

  7. thΘymios avatar
    thΘymios 28/01/2013 21:41:14

    δεν υπάρχουν δαίμονες. τουλάχιστον όχι χειρότεροι απ' τον (γηραιό Καραμανλή)!

  8. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 28/01/2013 21:54:38

    "Σε λίγα λεπτά είχε υποτάξει τα πάντα" ...
    ...

  9. parsifal avatar
    parsifal 28/01/2013 22:02:38

    Τα ανθρωπάκια της μεταπολιτεύσεως ηταν και είναι τόσο μνησίκακα, φοβισμένα και χολερικά που φοβήθηκαν γέροντες και συνεχίζουν να παθαίνουν υστερία με κάθε τι που αναφέρεται στην "χούντα"...
    Το καραγκιοζιλίκι με τους καταδικασμένους Αξιωματικούς επρεπε να εχει λήξει πρό πολλού. Και στην Γαλλία εγινε πραξικόπημα (δυο για την ακρίβεια), χύθηκε αίμα, βασανιστήρια, δολοφονίες ομως ο σοφός ΝτεΓκώλ αμνήστευσε τα πάντα (εκατέρωθεν) για να ηρεμήσει η χώρα και να ασχοληθεί με κάτι πιο παραγωγικό.
    Τώρα βέβαια, να ζητούμε Ντε Γκώλ απο το ημέτερο κλεπτοκρατικό, ξενόδουλο, εξωνημένο πολιτικό "σύστημα" είναι να ζητάς καλλιγραφία απο της μυλωνούς τον κ@λο... Οπότε ο Ντερτιλής πεθαίνει στην φυλακή και οι "αντιστασιακοί" τρωγοπίνουν και εξάγουν τα κλεμμένα στην Ελβετία.

  10. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 28/01/2013 22:15:30

    ΑΘΑΝΑΤΟΣ Αυτή η λέξη του ανείκη τίποτα άλλο.

  11. Πατωματζής avatar
    Πατωματζής 28/01/2013 22:26:39

    Το λέει ο Γ. Καλαντζής στο τραγούδι "Παραμυθάκι μου":
    Άντρας βαρύς & ντερτιλής....
    Δε θέλω να κρύβομαι πίσω από το πληκτρολόγιο. Δεξιός είμαι.
    Δεν είναι καλή η δικτατορία. Αλλά όταν όμως υπήρχαν τέτοιοι αξιωματικοί με τέτοια κότσια, δεν έπαιρνε ο αέρας ρε παιδιά τη σημαία.....
    Πώς να πολεμήσω εγώ αύριο το πρωί, ποιος θα με εμψυχώσει ρε παιδιά??
    Νοιώθω ηττοπαθής εκ των προτέρων.
    Που είναι το σθένος της νεολαίας, δε χρειάζεται ας δούμε τι παίζει η τηλεόραση και σταματώ εδώ.

    • maxamico avatar
      maxamico @ Πατωματζής 28/01/2013 23:13:31

      Δικτατορία - ''Δημοκρατία'' σημειώσατε 1.
      όποιον και να ρωτήσεις σήμερα (αριστερό ή δεξιό) σου λέει , και οτι τότε περνούσαμε καλά, με ασφάλεια κλπ.
      Μα χούντα είναι αυτό που ζήσαμε μετά το 1974 ...
      Τότε πρωτοεμφανήστηκαν οι γνωστοί άγνωστοι και άρχισε το κόλπο της υπερχρέωσης. Απλώς τα ''δημοκρατικά'' ΜΜΕ έκαναν καλή πλήση εγκεφάλου.

    • Evangelos avatar
      Evangelos @ Πατωματζής 29/01/2013 00:59:33

      φίλε αν νιώθεις ηττοπαθής δοκίμασε να γίνεις χουντικός ... θα νιώσεις υπεροχα και μετά θα χάσεις και την Κύπρο εμψυχωμένος

  12. Νικόλας avatar
    Νικόλας 28/01/2013 22:58:02

    Όλα εδώ πληρώνονται τελικά. Σκότωσε ένα νέο παιδί και πέθανε νέος ο γιος του. Ο ίδιος σάπισε στη φυλακή... Κάποιες φορές αποδίδεται Θεία Δίκη.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Νικόλας 28/01/2013 23:19:11

      Ενταξει μικρε, πηγαινε τωρα μια βολτα να καμακωσεις κανα γκομενακι στο ''βιλλα'' κι ασε μας οταν συζηταμε θεματα που εχουν πατριωτικες διαστασεις...

  13. estragon avatar
    estragon 28/01/2013 23:22:37

    «Ο νεαρός έπεσε σαν κοτόπουλο», περιέγραφε στην κατάθεσή του ένα χρόνο αργότερα ο οδηγός του Ντερτιλή - ο 21 ετών τότε Αντώνης Αγριτέλης, και συνέχισε: «Μετά το φόνο ο Ντερτιλής σαν να μη συνέβαινε τίποτα μπήκε στο τζιπ και χτυπώντας με στην πλάτη, μου είπε: «Με παραδέχεσαι ρε; 45 χρονών άνθρωπος και με τη μία στο κεφάλι!»…

    • IOKLOS ZARAS avatar
      IOKLOS ZARAS @ estragon 29/01/2013 08:55:34

      Ο Αγριτέλης δεν τα ειπε στη δικη αυτά γιατι δεν εμφανίστηκε. Γιατι;
      Το περιστατικό θα ηταν σαν τους ομαδικους ταφους θυματων της "χουντας" που ανακαλυπτε ο Μπέης σαν δημαρχος Ζωγραφου

      • ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ @ IOKLOS ZARAS 29/01/2013 10:56:38

        http://helios-eie.ekt.gr/EIE/bitstream/10442/8761/1/LK_2005_01_TEXT.pdf

        ΜΕ ΠΑΡΑΔΕΧΕΣΕ ΡΕ? ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ !!!!
        ΔΟΞΑΣΤΕ ΤΟΝ ΤΟΝ ΗΡΩΑ..Μαλλον καποιοι πρεπει να ξαναδιαβασετε τι σημαινει ηρωας. Ηρωες ηταν τα παιδια στα Ιμια, ηρωες ηταν ο Ισαακ και ο Σολωμου.. Οχι ο ανανδρος δολοφονος αοπλου παιδιου!! Με λεφτα δικα μας τον τρεφαμε 38 χρονια μεσα στη φυλακη! Ας τον συγχωρεσει ο Θεος, οι Ελληνες ποτε.

  14. άναρχος βοσκός avatar
    άναρχος βοσκός 28/01/2013 23:43:18

    ο τούρκος που πυροβόλησε και σκότωσε τον σολωμό σολωμού είναι ένας αποτρόπαιος εγκληματίας, αλλά ο ντερτιλής είναι ένας ήρωας για κάποιους. οι τούρκοι που σκότωσαν με λοστούς και πέτρες τον τάσο ισαάκ είναι αποτρόπαιοι εγκληματίες, όμως οι ολυμπιακοί που φάγαν τον φιλόπουλο είναι ήρωες για κάποιους. δεν είναι φοβερό;

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ άναρχος βοσκός 29/01/2013 01:29:44

      ΟΚ, σεβαστες ολοες οι αποψεις, αλλα οι ...γαυροι δεν κολλανε πουθενα με αυτο το θεμα. Σ' ολο το κοσμο υπαρχει ποδοσφαιρικη βια, και ειδικα στις χωρες που προσφατα αγαπησε ο Αλ Τσιπρας (Αργεντινη, Βραζιλια) ΠΟΛΥ χειροτερη απ τη Ελλαδα.

  15. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 29/01/2013 00:02:46

    Είχε ένα θεματάκι με τους άμαχους ο μακαρίτης...
    Και δεν έκανε και διακρίσεις. Τουρκοκύπριοι και Έλληνες, ίδια μεταχείριση διαχρονικά. Μόνο ο Ντερτιλής, "οι γυναίκες και το ΚΚΕ δεν αλλάζουν γνώμη".

  16. Γραικός avatar
    Γραικός 29/01/2013 00:14:26

    Καλά εντάξει. Αγνοείς ότι ο Σολωμός δολοφονήθηκε από κατακτητή της πατρίδας του; Συγκρινείς το κατακτητή με αυτόν που αγωνίζεται ενάντια στον κατακτητή. Ειλικρινά τώρα, είσαι χαζός ή απλά ανθέλληνας;

    Ξέρεις τι είναι το φοβερό; Ότι όλοι εσείς οι συριζαιο-αναρχο-αυτονομοι μας έχετε ζαλίσει τα ούμπαλα με τους Παλαιστίνιους και τον αγώνα τους αλλά τους για τηνΚύπρο που είναι υπό κατοχή δε λέτε κουβέντα.

    • άναρχος βοσκός avatar
      άναρχος βοσκός @ Γραικός 29/01/2013 00:30:07

      τσάκαλε ο ντερτιλής πυροβόλησε και σκότωσε έναν έλληνα τον μυρογιάννη. και παραλληλίζω την εκτέλεση με αυτή του σολωμού σολωμού. δεν πρέπει να σε κόβει και πολύ, έ;

      • (Α)θανάσης avatar
        (Α)θανάσης @ άναρχος βοσκός 29/01/2013 07:15:24

        Τι να του κόβει ρε φιλε, εδώ ο άνθρωπας λιβανίζει τον Ντερτιλή και ταυτόχρονα κλαίγεται που η Κύπρος είναι υπό κατοχή!!!

        Να γιατί θα αργήσουμε πεντέξη αιώνες να συνέλθουμε.

        • Γραικός avatar
          Γραικός @ (Α)θανάσης 29/01/2013 20:46:15

          Καλά, εσύ πάλι που είδες να λιβανίζω τον Ντερτιλή;

  17. Νικόλας avatar
    Νικόλας 29/01/2013 00:44:24

    Δεν υπάρχει πατριώτης φονιάς νεαρών Ελληνόπουλων. Υπάρχει φονιάς που σαπίζει στη φυλακή μόνο. Οι ιδεολογικοί δολοφόνοι όπως η 17 Νοέμβρη και οι χουντικοί όσο και αν ακούγονται κάπως "γοητευτικοί" για τους ανίδεους, είναι οι πιο επικίνδυνοι διότι δεν αλλάζουν γνώμη και καλώς δε βγαίνουν από τη φυλακή.

    • antepanastatis avatar
      antepanastatis @ Νικόλας 29/01/2013 07:56:58

      Πιθανοτατα δεν γνωριζεις οτι τα περισσοτερα μελη της 17 Νοεμβρη ειναι εξω.
      Ο μοναδικος αυτοπτης μαρτυρας της δολοφονιας Μυρογιαννη δεν κατεθεσε στη δικη.
      Σε καθε περιπτωση το εγκλημα ,εαν εγινε,χαρακτιριζει τον εγκληματια αλλα η τιμωρια την κοινωνια.
      Για τα περι θειας δικηςνα σε συγχωραει ο Θεος.Αν πιστευεις.

      • ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ @ antepanastatis 29/01/2013 11:01:28

        Να ανατρεξεις στην εφημεριδα ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ της 28ης Νοεμβριου 1975 με τα πρακτικα της δικης. Και εκει θα αλλαξεις γνωμη...
        http://efimeris.nlg.gr/ns/main.html

  18. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 29/01/2013 06:53:23

    Τραγικό το επίπεδο ρε παιδια!!!

    Ελάχιστοι βρέθηκαν να μιλήσουν για την χεροπόδαρη παράδοση της Κύπρου από τους "πατριώτες"...

    Ρε Φαήλο, άλλες φορές μιλάς για τα τραγικά γεγονότα στο νησί, τώρα?

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ (Α)θανάσης 29/01/2013 10:43:07

      Αυτά στον Ιωαννίδη και την CIA να τα πεις, όχι στον Ντερτιλή...

      • (Α)θανάσης avatar
        (Α)θανάσης @ Γιώργος1 29/01/2013 11:48:54

        Ποιός άραγε μας έφερε τον Ιωαννίδη?

        Θα τρελλαθούμε εντελώς μου φαίνεται!!!

  19. βαγόνι avatar
    βαγόνι 29/01/2013 06:54:44

    πολύ καλό...και θυμόσοφο!

  20. kimon avatar
    kimon 29/01/2013 08:08:03

    ΟιΤούρκοι επέκτειναν την κατοχή της Κύπρου από το 5% του εδάφους τον Ιούλιο του 1974 επί χούντας στο 48% ένα μήνα αργότερα επί «Δημοκρατικού» καθεστώτος Καραμανλή. Πάντως ποιά Κύπρο χάσατε έσείς οι διεθνιστές αριστεροί ,αφού το DNA σας είναι ρατσιστικά ανθεληνικό, ενώ πολεμάτε με λύσσα την ιδέα της «πατρίδας; Το συνθημά σας για την Κύπρο δεν ήταν από την δεκαετία του 1960 «έξω όλοι οι στρατοί, ανεξάρτητο νησί»;

  21. fantomas avatar
    fantomas 29/01/2013 08:34:15

    Ασχετως για τον Ντερτιλη που αδιαφορω, (ενας καλος ή κακος στρατιωτης ηταν) γελαω με ολους αυτους που μιλανε για Κυπρο,, εθνικισμο, πολιτικους ,,,,,,
    Εαν θελει καποιος να μαθει τι παιχνιδι εγινε στην Κυπρο ,,,, ας διαβασει το βιβλιο του Μιχαλη Ιγνατιου, ''τα μυστικα αρχεια του Κισσιγκερ'' και το βιβλιο του Δρουσιωτη ''ΕΟΚΑ Β & CIA'' κατα τα αλλα,,,,, καλημερα σας!!!

  22. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 29/01/2013 08:48:44

    Το ότι υπάρχουν καθάρματα με γραβάτες, δεν δικαιώνει τα καθάρματα με στρατιωτικές στολές. Εξ άλλου οι δεύτεροι, χρησιμεύουν για να προστατεύουν τους πρώτους.

  23. tarzan avatar
    tarzan 29/01/2013 08:53:22

    " Όταν λέμε ισόβια ,εννοούμε ισόβια "
    και αυτό πίστη στις αρχές είναι !

  24. IOKLOS ZARAS avatar
    IOKLOS ZARAS 29/01/2013 09:05:42

    Ο Ντερτιλης πολεμησε παντα για την Ελλάδα και τους εχθρους της Ελλαδας
    Πολέμησε στον συμμοριτοπολεμο, στην Κορέα εθελοντης και στην Κυπρο οπως τα ειπαν και πιο πανω. Η τελευταία του υπηρεσια στην Πατριδα ειναι η 38χρονη φυλάκιση του. Ετσι θα υπαρχει προηγουμενο για τα ισοβια που θα πεσουν σε λιγο στο προοδευτικαριο. "Οταν θα λεμε ισοβια, θα εννοουμε ισοβια"

  25. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 29/01/2013 09:20:44

    ΑΘΑΝΑΤΟΣ !!!!!

    Πολλοί γαρ οι κλητοί ολίγοι δε οι εκλεκτοί.

    • antonis avatar
      antonis @ ΧΑΡΗΣ 29/01/2013 10:01:43

      Εκλεκτοι του Διαβόλου εννοείται...

  26. antonis avatar
    antonis 29/01/2013 10:00:22

    Θεία δίκη, όπως λες αγαπητέ Νικόλα.
    Αγιο το χώμα του Εθνάρχη που τήρησε τον λόγο του :
    ” Όταν λέμε ισόβια ,εννοούμε ισόβια ”.
    Αν τολμούν οι οπαδοί του Ντερτιλή ας τον μιμηθούν.
    Τροφή για τα σκουλήκια πάντα χρειάζεται...

    • ΧΑΡΗΣ avatar
      ΧΑΡΗΣ @ antonis 29/01/2013 12:42:45

      @antonis
      Ισως θάπρεπε να αποβάλλεις το διάολο πούχεις μέσα σου.
      Η ψυχοθεραπεία θα σούκανε καλό...

  27. Δ.Σ. avatar
    Δ.Σ. 29/01/2013 10:07:05

    Πραγματικά η μεγάλη ζημιά στην Κύπρο έγινε τον Αύγουστο του 1974 επί καραμανλή κι όταν η χούντα είχε πέσει. Άλλωστε ο ¨εθνάρχης" είπε το περιβόητο "η Κύπρος κείται μακράν", για να μην ξεχνιόμαστε. Και την τελική εφόσον για την Κύπρο φταίει η χούντα, γιατί δεν ανοίγουν εδώ και σαράντα χρόνια τον πολυθρύλητο κυπριακό φάκελο, για να δούμε ποιος πρόδωσε ποιον τελικά; Σε κάθε περίπτωση αφού πέθανε και ο Ντερτιλής τελειώνει και το παραμυθάκι πάνω στο οποίο στήριξε ο συρφετός της μεταπολίτευσης την ύπαρξή του. Καιρός να πεθάνει και αυτή.

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ Δ.Σ. 29/01/2013 11:32:42

      Κάνετε τον χαζό ε; Αφού αφού αφόπλισαν την Κύπρο το 1967, αφού ανοίξαν την κερκόπορτα το 1974, αφού έστρωσαν το δρόμο στους Τούρκους, αφού εξαφανίστηκαν έντρομοι μη ξέροντας τι να κάνουν και μη έχοντας κανένα τρόπο αντίδρασης στην τουρκική εισβολή και παρακαλούσαν τους πολιτικούς να αναλάβουν, αφού είχαν ξεδοντιάσει την Ελλάδα με κάθε τρόπο, φταίει ο Καραμανλής που δεν έβγαλε ένα αεροπλανοφόρο από το μαγικό του καπέλο να σταματήσει τους Τούρκους τον Αύγουστο...
      Τα συνηθισμένα τραγικά παραμύθια των νοσταλγών, που προσπαθούν να βγάλουν λάδι τους ηλίθιους που νόμιζαν ότι οι Τούρκοι μπλοφάρουν και δεν είχαν κανένα εναλλακτικό σχέδιο από το εξαφανιστούν σαν τα ποντίκια και να αφήσουν τον Καραμανλή και τον ελληνισμό να δρέψουν τα επίχειρα της προδοσίας τους ...

      • fantomas avatar
        fantomas @ MAYRO XABIARI 29/01/2013 12:31:19

        Γελαω με ολους αυτους που μιλανε για Κυπρο,, εθνικισμο, πολιτικους ,,,,,,
        Εαν θελει καποιος να μαθει τι παιχνιδι εγινε στην Κυπρο ,,,, ας διαβασει το βιβλιο του Μιχαλη Ιγνατιου, ”τα μυστικα αρχεια του Κισσιγκερ” και το βιβλιο του Δρουσιωτη ”ΕΟΚΑ Β & CIA” κατα τα αλλα,,,,, καλημερα σας ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΕΣ!!!

      • toasted fillet avatar
        toasted fillet @ MAYRO XABIARI 29/01/2013 12:51:40

        Πολύ σωστά τα λέει ο σύντροφος της πεφωτισμένης δεξιάς...

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ MAYRO XABIARI 29/01/2013 12:58:37

        Δεν χρειάζονταν αεροπλανοφόρο: η Ελλάδα το 1974 είχε υπεροπλία απέναντι στην Τουρκία! (αρματα AMX-30, υποβρύχια S-209 , πυραυλάκατοι Combattante, αεροπλάνα Phantom , απέναντι σε σαράβαλα των Τουρκων. Η δε υπεροχή μας στο έμψυχο υλικό ,ιδίως στο Ναυτικό και στην Αεροπορία ,ήταν (τότε...) αβυσαλέα. (βλέπε αερομαχία της 21/7/1974 στο Αιγαίο και βέβαια την σπαρταριστή -και αιματηρή - Τουρκο-τουρκική αεροναυμαχία της ίδια μέρας)

        Αυτό είναι το πιό καλοφυλαγμένο μυστικό της Μεταπολιτευσης ...

        Απο εκει και πέρα ,ναι ,εγκληματική, ασυγχώρητη και στην πράξη προδοτική η ηλιθιότητα της κλίκας του Ιωαννίδη. Αλλα το γιατί δεν άνοιξε (η Δημοκρατία!) τον φάκελο της Κύπρου, ακόμα δεν το μάθαμε!

        (το θέμα της Ελληνικής μεραρχίας σηκώνει ατέλειωτη συζήτηση. Αν κατηγορήσουμε τον χουντικό Παπαδόπουλο που της πήρε πίσω ,τότε θα πρέπει να υμνήσουμε τον επίσης "χουντικό" Γαρουφαλιά που την έστειλε -πίσω απο την πλάτη του Γ.Παπανδρέου! )

        • MAYRO XABIARI avatar
          MAYRO XABIARI @ ΣΤΕΛΙΟΣ 29/01/2013 14:26:48

          Τα λίγα F4E που είχαμε (τα μόνα αεροπλάνα που μπορούσαν να φτάσουν ως την Κύπρο και να ξαναγυρίσουν) είχαν διαθέσιμο χρόνο εμπλοκής στο πεδίο μόνο 10', δηλ. τίποτα, ενώ οι Τούρκοι μπορούσαν να έχουν διαρκή αεροπορική κάλυψη. Σύγχρονος πόλεμος χωρίς αεροπορία είναι χαμένος από χέρι. Πέρα από αυτό, τα πληρώματα των Phantom δεν ήταν εξοικειωμένα με το αεροπλάνο, το σύστημα ελέγχου πυρός ανύπαρκτο, δεν αξιολογείτο σαν ετοιμοπόλεμο σύστημα. Χαρακτηριστικό το φιάσκο της Σούδας όπου άλλο αεροπλάνο έπιασε φωτιά και πλήρωμα άλλου αεροσκάφους εκτινάχθηκε!
          Η κατάσταση στο στρατό ξηράς ήταν τραγική παρά τα (λίγα) AMX-30. Διαλυμένο στράτευμα, ελλείψεις σε πληρότητα μονάδων, σε πυρομαχικά και κυρίως σε στρατιωτική ηγεσία.

          • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
            ΣΤΕΛΙΟΣ @ MAYRO XABIARI 29/01/2013 16:15:10

            Το παραμύθι με το οποίο τρόμαζαν τον κόσμο τότε ήταν πως δεν μπορούμε να πολεμήσουμε ,γιατί "οι Τούρκοι θα κάνουν ντού στο Αιγαίο" , αισχρό ψέμα- το Αιγαίο ήταν απόλυτα ασφαλές (μακάρι να ήταν το ίδιο ασφαλές τώρα!)

            Απο εκεί και πέρα ,μερικές βόμβες στον αποβατικό στόλο θα ήταν αρκετές. Να διευκρινήσω ,οι ευθύνες βαραίνουν περισότερο τη χούντα του Ιωαννίδη (Αττίλας 1). Απο τη στιγμή που παγιώθηκε το προγεφυρωμα ,τα πράγματα ήταν δύσκολα.

            Στον Ατίλα 2 ,η μόνη επιλογή του Καραμανλή ήταν γενική σύγκρουση με την Τουρκία. Κι δεν αμφισβητώ πως τότε ο ...γεναίος Ελληνικός λαός ήταν χ*σμένος απο τον φόβο του.

            Είχε , βέβαια ,δουλέψει η προπαγάνδα αυτών που είχαν στήσει τη μηχανή (και ήθελαν την Κύπρο διχοτομημένη ,αλλα ΟΧΙ Ελληνοτουρκικό πολεμο , μη διαλυθεί και το ΝΑΤΟ) πως "ειμαστε άοπλοι, είμαστε διαλυμένοι" , "ανοιγουν τα κιβώτια και αντί για όπλα βρίσκουν πέτρες μέσα" και λοιπές μακακίες.

            Η πραγματικότητα ήταν πως υπήρξε απλά ένα χάος στην επιστράτευση ,γιατί η χούντα έκανε το λάθος (?) να καλέσει...ολες τις κλασεις σε μιά μερα - ακόμα και το Ισραήλ στον πόλεμο του Γιόμ Κιπούρ χρειάστηκε 3-4 μέρες για να επιστρατευτεί.

            Η ειρωνία είναι πως οι "αντιστασιακοί δημοκράτες" που κατηγορούσαν τη Χούντα πως δήθεν αφησε άοπλη την Ελλάδα ,ήταν αυτοί που έκαναν χρόνια αγώνα στο εξωτερικό για να διακοπεί η στρατιωτική βοήθεια προς την Ελλαδα!!

            (λές και η Χούντα δεν μπορούσε να κάνει τη δουλειά της με Μ-47 ,και χρειάζονταν Μ-48...)

  28. προς νοσταλγους avatar
    προς νοσταλγους 29/01/2013 10:13:58

    Τρατζικ !

    • ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ @ προς νοσταλγους 29/01/2013 11:38:01

      Φτιαχνονται με τους κοιλιακους του κασιδιαρη και την ευφυια του...Καιαδα τα παιδια, μην τα ξεσυνερίζεσαι!

  29. ΛΥΤΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΛΥΤΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 29/01/2013 10:20:54

    ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΟΥ ΑΤΟΜΑ ΣΑΝ ΤΟΝ ΝΤΕΡΤΙΛΗ ΠΕΘΑΝΑΝ ΣΤΗ ΣΤΕΝΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΤΥΠΟΙ(ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΕ ΛΕΜΕ ΥΠΟΛΗΨΕΙΣ ΔΕ ΘΙΓΟΥΜΕ) , ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΞΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΙΣΤΟΡΙΑ!!!! ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΛΑΟ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΣΕ ΤΟΝ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΕ ΦΥΛΑΚΗ ΤΟΝ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ!!!!!

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ ΛΥΤΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 29/01/2013 11:51:47

      Τον Καποδίστρια τον σκότωσαν οι Άγγλοι παρεμπιπτόντως...

      Από έναν λαό όμως που στην πραγματικότητα την Χούντα την κατάπιε αμάσητη και δεν αντιστάθηκε ΚΑΘΟΛΟΥ, πράγματι, τι να περιμένει κανείς....

      • Γραικός avatar
        Γραικός @ (Α)θανάσης 29/01/2013 20:56:00

        Τη σκανδάλη πάντως, Έλληνας την τράβηξε. Και τις μαχαιριές Έλληνες του τις έδωσε.

    • ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
      ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ @ ΛΥΤΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 29/01/2013 12:00:05

      Καθάρματα σαν τον Ντερτιλή θες να πεις...
      Αλλο να τρως λεφτά κι άλο ανθρώπους και μάλιστα καλούς κι όχι κτήνη...

  30. ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 29/01/2013 11:00:00

    http://www.youtube.com/watch?v=TOY3jJudy8A

    Αλλο ενα ντοκουμεντο για ημερες και εργα του Ντερτιλη.

  31. GOyiaoGO avatar
    GOyiaoGO 29/01/2013 11:13:45

    Ο Αβέρωφ είχε πει ότι η Κύπρος βρίσκεται μακριά, όχι ο Καραμανλής.

  32. σκέπτομαι, άρα υπάρχω avatar
    σκέπτομαι, άρα υπάρχω 30/01/2013 18:35:32

    Προς όσους μιλάνε για ήρωα. Το ότι ο θανών επέδειξε ανδρεία και φιλοπατρία στο πεδίο της μάχης κάποια χρονική στιγμή δεν αναιρεί ( και δεν αναιρείται από) την μετέπειτα πραγματικότητα:

    - Είναι άτιμος (είχε ορκιστεί στην τιμή του να φυλά το σύνταγμα και τους νόμους και παρέβη τον όρκο του). Άνδρας που πατάει τον όρκο του λέγεται άτιμος.

    - Είναι καταχραστής (καταχράστηκε τα όπλα που του έδωσε το κράτος να φυλάει τα σύνορα, για να καταλύσει το ίδιο το κράτος). Αν ήθελε να κάνει την επανάστασή του για τις ιδέες του (στη χούντα των συνταγματαρχών άρεσε να αυτοαποκαλείται επανάσταση), ας παραιτείτο και ας εύρισκε μόνος του όπλα.

    - Είναι άνανδρος (πυροβόλησε εν ψυχρώ, άοπλο πολίτη, χωρίς φυσικά να βρίσκεται σε αυτοάμυνα).

    - Είναι εγκληματίας (επίσης επειδή πυροβόλησε εν ψυχρώ, άοπλο πολίτη. Μόνον το κράτος έχει το δικαίωμα να τιμωρεί, όχι οι ιδιώτες, ούτε καν οι οπλισμένοι λειτουργοί του κράτους).

    Άρα πρόκειται για έναν άτιμο, καταχραστή, άνανδρο εγκληματία με ηρωικό παρελθόν. Επειδή τα στερνά τιμούν τα πρώτα, καλώς πέθανε στη φυλακή του.